Opšta književnost na Filološkom u Beogradu

Celtic Vlajna

Obećava
Poruka
60
fakultetu(tj.Opste Knjizevnosti sa teoriom knjizevnosti)..moze li me neko malo uputiti sto se prijemnog tice?
1.Negde sam procitala da se pored srpskog jezika i knjizevnosti proverava znanje iz svetske knjizevnosti,metodologije,kritike..proveravaju se i analiticke sposobnosti itd...Pa,ako bi neko bio tako dobar da mi opise izgled istih,bila bih mu jako zahvalna..
2.kolikon se kandidata prijavi..kakva je 'navala' i da li je ima?
3.koliko je perspektivna ova katedra?
Pa...ako biste mogli...hvala... :roll:
 
На пријемном се ради тест у оквиру којег се проверава познавање граматике и правописа, а пише се и есеј на задату тему (дају се три теме, махом опште), уписује се ваљда око 40 студената, а перспектива зависи од сналажљивости :)
Предлажем ти да купиш информатор у скриптарници Филолошког.

Поздрав,
Лилит
 
Celtic Vlajna:
fakultetu(tj.Opste Knjizevnosti sa teoriom knjizevnosti)..moze li me neko malo uputiti sto se prijemnog tice?
1.Negde sam procitala da se pored srpskog jezika i knjizevnosti proverava znanje iz svetske knjizevnosti,metodologije,kritike..proveravaju se i analiticke sposobnosti itd...Pa,ako bi neko bio tako dobar da mi opise izgled istih,bila bih mu jako zahvalna..
2.kolikon se kandidata prijavi..kakva je 'navala' i da li je ima?
3.koliko je perspektivna ova katedra?
Pa...ako biste mogli...hvala... :roll:

Perspektiva - nikakva. Ne mozes da radis kao profesor kod nas, a u inostranstvu se ne priznaje. ZNam masu ljudi koji su zavrsili taj smer i sad 'vataju zjala
 
Jako mi je bitno koliko se njih prosecno prijavi bas za ovu katedru??Znas li?

Raspitacu se tacno, pa cu ti javiti, ali mislim da nema pravila.
Na prijemnom se ne ocekuje da vec budes istancani knj. kriticar, vec da dobro vladas jezikom i umes pazljivo da citas i razumes knj. dela.
U mnogim stranim zemljama s diplomom mozes odmah na doktorat, priznaje se magistratura. U skoli mozes ev. da predajes prvi jezik (paralelno mozes i da ga zavrsis uz polaganje diferencijalnih ispita), jer se slusa 6 semestara, mozes da radis na faksu, u izdavastvu, kao novinar, bibliotekar, prevodilac, lektor, diplomata :)
 
Pa prima se 40 ljudi.Kad je prijemni polagala moja generacija prijavilo se njih 200.
Perspektiva? Mozda deluje kao nikakva, ali to nije sasvim tacno, sve zavisi od pojedinca. Mozes da radis kao novinar, na tv-u, da prevodis, da se uvalis na neki od instituta za kulturu. Mnogi rade i u skoli bez obzira sto po zakonu ne mozes da budes profa. Neki postanu i knjizevni kriticari. :P
 
Eh..hvala vam !!Pre nekoliko meseci sam se dosta dvoumila da li bas taj smer da upisem,iako sam jos pre tri godine odlucila da hocu,ali sada sigurno znam da bas TO hocu,a sto se perspektive tice,sigurna sam da ce je imati onaj ko to studira iz ljubavi(sto je kod mene slucaj)!!Pa..koliko god to zvucalo 'skromno'..
P.S.Lilith,ako budes imala jos informacija,javi mi!!
Hvala puno.
Pozdrav.Milena
 
Lilit,da li imas nekih informacija o broju prijavljenih kandidata prosle godine?
Interesuje me jos nesto.Procitala sam u informaturu da se na prijemnom ispitu na ovoj katedri proverava znanje iz svetske knjizevnosti,teorije;proveravaju se analiticke sposobnosti,pravilno izrazavanje itd.Pa me interesuje da li je to u vidu testa iz knjizevnosti(da li se tome daje akcenat u testu) ili u vidu posebnog testa???
Hvala.
 
