pomoc oko izbora aparata

DamnVegetarian

Početnik
Poruka
50
pozdrav.
u poslednje vreme sam se zainteresovao da kupim aparat(analog), pa bih hteo ovde da pitam za preporuke.
budzet mi je do 200 eura, tako da verujem da i nemam bas puno da biram.
ako neko ima da proda nesto ili samo da me uputi, zahvalan sam unapred.
btw iz novog sada sam.
 
DamnVegetarian:
pozdrav.
u poslednje vreme sam se zainteresovao da kupim aparat(analog), pa bih hteo ovde da pitam za preporuke.
budzet mi je do 200 eura, tako da verujem da i nemam bas puno da biram.
ako neko ima da proda nesto ili samo da me uputi, zahvalan sam unapred.
btw iz novog sada sam.

moj savet iz licnog iskustva minolta x-700
moze da se nadje polovna u beogradu za oko 100 eura(mozda cak sa normalcem(50mm zizne daljine)).
video sam je u trznom centru zeleni venac (tu ima radnja za popravku fotoaparata) pre par meseci.
ja je imam, i npr svetlomer me nikad nije prevario(sto je retkost medju starijim aparatima), mislim da je to mozda najbolja preporuka.
pozdrav.
 
DamnVegetarian:
prvo hvala na brzin odgovorima.
preporuceni su mi ova 2 modela:
canon eos 500n ili eos300

izvinite ali PP?? O_o ne znam sta je to.

aha, pa ako mislis da kupis aparat sa autofokusom moj savet bi bio nikon f-60
, moj drug ga je kupio na jednoj od prethodnih fotoberzi za 250 eura sa solidnim(originalnim) nikonovim objektivom 35-80mm.
pozdrav i nadam se jos jednom da sam pomogao.

ps jos jedan savet, obavezno saznaj kad je fotoberza u hotelu slavija, i svrati tamo, i obavezno povedi nekoga ko nesto zna o fotoaparatima, to je nesto kao pijaca fotoaparata, mozes cesto cak i da se cenkas....
 
Preporucujte coveku pravi profi aparat, znaci coveku treba auto fokus, automatsko namotavanje filma, kompitabilnost itd. nikako ne uzimaj F60 a ni F65 jer to su bukvalno polu profi aparati, ili kako vole ljudi da kazu za napredne entuzijaste, na foto berzu idem ja sa tobom a mislim da cak treba jedna da bude u decembru u pozoristu u Termi. Minoltu ti takodje nebi preporucio jer je jako malo ljudi koristi i nisam bas siguran da postoji neki ovlasceni servis za Minoltu kod nas u zemlji, moje preporuke idu ka Nikonu i Canonu sa malo vecom preporukom ka Nikonu. Evo neka svi fotografi stave ruku na srce i kazu koji je aparat kompitabilniji sa svojim prethodnicima Nikon ili Canon!!! Jedina mana Nikonu je sto je za nijansu skuplji ali zato sa sigurnoscu tvrdim da ima bolju optiku od Canona!!! Ili je bar ima do pre dolaska digitalne fotografije, nisam vise toliko u toku!!!
 
Ankalagon:
Preporucujte coveku pravi profi aparat, znaci coveku treba auto fokus, automatsko namotavanje filma, kompitabilnost itd. nikako ne uzimaj F60 a ni F65 jer to su bukvalno polu profi aparati, ili kako vole ljudi da kazu za napredne entuzijaste, na foto berzu idem ja sa tobom a mislim da cak treba jedna da bude u decembru u pozoristu u Termi. Minoltu ti takodje nebi preporucio jer je jako malo ljudi koristi i nisam bas siguran da postoji neki ovlasceni servis za Minoltu kod nas u zemlji, moje preporuke idu ka Nikonu i Canonu sa malo vecom preporukom ka Nikonu. Evo neka svi fotografi stave ruku na srce i kazu koji je aparat kompitabilniji sa svojim prethodnicima Nikon ili Canon!!! Jedina mana Nikonu je sto je za nijansu skuplji ali zato sa sigurnoscu tvrdim da ima bolju optiku od Canona!!! Ili je bar ima do pre dolaska digitalne fotografije, nisam vise toliko u toku!!!

vazi gari! :-)
 
