Id - Ego - Superego

Ovaj post je super...
Pokazuje tacno skoro sve sto je dogma danasnje tutuban psihijatrije (psihijatrije za tutubane, a ne za inteligentne osobe.pa nije ni cudno da se kaze pametan poludi a priglup se vrati u normalu)

A ne slazem se skoro ni sa jednom tvojom tezom ili teorijom ili zakonom.

ekstro intro se menja,
logika kao ego je samo jos jedna cvrsta aksioma teorije ego id superego....nista vise....
drastgicno menjanje osobe sadrzi rec drasticno...svaka promena je drasticna
jer je nesto suprotno od onog u proslom trenutku.

Ne znam je dovoljno.Samo su mi osnove koje cujem u vezi teorije lose,napravljene za prosecnog ne znam odakle vetar duva coveka.
 
Ovaj post je super...
Pokazuje tacno skoro sve sto je dogma danasnje tutuban psihijatrije (psihijatrije za tutubane, a ne za inteligentne osobe.pa nije ni cudno da se kaze pametan poludi a priglup se vrati u normalu)

A ne slazem se skoro ni sa jednom tvojom tezom ili teorijom ili zakonom.

ekstro intro se menja,
logika kao ego je samo jos jedna cvrsta aksioma teorije ego id superego....nista vise....
drastgicno menjanje osobe sadrzi rec drasticno...svaka promena je drasticna
jer je nesto suprotno od onog u proslom trenutku.

Ne znam je dovoljno.Samo su mi osnove koje cujem u vezi teorije lose,napravljene za prosecnog ne znam odakle vetar duva coveka.

Misliš da induktivno razmišljanje isključuje superego .... suprotno...čini ga ....
No ova teorija nije napravljena da bi bilo koga u bilo šta ubjeđivala ukoliko on to ne želi ili odbacuje iz bilo kojih razloga ....
prosječni, ispod prosjeka ili iznad - svi su ljudi - mala je razlika (ja sad posmatram to iz genetskog, organskog ..možda i ta mala može učiniti veliku..manifestno veliku za nekoga...no iznenadio bi se da svi imaju sva ova tri djela ličnosti....)
Sjetih se sada..kad nas je profesorica iz psihijatrije pitala Ima li ljudi bez Superega; da li u slučaju alkoholičara, tj. uzimanje alkohola (a svi znamo da tada moralne norme popuste i da ljudi dozvole sebi nešto što inače ne bi...) Superego nestaje ... ja sam rekla da postoji i tada ...i profesorica je rekla - Tačno, postoji ....
Ovo je samo priča i nema namjeru da ikoga u išta ubjeđuje ili zainteresuje nezainteresovane...
A ekstro intro se ne mjenja - jednom intro uvijek intro ..mada u toku svog života postoje oscilacije, pa će nekada i intro nastupiti kao ekstro, ali će većinu svog vremena provesti kao intro ...
Eh kad bi se ljudi drastično mjenjali ne bi ti morao toliko da osvješćavaš ,ili šta već, ljude o primitivizmu ...
A pala mi je na pamet i jedna poslovica..latinska ...otprilike Da pametni ljudi promjene mišljenje kad vide da nisu u pravu, a da budale to čine uvijek (to onako usput)
Kad bi mogao definisati šta ti tačno nije jasno u vezi teorije bilo bi mnogo lakše..i zanimljivije ...mislim kroz proces psihoanalize svi učimo ..bilo bi zanimljivo spoznati nešto novo....
 
Bez obzira na klasifikaciju,teoretske postavke i tumačenja..mene zanima onaj praktični dio u kom svi možemo da pratimo sebe..
Kad se moj ego (koji je možda bio ponesen idom)sukobi sa superegom i kad dođu u konflikt,u ono sukobljavanje od kojeg ne mogu pobjeći..postajem svjesna da je to patološka klica,da je na pomolu problem koji često ima zdravstvene tegobe.
KAko čovjek da pomiri ego i superego?
 
Ono sto je usadjeno u super egu, to je tu....i nema gde. Ti stavovi se mozda mogu menjati ali oni su tu i uvek ce taj super ego imati komentar na ono sto predlaze ego pod dejstvom id-a.
Medjutim, mislim da ne treba da se trudis da ih pomiris jer oni nisu "zaracene" strane. Svako od njih vrsi funkciju kako je programiran da je vrsi. Ako programiras word na kompjuteru da ispravlja svaku gresku tokom kucanja, ne mozes se ljutiti na njega sto je ispravio rec koju si napisala na srpskom ako po difoltu radi na engleskom taj korektor (mislim da razumes sta hocu da kazem). Jednostavno ID radi to, EGO radi to, S.Ego radi to...i to je njihov posao. Umesto sto zelis da ih pomiris, sagledaj sve to kao njihove normalne fukncije i pokusaj da se distanciras od sve te tri funkcije. Pokusaj da zauzmes mesto iznad te tri funkcije (ja je zovem cista svest a ti slobodno nadji svoj naziv za to jer ne postoji jasna definicija te cetvrte komponente). Odatle ces moci da u svakom trenutku vidis kako fumkcionisu i id i ego i s.ego ali neces biti pod njihovim uticajem pa ce svaka tvoja odluka doci iz ciste svesti.
 
Ono sto je usadjeno u super egu, to je tu....i nema gde. Ti stavovi se mozda mogu menjati ali oni su tu i uvek ce taj super ego imati komentar na ono sto predlaze ego pod dejstvom id-a.
Medjutim, mislim da ne treba da se trudis da ih pomiris jer oni nisu "zaracene" strane. Svako od njih vrsi funkciju kako je programiran da je vrsi. Ako programiras word na kompjuteru da ispravlja svaku gresku tokom kucanja, ne mozes se ljutiti na njega sto je ispravio rec koju si napisala na srpskom ako po difoltu radi na engleskom taj korektor (mislim da razumes sta hocu da kazem). Jednostavno ID radi to, EGO radi to, S.Ego radi to...i to je njihov posao. Umesto sto zelis da ih pomiris, sagledaj sve to kao njihove normalne fukncije i pokusaj da se distanciras od sve te tri funkcije. Pokusaj da zauzmes mesto iznad te tri funkcije (ja je zovem cista svest a ti slobodno nadji svoj naziv za to jer ne postoji jasna definicija te cetvrte komponente). Odatle ces moci da u svakom trenutku vidis kako fumkcionisu i id i ego i s.ego ali neces biti pod njihovim uticajem pa ce svaka tvoja odluka doci iz ciste svesti.

