Stitna zlezda

Da li si pokusala sa nekim logopedom, oni mogu da ti pomognu da progovoris, a ova
" knedla u grllu" cesta je posle takvih operacija.

Probala sam sve.
Tri nedelje U bolnici, vežbe kuci.
U Nisu ne postoji logoped koji može da mi pomogne.
Odgovor je bio " nismo do sada videli teži slučaj".
Sta reći na To...
U svim domenima života sam oštećena.
Razgovor mobilnim
Učenje Sa sinom
Ne čujem se U drustvu
U kupovini , prodavnice, kiosk
Na poslu
Razgovor me umara , jer sva količina vazduha Izadje, ti je kao da duvas balon bez prestanka I počne da ti se vrti U glavu.
Vrat boli Od naprezanja.
Zato sam postavila na forum...
Mozda negde neko zna da li u inostranstvu postoji rekonstrukcija nerva renkuresa
 
Probala sam sve.
Tri nedelje U bolnici, vežbe kuci.
U Nisu ne postoji logoped koji može da mi pomogne.
Odgovor je bio " nismo do sada videli teži slučaj".
Sta reći na To...
U svim domenima života sam oštećena.
Razgovor mobilnim
Učenje Sa sinom
Ne čujem se U drustvu
U kupovini , prodavnice, kiosk
Na poslu
Razgovor me umara , jer sva količina vazduha Izadje, ti je kao da duvas balon bez prestanka I počne da ti se vrti U glavu.
Vrat boli Od naprezanja.
Zato sam postavila na forum...
Mozda negde neko zna da li u inostranstvu postoji rekonstrukcija nerva renkuresa

Izvini, ali na pogresnom mestu postavljas pitanje...
Kad ti automehaničar lose uradi popravku kola, ti ne ides kod drugih majstora, vec se vratis kod toga...
Pitaj tog docu sta se desilo, i trazi objasnjenje i sta dalje..
Ili ga tuzi...trazi odstetu..zakonski ili van zakona drzave...
I trazi info na engleskom, nasi prilicno kasne...mislim kasne i na zapadu za najnovijim medicinskim istrazivanjima, ali su ipak korak ispred nasih...
Ne odustaj bracala i samo napred...
 
Probala sam sve.
Tri nedelje U bolnici, vežbe kuci.
U Nisu ne postoji logoped koji može da mi pomogne.
Odgovor je bio " nismo do sada videli teži slučaj".
Sta reći na To...
U svim domenima života sam oštećena.
Razgovor mobilnim
Učenje Sa sinom
Ne čujem se U drustvu
U kupovini , prodavnice, kiosk
Na poslu
Razgovor me umara , jer sva količina vazduha Izadje, ti je kao da duvas balon bez prestanka I počne da ti se vrti U glavu.
Vrat boli Od naprezanja.
Zato sam postavila na forum...
Mozda negde neko zna da li u inostranstvu postoji rekonstrukcija nerva renkuresa

Колико дуго си ишла код логопеда? (Сви након операције тј. вађења штитне морајукод логопеда)
 
Štitna žlezda je jedna od najvažnijih žlezda u vašem organizmu. Štitna žlezda je organ u obliku leptira i nalazi se na dnu vašeg vrata. Luči hormone koji kontrolišu metabolizam - način na koji vaše telo koristi energiju. Hormoni štitne žlezde regulišu vitalne funkcije tela, uključujući:

Disanje
Centralni i periferni nervni sistem
Telesnu težinu
Brzinu otkucaja srca
Snagu mišića
Menstrualni ciklus
Telesnu temperaturu
Nivo holesterola
Štitna želzda teži oko 10 do 20 gr. i na njen rad direktno utiče hipofiza sistemom povratne sprege. Štitna žlezda je žlezda sa unutrašnjim lučenjem i sastoji se od dva režnja, levog i desnog, koji su povezani suženjem.

Koji su hormoni štitne žlezde?
Štitna žlezda je deo endokrinog sistema, koji se sastoji od žlezda koje proizvode i oslobađaju hormone u krvotok, tako da hormoni mogu da dođu u ćelije tela. Štitna žlezda koristi jod iz hrane koju jedete kako bi napravila dva glavna hormona:

Trijodtironin (T3)
Tiroksin (T4)
Važno je da nivo hormona T3 i T4 ne bude ni previsok ni prenizak. Dve žlezde u mozgu - hipotalamus i hipofiza “komuniciraju” međusobno kako bi održale ravnotežu T3 i T4.

