provincijalka

Poruka
84
Strpacu ovo u zenski kutak,mada mozda tu ne spada,ali nek` premjesta onaj koga to ne mrzi da radi!
Zanima me zasto dosta ljudi koje upoznam u BGu,kada im kazem odakle sam(gradic u RS)odmah mi lijepe neku etiketu,svrstavaju me u neku nizu klasu i slicno?! :(
Nema veze sto je ta osoba mozda jedva zavrsila osnovnu skolu,dok ja spremam diplomski;ili sto vara partnere ili prijatelje,ili je sponzorusa ili diler,narkoman,ubica,mafijas,looser,itd.Kad cuju odakle sam:ili sam im neka egzoticna biljka,ili zadnji shljam.Kad je to postalo najbitnije koliko ko novca ima,odakle je,koje vjere,nacionalnosti,boje koze?Zar niko vise ne misli da jedan obican seljak(farmer) moze biti dobra osoba,inteligentan,iskren posten?Nisu meni toliko bitni ti ljudi koje sam gore opisala,mada kad to toliko puta dozivim(ponekad je dovoljan samo pogled),pocinjem da se pitam da nisu oni mozda ipak u pravu? :(
Zanima koliko vas ima taj obicaj da na takav nacin shkartira ljude samo zato sto nisu odrasli u velikom gradu? :!:
 
Vidi ovako... Iako ne živim u Beogradu, ne sećam se da me je ikad iko normalan (one koje si ti navela - isključujem) nazvao provincijalkom, niti da mi je to ikad zasmetalo.
Sa druge strane, u mom kraju ima dosta "dođoša" i izbeglica i iz pozicije "starosedeoca" mogu ti reći da mi i te kako smetaju oni koji neprekidno kritikuju sve na šta ovde naiđu: počev od toga kako grad izgleda, preko mesta za izlazak i ko zna čega sve, do mentaliteta ljudi i sve bi menjali, sve im je loše, oni su, kao, odrasli i pripadaju nekom boljem mestu. Ne ulazim u to šta je (i za koga) bolje... Ali, odlika lepog vaspitanja je da tamo gde dođeš, ako si već došao, prihvatiš ono što tu postoji. Kada uđeš u tuđu kuću, sigurno ne menjaš raspored nameštaja onako kako misliš da treba ili je tebi praktičnije!
Elem... Oni kojima nije dobro, to je njihov problem.
A ako znaš kako da se postaviš i ponašaš se normalno (ovo nije ništa lično), poštujući i sebe i svoje poreklo, kao i ljude među kojima boraviš u mestu u kome boraviš - obično niko ni ne obraća pažnju ko si i odakle si. Gorenavedene "slučajeve" isključujem :wink:
 
Jednom su iza mene isle 2 provincijalke, lako se prepoznaju po nacinu oblacenja, sminkanja i naravno po akcentu, isle smo ka novom Merkatoru i onda je jedna od njih odusevljeno prokomentarisala da je Novi Beograd isti kao New York!!!! :shock: :lol:
 
Ma, nemoj da se uzbudujes! Ipak, ti spremas diplomski na "Cambridgeu". Njihov stav je njihova stvar, a tvoj stav je tvoj problem. Nemoj da budes skrusena, yebi kevu dripcima!
 
Navici ces se...ja vec jesam...

A poenta kod Beogradjana nije u tome da te gledaju sa nipodastavanjem kada cuju da si iz provincije,vec u tome da oni i nisu svesni da provincija postoji.Ako si iole normalna niti jedan "normalni" Beogradjanin te nece popreko gledati.
 
Kad slusam ovaiskustva o Beogradu ili Beogradjanima, dodje mi da poludim. Pa zasto svi imaju samo losa iskustva sa nama iz BG.Nismo svi isti i po nekoj mojoj logici stvari ne treba sve ljude stavljati u isti kos :( ..pa i vi koji niste iz Bg verovatno se razlikujete izmedju sebe?il mozda gresi :?:
Veliki pozdrav od normalne Beogradjanke , iako je ta klasifikacija bljak :evil:
 
Mislio sam da čovek može da se neograničeno izdigne iz sredine iz koje potiče . Da koliko ulaže , toliko će se i razviti i da mu na kraju ništa nije zavisilo od "rodnog mesta".

