Stitna zlezda

Objavljene su ti poruke ali ocito oni koji su upuceniji trenutno nisu tu.
Ja imam Hasumoto, na poslednjoj konrroli mi je tsh bio normalan ali i dalje pijem Eutirox 50mg. Cekam jesen pa da obavim novu kontrolu. Meni se bez leka nista nije samo od sebe regulisalo.
 
Ne mislim da se time problem resava ali moze da ima uticaja na stanje i naravno pozeljno je da se zivi zdravo i da imunitet bude bolji

Napravih nalog samo da podržim tvoju izjavu o ishrani - mnogi lekari koji se bave autoimunim bolestima (dakle ne isključivo endrokrinolozi) smatraju da su problemi probavnog sistema značajan uzrok lošeg funkcionisanja imunog sistema. Ovo važi i za Hašimoto.
Na moje pitanje šta je uzrok autoimune bolesti koju imam endrokrinolog (inače sasvim ok čovek I poštovan stručnjak) je rekao ah geni, život. :lol:
Moji hormoni su u granicama normale pa ni jednom lekaru nije godinama palo na pamet da proveri antitela ili da me pošalje na ultrazvuk. Već sam pomislila da sam u najboljem slučaju hipohondar - konstantan umor, bol u grudima, oticanje nogu, 10 kg više itd itd. Sve analize uradila na sopstvenu inicijativu I platila iz svog džepa i cvrc - čeka me operacija štitaste u septembru. :roll:

Pošto nemaš čvorove ili strumu, u super si prilici da probaš da ih sprečiš! Ili da najmanje ublažiš tegobe koje možda već imaš (tvoji hormone su bliži gornjoj granici). Gluten, određeni proteini, bakterije, pa čak i paraziti u probavnom sistemu mogu biti problem. Cigarete? Ima gomila informacija na internetu. Ne bi bilo loše da proveriš magnezijum, kalcijum, vitamin D, feritin. U žurbi, pa završavam ovde. Tvoje zdravlje je u tvojim rukama, ne bih ja tu ništa čekala "da vidimo kako se razvija". I sve najbolje! :bye:
 
Pozdrav,prvi put pisem na forumima i zanima me Vase misljenje,naime meni je utvrdjen Tsh koji iznosi 75000 a dozvoljeno je max,4000,ostali hormoni su u granicama normale,na UZ je utvrdjen Hasimoto. Za sada mi nisu dali terapiju jer je i za njih kako kazu sve ovo neverovatno,cekam mesec dana. Da li je neko mozda imao iskustvo sa tim brojkama i sta dalje raditi ( nisam pogresila brojke,sigurno) Hvala najlepse ????

Zdravo Maraja, da li si bila kod endrokrinologa? Šta tačno piše na nalazu UZ? Iskreno ne znam šta im je tu neverovatno.

Možeš da imaš Hašimoto bez obzira što su hormoni trenutno u okviru normale (moj slučaj). Verovatno se na UZ vidi da je tkivo oštećeno, ali za kompletnu dijagnozu je potrebno da se provere antitela. Ako su nivoi povišeni imaš autoimunu bolest I ona uništava tkivo - najverovatnije Hašimoto, ali to treba endrokrinolog da potvrdi.

Takođe, ako si merila samo T3 i T4 (često traže i samo T4), uradi i FT3 i FT4 jer su to slobodni hormoni. Oko 1000 din su oba hormona privatno, za slučaj da ne dobiješ uput od lekara.

Ako te pitaju gde si to čula, ne govori "na internetu". ;)

:bye:
 
Dobro vece. Moja majka je operisala stitnu i ja sam otisla na preventivnu kontrolu. Dr mi ja na ultrazvuku nasla dva manja cvorica, svi hormoni su bili uredni ja ranije nisam imala zdravstvenih problema. Imam 35 god. i dvoje djece. Dala mi je Letrox pola od 50 da razbije cvorice. Nakon 3 mjeseca i dalje su hormoni bili uredni i Dr. mi je propisala vikendom citavu tabletu. Tad su krenuli problemi kucanje srca, lupanje. Ja sam se vratila na pola tablete. I tad je bilo ok. Nakon 8 mjeseci otisla sam kod druge Dr. koja se nije mogla nacuditi zasto uopste pijem Letrox a hormoni uredni. Izbacila mi je lijek i ja sad 10 dana ne pijem ali se osjecam lose. Imam osjecaj kao da cu izgubiti ravnotezu i onesvijestiti se. Slabost u cijelom tijelu. Zanima me da li se jos neko "skidao" sa Letroxa i kakva su iskustva? Koliko je vremena potrebno da se organizam vrati u normalu? Hvala.
 
