da li neko zna kolika je prosecna dnevnica ,satnica u nemackoj

Dnevnica tamo ne postoji, placa se iskljucivo po radnom satu.( kod pravih poslodavaca je tako kod onih nasih prevaranata sto varaju nase ljude znam da ima svega i svacega samo nema novca).
Za cistu fizikaliju po baustelu se placa 7 do 12 evra sat u zavisnosti od tezine posla.
Za majstore i one koji su vicni nekom strucnom poslu tipa keramicar , elektricar, zidar , vodo instalater radni sat je od 20 evra pa na vise.Ako ste u tim strukama zaista samostalni i jos ako imate i kompleksna znanja tipa da umete i vise zanata da radite bicete zaista dobro placeni.Jedan automaticar elektricar bivsi radnik MInela inace iz mog komsiluka koji zna bas dosta zanata od Nemca dobija po radnom satu 140 evra, pa sad vi vidite koliko se ceni znanje i rad tamo a koliko je kod nas to sve potcenjeno.
Covek je i varilac i zna oko bravarije dosta, elektriku radi fenomenalno, ume da popravi dosta masina, i vrlo je posten i odgovoran covek koji ima radne navike tamo je stekao poverenje poslodavca koji mu je obezbedio kucu u koju je odveo svoju prodicu.Covek kaze da ima dosta Rumuna i Poljaka ali su oni uglavnom nekvalifikovana radna snaga a i vole da ukradu i da fusere a to kod Nemaca ne prolazi, Nemac je trazio da nadje jos njemu slicnih radnika, ali avaj takvih je vrlo malo.
Prvo je mislio da tamo radi par godina i da se vrati, ali je prosle godine uzeo drzavljanstvo i rekao zbogom ovim nasim lopovima.
Kaze covek da mu se gadi kad viidi kako je ovde sve nakaradno i kako je zalud protracio zivot sa prevarantima.
 
Neto plata diplomiranog elektroinzenjera iznosi od 2700 - 4200 evra za 200 radnih sati, a zavisi od tvog iskustva i kompanije za koju radis. Ovo je iz prve ruke tako da ti moze posluziti kao orijentir za ostala zanimanja.

koji si ti inzinjer kad radis za 2700 eura u nemackoj:hahaha::hahaha:
pa dobar inzinjer ima toliko i u srbiji,jesi li diplomirani??:confused:

ili si tek poceo da radis??:rumenko:

pa bre zidar ima dnevnicu 20 evra.....za 200 sati napravi 4000,a ti inzinjer....ej,elektro...sa cijom diplomom,braca karic???:eek::eek:
 
koji si ti inzinjer kad radis za 2700 eura u nemackoj:hahaha::hahaha:
pa dobar inzinjer ima toliko i u srbiji,jesi li diplomirani??:confused:

ili si tek poceo da radis??:rumenko:

pa bre zidar ima dnevnicu 20 evra.....za 200 sati napravi 4000,a ti inzinjer....ej,elektro...sa cijom diplomom,braca karic???:eek::eek:


Plata od 2700e za inzinjera je realnost.Pocetna plata lekara je ispod 3000e(neto),sa dezurstvima.
Problem je sto su ljudi totalno nerealni misleci da su tamo plate petocifrene,vidim ovde neki pisu o satnicama od 140e za neke majstore sto je notorna budalastina,taj ko je u stanju tako nesto da napise definitivno nikada nije ni bio u Nemackoj.
Inace,prosecna plata u Nemackoj je ispod 2000e,mozda nekih 1800e.
 