Ali sad mislim da nije tako , i da možda postoji redak ,redak izuzetak koji uspe da savlada sve minuse mentaliteta u kome je odrastao, ali većina ne.

Izražavanje se promeni, fond reči poveća, oblačenje promeni, društveno ponašanje može takodje, ali ostanu neke sitne stvari koje ipak čine bitnu i nepremostivu razliku.....

Nisu svo to nasledje negativno, jer više se čovek oseća čovek u provinciji zbog tempa života i posla, ali neki uglovi (i negativni) nikad se ne izgube...

Ipak vas ta okolina u kojoj se formirate i na čije kompromise pristajete dok se razvijate , zauvek oboji nekim bojama....

Ono što je utešno je da su veći problemi zbog karakternog nasledja od roditelja (ako su loši) tako da itekako ima na čemu čovek da radi dok se usavršava.

Ili ste ovde svi već savršeni.....
 
mala natasa:
Kad slusam ovaiskustva o Beogradu ili Beogradjanima, dodje mi da poludim. Pa zasto svi imaju samo losa iskustva sa nama iz BG.Nismo svi isti i po nekoj mojoj logici stvari ne treba sve ljude stavljati u isti kos :( ..pa i vi koji niste iz Bg verovatno se razlikujete izmedju sebe?il mozda gresi :?:
Veliki pozdrav od normalne Beogradjanke , iako je ta klasifikacija bljak :evil:

Kad je Bg tako prljav, gadan, Beogradjani tako odvratni i bezobrazni... sto svi zure i jure bas u Beograd? Zar nije lepse bez guzve, pa cist vazduh, pa jeftin paradajz, pa mali grad? A nije, fali im pozoriste, pa izlozbe pa desavanja u velikom gradu...

Opasno me nervira kad cujem komentar "Bg je fuj, njesra, guzva..." a ta osoba ovde studira, radi, pravi porodicu. Beogradjani ne vredjaju svoj grad, nemamo rezervni, pa kad ovaj isprljamo da odemo u svoje ekolosko i netaknutno selo da se odmorimo od "zlog grada".
 
mala natasa:
Kad slusam ovaiskustva o Beogradu ili Beogradjanima, dodje mi da poludim. Pa zasto svi imaju samo losa iskustva sa nama iz BG.Nismo svi isti i po nekoj mojoj logici stvari ne treba sve ljude stavljati u isti kos :( ..pa i vi koji niste iz Bg verovatno se razlikujete izmedju sebe?il mozda gresi :?:
Veliki pozdrav od normalne Beogradjanke , iako je ta klasifikacija bljak :evil:


He,he Pozdrav i tebi :D Ali mnogo vi ljudi dizete buku bez veze.
A, inace nije istina da Beogradjani ne pljuju po svom gradu. U sustini i Beograd je jos jedna malogradjanska sredina,sto nikako ne mora uvek da bude negativna stvar...To sto u Beogradu i postoje vise od pet pozorista nije nikakva prednost ako je repertoar u tim pozoristima blagi uzas...

A sama kultura i mogucnost finansijskog uspeha su dve odvojene stvari, tako da oni koji pljuju i zive u Beogradu imaju apsolutno sva prava na to
 
tema je postavljena na pogresnom mestu (tacno, bila na bg), moderator nije odreagovao, a pljuvacine ce uvek biti bas od strane tih kojima je tesko da se snadju u bg pa ga crne na svaki nacin.
 