..ne bi trebalo da su zaraćene strane,kako ti kažeš..ali,nažalost one to često jesu,pa otud i silne nedoumice,loša stanja,slabašna preispitivanja i traganja.Sjajno bi bilo kad bi se ta tri elementa mogla odvojiti svaki za sebe i da ne vrše uticaj jedan na drugi.To je najteže postići jer su cjelina i jer samo tako funkcionišu,jer ne možemo upravljati svakim segmentom onoliko koliko bismo željeli..a svaki od njih ma kako god i ma kako gdje bio pomjeren,vrši uticaj/pritisak na ostale..u rasponu željenog i mogućen,sanjanog i realizovanog,zabranjenog i dozvoljenog..i sve što činimo,što jesmo i nismo,što bismo htjeli ili ne nosimo pod dirigentskim palicama naših elemenata..ne uđe neko sam od sebe u nervozu,melanholiju,depresiju..uđe tek kad bart dva elementa zaratuju jedan s drugim..a superego je uvijek budan ratnik,spreman da i najmanju naznaku podigne koplje..
 
..ne bi trebalo da su zaraćene strane,kako ti kažeš..ali,nažalost one to često jesu,pa otud i silne nedoumice,loša stanja,slabašna preispitivanja i traganja.Sjajno bi bilo kad bi se ta tri elementa mogla odvojiti svaki za sebe i da ne vrše uticaj jedan na drugi.To je najteže postići jer su cjelina i jer samo tako funkcionišu,jer ne možemo upravljati svakim segmentom onoliko koliko bismo željeli..a svaki od njih ma kako god i ma kako gdje bio pomjeren,vrši uticaj/pritisak na ostale..u rasponu željenog i mogućen,sanjanog i realizovanog,zabranjenog i dozvoljenog..i sve što činimo,što jesmo i nismo,što bismo htjeli ili ne nosimo pod dirigentskim palicama naših elemenata..ne uđe neko sam od sebe u nervozu,melanholiju,depresiju..uđe tek kad bart dva elementa zaratuju jedan s drugim..a superego je uvijek budan ratnik,spreman da i najmanju naznaku podigne koplje..

Pa verovatno je tako nekako kako kazes. Nisam nesto mnogo proucavao te elemente da bih mogao jasno da kazem. Obicno su za mene sva ta tri elementa, jedan elemenat i nazivao sam ga ego. S tim da je ova podela sasvim realna. Da ta tri elementa ne funkcionisu kako treba ili barem jedan od njih, pretpostavljam da bi se veoma tesko snalazili u drustvu tj. nacin na koji bi percipirali stvari bi bio drugaciji u odnosu na vecinu. Ne mozemo iskljuciti te moralne vrednosti koje imamo, jer su neophodne za jedan balansiran zivot u drustvu. Ne postoji nacin da prekinemo taj "sukob" izmedju ega i super ega...ali da se zna...sami smo ga nesvesno formirali.
Kao sto sam vec pomenuo u proslom postu, nacin da se resimo stresa, besa i drugih emocija koje se javljaju usled "borbe" ovih elemenata, to je da se ne "uhvatimo" ni za jedan od njih. Kako um funkcionise? Imamo telo, nos, usta, oci, usi. Za njih se vezuje culo dodira, mirisa, ukusa, vida i sluha. Zapravo, to su pet odvojena elemenata koji totalno odvojeno dovode informaciju u nas mozak. Tu se podaci obradjuju, prepoznaju i dolaze u svest kao gotova informacija. Dotle je sve prirodno i uredu. Ali onda, nastaju misli. To je ono gde se ukljucuje ego i super ego u pricu. Ego i super ego je nista vise nego nasa misao koju smo usvojili tokom odrastanja i pripojili je onim prvim elementima gde u celom tom sklopu vidimo individuu. I ako su svi ti elementi kako sam vec rekao nezavisni, mi sve to vidimo kao jedno bice. To je "ja" ili ego. Nas ego, nasa licnost, mislima kaze nasoj svesti uradi to. Ali tu je super ego koji posalje drugu misao i kaze: "A, jok. Nece moci ove noci...znas da to nije uredu". To se toliko brzo dogodi, da mi treba da budemo toliko smireni i toliko odvojeni od svoje zelje da bi mogli taj proces da uocimo totalno jasno kao i sto sam ga opisao. Do te mere je programiran nas um nasim mislima da cemo kada udjemo u neku prostoriju, totalno nesvesno, otici na stranu gde osecamo da su ljudi koji nama odgovoraju ili cemo otici prema predmetu koji nama odgovara. Mozemo misliti da smo slucajno seli na neku stolicu u sali ali zapravo nije....nesvesno nas je um vodio tamo gde smo programirani da odemo. Ako ne volimo guzvu, sescemo na neko izdvojeno mesto. Ako preziremo nasilje, otici cemo tamo gde su ljudi mirniji i izgledaju miroljubivo...itd. Zasto ovo pominjem? Zbog toga sto nakon onog dela gde krecu nase misli i gde se ukljucuje ego, dolazi deo koji stvara dualnost u svakom nasem iskustvu: Ovo je dobro, ovo je lose; ove je slatko, ovo je gorko...itd. Ovaj deo svesti nas kontrolise. Svaka nasa misao (bilo ega ili super ega) doci ce odatle. Ne dok smo mladi ali kada steknemo neko zivotno iskustvo i uslovimo um ranijim programima, pocecemo da mislimo iskljucivo odatle. I na kraju, dolazi memorija kojom pamtimo impulse koji dolaze iz cula i koji su vezani za deo koji ih dualizuje. Sve ovo je deo ega i super ega...zakljucno od javljanja misli do memorije.
Kao sto rekoh na pocetku, ovi delovi bas tako i treba da rade da bi normalno ziveli. Ali, ako smirimo svoje misli i vratimo se u trenutak pre nego se misao javi....necemo vise biti pod uticajem onoga sto radi id, ego i super ego ali cemo biti svesni svake njihove akcije.