koji si ti inzinjer kad radis za 2700 eura u nemackoj:hahaha::hahaha:
To je standardna pocetna plata za osobu sa visokim obrazovanjem.
pa dobar inzinjer ima toliko i u srbiji,jesi li diplomirani??:confused:
Vazi, prosvetli nas u kojoj to kompaniji koja posluje na teritoriji Srbije inzenjeri primaju plate u tom iznosu?
ili si tek poceo da radis??:rumenko:
Sve je tamo standardizovano, neto plate za visoku strucnu spremu su od 2500 - 4500 evra.
pa bre zidar ima dnevnicu 20 evra.....za 200 sati napravi 4000,a ti inzinjer....ej,elektro...sa cijom diplomom,braca karic???:eek::eek:
20 evra x 22 radna dana = 440 evra
Kompanije van nase zemlje nisu upoznate sa sistemom naseg obrazovanja takodje privatno obrazovanje kod njih postoji mnogo duze nego kod nas. Ako fakultet poseduje akreditaciju ne postoji prepreka za konkurs pored toga potrebno je imati i uredan prevod diplome. Posle toga se vrse odredjena testiranja i ako predjes odredjen prag kvalifikujes se za narednu rundu razgovora.
U Srbiji trenutno postoji samo jedan fakultet koji skoluje dipl. inzenjere elektrotehnike - Elektrotehnicki fakultet u Beogradu.

Nego kako tebi ide sibicarenje?
 
Poslednja izmena:
To je standardna pocetna plata za osobu sa visokim obrazovanjem.

Vazi, prosvetli nas u kojoj to kompaniji koja posluje na teritoriji Srbije inzenjeri primaju plate u tom iznosu?

Sve je tamo standardizovano, neto plate za visoku strucnu spremu su od 2500 - 4500 evra.

20 evra x 22 radna dana = 440 evra
Kompanije van nase zemlje nisu upoznate sa sistemom naseg obrazovanja takodje privatno obrazovanje kod njih postoji mnogo duze nego kod nas. Ako fakultet poseduje akreditaciju ne postoji prepreka za konkurs pored toga potrebno je imati i uredan prevod diplome. Posle toga se vrse odredjena testiranja i ako predjes odredjen prag kvalifikujes se za narednu rundu razgovora.
U Srbiji trenutno postoji samo jedan fakultet koji skoluje dipl. inzenjere elektrotehnike - Elektrotehnicki fakultet u Beogradu.

Nego kako tebi ide sibicarenje?

malo si lose izracunao gospodine inzinjeru,rece covek gore,satnica,ne dnevnica,nije nemacka beli potok,pa da placas majstora na dan

znaci,neko je tebe kvalifikovao,mislim,prosao si rundu:think: mozda,al ako boksujes:whistling:

znam ja gde je Tesla,ja sam iz Bgd,nego...jel ti znas????

Otkud ti to da ja sibicarim,gospodine inzinjeru??? sto me tako ponizavas? a jel to lepo
jel vas to tako uce na fakultetu???
sto bagatelises bilo ciji rad??? to nije lepo
sto sam ja sibicar,a ti nisi,dijabola i zamlata,koja se proserava da nema sta nezna,a u stvari je supalj sa svih strana
jesam li ja u pravu
gospodine,inzinjeru:hvala:
 
pa bre zidar ima dnevnicu 20 evra.....za 200 sati napravi 4000,a ti inzinjer....

A on tih 200 sati po tvojoj racunici ubije tek za 8 meseci ili tako neshto?Zaraditi 4000e za 8 meseci,je cirka oko 500e mesecno.Ipak inzhijner u Nemachkoj zaradjuje vishestruko ovu platu.
E pa sada uporedi tog zidara koji kod nas zaradjuje 500e mesechno i onog majstora u Nemachkoj.
Videcjesh razliku,ogromna je.
 
Evo da i ja dodam nesto sto je provereno i iz prve je ruke.Moj brat od teteke je keramicar( vrlo trazen i pravi majstor sa dobrim alatom i preporukama).
Covek dnevno postavi u proseku oko 15 kvadrata plocica , radi sa jos jednim pomocnikom kome placa 20 evra dnevno .Njegova cena je 8 evra kvadrat za standarne plocice plus 1 evro po duznom metru bordura. dakle cisto ima svaki dan 100 evra.To vam pricam za ovde dakle mesec izgura u proseku sa oko 2000 evra, posto praznuje crvena slova i ostale verske praznike.
Preko zime je radio u Crnoj Gori i tamo je dnevno imao oko 150 evra cisto plus 50 evra pomocniku.Placen smestaj i hrana.
U Holandiji je radio dva meseca i za dva meseca je zaradio 7300 evra dakle 3750 evra mesecno.
Eto pa sad onda neka mi neko kaze da je to los zanat.
 
malo si lose izracunao gospodine inzinjeru,rece covek gore,satnica,ne dnevnica,nije nemacka beli potok,pa da placas majstora na dan

znaci,neko je tebe kvalifikovao,mislim,prosao si rundu:think: mozda,al ako boksujes:whistling:

znam ja gde je Tesla,ja sam iz Bgd,nego...jel ti znas????

