Primenjena ELEKTRONIKA


inace mi za ovo treba dekoder da bi smanjio broj zica :lol: :
DSC00814_zps6dd768a3-1.jpg

 
postovane kolege,moze li mala pomoc oko seme za tastere kojim bi se jedna od tri sigalne lame ukljucila a ostale dve bie blokirane.naime,hteo bih kllncima u kraju da organizujem kviz pa su nam neophodni tasteri za brzo javljanje.
 
E ovako, prvo svima postovanje. Imam pitanje u vezi dioda ,jakih . Nisam bas totalni laik ali ima mnogo toga sto neznam
pa da neduzim dalje..... Interesuje me,zna li ko i dali je probao spoj vise slabijih dioda da bi se dobila jaca dioda ,moze li to tako ? Nadam se da moze,jer mi je kupovina jacih dioda problem. Evo na sta mislim, recimo dioda 100 v - 30A

10 komada ovakvih u seriji da se dobije 1 od 300A . Moze li to ili ne ? Hvala. Mada prepostavljam da ne, ali opet da pitam.
 
mislio sam u paralelnom spoju,ne u seriji, greska.

- - - - - - - - - -

postovane kolege,moze li mala pomoc oko seme za tastere kojim bi se jedna od tri sigalne lame ukljucila a ostale dve bie blokirane.naime,hteo bih kllncima u kraju da organizujem kviz pa su nam neophodni tasteri za brzo javljanje.

nesto sa logickim kolima tipa tll tc,ali tu sam slab, mozda da guglas malo ili da odes na sajt www.datasheetarchive tu ima svasta. imas i elektronika.ba
 
Diode , izgleda da moze pod uslovom približnog unutarnjeg otpora .
A ono drugo o tasterima , prestao sam da se bavim elektronikom od kad pola kineskih stvari mozes da prepravis za kojekakve druge namene .
Zamisli sad da pravis bio jonizator , "pa to će d a te" košta da mozes tri nova da kupiš za te pare ili audio pojačala - pa puna mi je šupa - koje sam samo pare davao za delove i pobacao na otpad , a sad odeš u prodavnicu rabljene robe i 30 tak jura kupiš extra stvar . Pre 15 tak godina sam izvozio one rasterivače gamadi i buba a kome sad , došli kinezi i nemoš' da kupiš delove koliko košta nov. Doduše ovi što imaju silose godinama me zovu da im ponovo pravim ( jer to nije bila šarena laža ), ali jock kad nešto staneš sa poslom to je to.
 
Poslednja izmena:
Diode , izgleda da moze pod uslovom približnog unutarnjeg otpora .
A ono drugo o tasterima , prestao sam da se bavim elektronikom od kad pola kineskih stvari mozes da prepravis za kojekakve druge namene .
Zamisli sad da pravis bio jonizator , "pa to će d a te" košta da mozes tri nova da kupiš za te pare ili audio pojačala - pa puna mi je šupa - koje sam samo pare davao za delove i pobacao na otpad , a sad odeš u prodavnicu rabljene robe i 30 tak jura kupiš extra stvar . Pre 15 tak godina sam izvozio one rasterivače gamadi i buba a kome sad , došli kinezi i nemoš' da kupiš delove koliko košta nov. Doduše ovi što imaju silose godinama me zovu da im ponovo pravim ( jer to nije bila šarena laža ), ali jock kad nešto staneš sa poslom to je to.

Znaci, mislis/te da moze ?? Pa i ja sam razmisljao o tom unutrasnjem otporu, mada i mala razlika u otporu diode pretpostavljam da bi uzrokovala izgaranje jedne po jedne diode i na kraju sve.... Hvala opet na odgovoru, slazem se da su kinezi preuzeli primat,i da imas da kupis sta hoces za 100-200 d ali im je roba losa...los kvalitet brzo sve ckava....moze da posluzi,nekazem ,sto kazes/te maltene se ne isplati gubiti vreme i lemiti,trositi 10x para na slican uredjaj koji ce nakraju verovatno izgledati lose od tamo nekog nabudzenog i fabricki upakovanog kineza. Ipak,meni je to lep hobi i necu odustajati Npr,pojacalo sto sam ja napravio sale radi - 20 x 2 w i to sa jednim ic od 200d dere mnoge te kineske linije za dva koplja,pa i neka auto pojacala takodje kineska ! Jesu lepse upakovana,kutija je ultra mislis ovo je zver,ono u kutiji 2 tranzistorcica i 2 diode. Zato vam kazem,nemojte odustajati,makar kad imate vremena ,nemora to da se pravi satelit moze i 2 diode,jedno kolo..... cisto duse svoje radi a ko voli.....opet svakom svome ,neko voli pecanje, voznju biciklom a sve manje se ima i vremena nazalost za hobije ! poz i hvala. Pitacu jos nekog majstora takodje sta misli o tom spoju paralelnih jakih dioda,jer su u pitanju velike struje,nije sala. Nebi voleo da mi experiment ,ne uspe....po gotovo na ovu super" finansisku situaciju....
 
administrator je odredio 1440 minuta za izmenu poruke, xaxaxa.
Mozes da stavis i predotpor na diode , redom po 0,1 ohm . a što se tiče kineske robe za američko tržište - ne zaostaje za njihovim.

Ok,prijatelju.....ne odustaj od elektronike,ako volis......zahvalno je napraviti nesto za sebe...i svoju dusu. Letovanje lemilicom,nemoze dukatima da se plati....naravno,spram vremena i volje.... probacu i javicu - sta je bilo.
 
Ček , imaš u bačenim napajanjima za komp u ispravljaču šotki diode. Toga imas bacenog gde god hoćeš , s tim da im je , čini mi se katoda zajednička, i ko zna koliku struju trpe. . Bilo je nekad ovde forumasa elektroničara , ali su prešli na ljis .
 
Ček , imaš u bačenim napajanjima za komp u ispravljaču šotki diode. Toga imas bacenog gde god hoćeš , s tim da im je , čini mi se katoda zajednička, i ko zna koliku struju trpe. . Bilo je nekad ovde forumasa elektroničara , ali su prešli na ljis .

ljis ?

znam za elektronika.ba i strane razne blueprints sajtove.

shotky diode.....hmmm.

neznam onjima bas puno moram pogledati,hvala.
 
A ,nece moci kako sam ja to zamislio,tj mozda bi i moglo neko vreme ali kratko. Ukratko,pitao sam tv majstora kaze nije to to, bacanje para. ! dioda od 200 a je oko 20k a inverter moze da se nadje za 20-25 i fabricki ima plus i minus tj netreba nista da se cacka. Znaci to je to,kako sam i pretpostavljao a i vi ste rekli,ne isplati se zezati i bacati pare....

Kinez ,kinez a kupis i picis,a dobijes i garanciju ako rikne....

Steta,al tako je...:confused:

- - - - - - - - - -

A ono sa paralenim spojem dioda moze,stim da budu priblizno istog otpora fabricki" ali opet nije to to | >inverter.

Pogledajte elektronika.ba, svejedno, dobar je sajt. Poz
 

Back
Top