Medju prvim ovim postovima sam napisao da ego ometa vidjenje realnosti samo sto nisam to dobro objasnio. Relativna realnost je realnost koju predstavlja ego i super ego i ona je neophodna kako bi funkcionisali u drustvu. Odvajanjem od id-a, ega i super ega, mi zapravo ne bezimo od relativne stvarnosti, i dalje je vidimo ali smo u perspektivi iznad te realnosti u apsolutnoj realnosti. Da bi objasnio te dve realnosti, dacu primer:

- Relativna realnost: "Pogledaj onu osobu kako je divno obucena i kako ima odlicna ukus za uskladjivanje boja i materijala. Sve prosto sija na njoj. Savrsena je".
- Apsolutna realnost: "Pogledaj osobu sa garderobom na sebi".

Ajde dosta za sad :D
 
Bez obzira na klasifikaciju,teoretske postavke i tumačenja..mene zanima onaj praktični dio u kom svi možemo da pratimo sebe..
Kad se moj ego (koji je možda bio ponesen idom)sukobi sa superegom i kad dođu u konflikt,u ono sukobljavanje od kojeg ne mogu pobjeći..postajem svjesna da je to patološka klica,da je na pomolu problem koji često ima zdravstvene tegobe.
KAko čovjek da pomiri ego i superego?

..ne bi trebalo da su zaraćene strane,kako ti kažeš..ali,nažalost one to često jesu,pa otud i silne nedoumice,loša stanja,slabašna preispitivanja i traganja.Sjajno bi bilo kad bi se ta tri elementa mogla odvojiti svaki za sebe i da ne vrše uticaj jedan na drugi.To je najteže postići jer su cjelina i jer samo tako funkcionišu,jer ne možemo upravljati svakim segmentom onoliko koliko bismo željeli..a svaki od njih ma kako god i ma kako gdje bio pomjeren,vrši uticaj/pritisak na ostale..u rasponu željenog i mogućen,sanjanog i realizovanog,zabranjenog i dozvoljenog..i sve što činimo,što jesmo i nismo,što bismo htjeli ili ne nosimo pod dirigentskim palicama naših elemenata..ne uđe neko sam od sebe u nervozu,melanholiju,depresiju..uđe tek kad bart dva elementa zaratuju jedan s drugim..a superego je uvijek budan ratnik,spreman da i najmanju naznaku podigne koplje..


Psihoterapijom ili farmakoterapijom ukoliko je konflikt uzrok i posljedica dugotrajnih psihičkih smetnji, tj. poremećaja. Pod psihoterapijom svakako smatram psihoanalizu.
Treba svakako razdvojiti fiziološki od patološkog konflikta..ljudi često bježe od svojih konflikata, teže da ih potisnu kada je to nemoguće umjesto da ih ego razrješi, objasni, preispita, tj. koristi svoje racionalne Ego funkcije. Mnogi koriste, zapravo svi (manje ili više) mehanizme Ego odbrane koji se direktno nadovezuju na ovu teoriju. Ukoliko oni funkcionišu i upotrebljavaju se u određenoj mjeri rješenje i nije toliko loše po osobu..međutim šta uraditi kada korištenjem mehanizama Ego odbrane nije moguće razrješiti konflikt (ili ukoliko se pretjerano koriste)...onda konflikt dobija patološku karakteristiku, koja je po meni samo izraz, kao i kod svakog oboljenja spoja faktora okoline (prije svega strogog odgoja) i predisponirajućih faktora u vidu slabijeg funkcionisanja na neurotransmiterskom nivou. Ne obole svi sa strogim odgojem, kao što i obole neki i koji nisu imali tako strog odgoj..
Po meni potiskivanje i recimo adekvatno korištenje ostalih mehanizama Ego odbrane može biti uspješno samo ukoliko neurotransmiterska spojnica obavlja svoj posao...
Danas se zna da postoji organska podloga svih psihičkih oboljenja, isto kao i kod peptičkog ulcusa, dijabetesa..
Meni je zanimljiva povezanost ovog organskog djela naše psihe sa samim načinom njenog funkcionisanja ..Koliko neurotransmiter. spojnica..tj. sinapsa može da izdrži potiskivanje misli, impulsa, želja, konflikata ..istovremeno ih čini i želi da ukloni ..u ovom uklanjanju organska osnova je u podudarnosti sa manifestacijom psihoanalitičke teorije...
Mi imamo u mozgu kao neke engrame, zacrtane manje ili više s obzirom na 'torturu' okoline i naših predispoz. ... ponekad takav Superego može činiti veliki problem, posebno ako djeluje izdvojeno. On ne bi smio biti toliko izdvojen, gotovo djelujući sam za sebe..šta onda preostaje Egu posebno ukoliko ne može adekvatno koristiti mehanizme odbrane...
Jedan način je psioanaliza..ja bih rekla shvatanje Superega, shvatanje njegovog takvog izdvojenog nastanka..razumjevanje samog sebe u cilju omekšavanja krutih perfekcionističkih stavova Superega ...
..druga metoda koja se koristi jeste svakako farmakoterapija koja pojačava neurotransmiterske spojnice i time olakšava posao Egu - potiskivanje i adekvatno korištenje ostalih mehanizama (introjekcija, sublimacija, identifikacija, supstitucija, racionalizacija, reaktivna formacija, projekcija, regresija, bježanje u bolest, konverzija, samokažnjavanje, poništenje, kompenzacija, pomoćna inhibicija, idealizacija)
http://forum.krstarica.com/threads/356729&page=2

