Energetska nezavisnost

Moze li Srbija da postigne energetsku nezavisnost?

Naravno tu je:
geotermalna energija, iskorištenost je 0.025 %
hidro energija
vetro energija
elektomagnetni motori
orgon
azot
vodonik za aute
bioenergija
nuklearna
...
Izbor je stvarno izobilan ali da sad krenemo možda 3 generacija bude živela na tome a sem toga tu je i lobi na benzin,naftu i gas iako zagađuju donose profit ;)
 
Moze li Srbija da postigne energetsku nezavisnost?
Da, može. Ne samo to. Može da postane izvoznik energije.


Naravno tu je:
geotermalna energija, iskorištenost je 0.025 %
hidro energija
vetro energija
elektomagnetni motori
orgon
azot
vodonik za aute
bioenergija
nuklearna
...
Izbor je stvarno izobilan ali da sad krenemo možda 3 generacija bude živela na tome a sem toga tu je i lobi na benzin,naftu i gas iako zagađuju donose profit ;)
:ok:
Samo još jednu stvar da dodam. U našoj zemlji se energija rasipa na veliko, kao u industrijskom sektoru zbog nepažnje, nebrige, nemara i neodržavanja, tako i fizička lica imaju sklonost ka rasipanju energije.
Štednja, ili prosto domaćinsko ponašanje je još jedan način za postizanje energetske nazavisnosti.
 
Srbija ima automobile. Srbija nema naftu.
Nema nezavisnosti dok svi automobili ne budu imali trole. :)

A sada ozbiljno: nije bitna nezavisnost nego druga vrsta pameti. Privredna ravnoteza.
Pomenu Caliburn domacinsko ponasanje.
To bi svakako dovelo ekonomiju (pa i energetiku) u ravnotezu.

Samo, domacina nema. Ovo su sve becari, raspikuce. Ne vladaju ni svojom glavom, a kamoli drzavom.
 
Samo još jednu stvar da dodam. U našoj zemlji se energija rasipa na veliko, kao u industrijskom sektoru zbog nepažnje, nebrige, nemara i neodržavanja, tako i fizička lica imaju sklonost ka rasipanju energije.
Štednja, ili prosto domaćinsko ponašanje je još jedan način za postizanje energetske nazavisnosti.

Naravno da se rasipa. Kada balkanac gradi kuću on gleda da ona bude što veća u selu, a kada treba da se ugreje, onda se više greje ulica, nego kuća.
 
Mislim da cemo vremenom morati da se izorganizujemo dosta bolje, po meni, energetska efikasnost je moguca samo ako napravimo nuklearku, nikakvi alterantivni izvori energije. Naravno, oni mogu poboljsati situaciju za neki procenat, al tesko da mogu biti dominanti.

Grešiš, Srbija bi mogla sasvim da se snabdeva električnom energijom samo ih hidro i vetro energetskih postrojenja.
Aman, pa kroz Srbiju protiče druga najveća reka u Evropi, a o repertoaru vetrova da i ne govorimo.
Nuklearke su preveliki rizik. Dovoljna je samo jedna greška, i tu onda nema vraćanja u prvobitno stanje u narednih hiljadu godina.
Inače, što se tiče električne energije, Srbija i jeste na tom polju nezavisna, trenutno sa termo-elektranama, i to su sve prirodni resursi(voda, vetar, ugalj) neprocenjive vrednosti.
Prodati tako nešto za novac, ravno je ludilu.
 
Da, može. Ne samo to. Može da postane izvoznik energije.
:ok:
Samo još jednu stvar da dodam. U našoj zemlji se energija rasipa na veliko, kao u industrijskom sektoru zbog nepažnje, nebrige, nemara i neodržavanja, tako i fizička lica imaju sklonost ka rasipanju energije.
Štednja, ili prosto domaćinsko ponašanje je još jedan način za postizanje energetske nazavisnosti.
Pogledaj: ŠTA JE RACIONALNA POTROŠNjA ELEKTRIČNE ENERGIJE?