Hipotalamus proizvodi TSH Releasing Hormone (TRH) koji daje signal hipofizi, koja dalje signalizira štitnoj žlezdi da stvori više ili manje T3 i T4 bilo povećanjem ili smanjenjem otpuštanja hormona koji se zove tireo stimulišući hormon (TSH).

Kada je nivo T3 i T4 nizak u krvi, hipofiza otpušta više TSH-a kako bi na taj način signalizirala štitnoj žlezdi da proizvodi više tih hormona.

Ako je nivo T3 i T4 visok, hipofiza menja nivo TSH, kako bi sprečila proizvodnju tih hormona.

T3 i T4 putuju u krvotok kako bi stigli gotovo do svih ćelija u telu. Hormoni regulišu brzinu kojom metabolizam deluje. Na primer, T3 i T4 regulišu brzinu otkucaja vašeg srca i koliko brzo vaša creva obrađuju hranu.

Dakle, ako je nivo T3 i T4 nizak, brzina otkucaja srca može biti manja od normalne. Ako je nivo T3 i T4 visok, možda imate veću brzinu otkucaja srca i gubitak težine.

Kalcitotnin je hormon koji je zadužen za regulisanje metabolizma kalcijuma. On smanjuje koncentraciju kalcijuma u krvi.

U nastavku su navedeni simptomi ukoliko je previše T3 i T4 u vašem telu (hipertireoza):

Anksioznost
Razdražljivost ili mučnina
Nervoza ili hiperaktivnost
Znoj ili osetljivost na visoke temperature
Drhtanje ruku
Neredovni menstrualni ciklus
Gubitak kose

Simptomi koji ukazuju na premalo T3 i T4 u telu (hipotireoza):

Problemi sa spavanjem
Umor
Suva koža i kosa
Depresija
Osetljivost na niske temperature
Bol u zglobovima i mišićima


Zašto su hormoni štitne žlezde važni?

Hormoni tiroksin i tironin vezuju proteine, podstiču veću potrošnju energije, i u isto vreme učestvuju u ubrzanom rastu mladih osoba.

Podstiče se rast i razvoj mozga kod beba. Ukoliko postoji smanjena proizvodnja ova dva hormona tokom prvih nekoliko godina života, to možе da utiče na pojavu mentalne zaostalosti.

Normalno funkcionisanje žlezde utiče i na pravilan rad srca, a takođe se povećava i srčana snaga.

Sumnjate na rad štitne žlezde?

Ukoliko sumnjate na rad štitne žlezde, biće potrebno da uradite analizu krvi gde će se pratiti nivo TSH.

TSH je hormon koji reguliše rad štitne žlezde, pa ukoliko je TSH povećan, reč je o smanjenoj aktivnosti, odnosno hipotireozi.

Ako je TSH visok, onda se radi o povećanoj aktivnosti štitne žlezde, odnosno hipertireozi.

Lekari preporučuju da se na tiroidnu disfunkciju testiraju svi nakon 35. godine života, a nakon toga na svakih pet godina, ako su rezultati u redu.

Smanjena aktivnost štitne žlezde javlja se najčešće kod žena posle 60. godina, dok se hipertireoza javlja češće uopšteno kod starijih ljudi, pre svega žena preko 60 godina.

Simptomi bolesti štitne žlezde
Najveći problem kada je bolest štitne žlezde u pitanju jeste sam početak bolesti. Simptoma gotova da nema, a onda se vremenom razviju polako ili odjednom.

Prvi znak može da vam bude velika oscilacija u težini - naglo ste smršali ili ste se naglo ugojili.

Takođe, ako dođe do oticanja vrata, to bi trebalo da vam bude signal da odmah posetite lekara. Obzirom da štitna žlezda utiče na sve organe u telu, može da izazove i srčane smetnje, npr. nizak puls, ili ubrzan rad srca, osećaj lupanja u grudima i povišen pritisak.

Osim ovih simptoma možete da osećate gubitak energije, postajete umorni i stalno ste pospani. Smanjeno lučenje hormona štitne žlezde izaziva usporenost, pa i čak depresiju, dok pojačano lučenje hormona izaziva anksioznost i razdražljivost.