Jednim djelom problem i nastaje ako želimo upravljati svakim arbitrarno navedenim djelom ličnosti.Tako nešto ne treba ni pokušavati..to tek vodi konfliktima. Spajanje, usaglašavanje,da uzmem rečenicu Vlade80 "A, jok. Nece moci ove noci...znas da to nije uredu". i "Ja to želim, moram da imam" (što svakako izaziva napetost, nervozu,anksioznost - ovakav konflikt se i smatra osnovom anksioznih poremećaja - relacija Superego - Id ) i Ega - Time ništa ne dobijaš, samo gubiš - koji treba da usaglasi oba 'djela' i omogući funkcionisanje ličnosti, je prirodna težnja naše ličnosti. Na kraju krajeva samo ovakvi, funkcionšući u jednom djelu možemo da ostvarimo sve nagone..tj. da živimo. Ukoliko nema ovog usaglašavanja energija se gubi na razrješavanje konflikta i odvlači ličnost od bitnog ...
Međutim ovu nemogućnost usaglašavanja ja prije svega smatram 'poremećajem' na nivou sinapsa - a do ovog poremećaja je dovelo svakako iskustvo + genetska predispozicija, iako ima iskustava koja bi kod svakog čovjeka dovela do poremećaja funkcionisanja sinapsi.
 
ne znaš je dovoljno, ali smatraš da ćeš kritikom nečega što ne znaš dovoljno stvoriti utisak kako znaš nešto drugo..

to ne pije vodu.
Moraš da se edukuješ patak.

Busted!
Tacno.
Jedino sto u odbranu stavova, onih koji ukazuju na losu osnovu mogu da kazem je sledece.
Ja ne znam da pravim auto,ne znam da popravim auto, ali ako mi neko kaze da njegov auto moze da leti kao avion i postavi teoriju ili one moderne teorije da auto ide ako napravis smesu 10%benzina i 90% vode , ja cu reci da su osnove lose.
I dalje stoji da ne znam da popravim auto niti da ga napravim.
Mozda ako naucim da ga napravim i da ga popravim , onda cu reci :"decko u pravu si auto stvarno moze da ide na smesu 10% benzina i 90% vode"

Trenutno moj um je u takvom algoritmu da moze da kritikuje izgradnju kuce bez znanja o izgradnji spratova ako vidi da je temelj postavljen na klizistu.
Zalim sto to nije autoritativno.
Inace su prisutne smicalice u iznosenim postavkama ove teorije,ali nije mi cilj da je obaram.
Ona je korisna kao sto rekoh sto je korisno deci objasnjavati otpor vazduha a ne turbulenciju.

Dovoljno je ovo sto sam izneo, ne mora rasprava dublja o tome, moj stav je izrecen.
Sve dublje bi bilo nametanje a ne diskusija.
 
Tacno.
Jedino sto u odbranu stavova, onih koji ukazuju na losu osnovu mogu da kazem je sledece.
Ja ne znam da pravim auto,ne znam da popravim auto, ali ako mi neko kaze da njegov auto moze da leti kao avion i postavi teoriju ili one moderne teorije da auto ide ako napravis smesu 10%benzina i 90% vode , ja cu reci da su osnove lose.
I dalje stoji da ne znam da popravim auto niti da ga napravim.
Mozda ako naucim da ga napravim i da ga popravim , onda cu reci :"decko u pravu si auto stvarno moze da ide na smesu 10% benzina i 90% vode"

Trenutno moj um je u takvom algoritmu da moze da kritikuje izgradnju kuce bez znanja o izgradnji spratova ako vidi da je temelj postavljen na klizistu.
Zalim sto to nije autoritativno.
Inace su prisutne smicalice u iznosenim postavkama ove teorije,ali nije mi cilj da je obaram.
Ona je korisna kao sto rekoh sto je korisno deci objasnjavati otpor vazduha a ne turbulenciju.

Dovoljno je ovo sto sam izneo, ne mora rasprava dublja o tome, moj stav je izrecen.
Sve dublje bi bilo nametanje a ne diskusija.

Ne razumiješ teoriju, ali uočavaš i smicalice ...:think:
A onda bi i da obaraš Frojdovu teoriju :roll: .... (Ti baš imaš Superego podržan Id-om ...)
To ja onako samo usput ....
I ja mislim da je dovoljno rečeno od tebe ....
 
Evo ponešto o neuroanatomiji i neurohemiji anksioznih poremećaja, kao tačka za daljnja razmatranja

Neuroanatomija generalizovanog anksioznog poremećaja:
- Amigdala igra značajnu ulogu u nastanku GAP-a, odnosno slobodno-lebdeće anksioznosti.
- Kod GAP-a postoji povećanje aktivnosti i volumena amigdala.
- Postoji pojačana aktivnost u donjim strukturama frontalnog korteksa i prednjim temporalnim regijama kod različitih emocionalnih i anksioznh stanja.
- Hipokampus može imati ulogu u nastanku konflikta i izbjegavanja.

