provincijalka

*misutka*:
Provincija je u glavi a ne na geografskoj karti

Svaka cast na ovom odgovoru.....ima ljudi i sa sela koji su mi mnogo drazi nego npr.jedna -seljacina- iz Bg-a, iz centra, zavrsen Pravni fax, sada radi u Ministarstvu ino.poslova...veceg seljaka nisam upoznala....Znaci...po -mestu porekla- ne biram ni prijatelje (najbolja drugarica mi je bila iz Vukovara)..ni decka.....
(inace i rodjena i ceo zivot sam u Bg-u)...
:wink:
 
tratinchica_hrizantema:
Zanima koliko vas ima taj obicaj da na takav nacin shkartira ljude samo zato sto nisu odrasli u velikom gradu? :!:

Što volim ovakve teme...

Znaš li u koju vas klasu stavljam - u onu koja nije odrasla u velikom gradu...i samo po tome, to vam dođe kao jedna vaša, karakteristika i to je to. Nikako ne mislim da je to loše, šta više, baš super što ne živite gde i ja. Želim da čujem kako žive oni koji nisu iz grada.
Bila sam skoro u selu i mogu ti reći, ljudi isti svuda. Možda imaju drugačije navike, mislim, i ja ih u odnosu na njih imam. Lepo i dugo smo pričali, imali smo teme, a to mi najvažnije. Pa niste valjda marginalci, jer ne živite gde i ja? To mi je tako čudno, a opet, setim se kakvih seljaka ima ovde, pa mogu da poverujem da vas oni negde svrstavaju. Mada, koga briga za to šta oni misle, često ni sami nisu odgovorni za to gde žive, to im je bila čista (ne)sreća.

Imate simpatičan naglasak, opet, imamo ga i mi u odnosu na vas.
 
Evo ja sam jedna prava pravcata provincijalka, rodjena i odrasla u provinciji... Studirala i zapocela radni vek u Beogradu... Nisam bas sigurna koji autobus gde vozi, jos manje gde su pojedine radnje, jer sam iz BG otisla pre izvesnog broja godina... mada nesto ne primecujem da imam poteskoca u konverzaciji sa svojim dragim prijateljima koji tamo i dalje zive. Nakon Beograda zivela sam (i studirala) nekoliko godina u jednoj velikoj evropskoj metropoli, videla skoro sve (evropske metropole) a nedavno se preselila na severnoamericki kontinent... s moje tacke gledista merilo "gde je beba kids u BG" moze sada da bude i pomalo smesno... a sta ima novo na Via Montenapoleone ili Galeries Lafayette?
Da li sam ja unekoliko drugacija nego neko ko se rodio, odrastao i citav svoj zivot ziveo samo u Beogradu? Naravno da jesam, moj weltanschauung je svakako malkice drugaciji, ako ni zbog cega drugog ono zbog malo sireg zivotnog iskustva. A da li je to lose? Ne nuzno!

Provincijalizam je po meni iskljucivo stanje svesti, koje moze imati rodjeni njujorcanin isto kao i rodjeni nislija npr. Cini mi se da se za filozofiju "krvi i tla" uglavnom hvataju ljudi koji nemaju neke svoje licne karakteristike, da ne kazem personality, pa svoju sigurnost traze iskljucivo pod okriljem grupe... " ja sam vredan zato jer sam iz npr. Beograda" (Münchena...).
Zato ja iz respekta prema takvim dusicama nikad ne propustim da naglasim da priznajem da sam provincijalka, kao sto napisah u prvoj recenici - prava pravcata... A jos da dodam, da ne bude zabune, da je Beograd za mene zaista poseban grad, jedini cija mi ruzna aerodromska zgrada kad je vidim natera suze radosnice na oci, i da u Beogradu zive moji divni (beogradski) prijatelji - kosmpolite i po rodjenju i u dusi...
 
