svetlo-tamno/valer

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

very merry berry

Zainteresovan član
Poruka
127
Molim da mi rešite nedoumicu:
DA LI JE VALER ISTO ŠTO I SVETLO-TAMNO (kao likovni element)?
Sličnosti sigurno ima, ali koja je konkretno veza ova dva pojma? I autori se oko toga ne slažu - jedni kažu da je isto a drugi da to ne treba nikako mešati! :? :? :?

Svaki komentar je dobrodošao! Hvala unapred.
 
very merry berry:
Molim da mi rešite nedoumicu:
DA LI JE VALER ISTO ŠTO I SVETLO-TAMNO (kao likovni element)?
Sličnosti sigurno ima, ali koja je konkretno veza ova dva pojma? I autori se oko toga ne slažu - jedni kažu da je isto a drugi da to ne treba nikako mešati! :? :? :?

Svaki komentar je dobrodošao! Hvala unapred.


valer su razlicite nijanse jedne boje, tako da moze da se kaze da se u principu radi o "svetlo-tamnom" odnosu ali samo onda kada se govori o jednoj boji.
inace, valer je veoma bitan u pretstavljanju prostora i perspektive. karakteristican je za impresionizam.
 
evo kako- u monohronoj (jednobojnoj) slici, a to moze biti crtez, sepia... se koristi termin valer, tojest svetli i tamni delovi te slike, a u slikama u boji se koristi paralelan termin- ton. dakle u crtezu ces govoriti o tamnom valeru (vrednosti) n.pr. necije kose, a na slici o tonu neke boje (koliko je ona svetla ili tamna) kao i o njenoj nijansi. mnogo me zabavlja kad se profesori frljaju tim pojmovima pokusavajuci da kazu nesto sto ce zvucati pametno, na primer "volumen te nijanse ti je valerski hladan"
 
Prvo - HVALA svima na pomoći, sad mi je jasnije!
U slučaju fotografije, kao umetničkog izraza, šta je tamo odnos svetlo-tamno - da li su to prosto osvetljena mesta i ona u senci, njihov kontrast? Da li je ispravno reći da blagi prelazi svetlo-tamno u crno-beloj fotografiji predstavljaju valer?
:?
 
Ne može se odnos svetlih i tamnih tonova jedne boje nazvati veler, niti... kako kažeš "blagi prelazi svetlo-tamno u crno-beloj fotografiji" predstavljaju valer.
Valer nije odnos. Valer je svetlina... količina svetla u nekoj boji. Tako po valeru i razlikujemo nijanse, tonove iste boje. Jednako svetlinu opažamo i u višebojnim i u jednobojnim slikama... i na fotografijama,... ali valer nije odnos svetlo-tamno. Taj odnos je kontrast. Što je odnos izraženiji... kontrast je veći. A valer je svetlina iliti količina svetla. ok?
 
Da bi izbegli dalja teoretisanja stiže najjednostavniji primer valera... :lol: :wink:
valer0uw.jpg
 
very merry berry:
Goscica:
very merry berry:
Sad mi je jasno... Bunilo me je što se u literaturi valer i svetlo tamno javljaju zajedno. Meni ustvari treba odgovor: da li je svetlo-tamno likovni element? Ili, da mi neko nabroji likovne elemente!
Otvori ovaj sajt i procitaj... :)
http://www.uazg.hr/likovna-kultura/likovnie.htm
Bila, videla... ali tamo ne spominju svetlo-tamno...
nisi dobro pogledala...to je odličan sajt! Ne smeš da budeš lenja da "iskopaš" ono što ti je u određenom trenutku potrebno, ali...naravno...uvek, i više od toga. Saznavanjem odgovora na pojedinačna pitanja, ponekad ostaneš u magli za mnoge suštinske stvari.
OK, neću mnogo da ti pametujem...ovo je link za stranu gde je objašnjen koloristički kontrast svetlo-tamno
http://www.uazg.hr/likovna-kultura/kontrast.htm
Pozdrav
p.s. dobronameran savet: prošvrljaj po sajtu!
 
Anonymous:
very merry berry:
Goscica:
very merry berry:
Sad mi je jasno... Bunilo me je što se u literaturi valer i svetlo tamno javljaju zajedno. Meni ustvari treba odgovor: da li je svetlo-tamno likovni element? Ili, da mi neko nabroji likovne elemente!
Otvori ovaj sajt i procitaj... :)
http://www.uazg.hr/likovna-kultura/likovnie.htm
Bila, videla... ali tamo ne spominju svetlo-tamno...
nisi dobro pogledala...to je odličan sajt! Ne smeš da budeš lenja da "iskopaš" ono što ti je u određenom trenutku potrebno, ali...naravno...uvek, i više od toga. Saznavanjem odgovora na pojedinačna pitanja, ponekad ostaneš u magli za mnoge suštinske stvari.
OK, neću mnogo da ti pametujem...ovo je link za stranu gde je objašnjen koloristički kontrast svetlo-tamno
http://www.uazg.hr/likovna-kultura/kontrast.htm
Pozdrav
p.s. dobronameran savet: prošvrljaj po sajtu!
ovaj Anonymous sam bila ja :roll:
Zaboravih da ti odgovorim, konkretno, svetlo-tamno je (kao koloristički kontrast) određeni odnos elemenata, a likovni elementi su: tačka, crta, boja, ploha, površina, volumen (oblik)...
Ipak, suštinsku razliku između samih likovnih elemenata, kao i to šta ih razlikuje od elemenata kompozicije...bilo bi dobro da razbistriš kroz jako dobre primere date na samom ovom sajtu ili uz pomoć druge valjane literature.
 
Ne može se odnos svetlih i tamnih tonova jedne boje nazvati veler, niti... kako kažeš "blagi prelazi svetlo-tamno u crno-beloj fotografiji" predstavljaju valer.
Valer nije odnos. Valer je svetlina... količina svetla u nekoj boji. Tako po valeru i razlikujemo nijanse, tonove iste boje. Jednako svetlinu opažamo i u višebojnim i u jednobojnim slikama... i na fotografijama,... ali valer nije odnos svetlo-tamno. Taj odnos je kontrast. Što je odnos izraženiji... kontrast je veći. A valer je svetlina iliti količina svetla. ok?

Molio bih da mi neko ukaze gde mogu procitati informaciju kako odredjujem valer na dve recimo povrsine od tkanine. Naime u svojoj knjizi sam postavio tabelu koja kroz komparativni odnos daje planetama karakteristike svetlijeg i tamnijeg. Ovaj deo je sustinski kada se odredjuju vladari kojima su timovi u jednom takmicenju predstavljeni. U apsolutnom pravilu se pokazalo koje nebesko telo sta predstavlja medjutim imam licni problem da odredim svetlinu boja kada su u pitanju nege nijanse crvene u odnosu na neke nijanse zelene. To apsolutno ne znaci da je tabela netacna vec licni odnos prema odredjivanju svetline boje. Da ne bih trazio pomoc od slikara kao do sada zeleo bih da to mogu samostalno da odredjujem i u situacijama koje su za mene nejasne. Inace sam koristio mogucnost konverzije slika povrsina u crno belo pa zatim odredjivao spot merenjem gde je to na skali sive.
Hvala svima na pomoci unapred.
Inace kada sam radio na toj tabeli nisam ni znao kako se zove to do cega sam dosao osim da se radi o stepenu refleksije koju neka povrsina daje tako da je saznanje da je u pitanju valer doslo kasnije i slucajno.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top