( hipokampus i amigdala, tj. corpus amygdaloideum su djelovi limbičkog sistema tj. centra za emocije. Zanimljivo je da pojačana aktivnost ovih djelova izaziva pojačanu aktivnost frontalnih i temporalnih regija koji su odgovorni za kogniciju,motornu i čulnu aktivnost. Znači da određena građa limbičkog sistema može pojačati konflikte na bilo kojoj relaciji Id-Ego-Superego. Limbički sistem je nešto što sve prožima. Svaka ulazna i izlazna funkcija je vezana za emocije, a one daju boju ...i tako usaglašavanje nagonskih impulsa sa Superegom i Egom može biti otežano. Može zaista doći do nesauglašavanja funkcionisanja djelova ličnosti )

Neurohemija generalizovanog anksioznog poremećaja:
- Serotoninski sistem ima važnu ulogu u nastanku GAP.
- SSRI normalizuju abnormalnost (hipoaktivnost), te redukuju hipersenzitivnost na frustracije i sklonost impulsivnom reagovanju.
- Noradrenergički sistem ima krucijalnu ulogu u fokusiranju pažnje na istaknute
događaje u prijetećim ili zahtjevnim situacijama.
- Registrovano je smanjenje alfa-2-adrenergičkih receptorskih mjesta na
trombocitima, te povećanje noradrenalina u plazmi osoba sa GAP.
- GABA sistem je takođe posrednik u nastanku GAP. Nakon tretmana GAP-a sa
benzodiazepinima dolazi do normalizacije vezivanja za benzodiazepinske receptore.

( poremećaj u funkcionisanju serotonina može oslabiti Ego funkciju, isto kao i što poremećaj noradrenergičkog sistema ima za posljedicu smanjenu sposobnost koncentracije - koliko li samo ljudi odustaje u zahtjevnim situacijama..?; funkcija GABE inhibitornog neurotransmitera, samo ime mu govori isto ima ulogu u ispoljavanju djelovanja naše ličnosti)
Ovim se samo želi naglasiti kakvu sve funkciju imaju neuroanatomska i neurohemijska uloga u ispoljavanju, manifestaciji, funkcionisanju naše ličnosti. Svako od nas ima neki dio neuro sistema funkcionalniji, neki drugi manje funkcionalan međutim povezivanje manifestacije sa organskim je često totalno nepovezano u zaključivanju.
Nedavno na predavanju prof je nešto izašao ikad se vratio nekoliko spec. je krenulo kući, prof je malo povisio glas, a jedna specijal. se počela svađati sa prof, na šta je ovaj rekao-Nisam se tome nadao od vas, imao sam bolje mišljenje o vama ...koliko mi zapravo znamo od drugim ljudima osim što imamo predstavu o njima - ponekad sposobnost nefrustriranja ne mora imati ničeg zajedničkog sa našom kognitivnom sferom..?!
Koliko je samo ustaljenih pogrešaka o ličnostima drugih ljudi koji se vjekovima u vidu stavova prenose sa koljena na koljeno. Jednog dana ćemo dobiti svoj profil neuroanatomskog, neurohemijskog funkcionisanja našeg mozga, zajedno sa brojem sinapsi po neuronu i moći ćemo mnogo preciznije reći kakav je ko. Nadam se da će nam to omogućiti mnogo bolje međuljudsko funkcionisanje ...zanimljiva ideja, zar ne?!

Dalje:
Neuroanatomija paničnog poremećaja
- Amigdala igra značajnu ulogu u nastanku uslovljenog straha i automatskom hiperpobuđenju, te nastanku paničnih poremećaja.
- Prisutna je aktivacija amigdala, te disfunkcija hipokampalnih i parahipokampalnih regija za vrijeme paničnih napada, ali precizne abnormalnosti još nisu registrovane.
- Stimulacija amigdala udružena je sa odgovorima straha, a lezije amigdala sa
teškoćama u prepoznavanju straha.
- Aktivnost amigdala prenosi se na hipotalamus i moždano stablo koji
takođe posreduju u odgovoru straha.
- Hipokampus ima značajnu ulogu u procesuiranju uslovljenog straha i
izbjegavanju određenog ponašanja kod ljudi koji su iskusili panične napade.

Neurohemija paničnog poremećaja
- Postoji serotonergička abnormalnost kod paničnog poremećaja, a panični napadi
mogu se izazvati davanjem serotoninskih agonista ili marihuane.
- Postoje podaci o efikasnosti SSRI u liječenju paničnih poremećaja i
normalizaciji funkcionalne abnormalnosti.
- Modulacija serotonergičkog sistema utiče na aktivnost drugih regija što rezultira
sniženjem noradrenergičke aktivnosti, smanjenjem oslobađanja CRF i
modifikacijom odbrana-bijeg ponašanja.
- Noradrenergički sistem je takođe uključen u posredovanju paničnih napada.

(Kao što vidimo ne postoji loš i dobar neurotransmiter;pretjeran ili smanjena funkcija različitih može dati iste manifestacije, npr. panični napadi mogu se izazvati davanjem serotonina,kao što se i liječe davanjem serotonina.Previše serotonina ima isti efekat kao i nedostatak?! Važno je staviti naglasak na nefunkcionalno i normalizaciju funkcionalne abnormalnosti...)

Neuroanatomija socijalnog anksioznog poremećaja:
- Smatra se da amigdala igra posredničku ulogu u nastanku simptoma socijalne fobije, jer nakon lezija amigdale može nastati neugodni socijalni strah.
- Anteriorni cingulum, striatum, bazalne ganglije, putamen.
- Tretman sa SSRI normalizuje aktivnost u amigdalama, cingularnom korteksu i bazalnim ganglijama.

(Amigdaloidno tjelo koliko je važno za naš opstanak - jer bez straha nema ni života, pojačana funkcija izaziva pogrešno usmjeren nefunkcionalni strah; da li ga naše, ljudske, kognitivne funkcije usmjeravaju ili on usmjerava njih ...samo je predstava s čim se naša kognicija - naš Ego mora boriti ...
Nagonski zahtjevi kroz ovakvo predstavljanje našem Egu ili Superegu?! dovode do problema koji se nazivaju konflikti...! )

Neurohemija socijalnog anksioznog poremećaja:
- Serotoninski sistem igra važnu ulogu u neuroaktivnosti amigdala i kortikostrijalnog
sistema i posredovanju kod nastanka socijalne anksioznosti.
- Redukcija serotonergičke aktivnosti vodi ka izbjegavanju socijalnih aktivnosti, dok
povećanje serotonergičke aktivnosti ima suprotan efekat.
- SSRI normalizuje disfunkciju kod socijalne fobije i normalizuje aktivnost amigdala, cingulat regija i bazalnih ganglija.
- Dopaminergički sistem je manje aktivan kod socijalne fobije, a davanje dopaminskih blokera može pojačati simptome socijalne anksioznosti.
 
