Vestacki razum

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Jeste li nekada igrali sah sa kompjuterom?

Ja jesam i mogu vam reci da sam se osecao - neprijatno.

Narocito sam se osecao neprijatno kada je masina zastala i RAZMISLJALA (proveravala kombinacije za sledeci potez)..

Iritiralo me je i to sto nikada ne gresi, ne previdja nesto sto bi ziv covek verovatno po nekad prevideo..

Ubedjen sam da vec danas ili u najskorijoj buducnosti, svetski prvaci u sahu protiv kompjutera nece moci da izvuku ni - remi.

Masina ce znati SVE moguce varijante i opcije, od prvog poteza do kraja partije. Nista joj nece moci promaci.

Vestacka inteligencija vec postoji.

Na pragu smo stvaranja vestackog razuma.

I tu se negde, po meni, uloga ljudske vrste u opstoj evoluciji zavrsava.....
 
Ko je stvorio taj ˝veštački razum˝ no čovek? Kako mašina može nadvladati njega kada ona, uprkos svemu, NIJE živo biće i uvek će zavisiti od čoveka???

A zasto ce uvek zavisiti od coveka? :think:

Zamisli kada neki mocni kompjuter ima na milione informacija i onda pronadju neki nacin da komp moze da KOMBINUJE sve te informacije i da dolazi do zakljucaka koje mu nisu ljudi dali?

I da iz tih novih zakljucaka vuce opet nove i tako geometrijskom progresijom?

Ko ce mu onda parirati kada ce tada ZNATI SVE?
 
To se sve zove ujedno - Vestacka intelegencija. Napredovala je dosta u poslednjih 20 godina. U narednih 20 god ce napredovati za nekih 100 puta. To znaci da sada kucate rukama a tada ce te slova pisati mislima. (vec se stvara uredjaj za to). Ja ipak smatram da ce od coveka napraviti neku vrstu masine. Evo menjamo i organe,ko automobil delove. I mozak ugradjuju,to sam licno u naucnoj emisiji video.
 
Kompjuter sigurno ne može da bude pametniji od čoveka(bar ne još),a ako bi bio ne bi ga više mogli zvati kompjuterom već bi se morali pomiriti da je to živo biće ravno nama.Ja sam igrao šah sa kompjuterom i provalio da kompjuter ima samo nekoliko kombinacija(možda 6-7) što znači da je moguće pobediti.
 
Jeste li nekada igrali sah sa kompjuterom?

Ja jesam i mogu vam reci da sam se osecao - neprijatno.

Narocito sam se osecao neprijatno kada je masina zastala i RAZMISLJALA (proveravala kombinacije za sledeci potez)..

Iritiralo me je i to sto nikada ne gresi, ne previdja nesto sto bi ziv covek verovatno po nekad prevideo..

Ubedjen sam da vec danas ili u najskorijoj buducnosti, svetski prvaci u sahu protiv kompjutera nece moci da izvuku ni - remi.

Masina ce znati SVE moguce varijante i opcije, od prvog poteza do kraja partije. Nista joj nece moci promaci.

Vestacka inteligencija vec postoji.

Na pragu smo stvaranja vestackog razuma.

I tu se negde, po meni, uloga ljudske vrste u opstoj evoluciji zavrsava.....


Gledao sam emisiju,jedan kompjuter je predvideo rusenje WTC-a.

Masine vec znaju...

Masine nikad nece moci da budu kao ljudi. Jer ce im nedostajati esencijalni dodatak - emocije. Masine ce imati samo veliku pamet i to je sve.

Nece biti lukave kao ljudi,niti ce ikad razmisljati kao ljudi. Jer masina i covek ne mogu da misle isto. Jer masina nema um,a mi imamo.
 
Gledao sam emisiju,jedan kompjuter je predvideo rusenje WTC-a.

Masine vec znaju...

Masine nikad nece moci da budu kao ljudi. Jer ce im nedostajati esencijalni dodatak - emocije. Masine ce imati samo veliku pamet i to je sve.

Nece biti lukave kao ljudi,niti ce ikad razmisljati kao ljudi. Jer masina i covek ne mogu da misle isto. Jer masina nema um,a mi imamo.

To se može promeniti.Gledao sam neku emisiju na nacionalnod geografiji,pričali kako bi jednog dana mogli da od čoveka uzmu mozak i ugrade ga mašini,onda bi nešto izmenili u mozgu i dobil bi poslušno biće sa ljudskim umom i emocijama.Naravno to je za sad naučna fantastika,ali taj čiča kaže da bi se to moglo raditi za možda 50-60 godina.
 
Jeste li nekada igrali sah sa kompjuterom?

Ja jesam i mogu vam reci da sam se osecao - neprijatno.

Narocito sam se osecao neprijatno kada je masina zastala i RAZMISLJALA (proveravala kombinacije za sledeci potez)..

Iritiralo me je i to sto nikada ne gresi, ne previdja nesto sto bi ziv covek verovatno po nekad prevideo..

Ubedjen sam da vec danas ili u najskorijoj buducnosti, svetski prvaci u sahu protiv kompjutera nece moci da izvuku ni - remi.

