Opet poblem sa Hard Diskom

Ako se novi HDD ne vidi u Device Manageru jer nije formatiran > Desni klik na My computer > Manage > Disk Managment > desni klik na drajv koji hoces da formatiras (ako nije formatiran na njemu ce pisati Unallocated) > New Partition > kad se pojavi wizard prati uputstvo > Next, next...(kad pita da li zelis da napravis primarnu particiju,extended ili logical ako je novi HDD verovatno ces izabrati primary - ako vec imas primary partitions i treba ti vise napravi je kao extended (iza koje slede logicals). Kad dodjes do partition size screen unesi bilo koji broj izmedju 8 ili sl. kao maximum space na disku. Ako hoces samo jednu particiju napravi je max (default). Ako hoces vise od jedne particije unesi zeljeni broj. Daj nazive particijama (D:,H:...)Izaberi NTFS ili FAT32 (koji je limitiran na 32GB). Uradi format a ne quick format i ne koristi file and folder compression jer usporava disk acces. Na kraju klik na Finish i kad bude zavrsio formatiranje imaces HDD Healthy i mozes koristiti novi HDD
 
FAT32 nije limitiran na 32GB nego na 2TB, a veličina fajla je limitirana na 4GB.

Kao što sam već rekao, pogrešno prepoznavanje veličine diska najčešće se rešava updateovanjem BIOS-a, a ako to nikad nisi radio prepusti to nekome ko jeste da ne zezneš nešto.
 
XP ne formatira FAT32 particiju veću od 32 GB, sa NTFS particijama nema taj problem. Mada, kad sam ja kupovao hard, odustao sam od kupovine od 160 GB jer sam negde na MS sajtu pročitao da ne prepoznaje više od 147 GB (tad još nije izašao SP2). Pa sad...
 
Evo sta ti moja malenkost predlaze.

Uzmi lepo i isparcelisi taj hard na vise delova ( po mogucstvu na 3 )! Tada lepo svaku particiju ponaosob formatiraj.

Ako znas kako, bilo bi najbolje da to uradis sa bootabilnom disketom 98-ce.

Znam da je istorija ali je za FAT to najbolje. Odatle, te iste particije i formatiraj.

[format D:\]
[format E:\]
[format G:\]

E onda se vrati u XP, pa vidi da li vidi ceo hard i sve tri particije.

poz.
 
Andreavk:
Ako se novi HDD ne vidi u Device Manageru jer nije formatiran

e ne lupaj majke ti... :evil:

device gleda komponente a ne da li je neki shit formatiran ili ne

ako BIOS ne vidi celu velicinu harda onda jedino njegov update moze da sredi stvar a i to ukoliko nije ploca tj kontroler "izuzetne istorijske vrednosti"... nema tu boot disk 98ice, fdiskovi i ostali gnomi :?

ork sa strelom u glavi je sta :?:
 
d1, to nije nači na koji se priča s jednom damom
nono.gif
 
d1:
Andreavk:
Ako se novi HDD ne vidi u Device Manageru jer nije formatiran

e ne lupaj majke ti... :evil:

device gleda komponente a ne da li je neki * formatiran ili ne

ako BIOS ne vidi celu velicinu harda onda jedino njegov update moze da sredi stvar a i to ukoliko nije ploca tj kontroler "izuzetne istorijske vrednosti"... nema tu boot disk 98ice, fdiskovi i ostali gnomi :?

...a gde je video da mu nedostaju gigabajti?
...sa updejtom BIOS-a moze nesto da `zezne` i to gadno a ovako ne moze nista
...i ne pravi se mnogo pametan

ork sa strelom u glavi je sta :?:



2. Why does my operating system only recognize 128 GB or 137 GB of my large capacity drive?


Due to limitations in Windows and many types of system BIOS, partitioning and formatting drives larger than 137 Gigabytes without proper driver or controller support WILL CAUSE DATA LOSS when storing data to the drive beyond the 137 GB Barrier.
In order for your system to recognize more than a 137 GB perform one of the following recommended solutions:
If you have a motherboard that has a Intel chipset (810, 810E, 810E2, 815, 815, 815E, 815EP, 815P, 820, 820E, 830M, 830MP, 830MG, 840, 845, 850, or 860) please visit www.intel.com/support/chipsets/iaa/ and download the Intel Application Accelerator. Intel's Application Accelerator supports the full capacity of drives larger than 137 GB.