Još jedan simptom može da ukazuje na nepravilan rad štitne žlezde, a to je ukoliko primetite da vaše telo ima problem sa regulisanjem temperature. Osobama sa smanjenom proizvodnjom homona štitne žlezde smeta hladnoća, dok osobe sa pojačanim lučenjem mogu osećati vrućinu. Još neki od simptoma mogu biti:

osećaj utrnulosti u rukama
osećaj neprijatnog peckanja
suva koža
suva kosa, kao i nokti
bolne i teške menstruacije
drhtanje
opšta slabost

Kako se proveravaju simptomi štitne žlezde
Test možete uraditi jednostavno kod kuće ili kod lekara. Kada ste kod svoje kuće, stanite ispred ogledala, i glavu zabacite unazad. Popijte jedan gutljaj vode, a zatim pokušajte da napipate izbočinu - ispod adamove jabučice, a iznad ključne kosti. Ukoliko napipate bilo kakvo ispupčenje, javite se lekaru.

Kod lekara ćete uraditi analizu za proveru hormona i drugih parametara u vezi sa radom štitne žlezde. Svi ovi parametri veoma su bitni, jer upravo pomoću njih se utvrđuje da li je štitna žlezda funkcionalna. Vrednosti hormona mogu biti visoke, niske i normalne. Ukoliko je vrednost normalna nema problema sa radom štitne žlezde, a ukoliko su vrednosti visoke ili niske, reč je o poremećaju u radu, koji smo prethodno spomenuli u tekstu.

Bolesti štitne žlezde
Najčešća bolest štitne žlezde je Hašimoto tireoiditis. Radi se o autoimunom poremećaju kod koga vaše telo napada štitnu žlezdu. Ovaj sindrom obično je nasledan. Mogu se javiti oštećenja štitne žlezde, funkcije su joj smanjene i štitna žlezda ne proizvodi dovoljnu količinu hormona.

Druga značajna bolest može biti Gravesova bolest, gde je uzrok najčešće hipertireoidizam. Reč je takođe o autoimunoj bolesti, i ovde se javlja povećana proizvodnja hormona.

Može se javiti gušavost i egzoftalmus. Mogu nastati i čvorovi na štitnoj žlezdi, koji mogu biti manji ili veći.

Ukoliko ne lečite vaš problem sa štitnom žlezdom, može doći do povećanog nivoa holesterola, kao i do moždanog udara ili infarkta.

Lečenje nepravilnog rada štitne žlezde

Ukoliko otkrijete bolest na vreme i bolest nije uznapredovala, izlečenje možete očekivati relativno brzo, već nakon terapije hormonskim lekovima. Vidno olakšanje i promene primetićete kroz nekoliko nedelja, kada svi simptomi nestaju. Primera radi, ravnoteža hormona zaustaviće opadanje kose. Međutim, biće neophodno da i dalje pijete lekove,verovatno do kraja života.

Ukoliko imate problem sa pojačanim radom štitne žlezde, uzimaćete lekove koji smanjuju proizvodnju hormona, dok ćete u isto vreme morati da pijete i lekove da bi ublažili ostale simptome.
U težim situacijama lekar može da predloži operaciju, ukoliko nema poboljšanja nakon terapije lekovima ili ukoliko se na žlezdi nalazi toliko veliki čvor da vam pravi problem priikom disanja ili govora. Nakon biopsije čvorića, lekar će predložiti operaciju.

Takođe, kod raka se savetuje da se štitna žlezda ukloni. Nakon ove operacije tokom celog života pacijenti moraju da uzimaju sintetičke hormone.


Saveti za bolji rad štitne žlezde
Ukoliko imate problem sa radom štitne žlezde, znajte da je na prvom mestu stres zadužen za to. Potrudite se da iz svog okruženja ukonite sve stresore, da se manje nervirate, otklonite sve brige i probleme koje imate.

Možda sada mislite kako je to lako reći, ali jednom kada shvatite ozbiljnost situacije, videćete kako ćete i izbegavati stresne situacije. Uvedite u vaše svakodnevne aktivnosti i meditaciju i jogu, kao i vežbe disanja, koje će vam pomoći da umirite duh, i da ne reagujete burno na situacije koje vas okružuju.

