Nutricionizam - ishrana sportista

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Evo univerzalne teme na kojoj cemo diskutovati sta treba da se jede sta ne treba,sta su proteini sta su ugljeni hidrati sta su lipidi,sta je kalorijski unos,koliki treba da bude sta je deficit a sta suficit,sta je metabolizam i sl

Govoricemo i o suplementaciji i dodacima ishrani koje koriste sportisti....

Jedna tema za sve....Da ne otvaramo 100 twma tipa sta da jedem,nego da ova tema bude jedna jedina i da se svi mogu informisati na jednom mestu o svemu sto je vezano za ishranu ili nutricionizam

Vidimo se uskoro kada iskucam i pribavim materijal :bye:
 
znaci mleko, znaci plazma, znaci litre i litre mleka dnevno, znaci meso, znaci krompir, znaci snicla i naravno steroidi , to ti je najbolje za pocetak

naravno....osim steroida.......Inace to sto si cuo i video iz filma hahahha ono nisu steroidi nego amino kiseline hahahah sto on pije...Ali steroidi su uvek aktuelna i tabu tema pa ih zato uvek ubacuju u svaki film gde neko negde vezba

A najsmesnije mi u filmovima kad kao npr u Rokju steroide spricaju u biceps ili u rame kao odma ce da mu se napumpa rame hahahhaha a zna se da je to uljani ratvor i sprica se u zadnjicu kao i sve ostale intramuskularne injekcije

Ali filmovi su cudo - toliko izvrte istinu i onda ljudi imaju predrasude pa misle da su aminokiseline steroidi jer su to videli u glupom srpskom filmu!

Imace na pdf FILM ima tema Filmske greske i ovo se moze ubaciti tamo!
 
Hehehe, taman mi je legla ova tema kao kec na deset... :D

Naime, kupih whey, znash ono shto smo prichali... :)


Rekoshe mi tamo da je naj, posle ovog isobolica...

E sada, moje pitanje je sledece... kapirao sam da pijem 2 doze posle treninga i jednu pred spavanje... je l' to ispravno? ... ili po jednu dozu? Reche mi onaj lik tamo da posle treninga mesham sa dekstrozom... ali nije znao da kaze sa koliko dekstroze, mozda ti znash?

Hvala... :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
[Ne_Vazim_Se];15514287:
Hehehe, taman mi je legla ova tema kao kec na deset... :D

Naime, kupih whey, znash ono shto smo prichali... :)


Rekoshe mi tamo da je naj, posle ovog isobolica...

E sada, moje pitanje je sledece... kapirao sam da pijem 2 doze posle treninga i jednu pred spavanje... je l' to ispravno? ... ili po jednu dozu? Reche mi onaj lik tamo da posle treninga mesham sa dekstrozom... ali nije znao da kaze sa koliko dekstroze, mozda ti znash?

Hvala... :)

Jeste dobar i kavlitetan....mesavina izolata i koncentrata....Izolat ke najcistiji i najvredniji sistem za obradu proteina tj vadjenja proteina iz hrane a da se ne uniste niti smanje svojstva......

Uzmi sa dex - merica jedna dosta je to, nmoj da preterujes sa dextrozom da ne ugoji...
Pred spavanje nikako sa detrozom jer onda goji nego samo whey

E sad ja ne znam kolike su te merice mozda su neke male.....Pogledaj sta pise na kutiji najbolje znaju oni koji su ga napravili i prodavac moze biti dezinformisan on drzi u glavi 1000 informacija o 100 razlicitih whey preparata vrlo moguce da se zabuni i kaze doziranje od drugog....

Ako na kutiji pise use 2 scoops after trainig onda 2 pune merice, ako kaze 1 scoop onda jedna isto puna merica do vrha.......

Dex ti treba samo da nadoknadi glikogen i energiju u organizmu kako bi ceo whey otisao u misice a da se ne bi pola whey-a napravilo u energiju a pola otislo u misic pa da ispadne kao da si popio pola merice.....Posle toga (posle pola sata-45 min) uzmes da jedes kuci pa pred spavanje whey opet.....

I odlicno
 
Poslednja izmena od moderatora:
[Ne_Vazim_Se];15514822:
... a danima kada ne treniram onda ujutru i pred spavanje bez deksa je l' da? :)

Pa da....Ujutru mozes i sa dexom jer dan je pred tobom istrosices dex a uvece nema dex....Mada ja ne bih pio ujutru to nego bih poneo u sejker pa bih popio izmedju neka 2 obroka kad nisi kuci ili kad je veeelika vremenska razlika izmedju 2 obroka! A ako bas hoces da pijes ujutro pij ali nikako ne spajaj sa doruckom jer ce da ti ispadne ogromni obrok a posle nista duze neces da unosis....