Generalno, obicno to kako ce te prihvatiti u novoj sredini, ponajvise zavisi od tebe samog...
Ljudi iz provincije cesto dolaze u velike gradove sa vec unaprijed formiranim misljenjem, da nece biti prihvaceni od strane domicilnog stanovnistva...
A, ako nastupis sa takvim negativnim stavom, sta drugo i moze da ti se desi...?
Vidjala sam studente koji po studentskim domovima samo pljuju na "domace", a ne micu ni malim prstom da se uklope u sredinu... Naprotiv, drze se jedni drugih, kao pijan plota...
S takvim nastupom i stavom, tesko da ces biti dobro prihvacen...
Treba biti otvoren za sklapanja novih poznanstava i oslobodjen kompleksa, koje nazalost mnogi vuku zbog svog porijekla djeteta sa sela ili iz malog grada...
Takodje, kada odes negdje, treba da prihvatis obicaje koji tu vladaju, barem u komunikaciji sa tamosnjim stanovnicima, a u svojoj kuci radi sta hoces i njeguj svoje obicaje, koliko hoces...
Ne kaze se uzalud:"Kad si u Rimu, budi Rimljanin"...
S takvim stavom, normalni ljudi sigurno ce te dobro prihvatiti, bilo da si otisao u Beograd, Rim, Pariz ili Bec...
 
Gazdarica:
Generalno, obicno to kako ce te prihvatiti u novoj sredini, ponajvise zavisi od tebe samog...
Ljudi iz provincije cesto dolaze u velike gradove sa vec unaprijed formiranim misljenjem, da nece biti prihvaceni od strane domicilnog stanovnistva...
A, ako nastupis sa takvim negativnim stavom, sta drugo i moze da ti se desi...?
Vidjala sam studente koji po studentskim domovima samo pljuju na "domace", a ne micu ni malim prstom da se uklope u sredinu... Naprotiv, drze se jedni drugih, kao pijan plota...
S takvim nastupom i stavom, tesko da ces biti dobro prihvacen...
Treba biti otvoren za sklapanja novih poznanstava i oslobodjen kompleksa, koje nazalost mnogi vuku zbog svog porijekla djeteta sa sela ili iz malog grada...
Takodje, kada odes negdje, treba da prihvatis obicaje koji tu vladaju, barem u komunikaciji sa tamosnjim stanovnicima, a u svojoj kuci radi sta hoces i njeguj svoje obicaje, koliko hoces...
Ne kaze se uzalud:"Kad si u Rimu, budi Rimljanin"...
S takvim stavom, normalni ljudi sigurno ce te dobro prihvatiti, bilo da si otisao u Beograd, Rim, Pariz ili Bec...
E, to sam i ja hteo da kazem! Samo, nisam znao tako lepo da srocim. Ave, Gazdarice!
 
sanja:
mala natasa:
Kad slusam ovaiskustva o Beogradu ili Beogradjanima, dodje mi da poludim. Pa zasto svi imaju samo losa iskustva sa nama iz BG.Nismo svi isti i po nekoj mojoj logici stvari ne treba sve ljude stavljati u isti kos :( ..pa i vi koji niste iz Bg verovatno se razlikujete izmedju sebe?il mozda gresi :?:
Veliki pozdrav od normalne Beogradjanke , iako je ta klasifikacija bljak :evil:

Kad je Bg tako prljav, gadan, Beogradjani tako odvratni i bezobrazni... sto svi zure i jure bas u Beograd? Zar nije lepse bez guzve, pa cist vazduh, pa jeftin paradajz, pa mali grad? A nije, fali im pozoriste, pa izlozbe pa desavanja u velikom gradu...