Procitala sam u informaturu da se na prijemnom ispitu na ovoj katedri proverava znanje iz svetske knjizevnosti,teorije;proveravaju se analiticke sposobnosti,pravilno izrazavanje itd.Pa me interesuje da li je to u vidu testa iz knjizevnosti(da li se tome daje akcenat u testu) ili u vidu posebnog testa???

Тест о познавању граматике и правописа ради се посебно, а посебно се пише есеј (састав) на једну од три теме иѕ св. књ. или по слободном избору. Нпр. анализа песме, књ. лика... Очекује се, наравно, правилно изражавање.
 
Celtic Vlajna:
fakultetu(tj.Opste Knjizevnosti sa teoriom knjizevnosti)..moze li me neko malo uputiti sto se prijemnog tice?
1.Negde sam procitala da se pored srpskog jezika i knjizevnosti proverava znanje iz svetske knjizevnosti,metodologije,kritike..proveravaju se i analiticke sposobnosti itd...Pa,ako bi neko bio tako dobar da mi opise izgled istih,bila bih mu jako zahvalna..
2.kolikon se kandidata prijavi..kakva je 'navala' i da li je ima?
3.koliko je perspektivna ova katedra?
Pa...ako biste mogli...hvala... :roll:

Sve potrebne informacije bi trebalo da pronadjes na www.fil.bg.ac.yu. Dakle, to je sajt Filoloskog sa koga mozes skinuti i broj prijavljenih, kao i broj primljenih. Iako sam i sam bio zainteresovan za ovu katedru, odlucio sam da upisem italijanski jezik i knjizevnost. Moj savet je da dobro razmislis u svakom slucaju. Ako imas neko pitanje, slobodno ga postavi.
Veliki pozdrav i puno srece!
 
Лилит:
Procitala sam u informaturu da se na prijemnom ispitu na ovoj katedri proverava znanje iz svetske knjizevnosti,teorije;proveravaju se analiticke sposobnosti,pravilno izrazavanje itd.Pa me interesuje da li je to u vidu testa iz knjizevnosti(da li se tome daje akcenat u testu) ili u vidu posebnog testa???

Тест о познавању граматике и правописа ради се посебно, а посебно се пише есеј (састав) на једну од три теме иѕ св. књ. или по слободном избору. Нпр. анализа песме, књ. лика... Очекује се, наравно, правилно изражавање.

Драга Лилит,

Пратим твоје одговоре већ дуже време и веома ме занима шта ти студираш... Дакле, да ли је то Филолошки факултет, општа књижевност са теоријом књижевности(08)?

Хвала унапред и велики поздрав.
 
mixy:
Драга Лилит,

Пратим твоје одговоре већ дуже време и веома ме занима шта ти студираш... Дакле, да ли је то Филолошки факултет, општа књижевност са теоријом књижевности(08)?

Хвала унапред и велики поздрав.

Погодак, само што више не студирам :)
 
Dont_Break_The_Oath:
ååååå,evo ga "tehnicar".
Muka mi je vise od takvih koji vide smisao u reci,a ne sta je sa recju kazano.
Uostalom,ja slabo koristim srpski u svom pisanju.Vise preteze norveski.
Nemoj da se ljutiš, trenutno si na forumu književnosti! :) Ni ja nisam iz Srbije (kad bih ti rekao kako se zovem ne bi mi verovao), ali trudim se da bar na ovom forumu pišem najpravilnije, zato sam ih i zamolio da me ispravljaju.:)
 
Celtic Vlajna:
fakultetu(tj.Opste Knjizevnosti sa teoriom knjizevnosti)..moze li me neko malo uputiti sto se prijemnog tice?
1.Negde sam procitala da se pored srpskog jezika i knjizevnosti proverava znanje iz svetske knjizevnosti,metodologije,kritike..proveravaju se i analiticke sposobnosti itd...Pa,ako bi neko bio tako dobar da mi opise izgled istih,bila bih mu jako zahvalna..
2.kolikon se kandidata prijavi..kakva je 'navala' i da li je ima?
3.koliko je perspektivna ova katedra?
Pa...ako biste mogli...hvala... :roll:

Ne znam odgovore na vecinu tvojih pitanja, buduci da sam ja zavrsila Filoloski otprilike kad si ti prohodala :), ali ono sto pouzdano znam je da svetska knjizevnost verovatno nije najbolji izbor iz dva jako vazna razloga:
1. zaista tesko mozes da nadjes posao s tim
2. besmisleno je studirati strane knjizevnosti a ne uciti nista o sopstvenoj

To su dve najvece zamerke ovom smeru. Prva je jos i relativna, znam puno ljudi koji su se sjajno 'snasli' posle diplomskog, ali i puno onih koji ni dan danas nista ne rade.