Ali takav nacin upotrebe ima da ti istrosi whey od 900 gr za 10 dana!
A to je nista! Otprilike da bi ceo mesec pio treba ti 3 kg !
Znam da je skupo...Zato ja whey kad kupim ja ga samo pijem posle treninga i ponekad uvece pred spavanje kad ne stignem da jedem ili me mrzi da spremam ili je mnooogo kasno za jelo pa krknem whey koji nema nikakve secere u sebi kao sto hrana ima....

i onda mi traje....A za sve ostale obroke gledam da hrana tu dominira sto vise i sto jace da bih sacuvao preskupi whey za najvaznije trenutke a to je odmah posle treninga kada je telo u stanju katabolizma ili razgradnje a ti mu das whey i dex i ono udje u stanje anabolizma - stanje napretka i razvitka

Moj ti je pre savet da ga sto duze pijes a samo posle treninga, nego da ga spiskas za 10 dana i posle nista mesecima...To je kao da nisi ni kupio...

E sad ako imas kintu to je druga stvar
 
Pa da, u pravu si... znači samo posle treninga, ovo ostalo sve hranom i to je to... :) ... sada, kažu kao i onaj dan kada ne treniraš moraš da piješ (mada nemam ideju zašto) pa onda recimo dan' kad' treniram posle treninga dan odmora uveče i to je to... ili baš samo posle treninga... tako će da traje dugo... :D
 
[Ne_Vazim_Se];15520593:
Pa da, u pravu si... znači samo posle treninga, ovo ostalo sve hranom i to je to... :) ... sada, kažu kao i onaj dan kada ne treniraš moraš da piješ (mada nemam ideju zašto) pa onda recimo dan' kad' treniram posle treninga dan odmora uveče i to je to... ili baš samo posle treninga... tako će da traje dugo... :D

Pa pazi nema tu trebas ne trebas...Ako imas pij ako nemas moras stedeti kako znas i umes a na mesto whey-a gurati hranu......

Znaci ne sad imas meso ispeceno a ti krknes whey a meso ostavis pojede neko drugi:D

Kazem,najvazniji obrok je psle treninga...Ali i ostali su vazni....

Meni whey sluzi kao zamena i brzo ubrizgavanje nutrijenata posle treninga jer dok odem kuci dok isprzim meso dok ga pojedem dok se to svari......raspade se misic....Ovako za 15 minuta protein i aminokiseline iz njega za 15-20 min udju u krvotok......

Kazem ti gledaj kako tebi odgovara i koliko imas kintu ali svrha je da sto duze ishranjujes misice odmah posle treninga a ne postoji nista trenutno brze bolje i bioloski vrednije od izolata whey-a....Da postoji oni bi napravili
Poz:bye:
 
[Ne_Vazim_Se];15520593:
Pa da, u pravu si... znači samo posle treninga, ovo ostalo sve hranom i to je to... :) ... sada, kažu kao i onaj dan kada ne treniraš moraš da piješ (mada nemam ideju zašto) pa onda recimo dan' kad' treniram posle treninga dan odmora uveče i to je to... ili baš samo posle treninga... tako će da traje dugo... :D