A sada ozbiljno: nije bitna nezavisnost nego druga vrsta pameti. Privredna ravnoteza.
Pomenu Caliburn domacinsko ponasanje.
To bi svakako dovelo ekonomiju (pa i energetiku) u ravnotezu.

Samo, domacina nema. Ovo su sve becari, raspikuce. Ne vladaju ni svojom glavom, a kamoli drzavom.
Sve dok o tehničkim pitanjima budu odlučivali političari, o nekoj pametnoj energetici nema ni govora!

Naravno da moze ali nece onda bi morali da spuste cenu elekticne energije
???

Mislim da cemo vremenom morati da se izorganizujemo dosta bolje, po meni, energetska efikasnost je moguca samo ako napravimo nuklearku, nikakvi alterantivni izvori energije. Naravno, oni mogu poboljsati situaciju za neki procenat, al tesko da mogu biti dominanti.
Kada je reč o energetskoj efikasnosti odmah se potežu nove i veoma skupe tehnologije. Zašto najpre ne uraditi ono što ne traži skoro nikakva ulaganja – podsticati racionalnu potrošnju?

Grešiš, Srbija bi mogla sasvim da se snabdeva električnom energijom samo ih hidro i vetro energetskih postrojenja.
Pogledaj www.eps.rs i http://www.eps.rs/publikacije/godisnji_izvestaji/SRB 2009 web1.pdf - sama TE “Nikola Tesla” nadmašuje sve HE zajedno. Da li je onda moguće osloniti se samo na hidro i vetro postrojenja?

Inače, što se tiče električne energije, Srbija i jeste na tom polju nezavisna,
Srbija uvozi električnu energiju zbog neracionalne potrošnje. Prema tome o nekoj samostalnosti, trenutno, nema ni govora. Nažalost!

Prodati tako nešto za novac, ravno je ludilu.
Tačno!
 
Pogledaj www.eps.rs i http://www.eps.rs/publikacije/godisnji_izvestaji/SRB 2009 web1.pdf - sama TE “Nikola Tesla” nadmašuje sve HE zajedno. Da li je onda moguće osloniti se samo na hidro i vetro postrojenja?

Naravno da bi mogla, izgraditi još dva Đerdapa, ali bez Rumuna i posejati vetrogeneratore oko Dimotrovgrada, naravno bez Bugara. :lol:

Srbija uvozi električnu energiju zbog neracionalne potrošnje. Prema tome o nekoj samostalnosti, trenutno, nema ni govora. Nažalost!

Srbija uvozi električnu energiju isto kao što uvozi krompir i luk i šargarepu. O takvom uvozu ne bih previše trošio reči. Prvo izveze svoju struju, a posle uvozi iz inostranstva.
 
Naravno da bi mogla, izgraditi još dva Đerdapa, ali bez Rumuna i posejati vetrogeneratore oko Dimotrovgrada, naravno bez Bugara. :lol:

Srbija uvozi električnu energiju isto kao što uvozi krompir i luk i šargarepu. O takvom uvozu ne bih previše trošio reči. Prvo izveze svoju struju, a posle uvozi iz inostranstva.
Da li je moguće izgraditi još dva Đerdapa i to bez Rumuna? To bi značilo izgradnju na delu koji nije zajednički. Da li se na tom delu može izgraditi i jedna jedina HE? Kolika bi se snaga mogla dobiti na tom delu Dunava? HE nije samo čioda zabodena u geografsku kartu!

Luk i šargarepa se ne mogu porediti sa strujom. Struja se izvozi onda kada se ne troši ovde jer se ne može skladištiti!
Upravo tu dolazi do izražaja neracionalna potrošnja!
 
Da li je moguće izgraditi još dva Đerdapa i to bez Rumuna? To bi značilo izgradnju na delu koji nije zajednički.