Isto tako, promenite ishranu - jod možete uzimati kroz ishranu,a to može biti morska riba, jodirana so i šargarepa. Jedite zdravu hranu, a to se odnosi na hranu bogatu vitaminima i mineralima.

Unesite u svoju ishranu, hranu koja je bogata vlaknima, a trebalo bi da izbegavae karfiol, borkoli, kupus, soju, kikiriki, spanać i jagode.

Jedite što više namirnice koje su bogate antioksidansima, kao što su aronija, borovnica, trešnja, paradajz i paprika. Kod hipertireoze se savetuje pojačan unos proteina, kalcijuma i aminokiselina.

Na vašem stolu treba da ima više integralnih žitarica, rotkvi, prokelja, kurkuma, pasulja, kao i namirnice bogate vitaminom C i omega 3 masnim kiselinama. Kod hipotireoze trebalo bi da jedete sardinu, tunjevinu, haringu, skušu, kao i namirnice bogate selenom.

Trebalo bi da izbegavate sunce što je više moguće, dakle nema sunčanja, kao ni boravka na moru, ali je zato planina pravo rešenje za vas. Preporučuje se umerena fizička aktivnost, kao i šetnja u prirodi.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Колико дуго си ишла код логопеда? (Сви након операције тј. вађења штитне морајукод логопеда)

Имала си среће.:)
Kod logopeda U Novi Sad tri nedelje I kući vezbam dva meseca, jer U Nisu nema ko da radi Sa mnom.
A da odgovirim---
Da tuzicu tog lekara, Da uzme neku nadoknadu .
Pa da tim novcem ako mogu
 
Otkriven mi je problem sa stitnom zlezdom i pocela sam sa terapijom evo vec mjesec dana (Euthyrox od 25mq).Posto sam verzija hipo, osjecala sam konstantan umor, promene raspolozenja, depresiju, budila se umorna...Prvi rezultati su bili 9960, i posle cetiri nedelje zahvaljujuci tabletama smanjili su se na 5200, i dalje koristim euthyroh ali sada od 37,5mq i mnogo bolje se osjecam a za dvije nedelje opet idem na kontrolu.Rekli su mi da proces traje 3 mjeseca dok se doza ne ustanovi. Zanima me da li mogu da ostanem trudna ? Ili je najbolje da se stitnjaca stabilizuje pa tek onda da pokusam sa svojim partnerom ?
 
Molim Vas. Postavljam temu problemi sa stitnom zlijezdom. Ja nemam direktan problem. Ali i posljednjih mjeseci se osjecam "napeto"umorno,inace se neznojim a poslednji mjesec dana stalno vani -3ja bi od topline i koliko se znojim najradje isla u majci. Zatim jedem kao i obično a imam kile idu prema najvećoj skali kao da mi se primi kap vode. Onace imam gustu jako gustu kosu,ali sada svugdje po kuci moje kose nikad mi kosa nije spadala. I ono sto me najvise brine jest taj neki bol stalno prisutan u vratu. Ne mene ne boli vrat nego kao neke zile sa strane da mi zatezu i zigovi probadanje. Molim imal neko slicno iskustvo ili bar misljenje da podijelite na bilo cemu bit cu Vam zahvalna. Svakako planiram vaditi nalaze hormona i ultrazvuk stitne jer zaista osjecaj da postoji neki problem. 😔😔
 
Februara i marta na Zlatibor.
Da ustaješ rano i da šetaš.
Da dišeš punim plućima.
Ako znaš nekoga ko poznaje Jogu
neka Te "nauči" da dišeš.
Najprostije je:
4-2-4-2
još bolje 4-4-4-4
Kad lagano koračaš po šemi:
4 koraka udisaj, 4 zadržavanje vazduha, 4 izdisaj, 4 zadržavanje vazduha.
Udišeš kroz nos, izdišeš na usta.
Sigurno rešavaš problem.
PS: Klasična medicina Ti neće pomoći.

PPS:
Moja sestra, kao devojka, rešila problem.
Nikada posle nije imala problema.
 
Treba da znaš da je rešivo I da ne brineš. Pravac kod lekara, hormone ultrazvuk i ako jeste štitna dobićeš terapiju.
Bitno da znaš da je terapija dostupna, da je dovoljno da budeš didciplinovana I da pod lekovima možeš voditi sasvim normalan život
Hvala velikaa ❤️nemam problem stim i ako je nego mi je gore trpiti ove sve simptome nisam sigurna odakle dolaze.
 