Ankalagon:
Preporucujte coveku pravi profi aparat, znaci coveku treba auto fokus, automatsko namotavanje filma, kompitabilnost itd. nikako ne uzimaj F60 a ni F65 jer to su bukvalno polu profi aparati, ili kako vole ljudi da kazu za napredne entuzijaste, na foto berzu idem ja sa tobom a mislim da cak treba jedna da bude u decembru u pozoristu u Termi. Minoltu ti takodje nebi preporucio jer je jako malo ljudi koristi i nisam bas siguran da postoji neki ovlasceni servis za Minoltu kod nas u zemlji, moje preporuke idu ka Nikonu i Canonu sa malo vecom preporukom ka Nikonu. Evo neka svi fotografi stave ruku na srce i kazu koji je aparat kompitabilniji sa svojim prethodnicima Nikon ili Canon!!! Jedina mana Nikonu je sto je za nijansu skuplji ali zato sa sigurnoscu tvrdim da ima bolju optiku od Canona!!! Ili je bar ima do pre dolaska digitalne fotografije, nisam vise toliko u toku!!!

A kakav to profesionalni Nikon ima za 200 eur?!?
 
pa moze da bira recimo nikon 801 ili 601, to su odlicni aprati mislim da su vrhunski, ja sam licno bio u fotografskom poslu dosta dugo i kod nas u Novom Sad 90% fotografa koje ja poznajem a zynam ih jako mnogo koriste upravo ova dva modela nikona, sta vise da ti pricam kada direktor foto kino saveza ima nikona 601!! Eto toliko je to profesionalan aparat, ja licno imam Nikona 801 i hteo sam da ga prodam za 200 eura, nije telo aparata ni toliko bitno koliko je bitno kakvu optiku imas!!! ne pravi telo fotografiju nego objektiv!!!
 
Ankalagon:
pa moze da bira recimo nikon 801 ili 601, to su odlicni aprati mislim da su vrhunski, ja sam licno bio u fotografskom poslu dosta dugo i kod nas u Novom Sad 90% fotografa koje ja poznajem a zynam ih jako mnogo koriste upravo ova dva modela nikona, sta vise da ti pricam kada direktor foto kino saveza ima nikona 601!! Eto toliko je to profesionalan aparat, ja licno imam Nikona 801 i hteo sam da ga prodam za 200 eura, nije telo aparata ni toliko bitno koliko je bitno kakvu optiku imas!!! ne pravi telo fotografiju nego objektiv!!!
Imam brdo aparata svih mogućih marki i tipova, ali kad želim da slikam zaista dobro i za "dušu" dohvatim stari Canon F1 i par objektiva serije FD i to je to. Ništa bolje ne postoji ni što se tiče mehanike ni optike. Problem je samo što ta beba još uvek košta bar 10 puta više od onog što bi ti dao. Za neupućene, mnogohvaljeni Nikon je već više od 12 godina u vlasništvu Canona. Globalizacija! :wink:
 
Ankalagon:
pa moze da bira recimo nikon 801 ili 601, to su odlicni aprati mislim da su vrhunski, ja sam licno bio u fotografskom poslu dosta dugo i kod nas u Novom Sad 90% fotografa koje ja poznajem a zynam ih jako mnogo koriste upravo ova dva modela nikona, sta vise da ti pricam kada direktor foto kino saveza ima nikona 601!! Eto toliko je to profesionalan aparat, ja licno imam Nikona 801 i hteo sam da ga prodam za 200 eura, nije telo aparata ni toliko bitno koliko je bitno kakvu optiku imas!!! ne pravi telo fotografiju nego objektiv!!!

801 stvarno jeste dobar aparat, ali mislim da 601 nije ni po cemu bolji od npr f60 ili f65
pozdrav
 
Voleo bih ja da imam neki F4 ili F3 ali nema se batice, i to u kombinaciji sa nekim finim Nikor 2,8 objektivima d serije :), tj. najvise bi voleo da imam F4 sa jednim dobrim makro objektivom, ima neko predstavu koliko kosta nikonov makro normalac fiksni 55mm mislim da je!!! moze i da nije AF objektiv!!!
 
Ne ne nista ispod Nikon F6 (evo jos malo pa ce da se pojavi) ne vredi kupovati :roll: :roll: :roll:

Aman ljudi covek lepo rece da ima 200 evra pa prema tome moze da bira neki matori mehanicki ili eventualno neki ocuvani autofokus sa jednim objektivom i to iz nize do srednje klase. Sta mu vredi da kupi telo ako mu ne ostan edovoljno za objektiv :roll: (kakve je preporuke ovde dobijao)

E kompatibilnost sa starijim objektivima je narocito bitna stvar do da ne kazem cega :roll:
Ko da on ima gomilu starih objektiva pa mu je bitno da moze da ih koristi na novom telu :roll:


Strasno kakvih sve ljudi ovde ima, doduse kad se prvi put bude susreo sa foto-lihvarima na berzi ......
 