Naravno da je moguće, podići sve one po zatvorima i napraviti veliku radnu akciju. Još bi preteklo rada i za autoput i još po nešto. A i njima bi bilo bolje nešto korisno i vredno da rade, osim što trunu po ćelijama.

Da li se na tom delu može izgraditi i jedna jedina HE? Kolika bi se snaga mogla dobiti na tom delu Dunava? HE nije samo čioda zabodena u geografsku kartu!

Naravno da može, a ova trenutna HE je projektovana na političkoj osnovi, naravno da je Srbija to mogla da uradi sama, samo da se imalo malo više vere i malo manje da se kralo.

Luk i šargarepa se ne mogu porediti sa strujom. Struja se izvozi onda kada se ne troši ovde jer se ne može skladištiti!
Upravo tu dolazi do izražaja neracionalna potrošnja!

Pa da, ali problem je što mi naš krompir i luk i šargarepu izvezemo po ceni od 10 dinara, a posle isto uvozimo po ceni od 20 dinara.
 
Naravno da je moguće, podići sve one po zatvorima i napraviti veliku radnu akciju. Još bi preteklo rada i za autoput i još po nešto. A i njima bi bilo bolje nešto korisno i vredno da rade, osim što trunu po ćelijama.

Naravno da može, a ova trenutna HE je projektovana na političkoj osnovi, naravno da je Srbija to mogla da uradi sama, samo da se imalo malo više vere i malo manje da se kralo.
Nije reč o radnoj snazi, ni o novcu – iako ni to nije zanemarljivo. Da li ravničarska reka, na mestima gde bi se gradile nove HE, ima dovoljnu snagu? Po mom (sa)znanju ne bi! Već sam rekao da izgradnja HE nije samo crtanje na geografskoj karti. Na delu koji je isključivo naš, jedna ili dve nove brane bi, da bi se dobilo dovoljno snage da se opravda takva gradnja, potopile pola Banata i dobar deo svih priobalnih gradova. Ponovila bi se priča o ćaru i vajdi!

Pa da, ali problem je što mi naš krompir i luk i šargarepu izvezemo po ceni od 10 dinara, a posle isto uvozimo po ceni od 20 dinara.
Isto je i sa strujom! Uvozimo je kada je skupa a izvozimo kada je jeftina – baš zbog neracionalne potrošnje! U tekstu na koji se neprekidno pozivam pokazujem kako se upravo racionalnom potrošnjom može uštedeti čitav Đerdap! (Klikni ovde za otvaranje teksta.)
 
Poslednja izmena:
Nije reč o radnoj snazi, ni o novcu – iako ni to nije zanemarljivo. Da li ravničarska reka, na mestima gde bi se gradile nove HE, ima dovoljnu snagu? Po mom (sa)znanju ne bi! Već sam rekao da izgradnja HE nije samo crtanje na geografskoj karti. Na delu koji je isključivo naš, jedna ili dve nove brane bi, da bi se dobilo dovoljno snage da se opravda takva gradnja, potopile pola Banata i dobar deo svih priobalnih gradova. Ponovila bi se priča o ćaru i vajdi!

Ako treba iskopati novo rečno korito, samo za potrebu HE, da ide paralelno sa postojećim, to se može uraditi, samo je potrebno malo volje.


To da je naša struja jeftinija od nečije druge, to nije istina.
Struje je struja, i ako se hoće, tj. ako nije neophodno, kada je potrošnja mala, uvek se može isključiti koji generator, i tako zaustaviti njegova eksploatacija, a samim tim i trošenje, tj. amortizacija. Ali to se ne radi, već je svakome cilj da proizvede što više može električne energije, jer sve se to utroši, ne ispari, to je sigurno.
Dakle, kada je potrošnja manja od proizvodnje, isključi se generator ili turbina i rešen problem, nema tu ikakve komplikovane filozofije. Ne tera Tebe iko da proizvodiš više nego što Ti je potrebno, osim ako ne želiš višak da prodaš ili menjaš za nešto.

