Kriminal je pozitivna pojava

Ovo da se iz negativnog moze stvoriti nesto pozitivno jeste rec o samoj drustvenoj svesti koju stvaramo izucavajuci kriminalne delatnosti u okviru drustva. S obzirom da se usadjuju u svest te stavke da je recimo prostitucija losa i nemoralna, isto tako se kategoricki ta prostitucija predstavlja kao nemoralna drustvena kategorija. Generacijski ce se ti stavovi nasledjivati, i predstavljace drustvene antivrednosti, kojima se niposto ne sme teziti.

Sve to, prema mom misljenju, jeste tacno, ali nekako se sve vrti u krug... i ako je obrazlozeno na ovaj nacin na koji sam ja mislila.
 
"Kriminal je pozitivna pojava, iz razloga sto jaca drustvenu svest, o tome sta je opasno, a sta je moralno." "Iz negativnog moze se stvoriti nesto pozitivno."

Ovo je Dirkemov paradoks.

Koliko se slazete sa ovim?

tachno je. al nishta se ne mozhe gledati univerzalno, da kazhesh "e ovo je pozitivno i kraj", nego se iz svega na osnovu adekvatnosti izvlachi pozitivno i negativno :) i na kraju, ne postoji ni pozitivno ni negativno u tom smislu, nego samo 2 krajnosti :)
 
Pa slažem se da bi na stvari trebalo gledati što pozitivnije. Dirkem, naravno, ovim ne implicira da treba povećavati stopu kriminala, već na postojeću gledati na pozitivan način...

Moze se reci da smatra da se u okviru jednog drustva ne smeju sukobljavanja i konflikti stavljati u drugi plan u odnosu na harmonicnost drustva... pretpostavljam da je hteo da kaze da drustvo funkcionise i tom drugom "losom stranom".
 
tachno je. al nishta se ne mozhe gledati univerzalno, da kazhesh "e ovo je pozitivno i kraj", nego se iz svega na osnovu adekvatnosti izvlachi pozitivno i negativno :) i na kraju, ne postoji ni pozitivno ni negativno u tom smislu, nego samo 2 krajnosti :)

Naravno da ne moze... iz razloga sto se to pozitivno moze promeniti na osnovu istorijskog razvoja. Bas zato sto ce razvoj drustva implicirati i razvoj drustvene svesti u nekim drugim smerovima u odnosu na ono sto je danas. Dakle - moze se sve posmatrati dinamicki.
 
Nego šta nego pozitivna pojava. :zper: :lol:
Zamisli kriminal u ratu, kako se iz njega može izroditi bilo šta pozitivno? U ratu se kriminal, u odnosu na neprijatelja, posmatra drugim očima i sumnjam da će uvek biti definisan kao nešto nemoralno i nepoželjno.

Kriminal, kako u ratu, tako postoji i u mirnodopskim uslovima, i vrlo je opasan, iz razloga sto je vrlo organizovan. Medjutim, losa pojava koja se posmatra u svemu tome, nije kriminal kao delatnost, vec kriminalne radnje kao nemoralni akti, kako u ekonomiji, tako u malverzaciji drzavne vlasti, vojsci i slicno. Bukvalno nam obuhvata svaku delatnost drustvenog zivota. :mrgreen:

Jedina pozitivna strana jesu - PARE!
 
Ekonomski, ekonomski korporacijski, kriminalitet zloupotrebe vlasti, vojni kriminalitet, narko kriminalitet, kriminalitet u vezi sa oruzjem i municijom, kriminalitet u vezi sa nakitom i skupocenostima, kriminalitet u vezi sa kulturno-istorijskim dobrima, kriminalitet sa radioaktivnim materijalima, kriminalitet u vezi sa falsifikovanjem novca i hartija od vrednosti, nedozvoljena trgovina automobilima, kriminalitet u okviru prostitucije i trgovine belim robljem, kriminalitet u vezi sa iznudama, kriminalitet u vezi sa trgovinom ljudima, kriminalitet u vezi sa igrama na srecu.

Ima li nesto od ovoga sto nema u Srbiji?

Elem, da objasnim odmah razliku izmedju belog roblja i ljudi. Belo roblje su zena i daca, njima se trguje u svrhu prostitucije.

Vidis... sve povlaci drugo. :think:
 
Potpuno su povezani,različite grane kriminala...Inače odlična tema...:ok:
Povezane su neverovatne ličnosti poput nekog narko-dilera iz Tanzanije i Bin-Ladena...Terorizam pordstiče kriminal i kriminal podstiče terorizam...Kriminalci sve više imaju političkih ambicija u šta smo se uverili i kod nas:(
 
Hvala. :)
Sve su to lose stvari koje nosi kriminal. Stradanje ljudi prvenstveno. Ideologija umesto politike na prvom mestu, sto nije dobro.
Medjutim, jedino sto "moralan" covek u svemu tome jeste da posmatra sta je dobro, a sa lose... i to da ugradjuje u svoju svest.
Dakle... s obzirom da je kriminal u sferi porasta, to znaci da sve vise nemoralnih ljudi ima u svetu, i dokaz da je ideologija nadmasila politiku. Interesi pre svega, drustvo i integritet na dnu.
 
U svetu ima suviše ljudi,samim tim suviše anti-socijalnih parazita po izboru...Oni se bave ili švercom droge ili ubijanjem ili podvođenjem...Veliko je siromaštvo i bojim se da se pravi masa za neku novu ''revoluciju''...
 