-nastavak:

Neuroanatomija PTSP-a
- Prisutna pojačana aktivnost amigdala, nakon dolaska senzornih informacija,
dalje se iz amigdala inervišu strukture koje su uključene u kompleksan odgovor
koji ljudi interpretiraju kao strah; opasnost je „prepoznata“.
- Amigdale su odgovorne za „emocionalno“ pamćenje, uključene su u prepoznavanju
opasnosti, doživljaju straha i pamćenju straha.
- Kod pacijenata sa PTSP-om zapaženo je pogoršanje aktivnosti i smanjenje
volumena hipokampusa. Hipokampus je odgovoran za „svjesno pamćenje“. U
hipokampusu su pohranjena dugoročna sjećanja i emocionalni sadržaji bitni za
donošenje odluka.
- Postoji smanjenje aktivnosti Broca-zone i drugih frontalnih područja.

Neurohemija PTSP-a
- Serotonin je uključen u regulaciju aktivnosti amigdala i vezujućih struktura,
te nastanku simptoma PTSP-a.
- Postoji senzitivacija noradrenergičkog i dopaminergičkog sistema kod PTSP-a.
Blaga adrenergička aktivnost može poboljšati kognitivne funkcije.
- Dopaminski sistem, naročito prefrontalnog korteksa najosjetljiviji je na stres. Stres
pogoršava kognitivne funkcije i to se može spriječiti pretretmanskim davanjem nižih
doza blokera dopamina ili drugih agensa koji redukuju prefrontalni dopaminski
promet.
- Aktivnost hipotalamičko-hipofiznoadrenalne osovine ( HHA) smanjena je u PTSP-u.
PTSP karakteriše smanjenje plazma nivoa kortizola, kao i povećanjem osjetljivosti
glukokortikoidnih receptora
- Disfunkcija u HHA sistemu rezultuje i neuralnim oštećenjem, naročito u hipokampusu, te kognitivnim pogoršanjem, što je karakteristično za ovaj poremećaj
Glutamat receptori amigdala i NMDA receptori su vjerovatno uključeni u neuralne mehanizme koji utiču na formiranje straha i gubljenje pamćenja udruženog sa strahom.

(Slično je i sa adrenalinom...odgovarajuća doza je optimalna, dodatna pojačava kognitivne funkcije, a pretjerana izaziva stres ...
Kad je određeni zadatak ispred nas količina lučenja adrenalina može dovesti do integracije ili konflikta na nivou ličnosti koja slabi Ego i kogniciju...)

Neuroanatomija opsesivnokompulzivnog poremećaja (OKP):
- Postoje podaci da je kortikalno-striatalnotalamično-kortikalna aktivnost (CSTC)
oštećena kod OKP.
- Kod OKP pacijenata prisutni su blagi neurološki simptomi uključujući tikove,
konzistentno sa oštećenjem bazalnih ganglija, a neuropsihološki testovi
potvrđuju da OKP pacijenti imaju hiperaktivnost u orbitofrontalnom korteksu,
anteriornom cingulumu i ventralnom striatumu.
Ova hiperaktivnost izazvana je nakon izlaganja osobe strahu, ali se normalizuje
nakon terapije lijekovima i psihoterapijom.

Neurohemija OKP-a:
- Serotoninski sistem je uključen u nastanak OKP, ali vjerovatno igra minornu ulogu jer
samo 40-60% pacijenata odgovara na SSRI.
- Desenzitivacija 5-HT 1D terminalnih autoreceptora, za koju je potrebno
najmanje 8 sedmica uz visoke doze SSRI, može dovesti do povećanja serotoninske
aktivnosti i kliničkog efekta, te promjena u kortiko-strijalnoj aktivnosti.
- Dopaminski sistem može igrati značajnu ulogu u nastanku OKP. Dopaminski
blokeri mogu biti efikasni u tretmanu OKP sa tikovima, dok davanje agonista
dopamina pogoršava simptome OKP i tikove.
- Drugi sistemi: glutaminergički, neuropeptidni, hormonalni steroidi mogu biti uključeni u nastanak OKP.

Zašto se psihoanalitička teorija održala i hoće li nakon otkrića definitivnog funkcionisanja našeg mozga i naše ličnosti ?
Zato što moždane sfere određene funkcije postoje, kognitivna, emocionalna, čulna, motorna. Ono što anatomski i fiziološki postoji postoji i na nama vidljivijem psihičkom planu. Svi djelovi kore su povezani, svi djelovi ličnosti su povezane. Ego je kognicija; Superego se morao izdvojiti pod uticajem unutrašnjih Id zahtjeva (nagonsko-emocionalnih) i spoljašnjih (socijalnih). Svaka naša misao izaziva emociju - koje smo svjesni ili nismo..zato je i uveden sistem podsvjesnog i nesvjesnog. Nama se može činiti da su naše misli totalno izdvojene od emocija, ali jesu li..ikada?
I svaka naša misao i misaoni sistem podmiruje Id potrebe; to međutim na društvenom planu izaziva brojne interakcije i nije nimalo jednostavno.
 
Ne razumiješ teoriju, ali uočavaš i smicalice ...:think:
A onda bi i da obaraš Frojdovu teoriju :roll: .... (Ti baš imaš Superego podržan Id-om ...)
To ja onako samo usput ....
I ja mislim da je dovoljno rečeno od tebe ....


Vidis?