Ankalagon:
Preporucujte coveku pravi profi aparat, znaci coveku treba auto fokus, automatsko namotavanje filma, kompitabilnost itd.


Ma da najbolje da uzme neki profi model koji je malo radio u nekoj redakciji :roll: Coveku bas i treba neki za napredne entuzijaste inace bi spremi 1.vise para 2. trazio bi DSLR

BTW nisam znao da se se kvalitet objektiva promeni ako ga umesto na analogno stavis na digitalno telo :roll:
 
Espanol:
Ankalagon:
pa moze da bira recimo nikon 801 ili 601, to su odlicni aprati mislim da su vrhunski, ja sam licno bio u fotografskom poslu dosta dugo i kod nas u Novom Sad 90% fotografa koje ja poznajem a zynam ih jako mnogo koriste upravo ova dva modela nikona, sta vise da ti pricam kada direktor foto kino saveza ima nikona 601!! Eto toliko je to profesionalan aparat, ja licno imam Nikona 801 i hteo sam da ga prodam za 200 eura, nije telo aparata ni toliko bitno koliko je bitno kakvu optiku imas!!! ne pravi telo fotografiju nego objektiv!!!
Imam brdo aparata svih mogućih marki i tipova, ali kad želim da slikam zaista dobro i za "dušu" dohvatim stari Canon F1 i par objektiva serije FD i to je to. Ništa bolje ne postoji ni što se tiče mehanike ni optike. Problem je samo što ta beba još uvek košta bar 10 puta više od onog što bi ti dao. Za neupućene, mnogohvaljeni Nikon je već više od 12 godina u vlasništvu Canona. Globalizacija! :wink:
Lep je to oldtimer nema sta naravno za one koji vole mehaniku.Tesko da ce nekom amateru pocetniku biti od koristi.Koliko tu jos para treba za dobar svetlomer?Mozda si od onih "koji ce uvek bolje osacovati svetlo nego sto to elektronika pokaze"Ima i takvih.Imam taj aparat a imam i CAnon eos 50e. i A1 i AE1 a bogami i digitalac.Mozem ti reci koliko god sam bio protiv digitalca,sada menjam to misljenje.On samo pojednostavljuje sve .On sigurno nema kvalitet optike i mehanike(i nema je)kao F1 ali sve to nadoknadjuje sjajnom elektronikom i odlicnim softverom,a krajnji rezultat je vrlo dobra fotografija.Naravno govorim o dobrom digitalcu.
 
Anonymous:
Espanol:
Ankalagon:
pa moze da bira recimo nikon 801 ili 601, to su odlicni aprati mislim da su vrhunski, ja sam licno bio u fotografskom poslu dosta dugo i kod nas u Novom Sad 90% fotografa koje ja poznajem a zynam ih jako mnogo koriste upravo ova dva modela nikona, sta vise da ti pricam kada direktor foto kino saveza ima nikona 601!! Eto toliko je to profesionalan aparat, ja licno imam Nikona 801 i hteo sam da ga prodam za 200 eura, nije telo aparata ni toliko bitno koliko je bitno kakvu optiku imas!!! ne pravi telo fotografiju nego objektiv!!!
Imam brdo aparata svih mogućih marki i tipova, ali kad želim da slikam zaista dobro i za "dušu" dohvatim stari Canon F1 i par objektiva serije FD i to je to. Ništa bolje ne postoji ni što se tiče mehanike ni optike. Problem je samo što ta beba još uvek košta bar 10 puta više od onog što bi ti dao. Za neupućene, mnogohvaljeni Nikon je već više od 12 godina u vlasništvu Canona. Globalizacija! :wink:
Lep je to oldtimer nema sta naravno za one koji vole mehaniku.Tesko da ce nekom amateru pocetniku biti od koristi.Koliko tu jos para treba za dobar svetlomer?Mozda si od onih "koji ce uvek bolje osacovati svetlo nego sto to elektronika pokaze"Ima i takvih.Imam taj aparat a imam i CAnon eos 50e. i A1 i AE1 a bogami i digitalac.Mozem ti reci koliko god sam bio protiv digitalca,sada menjam to misljenje.On samo pojednostavljuje sve .On sigurno nema kvalitet optike i mehanike(i nema je)kao F1 ali sve to nadoknadjuje sjajnom elektronikom i odlicnim softverom,a krajnji rezultat je vrlo dobra fotografija.Naravno govorim o dobrom digitalcu.
Mala ispravka, F1 imam sa AE prizmom koja ima sigurno precizniji svetlomer od svih savremenih digitalaca (sama je skuplja od sve ove konfekcije koja se prodaje). Uz to možeš i da biraš način merenja, integralno, semi spot ili spot merenje u tački koja zahvata ugao od 1,5 stepena. Imam i digitalce koje koristim za Paja Patak fotografije... :wink:
 