Htela bi da mi neko od vas koji imate probleme sa štitnom kažete da li ste imali "napade" kašlja. Sećam se da je majka jedne moje drugarice godinama imala taj problem i da nije uspevala da ga reši ničim. Zadnja možda 2 meseca, mi se javlja taj neprijatan suvi kašalj. Nekad noću, a sad je počeo da se javlja i danju. Potpuno suv iz grla, toliko neprijatan da mislim da ću da povratim dušu, i prođe ako popijem vodu, uglavnom se jednom u 24h dešava za sad.
Radila sam hormone tsh je povišen prvi put posle xy godina od kad pijem lek, predhodni put kad sam vadila krv u maju sve je bilo u normali.
 
Htela bi da mi neko od vas koji imate probleme sa štitnom kažete da li ste imali "napade" kašlja. Sećam se da je majka jedne moje drugarice godinama imala taj problem i da nije uspevala da ga reši ničim. Zadnja možda 2 meseca, mi se javlja taj neprijatan suvi kašalj. Nekad noću, a sad je počeo da se javlja i danju. Potpuno suv iz grla, toliko neprijatan da mislim da ću da povratim dušu, i prođe ako popijem vodu, uglavnom se jednom u 24h dešava za sad.
Radila sam hormone tsh je povišen prvi put posle xy godina od kad pijem lek, predhodni put kad sam vadila krv u maju sve je bilo u normali.
Ako je kašalj porekla štitne žlezde, onda je baziran na mehaničkom pritisku grkljana od strane štitne koja se uvećala, što u slučaju hipotireoze ima smisla.
Savet: UZ štitne žlezde i svakako s endokrinologom videti na koji nivo podići dozu eutiroksa.
 
Ako je kašalj porekla štitne žlezde, onda je baziran na mehaničkom pritisku grkljana od strane štitne koja se uvećala, što u slučaju hipotireoze ima smisla.
Savet: UZ štitne žlezde i svakako s endokrinologom videti na koji nivo podići dozu eutiroksa.
Sigurno ću otići da uradim taj UZ samo da prvo u utorak odradim CT koji imam zakazan, a ja imam inače hipotireozu hašimoto.
 
Evo ne znam, samo neka ne bude ništa opasno što bi babe rekle, mada sa tom štitnom se nikad ne zna, a lek pijem već punih 9 godina.
Ume ona da poludi kada je obako promenljivo vreme,tad se i osobi menja raspolozenje,a to je udar na stitnu zlezdu.Probja biti pribrana i veselija.Znam da je to lako reci,ali je dokazano da raspolozenje utice na nju.Veliki pozdrav i nedaj se.
 
Ume ona da poludi kada je obako promenljivo vreme,tad se i osobi menja raspolozenje,a to je udar na stitnu zlezdu.Probja biti pribrana i veselija.Znam da je to lako reci,ali je dokazano da raspolozenje utice na nju.Veliki pozdrav i nedaj se.
Hvala, takođe.
Mislim da je ovo kompletno dešavanje počelo da utiče na mene, to sam već primetila da nisam ista, i da sam sve bezvoljnija, što sigurno utiče i na štitnu iako ja pijem lek uredno.
 
Pa jeste uznemirujuce.Vise se ne zna sta je istina,a sta laz.Gledaj da preskocis neki dan te vesti, nadji Pink&Roll i slusaj dobru muziku po ceo dan.
Hoću, samo da sutra prođe skener pa će opet biti lakše. Ja nisam zadnjih 10 godina bila u Bgd u ovom periodu godine, i sve me to nervira, prođoše svi dečiji rođendani, pa će i nova godina, a to mi baš utiče na raspoloženje.
 
Hoću, samo da sutra prođe skener pa će opet biti lakše. Ja nisam zadnjih 10 godina bila u Bgd u ovom periodu godine, i sve me to nervira, prođoše svi dečiji rođendani, pa će i nova godina, a to mi baš utiče na raspoloženje.
Prebrodi i taj odlazak i posle opusteno.Moras malo voditi racuna i o sebe,a ostalo kako bude.Ne mislim na porodicu,vec na desavanja.
 

Back
Top