Прекидач за бојлер и прикљученија

milsu

Ističe se
Poruka
2.557
Овако. Покварио ми се прекидач за бојлер. Аутоматски осигурач је пао. Извадио сам прекидач, видео да је мало као раздрндан, како бих рекао, и да је пластика мало истопљена. Аутоматски осигурач стоји у доњем положају, а када га подигнем, неће да се задржи горе, већ само опет падне. А када успем некако на силу да га укључим да остане у горњем положају, глинерицом утврдим да у црној жици, то јест фази, нема струје. Такође, видим да је изолација на плавој жици од нуле црна првих неколико сантиметара, као да је нагорела. О каквом квару би могла бити реч? Да ли мора да се промени цела жица од прекидача до бојлера, ако негде постоји прекид или кратки спој? Да ли се можда уствари покварио аутоматски осигурач?
 
Prvo, prekidač za uključivanje bojlera bi morao biti keramički (ne plastični).
Imao si loše kontakte na priklučnim žicama pa se javljalo varničenje i grejanje , od čega ti je nagorela žica.
Najverovatnije ti je problem u bojleru, odnosno grejaču. Verovatno je "probio" grejač pa faza dolazi u kontakt sa vodom a voda je uzemljena preko tela bojlera i cevi...
Nije isklučeno i da je automatski osigurač "riknuo". Naime, ako ti je bijler isklučen , a osigurač i dalje "pada" siguran je znak da mu je to kraj.
Sve ovo iznad ne važi ako imaš kratak spoj kablova negde ( u dozni razvoda ili u zidu).
 
Хвала ти за одговор. Прекидач има керамичко тело, само је онај део што се помера руком пластичан. Јесте мало варничио, сигурно, зато се прекидач и покварио. Ја ипак сумњам на аутоматски осигурач, јер изгледа ми чудно да не може да се постави у горњи положај, већ увек пада доле под дејством опруге.
 
Pazi, u tezim slucajevima keramicki prekidac ali i uticnica znaju da "metaliziraju" tj. da pocnu provoditi struju preko produkata varnicenja. Garez, mikro talog od topljenja kontakata...zvuci kao SF prica ali istina je. Drugo, automatski osiguraci su takodje skloni starenju i zamoru. Cak i ako su brendirani treba ih proveriti.
Medjutim krivca pocni traziti od grejaca bojlera prema osiguracu. Velika vlaga u prostoru gde su ti zastitni i radni termostati te izvodi grejaca, "omatorela" cak i silikonska zica mogu biti uzrok problema. Kad su takve stvari u pitanju - nema shale. Sve proveris, kao i kad proveravas kocnice na kolima. Kad krene po zlu, kasno je....
Dalje, kad vidim da je bojler vec pretrpeo vise infarkata, tj kombinacija mator i zapusten, menjam SVE. Treba otici posle kuci i mirno spavati. Termostati su odradili previse ciklusa, kontakti oksidirali i osteceni, mesingane papucice ( obav. rostfraj !!! ) olabavile od temperature, zica sa popucalom izolacijom ili vec pozelenela od oxida...
 
Poslednja izmena:
Најпре, никако не задржавај аутоматски осигурач силом у горњем положају, јер он, ако није у квару, служи да штити инсталацију од већих кварова. Даље, ако си силом држао осигурач у горењм положају, велика је шанса да ти је изгорео осигурач код струјомера и да немаш целу фазу у кући.
На твом месту, ја бих проверио да ли у кући има фазе, откачио бојлер, заменио прекидач, и проверио да ли 230V долази до бојлера. Ако долази, уместо бојлера бих прикачио сијалицу, да проверим да ли има нуле, тј, да ли се струјно коло затвара. Кад све ово проверим, ако је у реду, прешао бих на бојлер...
 
Па бојлер је релативно нов, око 4 године, тако да не сумњам на њега. Имам монофазну струју у стану, тако да фаза сигурно није цркла. ;) Због посла немам времена сада све да проверим, али за који дан. :D До тад, романтично купање у загрејаној води из лонца. :p Највише типујем на осигурач ипак. Зато што знам да је прекидач за бојлер био лош, да је варничио или је имао нестабилан контакт, што је сигурно утицало на осигурач. Хвала свима на одговорима.
 
Мислим да не може бити реч о грејачу бојлера, зато што нема струје у жици прекидача, а то нема везе са бојлером, већ са осигурачем који не доводи струју до жице. Могуће да се покварио зато што сам једно време укључивао и искључивао бојлер на осигурач уместо на прекидач, јер је прекидач био стално у контакту и није могао да се искључи. Прекидач сам већ заменио, али нови не ради јер нема струје у жици.
 
