Retro moda

tumblr_lsxb2tqjCv1r4333jo1_500_large.jpg
 
Jovana Balasevic mi je besmislena kao pojava kao i cela ta familija uostalom, nit' joj stoji ovo roze ali svidja mi se kombinacija sa poslednje fotke.

Ne znam šta znači biti "besmislena pojava". :confused:
Stava "cela ta familija" i "svi oni" neću ni da se dotičem. :)

Odri i njena haljina koju je nosila kad je dobila Oskara za Roman Holiday

article-2057045-004E217300000258-741_468x958.jpg

Meni je Odri na ovoj slici mnogo strašna. :eek:
Baš sam se prepala... Od tih obrva i tog... "očnjak osmeha". :neutral:
Na stranu, meni se njega lepota nikad nije dopadala.
Uvek mi je nekako bila "dobar đak" a ne žena.
I nikad mi nisu bile jasne te njene obrve. Dopunjene tako da liče na automobil iz profila. :neutral:
 
Odri jeste malo čudna na toj slici..ali inače je prelepa prelepa žena bila.
Savršena iz svih uglova.

Što se Balaševićke tiče, negde se slažem sa Deenom.
Ne vredi..i kad je srede izgleda mi musavo i vulgarno.
Fotke izgledaju ( zbog nje isključivo) kao parodija a ne kao moda....
 
A sada malo 30-e..

Uspon Holivuda. Marlen Ditrih, Dzoan Kraford, Greta Garbo i Dzin Harlou - holivudske zvezde postaju ikone, idealizovane boginje i arbitri stila. Identifikacija sa glamuroznim svetom filmskih diva pruzala je tadasnjim zenama bekstvo od svakodnevne surove realnosti.


Dzoan Kraford


Umetnost i moda. Pariska modna dizajnerka Elza Skjapareli stvara odevne predmete inspirisana nadrealnim delima Salvadora Dalija. Nadahnuta njegovom skulpturom Venus de Milo sa ladicama ona kreira kaputic sa pravim i laznim dzepovima koji lice na fioke sa Dalijeve skulpture. Plod njihove saradnje bio je cuveni dizajn sesira cipele.


Venus de Milo sa ladicama, Salvador Dali, 1936


Dizajn Elze Skjapareli, 1936


Nacrti za sesire, Elza Skjapareli, 1937


Nakon decackog garson stila 1920-ih zena ponovo postaje sofisticirana i elegantna. Za dan, zena je mogla da odabere ravnu haljinu sa naglasenim ramenima i kaisem oko struka, ili siveni kostim duzine do pola lista ili ispod kolena. Dakle, dnevna odeca bila je obelezena sportskom elegancijom. Vecernje haljine - dugih i mekih linija - odisale su zenstvenoscu i diskretnim luksuzom.


Dnevna haljina, 1936


Vecernja haljina, 1935

U ovom vremenskom periodu dolazi do prve recirkulacije nekog odevnog stila iz 20. veka. Naime, 1930-ih posebno je bila aktuelna reminiscencija na haljine iz vremena Belle Epoque sa uzanim gornjim delovima i sirokim suknjama. Gotovo nezaobilazni modni predmeti uz vecernje haljine bili su kepovi i bolero.


Vecernja haljina, 1937


Bolero uz haljinu inspirisanu Belle Epoque
 
1933. ramena su narasla, a svoj ekstremni oblik dobila 1934. sa tzv. leptir rukavima.


Ekstreman oblik ramena, Džoan Kraford u filmu Letty Lynton

Masovna upotreba krzna: nosenje lisica, bolera od krzna i sl. (moze se tumaciti kao svojevrstan vid bekstva iz beznadezne stvarnosti)


Lisica uz dnevnu haljinu, 1935


Elementi maskuliniteta u zenskom inventaru:

- od sredine 30-ih u modu su usle suknja pantalone;
- pantalone se, sem u vreme dokolice, nose i prilikom vecernjih izlazaka;
- androgini stilovi. Marlen Ditrih je sokirala konzervativno javno mnjenje kada se pojavila u muskom odelu sa muskim sesirom, no ubrzo potom je bila kopirana.


