plodni/ne plodni dani

Pa sta je tu tesko...
Jajna celija zivi 24h,spermatozoidi pod povoljnim uslovima maximalno 78h...ovulacija je kod potpuno urednog ciklusa (koji traje 28 dana) sredinom ciklusa, obicno cetrnaestog dana...dakle plodna si 78 sati pre ovulacije i 24 sata za vreme ovulacije...
Sad nikada ne mozes biti sigurna kada ti je bas ovulacija, pogotovo ako tvoj ciklus nije uredan ili ako traje duze ili krace od uobicajenog...pa je preporucljivo da koristis zastitu par dana pre i par dana posle pretpostavljene ovulacije...u svakom slucaju metod zastite nije pouzdan!
Sto se mene tice...ja bar uvek znam kad je prosla po tome sto mi se grudi i stomak pomalo uvecaju cim prodje...
Pogledaj i sledece linkove...ja bar uvek pokusam da savet dobijem od profesionalca a ne amatera kad god je to moguce...

http://www.plivazdravlje.hr/?section=ovulacija

http://mladost.plivazdravlje.hr/?section=spolnost&section_menu=kontra#1

Pozdrav od Googliane! :lol:
 
Na osnovu podataka o duzini ciklusa u poslednjih godinu dana uzmes podatak o najduzem i najkracem ciklusu, nek je to 30 i 25 npr. Od broja dana najduzeg ciklusa oduzmes 11 a od najkraceg 18.
30-11=19
25-18=7
I u periodu od 7. do 19. dana se pazis ako ne zelis da postanes mamica :wink:
 
S_K_V_O:
Pa sta je tu tesko...
Jajna celija zivi 24h,spermatozoidi pod povoljnim uslovima maximalno 78h...ovulacija je kod potpuno urednog ciklusa (koji traje 28 dana) sredinom ciklusa, obicno cetrnaestog dana...dakle plodna si 78 sati pre ovulacije i 24 sata za vreme ovulacije...
Sad nikada ne mozes biti sigurna kada ti je bas ovulacija, pogotovo ako tvoj ciklus nije uredan ili ako traje duze ili krace od uobicajenog...pa je preporucljivo da koristis zastitu par dana pre i par dana posle pretpostavljene ovulacije...u svakom slucaju metod zastite nije pouzdan!
Sto se mene tice...ja bar uvek znam kad je prosla po tome sto mi se grudi i stomak pomalo uvecaju cim prodje...
Pogledaj i sledece linkove...ja bar uvek pokusam da savet dobijem od profesionalca a ne amatera kad god je to moguce...

http://www.plivazdravlje.hr/?section=ovulacija

http://mladost.plivazdravlje.hr/?section=spolnost§ion_menu=kontra#1

Pozdrav od Googliane! :lol:

U potpunosti se slazem sa SKVO.
Skoro sam otkrila kalendar ovulacije na
http://www2.serbancaffe.com/lat/ovulacija/
Zanimljivo je, mada ne znam koliko je pouzdano. Ja se ne bih mnogo oslanjala na ovu metodu.
Pozdrav!
 
ne ne
kalendarska nije pouzdana
ali mozhe da bude pouzdanije ako
merish vaginalnu temperaturu svako jutro
e sada ima cela teorija o tome stvarno ne mogu da prekucavam
ja sam uzela iz knjige Lora Larise Fotine, ima u Platou, mada je to samo deo..znaci ne ulazim u ispravnost ali ja imam poverenja pa to radim iako crkva kazhe da ne treba planirati to

dakle.. merimo u stvari bazalni metabolizam

temparatura ide oko neke vrednosti, dok se ne pojavi ovulacija...to se vidi kao nagli skok temperature
taj skok ne mora da bude nagao, moze da traje vise dana..da raste
kada je temp. max, trebalo bi d abude ovulacija... ovulacija - taj dan i dva dana posle su nesigurni dani a posle toga opushtenooo posto nema jajne celije
(e sad da li se nekad javljaju 2 jajasceta???).
(spermichi zive 3 dana u zeni) 6 dana pred ovulaciju su plodni, a pre toga je predovulacioni. znaci par dana posle ovulacije - sigurno mozhe
a ovo pre, pise da posle 12 ciklusa moze sa opet nekom verovatnocom da se odredi taj peedovulacioni neplodni
znaci kad se sve sabere 9 dana je kritichno a ostalo uzivaj..onda ako obratite paznju trbalo bi da osetite simptome ovulacije tipa naduvene grudi ovulacioni bol (ovo prepisujem, ali ima vise o tome) pa i to moze da vam pomogne..osetljivost (sex zelja se ne javlja kod svih!)

ja merim tu temperaturu i prvi mesec se video taj skok mada sm nesto bila prehladjena pa je raslo jedno pet dana..ali ovog meseca se josh nije pojavio mozda sam pod stresom ******.

e sad sta treba da radite:
1. koristite isti termometar, svako menjanje zabelezite.. dobro ga protresite!
2. meri se svako jutro u isto vreme, sa razmakom od 1 sat +-, sva odstupanja zabelezi. pre ustajanja iz kreveta! meri se u vagini ili guzi, ev. usta..5 minuta
3. temperatura se zablezi na grafiku, i tako se dobije izlomljena linija...koja ide ----- pa skok
pa se opet spusti
4. ako lezete tipa u 4 ujutro, odspavajte min 3 sata pa izmerite

deluje kao cimanje, mada i nije, razmisljala sam da prekinem ali ako stanem neki dan gubim metodu hm
 
e, veco, to pise kod mene da jesu simptomi
kod mene nema, mozda osecam nesto u organima. a izgleda da se danas temp. povecala.. mada ovog meseca ne pazim bas kada to radim
dr shto ovo nije ok
ok ja cu da merim jos pa cu da vidim sta se desava
 
jagodica:
e, veco, to pise kod mene da jesu simptomi
kod mene nema, mozda osecam nesto u organima. a izgleda da se danas temp. povecala.. mada ovog meseca ne pazim bas kada to radim
dr shto ovo nije ok
ok ja cu da merim jos pa cu da vidim sta se desava
mozda samo treba da obratis paznju.ni ja nisam dok mi jedna indijska dr to nije rekla
 
soraja:
Ja koristim mejbi-bejbi. :idea:
Zvuci sasavo ali mene glava vise ne boli. :lol:
Ja zadovoljna a i svi koje znam.

Ima li neko iskustva sa istim?
Maybe baby....i nisi jos ostala u drugom stanju?
Ja se na tvom mestu ne bih oslanjala toliko na tu metodu,potrazi na forumu, postoji tema gde je puno zena iznelo svoja iskustva sa tim aparaticem.

Pozdrav!
 
Ostala sam trudna 24.dana ciklusa,tako da zene/devojke,ako ne zelite trudnocu,koristite neki pouzdaniji metod zastite!
Takodje u nekim slucajevima mogu biti i 2 ovulacije u jednom cikusu.
a to za kristalasti sekret-moze biti,primetila sam da se s`vremena na vreme pojavi,ali nisam povezivala. Sad,kad bolje razmislim,u trudnoci ga nije bilo!
 
nisam bas sigurna u legende , medicinske teorije i sl.
ali , kao dupla mama , osecam se pozvanom da odgovorim devojkama :
batalite plodne i neplodne dane , simptome trudnoce i sl...
koristite zastitu , i ne lupajte glavu oko datuma :wink:
 

Back
Top