Мислим да не може бити реч о грејачу бојлера, зато што нема струје у жици прекидача, а то нема везе са бојлером, већ са осигурачем који не доводи струју до жице. Могуће да се покварио зато што сам једно време укључивао и искључивао бојлер на осигурач уместо на прекидач, јер је прекидач био стално у контакту и није могао да се искључи. Прекидач сам већ заменио, али нови не ради јер нема струје у жици.

Mislim da ćeš na kraju ipak morati da zoveš majstora. Ako nastaviš da sprovodiš u delo još neke genijalne zamisli tipa "držim na silu osigurač u gornjem položaju", izazvaćeš požar na kraju. Ili ćeš samo pokvariti još ponešto što je bilo ispravno. Pa će te koštati više nego što bi to bilo inače.
 
Zameni prvo automatski osigurac nekim kvalitetnim -celih 250-300 din. ! Oce oni da crknu, jos kako, garant je to u pitanju. Sad si resio posledicu, trazi uzrok - kreni od grejaca ponovo polako. Ako izbije osigurac, skini klemne sa grejaca, podigni osigurac i probaj ponovo. Ako opet izbija, otklemaj bojler komplet od dovoda struje i podigni osigurac. Sad bi trebao vec da lokalizujes kvar. Ili je u instalaciji bojlera ili u prekidacu.
Imas li indikatorsku kutiju, tipican komplet prekidaca za kupatilo bojler+grejalica+svetlo ili "KIP" prekidac, jedinstveni prekidac gore-dole poput onih prekidaca za bojler/grej. ?
Medjutim verujem da si vec resio problem obzirom na datum...
 
Zameni prvo automatski osigurac nekim kvalitetnim -celih 250-300 din. ! Oce oni da crknu, jos kako, garant je to u pitanju. Sad si resio posledicu, trazi uzrok - kreni od grejaca ponovo polako. Ako izbije osigurac, skini klemne sa grejaca, podigni osigurac i probaj ponovo. Ako opet izbija, otklemaj bojler komplet od dovoda struje i podigni osigurac. Sad bi trebao vec da lokalizujes kvar. Ili je u instalaciji bojlera ili u prekidacu.
Imas li indikatorsku kutiju, tipican komplet prekidaca za kupatilo bojler+grejalica+svetlo ili "KIP" prekidac, jedinstveni prekidac gore-dole poput onih prekidaca za bojler/grej. ?
Medjutim verujem da si vec resio problem obzirom na datum...
Имам најједноставнију индикаторску кутију са 3 прекидача. Знам да је прекидач за бојлер био лош, па је највероватније он изазвао квар осигурача, а поготово зато што сам једно време палио бојлер на осигурач јер прекидач није хтео да се искључи, па се можда зато та полугица на осигурачу покварила, вероватно није предвиђена за често укључивање/искључивање. Него, нисам још решио проблем, с обзиром да "немам времена", али видећу ових дана.

najbolje da izbije celu instalaciju iz zida, promeni komletan bojler i tablu sa osiguračima.
Хе хе, најбоље да се преселим.
 
Imam pitanje,pa ako neko zna da mi odgovori :

Prekidač za bojler se greje,šta se to dešava ? Noću ne smem da ostavim bojler upaljen,jer se plašim da se nešto ne zapali i izgri instalacija.
Zašto je došlo do tog zagrevanja ?
Tata i ja smo otvarali malo pre tu kutijicu sa prekidačima ( bojler,grejalica,svetlo 9 i nismo videli ništa posebno,žice nisu ogoljene,deluje da su dovoljno dobro pričvršćene....
 
Imam pitanje,pa ako neko zna da mi odgovori :

Prekidač za bojler se greje,šta se to dešava ? Noću ne smem da ostavim bojler upaljen,jer se plašim da se nešto ne zapali i izgri instalacija.
Zašto je došlo do tog zagrevanja ?
Tata i ja smo otvarali malo pre tu kutijicu sa prekidačima ( bojler,grejalica,svetlo 9 i nismo videli ništa posebno,žice nisu ogoljene,deluje da su dovoljno dobro pričvršćene....
nije dobar kontakt u samom prekidaču ili se povećao kontaktni otpor zbog oksidacije

- - - - - - - - - -

Ма какав мајстор, шта, да му платим што ће да одврне пар шрафова. Но пасаран.
na primer, zato što ne znaš da kad silom podigneš automatski osigurač on ne zatvara strujno kolo
 

Back
Top