Masina ce znati SVE moguce varijante i opcije, od prvog poteza do kraja partije. Nista joj nece moci promaci.

Vestacka inteligencija vec postoji.

Na pragu smo stvaranja vestackog razuma.

I tu se negde, po meni, uloga ljudske vrste u opstoj evoluciji zavrsava.....

Treba praviti razliku izmedju masina koje mogu da razmisljaju i masina koje ne mogu.
Taj tvoj pc sah npr ne moze da razmislja,samo je isprogramiran sa svim mogucim potezima i vrsio je pretragu za potez koji mu je bio najbolji da igra.... lepo si reko,proveravala kombinacije za sledeci potez...ali to se ne moze nazvati razmisljanjem.

Neko ovde spomenu Terminatora....veoma dobar primer.
Ja Robot je takodje dosta dobar.

E sad u Terminatoru su masine shvatile da im ljudi vise nisu potrebni...ali ne sve masine.
Obican terminator ne moze da razmislja,sem ako nije reprogramiran kao sto smo videli u drugom delu filma....obican terminator samo prima instrukcije i zadatke od...sad kako da nazovem.... "mozga",i onda ih izvrsava.

U Ja Robotu je ista situacija....roboti primaju zadatke od "mozga" i onda ih izvrsavaju...
 
Kompjuter sigurno ne može da bude pametniji od čoveka(bar ne još),a ako bi bio ne bi ga više mogli zvati kompjuterom već bi se morali pomiriti da je to živo biće ravno nama.Ja sam igrao šah sa kompjuterom i provalio da kompjuter ima samo nekoliko kombinacija(možda 6-7) što znači da je moguće pobediti.
Verovatno si igrao ili sa zastarelim programom na lošoj mašini ili na osnovnom nivou novijih programa. Igram za klub u drugoj srpskoj ligi-sever(ili 1. Vojvođanska) i protiv Fric-a 12 ili Lifke niko ih bar u cugeru ne može pobediti od igrača iz lige kada je program podešen na najviši nivo. Ove programe mogu pobeđivati velemajstori, a i to veoma mali broj, tj oni sa rejtingom preko 2700. Opšti pristup kod ovih programa je da se izbegavaju komplikacije i da se igra poziciono, jer mašina ne ,,oseti" na vreme promenu težišta igre(Sa krila na krilo, sa krila u centar i obrnuto). Nije ključno pitanje kada će mašine postati inteligentnije nego da li ćemo mi opstati pored njih. I postoji jedno još gore pitanje: Šta ako se susretnemo sa mašinama neke druge civilizacije, a da su te mašine već ,,obavile pos'o"? Na tu temu Stanislav Lem : Sonde Zla. I na kraju mislim da mi ljudi predimenzioniramo vrednost emocija u odnosu na mašine.
 
masine ir azum su daleka buducnost rekao bih.. Masine su samo programirane od ljudi da rade "fizicki" deo razmisljanja. Tipa racunanje. Masine do sada nemaju volju ( za zivotom) tako da shodno tome ni ne mogu uciti niti razmisljati.
Narednih 100 godina sigurno nece biti masine koja "razmislja". Jedino sta je moguce, ali to opet nije masina, jeste bioloski napravljena masina, na cemu se raid.. Ali to opet nije masina u pravom smislu te reci
 
A zasto ce uvek zavisiti od coveka? :think:

Zamisli kada neki mocni kompjuter ima na milione informacija i onda pronadju neki nacin da komp moze da KOMBINUJE sve te informacije i da dolazi do zakljucaka koje mu nisu ljudi dali?

I da iz tih novih zakljucaka vuce opet nove i tako geometrijskom progresijom?

Ko ce mu onda parirati kada ce tada ZNATI SVE?

Ok, da zamislimo da je moguće. Svejedno, ni čovek, a naravno ni mašina, ne može da radi bez izvora napajanja. Čovek jede hranu, a mašina struju, zar ne? I koliko god da taj hipotetički kompjuter usavrši svoj "um", dovoljno je da jedan čovek pridje i išteka ga iz struje. I gotovo :ok:
 
Evo ovako svaka stvar,ali svaka stvar se moze upotrebiti na dva nacina.
Dobar ili Los nacin.Evo primera> fiziku jkao nauku mozes upotrebiti da napravis atomsku ili hidrogensku bombu a mozes da napravis novi aparat koji bi bolnici omogucijo da brze leci neku bolest.Ovakvih primera ima dosta.
Tako i sa masinama, mozes je napraviti da ti sluzi ili da te unistava (pa bezpilotne letelice ili sl.)
Ali mi koji jesmo stvorili masinu takodje ce mo znati i kako smo je stvorili.Ukratko znacemo njene slabe tacke kao i limite.
Prikazano je u filmovima da su uglavnom sve masine kontrolisane od strane najbolje,najvece...
Kada bi masini dao razum one mozda ne bi sve stale na istu stranu (zasto bi ih onda kontrolisala jedna iz prikrajka?):think:
 

Back
Top