Suknja pantalone


Pantalone nosene u vremenu dokolice


Marlen Ditrih u muskom odelu


Na moru i u banjama, kao i na izletima noseni su sortcevi.



 
Sminka: nacin sminkanja postao je diskretniji (puderi u boji koze, senke za oci, karmini i lakovi za nokte manje upadljivih boja). Istovremeno je negovan i kult zdravog i prirodnog izgleda, pri cemu su preplanula boja koze, sjajna kosa i blistav osmeh bili lepotni ideali. Dakle, preterivanje i ekscentricnost 20-ih godina smenili su pristojnost i ozbiljnost u odevanju i ponasanju. Pa ipak, tih 1930-ih nastaju i vestacke trepavice i nokti (poreklom iz Holivuda).


Kupaci kostimi sa bretelama koje se mogu pomerati


Frizura: talasasto oblikovana ili kovrdzava kosa.


Sesiri. Za razliku od 20-ih godina kada je vladao jedan tip sesira, sada su sesiri postali raznovrsniji, sa detaljima koji su se menjali iz sezone u sezonu: npr. male toke od filca ili satena, bere, drapirane kape od mekih tkanina koje su podsecale na turbane, sesiri sa obodom, kape sa velovima i sl.


Greta Garbo sa beretkom


Obuca: cipele sa visokom potpeticom (veoma su bile moderne dvobojne cipele).




Tasne: funkcionalne u skladu sa duhom epohe.




Donje rublje: mideri, kombinezoni, gacice i prslucici.


Mider, 1938
 
Katherine Hepburn

''Njen glas po pitanju slobode mišljenja, ženske nezavisnosti, ženskih prava i drugih, tada nepopularnih tema – nadmašio je po mnogima i njenu vrlo zapaženu filmsku karijeru. Bila je i ostala ikona feminizma i neko ko je, prema rečima njenog biografa, “obukao ženama pantalone, bukvalno i figurativno”. Zahvaljujući karijeri koja je trajala šest decenija, nazvali su je “prvom damom američkog filma”, osvojila je čak četiri Oskara i stekla ukupno dvanaest nominacija.''

Kad smo se vec dotakle tridesetih godina i pantalona, Ketrin je doprinela razvoju mode razbijajuci tabue i kreirajuci sopstveni stil. Nosila je muske pantalone, nije se sminkala i vozila je kamionet.
Mnogi bi rekli da je pokusavala da imitira muskarce, ali zasto se sloboda i uspeh uvek definisu kroz muski pol?

BE046717.jpg
2_Celebrities_Wearing_Suits_Trend_Katharine_Hepburn.jpg
4523-Katha.jpg
http://2.***************/_gnu41-YS1ks/TSaoWKMCOoI/AAAAAAAAAEQ/uBPW-vzBQuY/s1600/KH2.jpg

kao inspiracija:
40s-style-01.jpg
LAFWkevanhall_3.jpg

http://2.***************/_r0-r_45IkC0/R5GGx56D9EI/AAAAAAAAAVE/HUn69e3H1C0/s1600/Katherine+Hepburn+designer+looks.jpg
5923121256_e5ee728189.jpg
http://3.***************/_r0-r_45IkC0/R5GGnJ6D9DI/AAAAAAAAAU8/yoQtjCM6Nog/s1600/Kate+Outfit.jpg
jasonwuspring2011rtwpodium001_runway.jpg
Wide-Trousers.jpg
article-2034585-0DBE09A700000578-779_306x732.jpg

old-movie-inspirations-6.jpg
 
Poslednja izmena:
Bjanka Dzeger, meni je ona bila prelepa! Borac za ljudska prava, za prava zena, protivnik smrtne kazne, govorila je o srpskim zrtvama...Ovo je YSL iz godine mog rodjenja, leeepo. Hvala Kejti :heart:
 

Back
Top