Kriminal, kako u ratu, tako postoji i u mirnodopskim uslovima, i vrlo je opasan, iz razloga sto je vrlo organizovan. Medjutim, losa pojava koja se posmatra u svemu tome, nije kriminal kao delatnost, vec kriminalne radnje kao nemoralni akti, kako u ekonomiji, tako u malverzaciji drzavne vlasti, vojsci i slicno. Bukvalno nam obuhvata svaku delatnost drustvenog zivota. :mrgreen:

Jedina pozitivna strana jesu - PARE!

Pozitivna stvar za kriminalaca, ali ne i za njegovu zrtvu. :lol:
Nego, ti u uvodnom postu navodis da se iz kriminala radja svest o moralu, zato sam i navela primer rata u kome nije nemoralno ubiti, a cesto nije nemoralno ni oteti. U takvim slucajevima se jaca drustvena svest da jeste moralno oteti od onoga ko ti je neprijatelj, barem u ratnim uslovima.
Boldovano - kriminalne adnje su osnova kriminala, kao delatnosti, ne mogu se razdvojiti. Sa moje tecke gledista kriminalana radnja nije nesto nemoralno samo po sebi, postoje i druge nemorale radnje, medjutim problem organizovanog kriminala je sto on nanosi ogromnu stetu, vecu nego neke druge nemoralne radnje.
 
Pozitivna stvar za kriminalaca, ali ne i za njegovu zrtvu. :lol:
Nego, ti u uvodnom postu navodis da se iz kriminala radja svest o moralu, zato sam i navela primer rata u kome nije nemoralno ubiti, a cesto nije nemoralno ni oteti. U takvim slucajevima se jaca drustvena svest da jeste moralno oteti od onoga ko ti je neprijatelj, barem u ratnim uslovima.
Boldovano - kriminalne adnje su osnova kriminala, kao delatnosti, ne mogu se razdvojiti. Sa moje tecke gledista kriminalana radnja nije nesto nemoralno samo po sebi, postoje i druge nemorale radnje, medjutim problem organizovanog kriminala je sto on nanosi ogromnu stetu, vecu nego neke druge nemoralne radnje.

To je rekao Dirkem, mada, on previse pozitivisticki gleda na samu drustvenu pojavu, vec sam napisala, stavlja u drugi plan drustvene sukobe i konflikte, a drustvo smatra harmonicnom celinom. To bi onda u jednu ruku trebalo da znaci da ce svaki covek, ukoliko uvidi da neko radi nesto lose, skroz taj cin usaditi u svest kao nemoralnim, i nikad ga nece uciniti. Medjutim... gde su tu interesi? Recimo interesi koje proklamuje jedna drustvena zajednica. A onda se to proklamovanje naziva njihovom ideologijom.
Sad to moze da se poveze sa kriminalitetom. Organizovani kriminal je citava mreza kriminalnih aktera, vrlo funkcionalna i dinamicna. I zbog toga je vrlo stetna. One imaju za cilj da trajnije kriminalno deluju, sto znaci dugotrajno remecenje drustvene strukture korupcijom ili nekim drugim sredstvom.
Medjutim, ja kriminal ne bih stavila u kategoriju vidljive drustvene pojave. Zasto? Zato sto je fakticki nemoguce laickim pogledom da posmatramo delovanje kriminalnih organizacija, mi ne znamo sta se radi iza kulisa. Tek mozemo da osetimo uticaj, i to je opet vise stetno, nego korisno. Mislim, jeste istina da je pametan covek onaj koji uci na tudjum greskama, ali ne, ipak ne bih to da uocavam u svom okruzenju. :mrgreen:
 
To je rekao Dirkem, mada, on previse pozitivisticki gleda na samu drustvenu pojavu, vec sam napisala, stavlja u drugi plan drustvene sukobe i konflikte, a drustvo smatra harmonicnom celinom

Onda je on ovaj paradox izneo polazeci od greske da je drustvo harmonicna celina. Drugo, pojedinac iako zna da je kriminal stetna pojava za drustvo, moze biti vodjen mislju " bas me briga za interese drustva, ako mogu drugi, zasto ne bih i ja?" Znaci, Dirkem ne posmatra samo drustvo kao harmonicnu celinu, vec posmatra i svakog pojedinca u tom drustvu kao idealno bice, sto, naravno, nije tako. U sustini sopstveni interesi su uglavnom iznad interesa drzave i drustva, s tim sto to neki priznaju, a neki ne.
 

tekst pesme je prilichno zanimljiv :)

I've been caught stealing;
once when I was 5...
I enjoy stealing.
It's just as simple as that.
Well, it's just a simple fact.
When I want something, and
I don't want to pay for it.

I walk right through the door.
Walk right through the door.
Hey all right! If I get by, it's mine.
Mine all mine!

My girl, she's one too.
She'll go and get her a skirt.
Stick it under her shirt.
She grabbed a razor for me.
And she did it just like that.
When she wants something, and
She don't want to pay for it.

She'll walk right through the door.
Walk right through the door.
Hey all right! If I get by, it's mine.
Mine all mine!

We sat around the pile.
We sat and laughed.
We sat and laughed and
Waved it into the air!
And we did it just like that.
When we want something, and
We don't want to pay for it.

We walk right through the door.
Walk right through the door.
Hey, all right! If I get by, it's mine,
Mine, mine, mine, mine, mine, mine, mine, mine, mine
It's mine
 
Poslednja izmena:

Back
Top