монаштво или брак?

шта би сте радије изабрали?

  • монаштво

  • брак


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Samson2009

Veoma poznat
Poruka
13.411
Шта би сте радије изабрали монаштво или брак?

ШТА ЈЕ МОНАШТВО?

У питањима и одговорима (1. део)
ПИТАЊЕ. Какав је значај монаштва у Христовој Цркви?

ОДГОВОР. Монаси су они хришћани који остављају сва по могућству земаљска занимања ради занимања молитвом, - врлином која је виша од свих врлина, - да би се помоћу ње сјединили у једно с Богом, како рече апостол: „А ко се Господа држи један је дух с Господом„ (I Кор. 6, 17; преподобни Марко Подвижник, Слово 4). А како молитва црпи своју силу из свију осталих врлина, добродетељи, и из свега учења Христова, то монаси посебну бригу посвећују испуњавању јеванђелских заповести, додајући испуњавању заповести које су обавезне за све хришћане још и испуњавање савета Христових: савета о сиромаштву и савета о безбрачности. Монаси теже да се животом својим уподобе (учине сличнима) Богочовекову животу на земљи: с тога се Свети монаси називају преподобни, то јест преслични Богочовеку.

http://stjenichanka.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html


Црква освештава хришћански брак, и он стога представља Свету Тајну у којој женик и невеста пред свештеником и читавом Црквом дају слободно обећање о узајамној супружанској верности, а њихов савез благосиља се као слика савеза Христа и Цркве, како вели свети апостол Павле (Еф. 5, 31-32). При томе за њих се моли благодат чисте једнодушности, ради благословеног рађања и хришћанског васпитавања деце

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Bogosluzbeni/Liturgika/Liturgika_55.htm
 
И благослови их Бог, и рече им Бог: Рађајте се и множите се, и напуните земљу, и владајте њом, и будите господари од риба морских и од птица небеских и од свих звери што се миче по земљи.
 
Монаштво је лакши начин да се уђе у Небеско Царство.

Laksi nacin potkrepljen biblijom....


Матеј, глава 19

12. Јер има ушкопљеника који су се тако родили из утробе материне; а има ушкопљеника које су људи ушкопили; а има ушкопљеника који су сами себе ушкопили царства ради небеског. Ко може примити нека прими.
1 Кор. 7:7, 1 Кор. 7:32, 1 Кор. 7:34, 1 Кор. 9:5, 1 Кор. 9:15

Pozzz
 
3. Благо сиромашнима духом, јер је њихово царство небеско;
Матеј, глава 5

:lol:

СВЕТИ ФИЛАРЕТ МОСКОВСКИ
ОСНОВЕ ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ (КАТИХИЗИС)


http://www.svetosavlje.org/bibliote...oskovski/KatihizisSvetiFilaretMoskovski25.htm






О ПРВОЈ ЗАПОВЕСТИ БЛАЖЕНСТВА



Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство Небеско.​



435. Прва заповест Господња за достизање блаженства јесте да они који желе блаженство треба да буду сиромашни духом.

436. Бити сиромашан духом значи бити духовно убеђен да ми немамо ништа своје, него само оно што нам дарује Бог, и да без Божије помоћи и благодати ништа добро не можемо учинити; треба дакле да сматрамо да смо ми - ништа, и да у свему прибегавамо милосрђу Божијем. Укратко, према тумачењу светог Јована Златоуста, духовно сиромаштво је - смиреномудреност (Тум. Јев. по Матеју, Беседа 15).

437. Сиромашни духом, без сумње, могу да буду и богаташи, ако схвате да је видљиво богатство пропадљиво, да брзо пролази и да не може да надомести недостатак духовних блага. Јер каква je корист човеку ако сав свет задобије а души својој науди? Или какав ће откуп дати човек за душу своју! (Мт. 16, 26).

438. Телесно сиромаштво може да допринесе савршенству духовног сиромаштва, ако га Хришћанин изабере добровољно, Бога ради. Зато је Сам Господ Исус Христос рекао богаташу: Ако хоћеш савршен да будеш, Иди продај све што имаш и подај сиромасима, и имаћеш благо на небу, па хајде за Мном (Мт. 19, 21).

439. Сиромашнима духом Господ обећава Царство Небеско.

440. Царство Небеско им у овом животу, посредством вере и наде, припада духовно и само у назнаци, док ће им у будућем животу припасти у потпуности, кроз учешће у вечном блаженству.

+++
 

СВЕТИ ФИЛАРЕТ МОСКОВСКИ
ОСНОВЕ ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ (КАТИХИЗИС)


http://www.svetosavlje.org/bibliote...oskovski/KatihizisSvetiFilaretMoskovski25.htm






О ПРВОЈ ЗАПОВЕСТИ БЛАЖЕНСТВА



Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство Небеско.​



435. Прва заповест Господња за достизање блаженства јесте да они који желе блаженство треба да буду сиромашни духом.

436. Бити сиромашан духом значи бити духовно убеђен да ми немамо ништа своје, него само оно што нам дарује Бог, и да без Божије помоћи и благодати ништа добро не можемо учинити; треба дакле да сматрамо да смо ми - ништа, и да у свему прибегавамо милосрђу Божијем. Укратко, према тумачењу светог Јована Златоуста, духовно сиромаштво је - смиреномудреност (Тум. Јев. по Матеју, Беседа 15).