U danima kada ne treniraš, nema efekta da uzimaš whey. Zato što je whey brzi protein tj. oslobođen je svih suvišnih UH i M koje imaš u mleku, a koje usporavaju apsorpciju.
Whey je ispravno uzimati odmah nakon treninga isključivo sa vodom. Jer svaka fizička aktivnost inicira pankreas na lučenje insulina koji je glavni aktivator metabolizma UH i vrši "otvaranje" mišićnih stanica. A za nas to znači da su mišići neki 15-20 min posle treninga (window of opportunity) spremni da veoma brzo apsorbuju svaki raspoloživ protein (WHEY u našem slučaju). Ako već imaš potrebu da ga uzimaš u slučajevima bez treninga, onda je najbolje da to bude uveče pre spavanja pomešan sa nekim "usporivačem"
npr. onaj ella nemasni sir. Kao što bRu zli reče on (whey) ni u kom slučaju ne može da zameni obrok.
Što se tiče dekstroze odnosno bilo kog prostog šećera (monosaharida) efekat koji oni postižu u našem organizmu je sledeći: U zavisnosti od Glikemijskog Indexa-GI i Glikemijskog Opterećenja -GO aktivira se pankreas na lučenje insulina. Dekstroza ima GI preko 100, što dovodi do enormne reakcije pankreasa i lučenje insulina u velikim količinama, a to za posledicu ima tri, za nas jako bitne stvari 1) Sav glikogen (UH) uskladišten u krvi i jetri biva pretvoren u energiju. Ukoliko se ta energija ne potroši dolazi do pretvaranja u trigliceride tj u masti - gojimo se, debljamo se. 2) Nagli pad šećera u krvi, veoma loše za aktivog sportistu. 3) Otvranje mišićnih stanica - potrebno za apsorpciju P.
Daleko je bolje 60 min pre treninga pojesti sutlijaš od integralnog pirinča pošećeren sa voćnim šećerom (fruktoza GI 25) i recimo 2 kašike surutke u prahu (za one koji nisu rezistentni na laktozu (mlečni šećer GI 65)). To će nam dati dovoljno energije za 120 min treninga bez naglih skokova i padova šećera u krvi.
 
U danima kada ne treniraš, nema efekta da uzimaš whey. Zato što je whey brzi protein tj. oslobođen je svih suvišnih UH i M koje imaš u mleku, a koje usporavaju apsorpciju.
Whey je ispravno uzimati odmah nakon treninga isključivo sa vodom. Jer svaka fizička aktivnost inicira pankreas na lučenje insulina koji je glavni aktivator metabolizma UH i vrši "otvaranje" mišićnih stanica. A za nas to znači da su mišići neki 15-20 min posle treninga (window of opportunity) spremni da veoma brzo apsorbuju svaki raspoloživ protein (WHEY u našem slučaju). Ako već imaš potrebu da ga uzimaš u slučajevima bez treninga, onda je najbolje da to bude uveče pre spavanja pomešan sa nekim "usporivačem"
npr. onaj ella nemasni sir. Kao što bRu zli reče on (whey) ni u kom slučaju ne može da zameni obrok.
Što se tiče dekstroze odnosno bilo kog prostog šećera (monosaharida) efekat koji oni postižu u našem organizmu je sledeći: U zavisnosti od Glikemijskog Indexa-GI i Glikemijskog Opterećenja -GO aktivira se pankreas na lučenje insulina. Dekstroza ima GI preko 100, što dovodi do enormne reakcije pankreasa i lučenje insulina u velikim količinama, a to za posledicu ima tri, za nas jako bitne stvari 1) Sav glikogen (UH) uskladišten u krvi i jetri biva pretvoren u energiju. Ukoliko se ta energija ne potroši dolazi do pretvaranja u trigliceride tj u masti - gojimo se, debljamo se. 2) Nagli pad šećera u krvi, veoma loše za aktivog sportistu. 3) Otvranje mišićnih stanica - potrebno za apsorpciju P.
Daleko je bolje 60 min pre treninga pojesti sutlijaš od integralnog pirinča pošećeren sa voćnim šećerom (fruktoza GI 25) i recimo 2 kašike surutke u prahu (za one koji nisu rezistentni na laktozu (mlečni šećer GI 65)). To će nam dati dovoljno energije za 120 min treninga bez naglih skokova i padova šećera u krvi.

:dontunderstand:

:rotf:


P.S

Jednoga dana bicu ovakav :
2411276395_small_1.png


Pitam se ... koliko li je vremena potrebno za ovako nesto? Naravno sa proteinima,kreatinom sta li sve ide,'bem li ga,ne razumem tu geografiju :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
:dontunderstand:

:rotf:


P.S

Jednoga dana bicu ovakav :
2411276395_small_1.png


Pitam se ... koliko li je vremena potrebno za ovako nesto? Naravno sa proteinima,kreatinom sta li sve ide,'bem li ga,ne razumem tu geografiju :mrgreen:


Ukupno 4 meseca i 12 dana

Evo sad sam izracunao,trebalo mi 17 minuta! :rtfm:
Ali ako hoces da izgleds kao on u sledecem nastavku njegovog filma e onda treba 7 meseci i 14 dana jer se za treci deo malo bolje uradio jer tamo ne glumi negativca vec ok lika pa je morao i malo bolje da izgleda za glavnu ulogu!

Znaci odgledaj Nepobediv drugi deo pa treci deo i vidi sta ti se vise svidja i onda ces znati da li treba da treniras 4 meseca i 12 dana ili 7 meseci i 14 dana!