Tijelo prirodno ne proizvodi jod, tako da je jedini način da se ovaj hranjivi sastojak unese je kroz ishranu. Odrasli tipično zahtjevaju 150 mikrograma (mcg) dnevno, a trudnice i dojilje trebaju 200 mcg dnevno. Jod se nalazi u mnogim vrstama hrane. Koncentrisan je u hrani poput:

Ribe
Jaja
Orašastih plodova
Mesa
Hljeba
Mliječnih proizvoda
Morskih algi

Ja sam ovo kopirala sa stranice koju redovno pratim, za sad me nisu izdali a clanak je: Manjak joda u organizmu
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mozete da se suplementirate sa jodom. Ljudi sa poremecajima treba da budu oprezni i da neki kazu moze da se pije ako se kombinuje sa selenom, b vitaminima, mg i tako nesto. Neki jod mazu na kozu, pa preko koze upijaju. Licno popijem par kapi joda mesecno, ako ne pijem pocnu da me bole grudi. Ah nesto su razbili muskarci odoh
 
Da li je neko pio terapiju za stitnu zlezdu (Eutirox) iz dve doze, ujutru i uvece?
Znam da se po pravilu pije ujutru pola sata pre jela i pica. Mene zanima jer od kako pijem Eutirox poprilicno mi se proredila kosa. Endokrinolog kaze da je to od polnih hormona a ne od hormona stitne a ginekolog da je zbog oscilacije hormona stitne- sto meni i ima smisla. Dok nisam operisala zlezdu TSH mi je uvek, ali bas uvek bio u opsegu 1,5-2 a sada nakon vadjenja zlezde, nekad vadim krv ujutru a nekad popodne, ujutru bude 0,9 a popodne predje i 4, sto zaista predstavlja oscilacije koje moj organizam do sada nije prolazio, pa me zanima ima li smisla podeliti dozu na ujutru i uvece da se oscilacije smanje?
 
Napravih nalog samo da podržim tvoju izjavu o ishrani - mnogi lekari koji se bave autoimunim bolestima (dakle ne isključivo endrokrinolozi) smatraju da su problemi probavnog sistema značajan uzrok lošeg funkcionisanja imunog sistema. Ovo važi i za Hašimoto.
Na moje pitanje šta je uzrok autoimune bolesti koju imam endrokrinolog (inače sasvim ok čovek I poštovan stručnjak) je rekao ah geni, život. :lol:
Moji hormoni su u granicama normale pa ni jednom lekaru nije godinama palo na pamet da proveri antitela ili da me pošalje na ultrazvuk. Već sam pomislila da sam u najboljem slučaju hipohondar - konstantan umor, bol u grudima, oticanje nogu, 10 kg više itd itd. Sve analize uradila na sopstvenu inicijativu I platila iz svog džepa i cvrc - čeka me operacija štitaste u septembru. :roll:

Pošto nemaš čvorove ili strumu, u super si prilici da probaš da ih sprečiš! Ili da najmanje ublažiš tegobe koje možda već imaš (tvoji hormone su bliži gornjoj granici). Gluten, određeni proteini, bakterije, pa čak i paraziti u probavnom sistemu mogu biti problem. Cigarete? Ima gomila informacija na internetu. Ne bi bilo loše da proveriš magnezijum, kalcijum, vitamin D, feritin. U žurbi, pa završavam ovde. Tvoje zdravlje je u tvojim rukama, ne bih ja tu ništa čekala "da vidimo kako se razvija". I sve najbolje! :bye:

Neviđen bulšit...
Nema te ishrane koja ce ti pomoci da zaustavis autoimunu bolest...
Nije problem u hrani...no no...