437. Сиромашни духом, без сумње, могу да буду и богаташи, ако схвате да је видљиво богатство пропадљиво, да брзо пролази и да не може да надомести недостатак духовних блага. Јер каква je корист човеку ако сав свет задобије а души својој науди? Или какав ће откуп дати човек за душу своју! (Мт. 16, 26).

438. Телесно сиромаштво може да допринесе савршенству духовног сиромаштва, ако га Хришћанин изабере добровољно, Бога ради. Зато је Сам Господ Исус Христос рекао богаташу: Ако хоћеш савршен да будеш, Иди продај све што имаш и подај сиромасима, и имаћеш благо на небу, па хајде за Мном (Мт. 19, 21).

439. Сиромашнима духом Господ обећава Царство Небеско.

440. Царство Небеско им у овом животу, посредством вере и наде, припада духовно и само у назнаци, док ће им у будућем животу припасти у потпуности, кроз учешће у вечном блаженству.

+++

Slazem se u potpunosti..
Ali tesko nama, jer ne ispunjavamo ni delic toga.
Sta ce biti sa nama jadnima.???
 
a koji je tezi i zasto?

По мом везаност за материјално,затим бриге око тога.Већи број повода за грех .Као и брига како ће човек да угоди жени су ствари које чине брак тежим путем.Наравно во је моје лично мишљење .Свака част побожним супружницима имају тежак крст,али и мању нараду.О томе се говори у оној причи о сејачу из Јеванђеља.О класју од 30 зрна,+ездесет и сто.Прво је брак,друго благошестиво удовиштво и белоп монаштво.А оно од сто је монаштво односно живот у манастиру.
 
Нити је монаштво за свакога, нити је брак. Монаштво је за слабије отпорне на свет (мање борбеније), а брак за борбеније.

Свети оци нас уче су мирјани како дивљи цвет, који је много отпорнији на светске саблазни али даје мање плодова.

Са друге стране монаштво је као прекрасан али и нежан цвет (ко под стакленим звоном), кога јако пажљиво и брижно треба неговати и гајити, јер јако лако вене и умире (није сиров, отпоран и дивљи као мирјански). Али, уколико да плода, род је трострук у односу на плодове мирјана.

Још су свети оци нагласили да у манастир треба ићи са већ достигнутим врлинима стекнутим у свету, које би се молитвеним и послушничким подвигом усијале и усавршиле до мере ХРИСТОЛИКОСТИ.

Стога мислим да они који још увек немају корен свих врлина - свето смирење, не требају ни да размишљају о монаштву. Само смирен треба да иде у манастир, јер гордељивци и сујетни тамо само себи и другима штету праве.

Стога пре Богом даног призива у сигурну луку спасења, треба се вежбати у светом смирењу, па тек онда искорачити као усавршавању врлина кроз монашке подвиге.

Путоказ као тој добродетељи је дао свети Јован Лествичник, и тог букавара се морамо придржавати уколико мислимо да закорачимо стрмим и бржим путем спасења.
 
Slazem se u potpunosti..
Ali tesko nama, jer ne ispunjavamo ni delic toga.
Sta ce biti sa nama jadnima.???

Није тешко, ако се молиш и уздаш у Бога.

Тешко је када то радиш својим ништавним снагама.

''Лествица'' и ''Невидљива Борба'' имају одговоре на наше смутљиве помисли и настројења.
 
Није тешко, ако се молиш и уздаш у Бога.

Тешко је када то радиш својим ништавним снагама.

''Лествица'' и ''Невидљива Борба'' имају одговоре на наше смутљиве помисли и настројења.

Molim se i uzdam u Boga.
Ali nikako ne pomaze.
Sve ide niz brdo.
Lestvica,veoma poucna knjiga.
Ali nije za nas ...
 
Molim se i uzdam u Boga.
Ali nikako ne pomaze.
Sve ide niz brdo.
Lestvica,veoma poucna knjiga.
Ali nije za nas ...

Ако човек јача наду на Бога,буде стрпљив и има трљење са смирењм и не прима лоше мисли у однсу на оно чему тежи неће да му буде све низбрдо.Јер ако си стрпљив и у време кад ти се чини да нешто иде низбрдо то време ће да прође и после могу да се појаве боље околности.А ако те тера малер трба да се запиташ где грешиш.
 
Molim se i uzdam u Boga.
Ali nikako ne pomaze.
Sve ide niz brdo.
Lestvica,veoma poucna knjiga.
Ali nije za nas ...

Ако будеш прочитао икада у ''Невидљивој Борби'' шта значи уздање у Бога и молитва, више никада нећеш написати горе цитирану прву реченицу, нити сматрати да их поседујеш као врлину.

Што се тиче ''котрљања низбрдо'', требао би знати да због одсуства спасоносне - светотајинске благодати у екуменистичкој заједници којој тренутно припадаш, није могућ преображај и исправљање очитих недостатака којих смо свесни. ''Вози те'' просвећујућа благода, а неретко усхићења и екстазе током литургије долазе и од демона - јереси начелника екуменизма. То можеш да схватиш само ако ти Бог да видиш, јер јерес свезује самокритику душегубним самоуверењем и самооправдањем.

Ја сам у СПЦ и поред труда ишао од зла ка горем, све док ме Бог није упутио на другу адресу.

Ни сада немам неке нарочите успехе у преображају, али су унутрашња дејства и промене много силније и други их много успешније детектују него ја сам.

Жив био па и ти видео и искусио слично.
 
Ако се припремаш за монаштво ЛЕствица је идеална, а за живот у свету обавезно читати светог Игњатија Бјарчанинова, светог Теофана Затворника и наравно владику Николаја.
 

Back
Top