Otkud ti to da ja sibicarim,gospodine inzinjeru??? sto me tako ponizavas? a jel to lepo
jel vas to tako uce na fakultetu???
sto bagatelises bilo ciji rad??? to nije lepo
sto sam ja sibicar,a ti nisi,dijabola i zamlata,koja se proserava da nema sta nezna,a u stvari je supalj sa svih strana
jesam li ja u pravu
gospodine,inzinjeru:hvala:

Slazem se.

Idemo dalje sa iskustvima.
 
Plata od 2700e za inzinjera je realnost.Pocetna plata lekara je ispod 3000e(neto),sa dezurstvima.
Problem je sto su ljudi totalno nerealni misleci da su tamo plate petocifrene,vidim ovde neki pisu o satnicama od 140e za neke majstore sto je notorna budalastina,taj ko je u stanju tako nesto da napise definitivno nikada nije ni bio u Nemackoj.
Inace,prosecna plata u Nemackoj je ispod 2000e,mozda nekih 1800e.

Ne bih da vas vredjam ali zasto se kosristite tim kvalifikacijama.Pricate o teoretskom proseku a ja vam navodim primere za koje znam.Vi pricate o hipotetickim stvarima i nazivate notornom budalastinom sposobnost nekog naseg coveka da zaradi 140 evra za sat u Nemackoj.
Taj majstor nije "neki" ,on je iskusan covek vrsni poznavalac svog i jos mnogih poslova a takvog radnika pametan poslodavac ce da plati koliko god ovaj bude trazio jer se zna da takav radnik vredi vise od 20 netalentovanih i nesnalazljivih radnika pa taman svi oni imali fakultetsko obrazovanje.
Taj covek je multidisciplinaran i inovator je a uz to je i pozudan radnik koji je takve kvarove tamo resavao u proizvodnji i uspeo je da poslodavcu remontuje masine koje su vec bile proglasene za otpis.
Zar ti ne bi platio radnika koji bi ti pravio tolike ustede i koji bi mogao da odrzi kontinuitet proizvodnje u svako doba dana i noci.
Kod nas se takvi ljudi nisu cenili ali eto ima mesta gde ih i cene i zato nam je tako kako nam je.
 
@mitrovic
Ne znam o kojim ja to hipotetickim stvarima pricam.Kada kazem da je prosecna plata ispod 2000e onda je to realni prosek,a ne teoretski ili kako to vi kazete "hipoteticki"
Pre bih rekao da je zarada od 140e/h hipoteticka za nekog majstora.Pa ljudi moji to znaci dnevnica preko 1000e,dakle preko 20k evra mesecno,toliko nemaju ni top menadzeri u vrhunskim firmama.
Mislim da je pre u pitanju dnevnica od 140e,sto je takodje suma za svaki respekt.
 
Top menadzeri? da budu najplaceniji ?o majko mila da i ovaj nije iz MLM-a po cemu je jedan tupavi menadzer vredniji od inovatora ? i zasto tog coveka obojica nazivate obicnim majstorom kad je evidentno rec o vanserisjskom strucnjaku a ne nekom zavrtacu srafova.Drzavljanstvo se ne daje svakoj susi, tu je sigurno bila velika urgencija da se taj covek stimulise i privoli da prihvati drzavljanstvo i da ostane kod njih.
Jedan inovator i pronalazac vredniji je od kapitala firme i te satnice od 140 evra jer je to covek koji moze da obezbedi ogromne profite i znacajnu prednost na trzistu koje je prezasiceno sa tutumracima.
Sta bi znacilo recimo nekoj industriji iz oblasti elektro tehnike da ima na platnom spisku jednog Teslu ili Pupina.Pa takve ljude svi zele da prigrabe za sebe.
 