A šta mi radimo?
Mi eksploatišemo naše kapacitete maksimalno, prodajemo jeftino, a kupujemo skupo, jer ne znamo da cenimo svoje, a možda su u pitanju i lični, pojedinačni interesi. Nije istina da Srbija nema dovoljno struje, jer privreda je daleko slabija nego što je nekada bila, tako da je mnogo manje potrošača nego nekada.
 
Ako treba iskopati novo rečno korito, samo za potrebu HE, da ide paralelno sa postojećim, to se može uraditi, samo je potrebno malo volje.
Nije reč o koritu! Da bi se dobila neka snaga mora postojati razlika nivoa ispred i iza brane! Što veća razlika nivoa veća se snaga može dobiti.
Ako bi razlika nivoa bila velika nastalo bi veliko potapanje. Ako bi razlika bila mala ne bi se dobilo dovoljno snage!

To da je naša struja jeftinija od nečije druge, to nije istina.
Na internet sajtu http://www.energy.eu/ stoji tabela a izgleda ovako:
Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje
Bulgaria 8.34;
Lithuania 8.67;
Estonia 8.99;
Romania 9.53;
Latvia 10.54;
Greece 10.78;
France 10.99;
Finland 11.41;
Slovenia 11.58;
United Kingdom 11.79;
Czech Republic 11.89;
Poland 12.64;
Malta 14.30;
Portugal 14.52;
Sweden 14.82;
Hungary 15.41;
Spain 15.65;
Slovakia 16.08;
Ireland 16.46;
Cyprus 16.68;
Luxembourg 16.88;
Belgium 17.08;
Austria 17.69;
Germany 21.43;
Denmark 22.16;
Netherlands 22.16;
Italy 26.16;

Kod nas bi posle sledećeg poskupljenja prosečna cena trebalo da bude 6.2 evrocenta.

…kada je potrošnja mala, uvek se može isključiti koji generator,
Isključivanje i uključivanje generatora u elektranama je izuzetno složen proces i ne može se raditi svaki čas!
Prilično je teško objasniti nestručnjaku zašto!

Još iz starog veka potiče: “Obućar neka se drži cipela!”
 
Nije reč o koritu! Da bi se dobila neka snaga mora postojati razlika nivoa ispred i iza brane! Što veća razlika nivoa veća se snaga može dobiti.
Ako bi razlika nivoa bila velika nastalo bi veliko potapanje. Ako bi razlika bila mala ne bi se dobilo dovoljno snage!

Iskopa se novo rečno korito odgovarajuće dubine, a time se dobije i odgovarajuća razlika nivoa. Tamo gde treba da se podigne teren i da se napravi planina, tamo se napravi planina. Ne treba komplikovati.

Na internet sajtu http://www.energy.eu/ stoji tabela a izgleda ovako:
Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje
Bulgaria 8.34;
Lithuania 8.67;
Estonia 8.99;
Romania 9.53;
Latvia 10.54;
Greece 10.78;
France 10.99;
Finland 11.41;
Slovenia 11.58;
United Kingdom 11.79;
Czech Republic 11.89;
Poland 12.64;
Malta 14.30;
Portugal 14.52;
Sweden 14.82;
Hungary 15.41;
Spain 15.65;
Slovakia 16.08;
Ireland 16.46;
Cyprus 16.68;
Luxembourg 16.88;
Belgium 17.08;
Austria 17.69;
Germany 21.43;
Denmark 22.16;
Netherlands 22.16;
Italy 26.16;

Kod nas bi posle sledećeg poskupljenja prosečna cena trebalo da bude 6.2 evrocenta.

Te cene u Evropi nisu realne i predstavljaju naduvane cifre usled pohlepe energetskog kartela.

Isključivanje i uključivanje generatora u elektranama je izuzetno složen proces i ne može se raditi svaki čas!
Prilično je teško objasniti nestručnjaku zašto!

Nekome je komplikovano, a nekome i nemoguće da pređe ulicu.

Još iz starog veka potiče: “Obućar neka se drži cipela!”