Ali pazi ako propustis vise od 4 treninga rizikujes da postanes kao onaj sa kim se bio u finalu a ne kao on

:bye:

Samo mene slusaj, ja znam sve o njemu vidis da imam njegov avatar!
 
Ukupno 4 meseca i 12 dana

Evo sad sam izracunao,trebalo mi 17 minuta! :rtfm:
Ali ako hoces da izgleds kao on u sledecem nastavku njegovog filma e onda treba 7 meseci i 14 dana jer se za treci deo malo bolje uradio jer tamo ne glumi negativca vec ok lika pa je morao i malo bolje da izgleda za glavnu ulogu!

Znaci odgledaj Nepobediv drugi deo pa treci deo i vidi sta ti se vise svidja i onda ces znati da li treba da treniras 4 meseca i 12 dana ili 7 meseci i 14 dana!

Ali pazi ako propustis vise od 4 treninga rizikujes da postanes kao onaj sa kim se bio u finalu a ne kao on

:bye:

Samo mene slusaj, ja znam sve o njemu vidis da imam njegov avatar!

Gledao sam "Undisputed 3" , gledacu ponovo ako budem imao vremena. Sta bi mi predlozio od suplemenata,naravno pored whey proteine?

Idem svakog drugog dana na trcanje,tako da polako,ali sigurno poceo stomak da mi se gubi tj. salo oko stomaka,jos 3-4kg-a da smanjim i zadovoljan sam tezinom. Najbitnija je ishrana,ni sam nisam mogao da verujem koliko sam se iznenadio,dakle izbacio sam slatkise,sokove,masnu hranu ... samo cepaj vodu,jaja,tunjevinu,salate,neko voce i bice sve u redu,ovo vam govorim iz licnog iskustva.
 
U danima kada ne treniraš, nema efekta da uzimaš whey. Zato što je whey brzi protein tj. oslobođen je svih suvišnih UH i M koje imaš u mleku, a koje usporavaju apsorpciju.
Whey je ispravno uzimati odmah nakon treninga isključivo sa vodom. Jer svaka fizička aktivnost inicira pankreas na lučenje insulina koji je glavni aktivator metabolizma UH i vrši "otvaranje" mišićnih stanica. A za nas to znači da su mišići neki 15-20 min posle treninga (window of opportunity) spremni da veoma brzo apsorbuju svaki raspoloživ protein (WHEY u našem slučaju). Ako već imaš potrebu da ga uzimaš u slučajevima bez treninga, onda je najbolje da to bude uveče pre spavanja pomešan sa nekim "usporivačem"
npr. onaj ella nemasni sir. Kao što bRu zli reče on (whey) ni u kom slučaju ne može da zameni obrok.
Što se tiče dekstroze odnosno bilo kog prostog šećera (monosaharida) efekat koji oni postižu u našem organizmu je sledeći: U zavisnosti od Glikemijskog Indexa-GI i Glikemijskog Opterećenja -GO aktivira se pankreas na lučenje insulina. Dekstroza ima GI preko 100, što dovodi do enormne reakcije pankreasa i lučenje insulina u velikim količinama, a to za posledicu ima tri, za nas jako bitne stvari 1) Sav glikogen (UH) uskladišten u krvi i jetri biva pretvoren u energiju. Ukoliko se ta energija ne potroši dolazi do pretvaranja u trigliceride tj u masti - gojimo se, debljamo se. 2) Nagli pad šećera u krvi, veoma loše za aktivog sportistu. 3) Otvranje mišićnih stanica - potrebno za apsorpciju P.
Daleko je bolje 60 min pre treninga pojesti sutlijaš od integralnog pirinča pošećeren sa voćnim šećerom (fruktoza GI 25) i recimo 2 kašike surutke u prahu (za one koji nisu rezistentni na laktozu (mlečni šećer GI 65)). To će nam dati dovoljno energije za 120 min treninga bez naglih skokova i padova šećera u krvi.

