ZELIM DA OTVORIM PRIVATAN VRTIC - POMOZITE

Ne znam koliko mogu da ti pomognem, ali kod nas ne postoje privatni vrtići ( sem valjda Stankom bajke), tj jako je teško dobiti dozvolu po pitanju spremanja hrane i zbog toga su svi privatni vrtići u stvari radionice, a meni je lično to vrlo bitna stvar. S obzirom da moja ćerka provodi u vrtiću 8-9 sati, ne bih volela da svo to vreme jede peciva i sendviče itd....Ona ima 2,5 godina i u jaslenoj grupi je.
Što se drugih stvari tiče, opet meni lično je problem cena privatnih vrtića. Međutim ako si čitala stare teme videla si da sam ja zadovoljna državnim vrtićem (kažu imala sam sreće).
Vrtići prvenstveno služe za socijalizaciju, a čini mi se da je parola kod privatnika da se deca tretiraju kao nešto posebno( ovo je jako teško objasniti ukratko i znam da ću biti pogrešno shvaćena od strane nekih i sad čekam drvlje i kamenje). Elem moje dete jeste nešto posebno za mene i moje bljižnje,i treba da uvek teži nečem višem i boljem, ali isto tako treba da nauči da smo "na ulici" svi ravnopravni i da nas sutra neće svi tretirati kao nešto posebno. Tj u privatni vrtić idu samo oni koji to mogu da priušte i samim tim se već izdvajaju, a kod mog deteta u grupi ima dece svih socijalnih grupa i tamo su oni svi isti.
Izvini na opširnosti i nadam se da si shvatila šta sam htela da kažem, e sad ima tu još brdo stvari, ali sam u nekoj gužvi, pa ako te uopšte i zanima javi, a ću ja nastaviti .
Zaboravih da pitam odakle si? Kao što vidiš ja sam pričala za Bgd.
 
U Pancevu postoji jedan privatni vrtic u koji moje dete na zalost ne ide jer nam ne odgovara lokacija.Moja prijateljica je dala svog sina tamo,suprugova sestra i moje kumce je islo dok se nisu odselili za Banjaluku.Tamo decu ne uce da su oni nesto posebno vec se,naravno,zbog vece cene prave manje to jest optimalne grupe tako da deca tamo uzivaju.Ako neko dete nece iz nekog razloga da jede oni ga nude i van odredjenog vremena,uz vodu i caj mogu da piju i sokice.Ima ih mnogo manje nego u drzavnim vrticima pa vaspitacice bolje rade sa njima.Mi smo se prijavljivali za engleski kada smo ih upisivali ali od toga nije ispalo nista.U privatnom vrticu ko zeli dva puta nedeljno ima engleski gde uce jednostavne stvari imena zivotinja,pesmice,nista opterecujuce i deca su jako lepo to prihvatila.Ovo nema bas veze sa jaslicama ali sam samo konkretnim primerom htela da kazem da ne treba imati predrasude u vezi privatnih vrtica.Nije to samo za punisice,jednostavno malo vise platis ukoliko si u mogucnosti da nebi na dve vaspitacice bilo 30 klinaca vec 15-20 sto morate priznati puno,puno znaci.
pozdrav
 
Sto se jaslica tice mislim da je prvo i obavezno imati pedijatrijsku sestru,bez nje nista.Drugo za jasleni uzrast se prave jos manje grupe,treba se raspitati koji je optimalni broj dece na koliko vaspitaca.Da bude cisto,da ishrana bude odgovarajuca.U Pancevu centralna kuhinja pravi hranu za sve vrtice pa se ona distribuira,mozda bi mogli da sklopite neki ugovor sa Beogradskom kuhinjom ukoliko je princip isti,da biste ispunjavali potrebne uslove i standarde.Ostale stvari dolaze same po sebi,puno bi mi znacilo da dete u jaslicama nauci osnovne higijenska i kulturna pravila.Znaci da ide u toalet,da pere rukice pre jela i slicne stvari koje se uce u jaslicama.
 

Back
Top