Espanol:
Za neupućene, mnogohvaljeni Nikon je već više od 12 godina u vlasništvu Canona. Globalizacija! :wink:

Ovo mora da je sala! Nikon je deo Mitsubishi grupacije (jedna od japanskih "Big Six" keiretsu-a). Canon, koliko ja znam, nema nikakve veze sa ovom grupacijom, a ponajmanje je vlasnik bilo koje firme iz ove grupacije.
 
To bi bilo isto kao da skoda ima bolji auto od audi s8.


ljudi,na f5 tj sada f6 canon nema odgovor, i to je cinjenica, i uz to canon nema dugorocne tendencije, npr na nikon-u mozete da koristite stare objektive, dok za canon morate da kupite objektive iz odredjwene serije.

sve u svemu, kao mercedes i neki japanski auto.

pozdrav svima.
 
lj.m:
Espanol:
Za neupućene, mnogohvaljeni Nikon je već više od 12 godina u vlasništvu Canona. Globalizacija! :wink:

Ovo mora da je sala! Nikon je deo Mitsubishi grupacije (jedna od japanskih "Big Six" keiretsu-a). Canon, koliko ja znam, nema nikakve veze sa ovom grupacijom, a ponajmanje je vlasnik bilo koje firme iz ove grupacije.
Nikakva šala nego gola istina. Nikon je posle F3 ozbiljno posustao (dobri poznavaoci znaće i zašto) i Canon ga je tiho pazario. Sav rivalizam između ovih firmi vrlo svesno i tendeciozno se podstiče iz same firme, a naivni se po forumima svađaju ko je bolji. Imam ja u kolekciji i Nikone of F2 AS Photomica, i budi siguran da mogu sasvim racionalno da sudim i o kvalitetu optike i mehanike kod obe firme.
 
Ko je bolji je pitanje koje ima podjednako smisla kao i pitanje: koje bolji Mercedes ili BMW? - i naravno o tome ne pricam. Medjutim, kada sam procitao tvoj post pomislio sam da se nesto promenilo, te sam malo procackao po netu i sve do cega sam dosao i dalje upucuje na Mitsubishi grupaciju.
 
mislim da ako se kupuje vrhunski ne-digitalni aparat ( pod njima podrazumevam npr nikone f5, f6,f100 ili npr canon eos 1n,3,5), moje je misljenje da nema smisla kupovati canon ako zelimo da ga imamo godinama, ako ni zbog cega drugoga, onda zbog nekompatibilnosti optike.

negde sam procitao, prilicno davno, da canon-ovi objektivi imaju vecu moc razdvajanja(razlikovanja interferencionih pruga), ali ipak postoji ogranicenje da moraju da se kupuju oni iz serije, a npr f5 moze da iskoristi neki ultra-stari objektiv i da koristeci svoje savrsene mogucnosti napravi super sliku.....

pored svega ovoga, ja imam minoltu x-700 i normalac 1.7 i sto se optike tice potpuno sam zadovoljan, a sto se tice svetlomera -nikad me nije zeznuo, kad se naviknes na njega, i probas ga u raznim uslovima, prosto naucis kako dise i dobro ga koristis, i mislim da je za dobru fotografiju presudno: pre svega dobro oko, i dobra optika , a sto se mehanike tice ova na mojoj minolti je sasvim ok.
 
Vidi prva stvar kod ove tvoje teorije o tome da je canon vlasnik nikona me malo buni jer zasto bi canon parvio nikon sa daleko boljim performansama od samog sebe??? Mislim jedina mana u duelu canon nikon u canononovu korist je manja cena u odnosu na nikon!!! Ali slazem se sa tobom da je na prvom mestu znanje pa onda dobro oko, fotografija je ipak samo jedan zanat kojim svako moze da se bavi ukoliko mu se dovoljno posveti!!!
 

Back
Top