E, hvala puno na trudu i iscrpnom objashnjenju... ovaj... znachi, zakljuchak za mene jednostavnim jezikom je sledeci... vej + dekstroza samo posle treninga, u odnosu 1:1 i to je to... je l' tako? :)
 
Poslednja izmena:
Naravno Ursuse,hvala tebi na trudu. Sto se pitanje tice,postavio sam ga,pa ko ima iskustva,neka odgovori. Unapred zahvalan. :)))

Pa znash kako, mislim da to na prvom mestu zavisi od chega polazish... shto reche bRu zLi ako izgledash kao on u Undisputed 2 i znash shta radish da bi izgledao kao on u Undisputed 3 bice ti potrebno neshto preko 7 meseci... :lol:

E sada realno brate, verovatno nikada necesh izgledati tako, osim ako ne uradish iste tetozvaze, odrzavash tu frizuru i tako... :hahaha:

Shalim se... ovaj... ozbiljno sada... to je pitanje genetike... znachi ti (i svako od nas) imash osnovu... tu osnovu mozesh da nadogradjujesh (tako shto povecash mishice jelte) ali ne mozesh da je promenish... znachi ako nemash identichnu gradju kao ovaj lik mozesh ti i da povecash mishice ali o5 necesh izgledati isto kao on... e sada, ako si mislio da pitash kada cesh ti doci do tog stepena razvijenosti, znachi blizu nekog svog maksimuma... pa to zavisi od mnogo faktora... treninga, ishrane, nachina zivota itd... ali evo sad' cu da lupim jer mi je zanimljivo... ako si prosechan lik, tj. ako imash relativno dobru osnovu, ali ti mishici nisu neshto razvijeni... ako pravilno trenirash, jedesh i spavash... i ako te u medjuvremenu ne udari autobus... :lol: ... pa, recimo da bi to moglo da se postigne za nekih 5-10 godina... :) ... naravno, ja ne znam nishta o tebi, tako da postoji mogucnost da to necesh moci da postignesh nikada... a mozda cesh postici i za godinu dana... :mrgreen: ... je*iga, ipak je najbolji odgvor probaj pa cesh saznati. :super:
 
Poslednja izmena:
[Ne_Vazim_Se];15532940:
E, hvala puno na trudu i iscrpnom objashnjenju... ovaj... znachi, zakljuchak za mene jednostavnim jezikom je sledeci... vej + dekstroza samo posle treninga, u odnosu 1:1 i to je to... je l' tako? :)

U principu, može. Samo sam ja generalno protiv dekstroze zbog veoma visokog Glikemijskog Indexa. Jer sama fizička aktivnost povećava nivo insulina na potrebnu meru. Logičnije je ako već hoćeš da koristiš dex da ga onda ipak uzimaš pre treninga u kombinaciji sa glutaminom.
 
Meni vise lezi glutamin posle treninga, spusti mi onaj umor sa misica, tako da sam whey rezervisao samo pred spavanje.

Ok je što slušaš svoje telo, ali glutamin je tek samo jedna aminokiselina koja učestvuje u sprečavanju katabolizma. Ipak bi trebao da posle treninga uzmeš whey jer je mnogo kompleksniji, a mišići su maksimalno istrošeni i treba im brza dopuna.
 
A sto ne sa mlekom?

Pa kao što rekoh. Posle treninga ti je potrebna brza dopuna. Mleko se zbog svog sastava dugo zadržava u našem digestvnom traktu, i na taj način sprečava whey da metaboliše. Odnosno toliko se uspori obrada tog mixa da se mišićne stanice zatvore i whey (koji nije jeftin) ne odradi ono zbog čega ga koristiš.
U mleku imaš protein zvani kazein koji mi ljudi nismo u stanju da varimo bez dodatnih enzima i imaš laktozu (mlečni šećer) koji takođe ako nemaš laktazu - ernzim koji razgrađuje laktozu na glikogen i još nešto (zaboravih na šta) - nisi u stanju da metabolišeš. I zbog toga se mleko dugo vari i izaziva sve one poznate neprijatnosti (nadutost, gasove i dijareju) kod većine ljudi.
Posle bb i sl. treninga mišići su do te mere istrošeni da počinju da razgrađuju sami sebe (katabolizam). Da bi sprečio katabolizam moraš da reaguješ dok su mišićne stanice otvorene, a to je nekih 15-30 min posle treninga. Kako mleku treba više od 30 minuta da se svari sam možeš da izvučeš zaključak zašto whey ne treba uzimati sa mlekom nego sa vodom.
Inače Whey proteini se dobijaju iz kravlje surutke (wheylac) kojoj se odstranjuju sve masnoće (M) i ugljeni hidrati (UH) + se dodaju neki kompleksi aminokiselina npr BCAA, baš iz tog razloga brze apsorpcije. Mnogi proizvođači pišu da se može korisiti i sa mlekom, ali to je samo da bi ti produžili vreme upotrebe (zbog smanjenog efekta). Ipak se radi samo o novcu.
 

Back
Top