Demagoška izjava.
Šta to znači, da obućar ne može da uvati kravu za sisu i da je pomuze, jer treba da se hvata samo za cipele? :banovati:
 
Iskopa se novo rečno korito odgovarajuće dubine, a time se dobije i odgovarajuća razlika nivoa. Tamo gde treba da se podigne teren i da se napravi planina, tamo se napravi planina. Ne treba komplikovati.
Razlika nivoa se može ostvariti na dva načina:
1. ili spustiti nivo Crnog Mora u koje se Dunav uliva,
2. ili dovoljno podići nivo ispred brane da bi se dobila odgovarajuća snaga. To bi podrazumevalo potapanje priobalja bar do Budimpešte.
Ako već iskopavanje bilo kakvog rečnog korita nije problem, možda bi se Dunav mogao skrenuti u neko nepoznato more čiji je nivo niži pa da se tako ostvari dovoljna visinska razlika?

Isključivanje i uključivanje generatora u elektranama je izuzetno složen proces i ne može se raditi svaki čas!
Prilično je teško objasniti nestručnjaku zašto!

Još iz starog veka potiče: “Obućar neka se drži cipela!”
Nekome je komplikovano, a nekome i nemoguće da pređe ulicu.
Demagoška izjava.
Šta to znači, da obućar ne može da uvati kravu za sisu i da je pomuze, jer treba da se hvata samo za cipele? :banovati:

Umesto daljeg komentara evo jedne pesmice:

Ko zna, i zna da zna – taj je mudar, sledi ga!
Ko zna, i ne zna da zna – taj je uspavan, probudi ga!
Ko ne zna, i zna da ne zna – taj je neuk, pouči ga!
Ko ne zna, a misli da zna – taj je lud, kloni ga se!
 
Razlika nivoa se može ostvariti na dva načina:
1. ili spustiti nivo Crnog Mora u koje se Dunav uliva,
2. ili dovoljno podići nivo ispred brane da bi se dobila odgovarajuća snaga. To bi podrazumevalo potapanje priobalja bar do Budimpešte.
Ako već iskopavanje bilo kakvog rečnog korita nije problem, možda bi se Dunav mogao skrenuti u neko nepoznato more čiji je nivo niži pa da se tako ostvari dovoljna visinska razlika?

Zato Dunav i plavi priobalje u poslednje vreme sve više i više, jer ta brana podiže nivo vode, a sve kako bi se proizvelo više energije.
Naravno da tamo gde je šteta veća od koristi, tamo ne treba ići na štetu.
Umesto toga čovek treba da više živi u skladu sa prirodom, a ne da pokušava da živi iznad prirode.
Najnoviji događaji u Japanu nam pokazuju šta se dešava, kada čovek previše pokušava da živi iznad prirode.

Umesto daljeg komentara evo jedne pesmice:

Ko zna, i zna da zna – taj je mudar, sledi ga!
Ko zna, i ne zna da zna – taj je uspavan, probudi ga!
Ko ne zna, i zna da ne zna – taj je neuk, pouči ga!
Ko ne zna, a misli da zna – taj je lud, kloni ga se!

Poznata mi je ova izreka, koja je veoma omiljena kod onih, koji misle da znaju.
A misliti da znaš nije isto što i znati da misliš.
Toliko o toj popularnoj izjavi.
 
Zato Dunav i plavi priobalje u poslednje vreme sve više i više, jer ta brana podiže nivo vode, a sve kako bi se proizvelo više energije.
Misliš na postojeću branu HE Đerdap. Nije li ovo u suprotnosti sa tvojim ranijim tvrdnjama?
Ako već postoji plavljenje gde da ostvariš novu razliku nivoa osim da spustiš Crno More?

To je istovremeno objašnjenje i šta znači “znati misliti”!

