Bivši britanski ambasador: Podela Kosova najbolja opcija

Zelen bor

Poznat
Poruka
7.963
Bivši britanski ambasador: Podela Kosova najbolja opcija
Blic - Pre 15 minuta
Najbolji rezultat, kada je u pitanju Kosovo i Metohija, dala bi ideja o podeli, za koju sam se zalagao u prošlosti, izjavio je danas za BBC bivši britanski ambasador u Beogradu Ajvor Roberts.

"Čak je i Međunarodna krizna grupa u svom poslednjem izveštaju govori o podeli odnosno o razmeni teritorija. Meni je to najrazumnije rešenje, i da sam na mestu Vuka Jeremića vrlo energično bih se za to zalagao", rekao je Roberts.
"Sever Kosova je faktički i dalje deo Srbije - okrenut je Beogradu, a ne Prištini. Mislim da bi bilo razumno da međunarodna zajednica prizna činjenično stanje na terenu", istakao je bivši ambasador.

Roberts, koji je danas predsednik Triniti koledža na Univerzitetu u Oksfordu, kaže da je u ovom trenutku teško reći sa sigurnošću šta bi mogao da bude sledeći pozitivni korak.

Roberts kaže da zapad jednostavno želeo da što pre problem Kosova skine sa dnevnog reda, i priznanje nezavisnosti Kosova se činilo kao najmanje bolno rešenje.
"Problem u pozadini svega ovoga je da Srbija sa Prištinom želi da razgovara jedino o statusu. Priština uopšte ne želi da razgovara o tome, ali je srećna da razgovara o praktičnim pitanjima. U usaglašenom tekstu rezolucije ne vidim ništa što bi dve strane moglo da primora da razgovaraju o onome što je, sa srpske tačke gledišta, najvažnije", rekao je Roberts.

On je naglasio da je bio iznenađen odlukom Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu, dodajući da je mišljenje Suda oslabilo poziciju Srbije.

"Ne bih da se pravim da sam stručnjak za međunarodno pravo, ali moje shvatanje te oblasti je da se granice mogu menjati jedino uz saglasnost obe strane. Zato mi je teško da shvatim kako je MSP zaključio da je jednostrana secesija Kosova bila u skladu sa međunarodnim pravom", istakao je Roberts.

On je podsetio da je u Srbiji bio pre nekoliko meseci, i kaže da ljudi nisu sa njim sve vreme govorili o Kosovu.

"Mislim da je Srbija zaključila da budućnost nije u sukobu sa međunarodnim faktorima, iako naravno ne podržavaju svi oni nezavisnost Kosova, već u saradnji sa Evropskom unijom i sa Amerikom. Pretpostavljam da će zauzvrat biti olakšano napredovanje Srbije ka EU", zaključio je Roberts.

http://vesti.krstarica.com/index.ph...sifra=5790ec21cd6be35d42835841ff268a26&lang=0

:think:

A šta to šiptari mogu da ponude u zamenu? Albaniju? Možda Makedoniju? ili daleko bilo...pu..pu...pu...Crnu Goru?
 
Nije to dosta samo Severno kosovo nikako nije dosta...To znaci da dajemo juzni deo za dz ...
Njet mora tu jos nesto da udje neka nuklerna centrala,auto put kao americki nije bitnoo....
Ili kao zadnje resenje Republika Srpska al vise bi voleo nesto sto bi stvorili standard.
Moze i pismeno od Britanije da cemo uci u Eu kad i Hr...Sto se mene tice.
 
Nije to dosta samo Severno kosovo nikako nije dosta...To znaci da dajemo juzni deo za dz ...
Njet mora tu jos nesto da udje neka nuklerna centrala,auto put kao americki nije bitnoo....
Ili kao zadnje resenje Republika Srpska al vise bi voleo nesto sto bi stvorili standard.
Moze i pismeno od Britanije da cemo uci u Eu kad i Hr...Sto se mene tice.

kako bi bilo da umesto svih tih severa i jugova, atomskih centrala i americkih auto puteva, prikljucenja RS i ulaska u EU Srbija dobije jedan veeeeeeeeliki kuratz da izbije oci, a da nam tadic posle objasni da je to realan maksimum i da smo pobedili?

jel moze tako, ako moze dogovorili smo se
 
Ovako dok kosovo nije medjunarodni priznato u Un nemoze da vuce kredite da se zaduzuje i upada u duznicke kredite.
Nemoze da posluje sa drzavnim firmama tj da eksplatise dobra kao sto bi tad moglo.
Za sad Eu,Sad finansiraju kosovo da bi moglo da prezivi i finansirace Nemacka,Sad,Britanija bla bla da ne tracim previse.
Znaci oni im dajuuu kesh Osim 2-3 kredita koji su dobili zahvaljuljuci americi.
Znaci isplati im se iz razloga jel im oni placaju sve i to ce doci do granice kad vise nece hteti tj vec je sad doslo do te granice zato i ucene.
Samo je pitanje kolko je Tadic spreman za zagrize za Srbiju i to je to.
Oni placaju gube naprimer Holandija je poslala oko 560miliona evra Kosovu od kojih je nestalo 10% misterijozno itd itd....
Znaci finansiraju nesto i nece to vise jednostavno.
Ako kosovo dobije mesto u Un moci ce da se zaduzuje na nivou DRZAVE.
I posle naravno sama sebi da stvara buducnost.
Ja tvrdim tuznicku al dobro to je moj stav mozda baklave krenu dobro...
Posto ce posao sa drogom da im ubije Eu koja je i krenula na tu stranu vec.
 
Bivši britanski ambasador:

On je naglasio da je bio iznenađen odlukom Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu, dodajući da je mišljenje Suda oslabilo poziciju Srbije.

"Ne bih da se pravim da sam stručnjak za međunarodno pravo, ali moje shvatanje te oblasti je da se granice mogu menjati jedino uz saglasnost obe strane. Zato mi je teško da shvatim kako je MSP zaključio da je jednostrana secesija Kosova bila u skladu sa međunarodnim pravom", istakao je Roberts.


?

Stručnjak za pravo sigurno nije: Po Ustavu Srbije, kakve on to dve strane vidi?


. Pretpostavljam da će zauzvrat biti olakšano napredovanje Srbije ka EU", zaključio je Roberts.

?

Hvala mu na tome: Kako se RH 'ubrzano približava' EU, u sve većoj banani je!:hahaha:
 
Ovako dok kosovo nije medjunarodni priznato u Un nemoze da vuce kredite da se zaduzuje i upada u duznicke kredite. Nemoze da posluje sa drzavnim firmama tj da eksplatise dobra kao sto bi tad moglo... Ako kosovo dobije mesto u Un moci ce da se zaduzuje na nivou DRZAVE.

Sumnjam da plutokrate zapada brinu jer ne mogu bogato i ogromno Kosovo da uvuku u dužničko ropstvo, znaš? Ne znam, doduše, zašto ne bi mogli jer su primili šipce u MMF i već im uveliko daju kredite, ali svejedno.

Znaci isplati im se iz razloga jel im oni placaju sve i to ce doci do granice kad vise nece hteti tj vec je sad doslo do te granice zato i ucene.

Nema nikakve logike. Sad im daju kredite, davali bi im i kad bi šipci ušli u UN. "Zemlje" tog tipa (a ni Srbija nije daleko) nemaju fiskalnu disciplinu da opstanu bez kredita. Šta se menja? I zašto, na kraju krajeva, Ameri brinu zbog tih para koje su za njih sitniš koji zagube u džepu starog sakoa? Biće da nije to.
 

Back
Top