Frojd je posvetio godine rada u proucavanju psihijatrije.
Frojda je mogao da tumaci samo i jedno Frojd.
Iza sebe je ostavio gotove obrazce ili teorije koje su posluzile za psihijatrijske svrhe.
Patak je prevazisao psihijatriju i presao na peihologiju koja se bavi normalnim ljudima, ali izgleda da samo on na forumu vidi vrijednost prave PSIHOLOGIJE?
 
Vidis?

Frojd je posvetio godine rada u proucavanju psihijatrije.
Frojda je mogao da tumaci samo i jedno Frojd.
Iza sebe je ostavio gotove obrazce ili teorije koje su posluzile za psihijatrijske svrhe.
Patak je prevazisao psihijatriju i presao na peihologiju koja se bavi normalnim ljudima, ali izgleda da samo on na forumu vidi vrijednost prave PSIHOLOGIJE?

raz_019.gif
scaled.php
 
Za mene je covek samo socijalizovana zivotinja
Svako ko potcenjuje ono animalno pravi veliku gresku
U gotovo svim nasim najskrivenijim strahovima, nadama i zeljama krije se ono zivotinjsko u nama
Zamislite samo da od sutra nema vise nijednog zakona i nijedne kazne
Koliko bi se ljudi zaista ponasalo civilizovano, a koliko bi njih narednog dana postali samo zivotinje bez skrupula
Doduse, i sada su mnogi samo zivotinje bez skrupula :lol:
 
Ako po ovome ispada da je Frojdova teorija osnova za psihijatriju , onda je to mnogo lose...
Cak vidim tendencije da se funkcionalna analiza mozga potcinjava modelu frojda, tj gleda se da se fituje medjudejstvo da bi se podrzala frojdova teorija onako kako je ljudi shvataju.
Ovo poslednje uvek stoji, ali zigleda moram da ponavljam, ovde je bilo prisutno samo vase tumacenje frojda, a ako je ono kao i kod nicea, tj totalno suprotno od onoga sto je nice hteo kao ideju da prenese, onda naravno da postoji problem pogresnog tumacenja pogresno tumacenog materjala.

Zapadna psihologija je patoloska, istocna je bila razvojna, to je odavno analizirano, nekako se sad gura pod tepih.Vrlo uspesno mogu da primetim, jer nekako niko od ovih novih psihologa i psihijatara nikad nije cuo za tu tezu, a kamoli osetio tu razliku.
Cak i ono sto bi trebalo da bude najjasnije , kod pedagogije, gde bi trebalo da opstane razvojna komponenta i sustina i opredeljnost, nekako se nadvila patoloska komponenta.
Mali ljudi, najcesca floskula, buduci mali ljudi.I preko toga totalni upliv psihologije ili tacnije psihijatrije za odrasle kod dece.
Naravno farmakologija onda dolazi do velikog kolaca...

Kod modernih bolesnika vidim veliki uticaj stava:
Zelim da budem izlecen.
A ne stava, zelim da se izlecim.
Razlika je po meni ogromna, ali nekako je svi relativizuju.
Naravno znam da ce ovaj moj post biti posmatran kao jadan pokusaj dodavanja argumenata za slabljenje istinitosti Frojdove teorije,to je stvarnost(stvarnost u smislu one teze da je stvarnost ono sto ljudi vide i ocekuju kao stvarnost, ne ono sto je bukvalno stvarnost).
Tu osobinu Frojdova teorija uopste ne uzima u obzir, jer po njoj skoro da ne postoji razlika izmedju uocenog i stvarnog, dok postoji razlika tek kasnije kod pripisivanja znacanja i konteksta.

Idealan stav za psihijatre, koji zauzimaju poziciju apsolutnog uocavanja cinilaca i stvarnosti, dok ostale stavljaju u poziciju filtrirane stvarnosti, vec prema njihovom idu, ego ili superego konstituciji.

Na stranu posledica da psihijatru treba sopstveni psihijatar, to me ne interesuje trenutno, vec ovo fitovanje cele psihijatrije na osnovama koje pogoduju vrlo suzenom stanju svesti (cak se mozda moze govoriti da teorija postaje efikasna tek kad je stanje svesti suzeno pa farmakologija dobija zadatak suzavanja stanja svesti i potencijala na onaj nivo na kojem ce napokon uslovi funkcionisanja obrazlozenja i efikasnost teorija psihijatrije biti uspunjeni i raditi...)

Ukratko moja teza je da je psihijatrija namenjena glupim ljudima , ljudima sa uzom percepcijom, malim samopreispitivanjem , jer je vecina pacijenata takva, oni drugaciji se samozalece i izlece, tj sprece pojavu labilnosti.
Ja to vidim kao praktican propust, ali praktican, jer bitna je vecina.
Medjutim kao nauku ako je shvatamo , onda to vidim kao ogromnu falinku....
Dokle god je psihijatrija terapeutska metoda, ne bunim se.Prakticno ima prednost.
Kad pocnete da je shvatate kao nauku , bunim se.
Protiv frojdove teorije jer ostavlja dubok trag na nacin razmisljanja drugih psihijatara.I psihologa.
 
Frojd. Baja koji je tvrdio kako su sve žene na koje se pališ kopija tvoje majke.
Koji je odlučio da se 90% naše ličnosti formira u prve tri godine i da nema poente
da radimo na sebi. Malo je kasno za to Đole, jer si već matora konjina od 8 godina.
Zauvek ćeš imati kompleks niže vrednosti zato što nikad nisi imao svoju sobu pa
su ti se drugovi smejali. Hehe jbg.