Top menadzeri? da budu najplaceniji ?o majko mila da i ovaj nije iz MLM-a po cemu je jedan tupavi menadzer vredniji od inovatora ? i zasto tog coveka obojica nazivate obicnim majstorom kad je evidentno rec o vanserisjskom strucnjaku a ne nekom zavrtacu srafova.Drzavljanstvo se ne daje svakoj susi, tu je sigurno bila velika urgencija da se taj covek stimulise i privoli da prihvati drzavljanstvo i da ostane kod njih.
Jedan inovator i pronalazac vredniji je od kapitala firme i te satnice od 140 evra jer je to covek koji moze da obezbedi ogromne profite i znacajnu prednost na trzistu koje je prezasiceno sa tutumracima.
Sta bi znacilo recimo nekoj industriji iz oblasti elektro tehnike da ima na platnom spisku jednog Teslu ili Pupina.Pa takve ljude svi zele da prigrabe za sebe.

Top menadzer je đubre, ali "majstorcina", pogotovo koji "zna" 10-ak, majstorskih "poslova", eeeeee to je vrh,vrhova!!:worth::worth::hahaha: Kakve skole, fakulteti...........Jos kad o tome pise guska koja nikad nigde nije radila.........................:mrgreen:
 
Top menadzer je đubre, ali "majstorcina", pogotovo koji "zna" 10-ak, majstorskih "poslova", eeeeee to je vrh,vrhova!!:worth::worth::hahaha: Kakve skole, fakulteti...........Jos kad o tome pise guska koja nikad nigde nije radila.........................:mrgreen:


Iskreno rečeno, kada čujem da je neko "majstor za sve",da zna "sve i svašta",obično takvog ne angažujem nizašta.
 
Iskreno rečeno, kada čujem da je neko "majstor za sve",da zna "sve i svašta",obično takvog ne angažujem nizašta.
To je zato sto kod nas takvi jesu vlasnici svega, pozicija kapitala....

Ovde ko zna , odmah se selekcionise i izbacuje...
Moja iskustva su, izvini ali nisam lud da te primim, postavim, ostavim,pa da ja za 6meseci trazim drugi posao, a gde cu ja u ovim godinama (i sa ovim znanjem)....

Jos nijednom mi se nije desilo da osetim pozitivnu selekciju a da mi posle takve selekcije ne kazu "hajde ukradi, potpisi falsifikovanu prijemnicu" , i slicno.
Znaci stvarno postoje slucajevi pozitivne selekcije, ali onda vas vuku gore, na gore, i onda ujednom trenutku dolazite do velikog toka novca a tu je pravilo laznih faktura....
Tako da nije bilo posla u kojem sam osetio pozitivnu selekciju u srbiji a da na kraju nisam morao da dajem otkaz.....

To stvara jednu atmosferu da moras da se pravis glup ili gluplji nego sto jesi...
Da znas manje od onog ko ti je sef, da strogo pazis da misle da si inace glup, jer ako osete da si pametan, vredan, lucidan, ebo si jeza....em ce da te natovare, em da te mrze i da te se plase....

Dakle ako su iste pare u nemackoj i ovde....uslovi nisu isti, makar te nemac gledao kao prljavca i strokavca iz seljacke srbije (koja jeste seljacka ,tacnije seljoberska)...
Kod nas je prepun Beograd novopecenih beogradjana inace livadara iz neke selendre, koji drze do sebe, uspeli su u zivotu i tu je najmanje bitno znanje i ponasanje, vec uspeh...

Ali mora se priznati da nemackane odgovara svakome....uvek ce biti onih kojima lezi posao sa puno pauza i piva......gde mozes da zvizdis za ribama koje prolaze, gde mozes da se uskladistu opreme ili centrali pokreses sa koleginicom.....
I naravno da kao faca u firmi zahtevas pripravnici da ti malo produva djoku...sto ona i neucenjena pristaje, jer to joj je put do snova i karijere....nema tu zrtve....sve su to putevi...
 

Back
Top