Druga zamerka je objektivna, s obzirom da od 13 ispita (mozda je sad broj malo drugaciji), ne postoji ni jedan predmet koji ukljucuje nasu knjizevnost. Ne zelim da potcenjujem i umanjujem tezinu i vaznost predmeta koji se polazu na toj katedri, ali jedini zaista ozbiljan i tezak predmet je Estetika (sestosemestralna).

Pre bih ti preporucila grupu koja se nekad zvala jugosvetska knjizevnost, a gde se polagalo 85% predmeta po istim programima kao i na svetskoj, ali uz njih i jos 10-tak ispita iz domacih knjizevnosti,lingvistike, jezika... Ta grupa je uvek pruzala najsire obrazovanje, ali je uvek bila i najteza.

U svakom slucaju, sve najbolje :).
 
Snezana, odakle ti ovakve netacne informacije?
Kao prvo postoji Istorija srpske knjizevnosti, ispit koji je cetvorosemestralan.
Istorija umetnosti koja je cetvorosemestralna.
I sta kazes, samo Estetika, koja je sestosemestralna, je tezak ispit? :shock:
Ja bih to sve nazvala obimnim, ne teskim!

Jesi li ikad spremala sestosemestralan ili cetvorosemestralan ispit??????
Da li si ti svesna koliko se sprema uopste jedna Opsta III ili IV na grupi 08??

Morala sam da odreagujem.


 
Informacije su iz vremena kad sam ja studirala, a to bese davno, kao sto sam i napisala. Jako dobro znam sta znaci poloziti cetvorosemestralan, ili sestosemestralan ispit, jer sam i sama polozila i Estetiku i Istoriju umetnosti... :)

Istorija srpske knjizevnosti nije postojala u moje vreme na svetskoj.

Nema razloga za takvu reakciju, ja sam zavrsila svetsku, a na drugoj godini sam uporedo upisala i jugosvetsku, te ispolagala razliku u ispitima, upravo zato sto sam osecala veliki nedostatak u obrazovanju.

Tri do pet obimnih ispita tokom cetiri godine skolovanja i nije neki napor, zar ne? A mozda smo samo razliciti. Eto, meni nije poslo za rukom da privedem kraju i studije filosofije, stigoh samo do sredine druge godine, a ima ljudi koji su uz svetsku, uspeli i to.

:)

P.s. Iako mi je svetska prva grupa koju sam upisala i diplomirala, a jugosvetska druga, ja uvek radije isticem da sam zavrsila jugosvetsku.
 
divlja u srcu:

I sta kazes, samo Estetika, koja je sestosemestralna, je tezak ispit? :shock:
Ja bih to sve nazvala obimnim, ne teskim!


Ne shvati ovo licno, ali, da na svetskoj postoji srpski jezik kao predmet, verovatno bi znala da se pomocni glagol u enkliktickom obliku nikada ne pise iza zapete. Ili se koristi pun oblik, ili se enklikticki oblik upotrebi ispred zapete. Ma koliko knjiga procitala, tesko da ces sama otkriti to stilsko pravilo.

Dakle, tvoja recenica, da bi bila stilski ispravna, trebalo bi da glasi:
"I sta kazes, samo Estetika, koja je sestosemstralna, jeste tezak ispit?"
ili:
"I sta kazes, samo je Estetika, koja je sestosemstralna, tezak ispit?"

P.s. Ovo nije stvar gramatike, vec stila.
 
Samo cu da ti kazem da je situacija sada obrnuta. :-P
To se najbolje vidi kada polazemo ispite na drugim katedrama.
Ne mislim da je grupa teska, nego su ispiti preobimni i potrebno je odvojiti za jedan ispit bas, bas dosta vremena.
A ti si bila vredna, ja sam za tebe lencuga.:-)
Na primer, nemoguce je da radis i da zavrsis svetsku.

Vise mi se stilski dopada moja prva recenica, samo umesto "je" bolje je "jeste".:razz:
Zato ja ne podnosim zvanje lektora, unistava autenticni duh.:roll:
 

Back
Top