tratinchica_hrizantema:
Strpacu ovo u zenski kutak,mada mozda tu ne spada,ali nek` premjesta onaj koga to ne mrzi da radi!
Zanima me zasto dosta ljudi koje upoznam u BGu,kada im kazem odakle sam(gradic u RS)odmah mi lijepe neku etiketu,svrstavaju me u neku nizu klasu i slicno?! :(
Nema veze sto je ta osoba mozda jedva zavrsila osnovnu skolu,dok ja spremam diplomski;ili sto vara partnere ili prijatelje,ili je sponzorusa ili diler,narkoman,ubica,mafijas,looser,itd.Kad cuju odakle sam:ili sam im neka egzoticna biljka,ili zadnji shljam.Kad je to postalo najbitnije koliko ko novca ima,odakle je,koje vjere,nacionalnosti,boje koze?Zar niko vise ne misli da jedan obican seljak(farmer) moze biti dobra osoba,inteligentan,iskren posten?Nisu meni toliko bitni ti ljudi koje sam gore opisala,mada kad to toliko puta dozivim(ponekad je dovoljan samo pogled),pocinjem da se pitam da nisu oni mozda ipak u pravu? :(
Zanima koliko vas ima taj obicaj da na takav nacin shkartira ljude samo zato sto nisu odrasli u velikom gradu? :!:
sigurna sam da se ponekad osecas tako kao da te svrstavaju u neku zadnju klasu zato sto nisi odrasla u velikom gradu...Ljudi znaju da budu surovi...Oni koji to cine su u stvari pravi provincijalci jer pokusavaju da sakriju svoje poreklo...U moj krug prijatelja vecma pravih Beogradjana uvek je mogao da udje neko ko je covek u dusi a ne po tome odakle je...Ja sam upoznala doduse i onih koji su rodjeni u centru a bili mnogo mnogo veci provincijalci...Ne obaziri se na to ako mozes...
 
Vidim da mnogi od vas drrkaju pojmove...provincija jeste političko-geografski pojam i označava mesta, ili skup mesta, regione, oblasti u okviru jedne, jedinstvene države (evropske - uglavnom) VAN GLAVNOG GRADA iste.
Najveće evropske države imaju svoje provincije na koje su ponosne...i Barselona (kao jedan od najvećih i najlepših gradova na svetu) je prestonica provincije ( u odnosu na Madrid )...e, sad, to što u Srbiji svaki treći stanovnik živi u Beograd(u :) )...srpska posla. Pa šta! Naša su, jbg. I neka ih, neka žive. Čujem, na svakom koraku, vidim kako je ogroman broj ortodoksnih (ordinarnih, što bi rek'o Bora Č.) seljačina i skorojevića preplavio naš lepi, dragi Beograd, pa ke.njaju ke.njaju...samo tako...ma, pusti ih neka ke..to su naši - provincijalci! :wink:
 
kojote:
Vidim da mnogi od vas drrkaju pojmove...provincija jeste političko-geografski pojam i označava mesta, ili skup mesta, regione, oblasti u okviru jedne, jedinstvene države (evropske - uglavnom) VAN GLAVNOG GRADA iste.
Najveće evropske države imaju svoje provincije na koje su ponosne...i Barselona (kao jedan od najvećih i najlepših gradova na svetu) je prestonica provincije ( u odnosu na Madrid )...e, sad, to što u Srbiji svaki treći stanovnik živi u Beograd(u :) )...srpska posla. Pa šta! Naša su, jbg. I neka ih, neka žive. Čujem, na svakom koraku, vidim kako je ogroman broj ortodoksnih (ordinarnih, što bi rek'o Bora Č.) seljačina i skorojevića preplavio naš lepi, dragi Beograd, pa ke.njaju ke.njaju...samo tako...ma, pusti ih neka ke..to su naši - provincijalci! :wink:

Molim, postavljacica topika se zalila na pojam "provincijalka" koji je definitivno pezorativan, a ja sam komentarisala "provincijalizam". To se najcesce ipak nije cisto geografska odrednica.
 
trnova_ruza:
*misutka*:
Provincija je u glavi a ne na geografskoj karti
Tako je :!:
Provincija je u glavi, naravno, ali u glavi provincijalaca.
Srpska prestonica ih je dupke puna, krcata, i oni cine 3/4-sku vecinu onih koji termin "provincijalka" upucuju novopridoslim sugradjankama-suprovincijalkama, kako god.
Dok to cine, oni te u stvari vole :) Da, stvarno ti kazem, vole te!
Znas zasto?
Sa dolaskom svake "nove provincijalke", ona koja je dosla pre nje pocinje da se oseca sve vise gradskije, velegradskije, pa je srecna, srecna, camo tako..opa - opsasa :D



Kao uteha, autorki teme, moze da posluzi podatak da se prestonicari (nista "bolje" nije ni u bilo kom drugom gradu) koji zive u strogom centru, sa mnogo vise podsmeha i izrugivanja odnose prema onima koji zive na periferiji. Gradske face, al' dusha geacka, jBG. :wink:

P.S. U Beogradu zivi (samo) nesto vise od sto hiljada "starih" Beogradjana (najmanje tri generacije rodjene u Beogradu).
 

Back
Top