Id, ego i superego sam ti sažvakao i objasnio na vrelom primeru tako da razumeš. Za nastavak isprati Solstingerov članak.
 
seks su i sve neobavezne priče, čavrljanja koja vodimo sa bilo kim i bilo gdje, u prodavnici, kod komšija, koje ne odlučuju o ničemu bitnom, i sve što se ne radi iz istinske ljubavi (slonosti da se za nekoga žrtvuješ)

DA LI JE PO FROJDU SVE ŠTO JE POTREBNO DA BI SE BIO ZDRAV IMATI REDOVAN SEKS: Ne, jer libido (seksualna energija) može da ima više energije nego što organizam može da potroši, što se uopšte ne slaže sa materijalističkim (Engels, Marks, Lenjin) i monističkim filozofijama (Spinoza, Šopenhauer, Hegel). Filozofija psihoanalize je egzistencijaističko-dijalektičko-vitalistička (samim tim i indeterministička). Gledište na bolest je teleološko (smisaološko) a ne "medicinski model", pa čak ni "salutogeni model".

Najkraća psihoanalitička terapija nad masama koja se može izvesti na forumu:
Sve ste projektovali na Boga
Sve što mislite da želi vaš Bog, ustvari želite Vi.

Ovo će mnogima olakšati živote, koji su dobri ljudi. Zlima neće.

POTISKIVANJE I ODRŽAVANJE SUPEREGA SU AKTIVNI PROCESI

Što znači da dio energije (a on je ograničen) Ego koristi u nekreativne svrhe da potiskuje, glumi, pravi lažni moral, itd., umjesto da u kreativne koristi. Dakle, mi to radimo namjerno, kao onaj što "traži veće a iz vreće" izgubi.

Nikakav prirodni Super-ego ne postoji, i pacijent je izlečen tek kad
I: PROMIJENI KARAKTER (ODNOS PREMA LJUDIMA I STVARNOSTI)
II: UNIŠTI SVOJ SUPEREGO

Ne postoji uspjeh neke druge psihoterapijske tehnike koja nije psihoanaliza koji se ne može objasniti u skladu sa pravilima psihoanalize, tako da je sve što liječi i ne izaziva da se povuče jedno a javi drugo a mnogo gore ustvari psihoanaliza, a ne KBT, REBT i druga sranja.

DA LI JE SPREMAN I NA TO DA POMAŽE ZLIMA PSIHOANALITIČAR
DA, ZAO PSIHOANALITIČAR
Ali, dobar psihoanalitičar bira svoje pacijente, i ne obećava ti na nijednoj seansi da ona neće biti poslednja. Seanse se kreću oko 40 E. Obhvataju prikupljanje podataka o ličnosti, morfološki pregled tijela, tumačenje simptoma, snova, omaški, slobodne asocijacije i pronalaženje vaših predrasuda, dokazivanje da ste u predrasudi, i traženje želje zbog koje imate tu predrasudu, jer svaka predrasuda je iz želje da tako mislimo.
 
Postoji i fiziološko objašnjenje za promene u kori mozga tokom odrastanja...Oni delovi najmanje promenjeni zovemo,uslovno Id,
nepotpuno izmenjeni dejstvima i spolja i iznutra -ego i s najviše spoljašnjih promena-sećanjau deduciranim redovima-superego.
A inače je to uvek i samo jedna svest i jedna podsvest-Jedna u levom,druga u desnom podkorteksu...I dalje bla,bla...
Efikasnije je biheviorističko posmatranje i zaključivanje te po potrebi intervencija savetima,lekovima,tretmanima...
Bar nije mukotrpna smaračina.
Nadam se da će misli i sadržaji uma jednom moći biti lako dijagnostifikovani...
Da bismo se manje gnjavili s kojekakvim efovima...:mrgreen:
 
Frojd. Baja koji je tvrdio kako su sve žene na koje se pališ kopija tvoje majke.
Koji je odlučio da se 90% naše ličnosti formira u prve tri godine i da nema poente da radimo na sebi.
Malo je kasno za to Đole, jer si već matora konjina od 8 godina.
Zauvek ćeš imati kompleks niže vrednosti zato što nikad nisi imao svoju sobu pa su ti se drugovi smejali.
Hehe jbg.

Ako te ovo privlači nastavi sa čitanjem.
 
Frojd. Baja koji je tvrdio kako su sve žene na koje se pališ kopija tvoje majke.
Koji je odlučio da se 90% naše ličnosti formira u prve tri godine i da nema poente da radimo na sebi.
Malo je kasno za to Đole, jer si već matora konjina od 8 godina.
Zauvek ćeš imati kompleks niže vrednosti zato što nikad nisi imao svoju sobu pa su ti se drugovi smejali.
Hehe jbg.

Ako te ovo privlači nastavi sa čitanjem.

pre baje Frojda, sve svoje psihičke probleme ljudi su rešavali vezivanjima, bičevanjima, porapanjem u ladnu vodu, udaranjem glave o zid, puštanjem krvi, bajanjima, rakijom i svačim nečim još tako prigodnim, osim razgovorima.

tako da - da, Frojd je bio baja i ceo život je posvetio razumevanju ljudske psihe.
 
pre baje Frojda, sve svoje psihičke probleme ljudi su rešavali vezivanjima, bičevanjima, porapanjem u ladnu vodu, udaranjem glave o zid, puštanjem krvi, bajanjima, rakijom i svačim nečim još tako prigodnim, osim razgovorima.

tako da - da, Frojd je bio baja i ceo život je posvetio razumevanju ljudske psihe.

Zasluge za prestanak mučenja evidentne,ali...Išlo se dalje i bez smorne i dugotrajne psihoanalize...Samo ponašanje
ukazuje na stanja psihe i to je super jer oslobađa terapeutu vreme za ozbiljno bavljenje naukom,a ne da preispituje do u tančina
ko je preživeo,a ko ne primitivnu scenu,koje su traume prevladavanja edipa zaostale i sl...
Danas se zna da sve to krucijalno formira karakter i normalnog čoveka,ali da to samo može da prevladava po sto puta.
Važnije je da putem posmatranja ponašanja smo u stanju postaviti Dg i odretiti Th...Ko da se maje sa snovima i inhibicijama ybg...
Msm,nema veze-samo kažem...:manikir:
 

Back
Top