Opasno me nervira kad cujem komentar "Bg je fuj, njesra, guzva..." a ta osoba ovde studira, radi, pravi porodicu. Beogradjani ne vredjaju svoj grad, nemamo rezervni, pa kad ovaj isprljamo da odemo u svoje ekolosko i netaknutno selo da se odmorimo od "zlog grada".
Tacno, tempo ti namece, sto meni odgovara, korake od sedam milja, ali paradajy je jeftin, pa je jeftin u malim sredinama :lol:
to je ono, ne pljuj u bunar iz kojeg pijes. Ali, neke stvari ZAISTA u Bgd ne valjaju, a to nase cutanje i niposto priznavanje ODGOVORNOSTI za javasluk nas odvozi daleeeeko od /proklamovano zeljene/ EU. S druge strane, pretvaranje da smo bogom dani (samim rodjenjem) za svetitelje/selektore reprezentacije/shefa drzave/whatever, da ne pominjem mitomaniju i nebeski narod (ciji predstavnici, kada bi se oko necega saglasili, brojno bi mogli da stanu pd jednu SHLJIVU) je, opet, preterano. Dakle, treba oznaciti ono sto ne valja, bez straha i preterivanja. Ono sto zaboravljamo je da treba dati i PREDLOG kako da se situacija popravi. To je cela razlika izmedju intelektualnog i kvaziintelektualnog.
Ja uglavnom kazem sta mi smeta. Za vreme PMS-a cini mi se kao da nema cega da mi bude zao ako odem. Ali samo mi se cini.
Voleti BGD ne znaci i tvrditi da je najbolje na svetu sve u njemu ili u vezi s njim.
Taj polusvet sto te tako kvalifikuje je - polusvet, i ne treba to smetnuti s uma. A osobine koje si pomenula, dobre, naravno, odavno su u (medijima ubrzanoj, vodjenima rukom drzavnog vrha i, glete eufemizma, "kontroverznih biznismena")...defanzivi. E, sad, da li i koliko tu ima ili nema pomoci....
 
da niste sve sto postoji zguzili u beograd ne bi vam dolazilo toliko dosljaka.znaci svako trazi bolji zivot.ja sam dosla u bg jer u mom gradu ne mogu da zivim dostojanstveno.nisam nikad imala problema s beogradjanima cak sam se i udala za jednog(koji cesto ume da kaze "vidi ovu bosanku" za provincijalke).a zivela sam i u rimu i u becu i mogu vam reci da podela na "prestonica i ostali" postoji samo kod nas.nikad jedan rimljanin mi nije rekao vidi ovi dosli da nam prljaju grad.svako bira drustvo po drugim kriterijumima i ova tema se tamo nikad ne bi povela jer ne bi znali o cemu da raspravljaju.ljudi beograd je nas-srpski!i ostali gradovi su nasi.i trebalo bi da ulozimo u svaki da bi svuda bilo lepo.da se u provinciji ne osecamo odsecenim od sveta.da u bg znamo da ima zivota i drugde.batalite komplekse(i jedni i drugi)
 
Milojko Vasic:
kami83:
... Ako si iole normalna niti jedan "normalni" Beogradjanin te nece popreko gledati.

Osim onih kojima je jedina "vrlina" to što su rođeni u Beogradu. Jedina stvar koju mogu da istaknu, ničim se drugim ne mogu pohvaliti. Takvi odmah i na prvom mestu istaknu da su rođeni Beograđani.

Bravo!Odusevljavas me i to progresivno!:lol: :wink: Od reci do reci moje misljenje i ono sto ja kazem kada se takva tema zapocne!

Drugo, ja stvarno mislim da osoba koja je postavila temu malo umislja i da je njen stav odraz njene nesigurnosti.I ja dolazim iz provincije, i to iz bas malog grada i nisam primetila da neko obraca paznju na to.Desavalo se, ali vrlo vrlo retko.

Sanja, voleti nesto ne znaci biti potpuno nekritican.Ja volim Beograd...ali to ne znaci da on mane.Ja volim i svoj grad, volim i svog brata recimo...ali to ne znaci da nema mane i da je najbolji samo zato sto je moj.
 
da ne bi bilo da chatujem na temi, prozvana sam pa da odgovorim.
volim svoj grad, tu sam rodjena i ceo zivot zivim. los je po mnogocemu, dobar po mnogocemu, a meni najbolji jer nemam rezervni. i daleko je od savrsenog (taj pojam je vec za filozofiju). nije tacno da se u velikim svetskim gradovima ne primete oni koji su dosli i oni koji tu zive celog zivota. vic je u tome sto ljude tamo takve stvari ne zanimaju a licnu nesigurnost svaki od dosljaka mora da savlada sam.
i da, nije mi neprijatno da kazem da sam rodjena beogradjanka, isto kao i moj muz, i neke generacije iza nas.
 