If you do not have a motherboard that has a Intel chipset then it is recommended to purchase a Ultra ATA 133 PCI card that supports 48 bit Logical Block Addressing (LBA). You can purchase the Maxtor Ultra ATA 133 PCI Card at www.maxtordirect.com which supports drives that are larger than 137 GB.

If you did not follow one of the above steps and you are trying to go by other means of "tweaking" the system to recognize the drive past 137 GB please note, if your ATA controller, chipset drivers and/or system BIOS do not properly support 48-bit Logical Block Addressing, DATA LOSS WILL OCCUR when storing data to the drive beyond the 137 GB barrier.

3. Why does my hard drive report less capacity than indicated on the drive's label?


Hard drive manufacturers market drives in terms of decimal (base 10) capacity. In decimal notation, one megabyte (MB) is equal to 1,000,000 bytes, and one Gigabyte (GB) is equal to 1,000,000,000 bytes.
Programs such as FDISK, system BIOS, and Windows use the binary (base 2) numbering system. In the binary numbering system, one megabyte is equal to 1,048,576 bytes, and one gigabyte is equal to 1,073,741,824 bytes.
Simply put, decimal and binary translates to the same amount of storage capacity. Lets say you wanted to measure the distance from point A to point B. The distance from A to B is one kilometer or .621 miles. It is the same distance, but it is reported differently due to the measurement.

Capacity Calculation Formula
Decimal capacity / 1,048,576 = Binary MB capacity
Example: A 40 GB hard drive is approximately 40,000,000,000 bytes (40 x 1,000,000,000).
40,000,000,000 / 1,048,576 = 38,162 megabytes


In the table below are examples of approximate numbers that the drive may report.
Decimal Binary MB Windows Output:
20 GB 19,073 MB / 18.6 GB
40 GB 38,610 MB / 37.3 GB
60 GB 57,220 MB / 55.8 GB
80 GB 76,293 MB / 74.5 GB
120 GB 114,440 MB / 111.7 GB
160 GB 152,587 MB / 149 GB
 
Ptichica:
Evo sta ti moja malenkost predlaze.

Uzmi lepo i isparcelisi taj hard na vise delova ( po mogucstvu na 3 )! Tada lepo svaku particiju ponaosob formatiraj.

Ako znas kako, bilo bi najbolje da to uradis sa bootabilnom disketom 98-ce.

Znam da je istorija ali je za FAT to najbolje. Odatle, te iste particije i formatiraj.

[format D:\]
[format E:\]
[format G:\]

E onda se vrati u XP, pa vidi da li vidi ceo hard i sve tri particije.

poz.
Moja malenkost ti predlaže da ako nećeš imati više operativnih sistema koristiš NTFS i samo jednu particiju. Moj radi ko bombona na jednoj particiji od 250GB i na mašinu je prikačen još jedan disk sa jednom particijom od 650GB.

Smešno je danas koristiti 98icu za bilo šta osim za neku zarđalu 486icu sa 4MB rama.
 
Još da dodam ako to šta pomogne....
...neke od komponenti...
-Ploča............USI Pro283,Intel GTL, 64 bit, 100 MHz, 800 MB/s
-Procesor.........AMD K6-2,500 MHz(5x100)
-Chipset..........SiS 540
-RAM(užasno mali).55 MB i
-BIOS.............Avard Modular BIOS v6.00PG
Naravno,operativni sistem '98
--Koliko sam razumio to su slabe karakteristike.
Može li se šta učiniti?
 

Back
Top