- - - - - - - - - -

Kao ni u crijevima...
 
Hvala Sofija. Moj adenom je baš mali, a pth hormon je u granicama. Jedino mi je kalcijum u krvi malo prešao gornju granicu.
Ovog, a možda i sledećeg meseca treba da uradim sestomesecnu kontrolu, imam gomilu hormona i raznih analiza krvi i urina da odradim, pa videćemo šta će doktor da kaže. Za sad samo pijem Selen, zbog autoimune bolesti stitnjace.
 
Ja sam imala operaciju štitne žlezde.
Hašimoto. Čvor Na desnom težnju.
U vojnoj bolnici u Nisu.
Operisao je hirurg Dragan Ristić , oštećena su sva četiri nerva renkuresa.
Sada imam paralizu glasnih žica.
Ne govorim, disem sa 40 posto I imam problem sa gutanjem tečnosti.
Da li ima još neko ovaj problem.
I da li je čuo da negde U svetu postoji rekonstrukcija nerva ili bilo kakva pomoć.
Godinu dana je prošlo I Na ivici sam ponora...ne mogu da prihvatim nemoć.
A više ne znam da li sam tužna, ljuta, depresivna...
 
Evo mene da se javim nakon par godina ponovo. Imam uvecanu stitnu otkad znam za sebe, od svoje 14-e (rekla bih od pocetka rata u Hr, brige za tatu). Danas imam 41-u godinu. Moja stitna sve ove godine radi normalno, hormoni su uvek u granicama normale. Idem kod svog lekara jednom godisnje na sistematski pregled i ona svaki put gleda i proverava moje hormone.
Pre 2 godine me naterala da odem da uradim ultrazvuk stitne zlezde i tad mi je pronadjen na levoj strani nodule. Htela je da uradim biopsiju, a ja kako nemam nikave smetnje nisam zelela da se to dira.
Pre godinu dana mi je opet radila ultrazvuk i taj nodule je porastao. Tad sam i sama nekako odlucila da je ipak pametnije da odradim tu biopsiju. I jesam. Medjutim, biospija je pokazala da taj nodule nije opasan ali ga treba pratiti i doktor koji mi je radio biopsiju zahtevao je da za godinu dana ponovo uradim biopsiju.
Koliko shvatam ovde u Kanadi ti rade tako biopsiju jednom godinje i traze promene na cvoricu. Ponekad se pitam (bojim) da ce oni tim cackanjem zaista i napraviti neki kurslus.
Pre nesto vise od godinu dana poceo je da me boli vrat bas na levoj strani, ali boli me taj misic koji ide kroz vrat do glave i smanjio mi je kretanje glave na tu stranu, cak se i malo zadebljao. Pokusala sam terapije masazom i kiropraktera. Silne pare bacila ali se nista nije promenilo. Rentgen nije pokazao nista (kiroprakter je sumnjao da nije artritis u vratu), sad cekam magnetnu rezonancu. Bojim se da taj misic i taj nodule nisu nekako povezani, jer su oba na levoj strani.
Ne znam ni sta da vas pitam, ne bih zelela da mi izvade stitnu koja radi normalno. Ovde se ne vade ti nodules sem ako su kancerogeni. A ako se vade onda vade i stitnu.
 
Ja sam imala operaciju štitne žlezde.
Hašimoto. Čvor Na desnom težnju.
U vojnoj bolnici u Nisu.
Operisao je hirurg Dragan Ristić , oštećena su sva četiri nerva renkuresa.
Sada imam paralizu glasnih žica.
Ne govorim, disem sa 40 posto I imam problem sa gutanjem tečnosti.
Da li ima još neko ovaj problem.
I da li je čuo da negde U svetu postoji rekonstrukcija nerva ili bilo kakva pomoć.
Godinu dana je prošlo I Na ivici sam ponora...ne mogu da prihvatim nemoć.
A više ne znam da li sam tužna, ljuta, depresivna...
Da li si pokusala sa nekim logopedom, oni mogu da ti pomognu da progovoris, a ova
" knedla u grllu" cesta je posle takvih operacija.
 

Back
Top