sanja:
da ne bi bilo da chatujem na temi, prozvana sam pa da odgovorim.
volim svoj grad, tu sam rodjena i ceo zivot zivim. los je po mnogocemu, dobar po mnogocemu, a meni najbolji jer nemam rezervni. i daleko je od savrsenog (taj pojam je vec za filozofiju). nije tacno da se u velikim svetskim gradovima ne primete oni koji su dosli i oni koji tu zive celog zivota. vic je u tome sto ljude tamo takve stvari ne zanimaju a licnu nesigurnost svaki od dosljaka mora da savlada sam.
i da, nije mi neprijatno da kazem da sam rodjena beogradjanka, isto kao i moj muz, i neke generacije iza nas.
Vidim da se dobro snalaziš i bez mene. NAPUCAJ IH
 
kami83:
mala natasa:
Kad slusam ovaiskustva o Beogradu ili Beogradjanima, dodje mi da poludim. Pa zasto svi imaju samo losa iskustva sa nama iz BG.Nismo svi isti i po nekoj mojoj logici stvari ne treba sve ljude stavljati u isti kos :( ..pa i vi koji niste iz Bg verovatno se razlikujete izmedju sebe?il mozda gresi :?:
Veliki pozdrav od normalne Beogradjanke , iako je ta klasifikacija bljak :evil:


He,he Pozdrav i tebi :D Ali mnogo vi ljudi dizete buku bez veze.
A, inace nije istina da Beogradjani ne pljuju po svom gradu. U sustini i Beograd je jos jedna malogradjanska sredina,sto nikako ne mora uvek da bude negativna stvar...To sto u Beogradu i postoje vise od pet pozorista nije nikakva prednost ako je repertoar u tim pozoristima blagi uzas...

A sama kultura i mogucnost finansijskog uspeha su dve odvojene stvari, tako da oni koji pljuju i zive u Beogradu imaju apsolutno sva prava na to
Posto si pljucnuo(la) po repertoaru pozorista moram te pitati za dve predstave koje si odgledao(la) u zadnjih godinu dana :?:
 
neka netrpeljivost izmedju ljudi koji su rodjeni u Beogradu,i "dosljaka" definitivno postoji,ali po mom misljenju,to je prozivod poremecenog sistema vrednosti koji postoji poslednjih 15 god...

ali to nije samo specificno za BG i ostatak Srbije,samo da znate kako se Beogradjani pljuju medjusobno.....NAPRIMER...oni iz ZEMUNA su KAO neki priprosti malogradjani,DORCOLCI su KAO neki urabni fensi likovi,oni sa VOZDOVCA su KAO neki divljaci i nasilnici,oni sa SENJAKA I DEDINJA su KAO burzuji i extraprofiteri,oni iz BORCE,OVCE,KRNJACE su KAO neki zemljoradnici i "seljaci"...itd.....to je nekao KAO generalizacija

eto,iz svega ovoga se moze videti da te "podele" postoje i unutar samog BG-a,a to opet govori o nekom malo iscasenom mentalnom stanju ljudi koji zivi u ovoj Srbiji...

savet za "tratinchica_hrizantema" nemoj da obracas paznju na nekog ko te gleda "popreko" samo zato sto nisi iz beograda,vec ako mozes nadji neke normalne beogradjane sa kojima bi se druzila...

uostalom,da li ovde neko zna koliko je BG imao stanovnika 1991,a koliko ima danas?
 
Ne znam to, ali znam nesto drugo, apropo "starih Beogradjana": 1873. godine pri popisu stanovnistva u Bgd, ustanovljeno je da u njemu zivi tek nekih 30.000 dusa. Srba, od toga - 15 odsto. Ostalo, Cincari, Grci, ovi, oni....
najvise mrzim STARE porodice koje su u Bgd dosle pre 50 godina. To su oni koji nasledjuju, jelte, devijacije starih familija, sklonost ka horoskopu, svi bi u masone....
 

Back
Top