Očigledno sam pogrešio što sam se upustio u ovu raspravu. Da bismo je završili, prihvatam da si u pravu ne samo za sve što si rekao, nego i za ono što ćeš tek reći!:banovati:
 
Misliš na postojeću branu HE Đerdap. Nije li ovo u suprotnosti sa tvojim ranijim tvrdnjama?
Ako već postoji plavljenje gde da ostvariš novu razliku nivoa osim da spustiš Crno More?

To je istovremeno objašnjenje i šta znači “znati misliti”!

Očigledno sam pogrešio što sam se upustio u ovu raspravu. Da bismo je završili, prihvatam da si u pravu ne samo za sve što si rekao, nego i za ono što ćeš tek reći!:banovati:

Upravo to što sam rekao, dokaz je da znam da mislim, a ovo što si Ti rekao, da ne znam da mislim, dokaz je da ne znaš da znam da mislim, a misliš da znaš da ne znam da mislim.
Pride se još busaš u prsa, kada čovek ispravi samoga sebe, kada vidi da je pogrešio.
Koliko li se tek busaš u prsa, kada čovek ne ispravi samoga sebe, kada ne vidi da je pogrešio.
 
Poslednja izmena:
Moze li Srbija da postigne energetsku nezavisnost?

Prema mnogima, Srbija je, na žalost, energetski siromašna! Ali ja ne mislim tako! Ako neko želi neka pročita komentar BalkanMagazina ili nešto stručniji tekst o energetskoj nezavisnosti. Da li će se nešto dešavati, sigurno, a tek sada nakon propadanja nekoliko nuklearki u Japanu! Tek sada postaje ovo pitanje jako aktuelno!

Pozz!
 
Prisustvovao sam jednom od tih "okruglih stolova". Zaista je lepo sve što se moglo čuti o novim i obnovljivim izvorima energije. Na duže staze ta je energija zaista isplativa ali ...
1. Za početak je potrebno mnogo novca! Da li ova država ima taj novac?
2. Ti su izvori u odnosu na klasične previše male snage! To znači da se ta energija mora trošiti racionalno! Kod nas racionalnu potrošnju malo ko i pominje - čak (ili možda, posebno!) među stručnjacima!
Ovog trenutka stimulisanje racionalne potrošnje ne bi zahtevalo ni stoti deo tih ulaganja a ostvarile bi se ogromne energetske uštede!
Nažalost, mi smo u fazi kapitalizma kada nikoga ne zanima bilo šta ako nije praćeno velikim parama i velikim profitom!
 
Može naravno, uz mnogo veću primenu svih vidova obnovljivih izvora energije i maksimalno iskorišćavanje svih svojih prirodnih energetskih potencijala. A Srbija ima sve te potencijale, počevši od geotermalne, preko hidro, solarne, energije iz biomase do energije vetra. Rećiću vam samo jedan podatak a to je da Srbija od svih svojih hidrogeotermalnih potencijala tj. izvora termalne mineralne vode koristi SAMO 3% za banjska i rehabilitaciona lečilišta što je krajnje poražavajući podatak!

Dakle, kada bi Srbija koristila sve te svoje prirodne potencijale i kada bi građani i privreda racionalno koristili energiju, postali bismo potpuno gasno nezavisni od Rusije, ne bismo imali potrebe da uvozimo i plaćamo skupu struju i naftu, energija koju koristimo bi nam bila jeftinija a efekat staklene bašte znatno manji.

Evo 1 sajta na kome piše o svim obnovljivim izvorima energije a takvih sajtova ima dosta:

http://www.centrala.org.rs/
 
Prepucavanje,robovanje sujeti i degradiranje svake misli i svakog problema na novac!!To je ono sa cim se stalno srecemo,sto nas stalno saplice!! Dajte malo zdravog razuma,postovanja prema drugima pa ce i to vase znanje i diplome dobiti smisao ...A,pre svega uz pravo postovanje majke prirode ( koja je,ipak,mudrija od svih nas ),sve bi bilo daleko lakse .Ekologija nije tema za odabrane,o njoj treba da brine na svakom koraku,svako od nas...
 

Back
Top