Tzv. Hilandarski hleb

josephin

Zainteresovan član
Poruka
171
Ne znam koliko su ljudi obavesteni o tzv. ’Hilandarskom hlebu’ i da li su culi za tako nesto, ali zelela bih ovom prilikom da sve one koji dodju u dodir sa tim znaju da je u pitanju prevara!

O cemu se u stvari radi? Ova prica kruzi jos od 1999. godine i u ’Pravoslavlju’ je bilo javnog saopstenja bas o tome. Jedan deo te price ponovljen je u Novostima januara ove godine i ovom prilikom cu vam prikazati taj deo clanka:

Informativna sluzba
Srpske Pravoslavne Crkve
26. januar 2004. godine

HLEB SA UKUSOM PREVARE
Nedeljama Srbijom, kruzi recept i kvasac za "Hleb prijateljstva iz Hilandara". Ili «Hilandarski hleb ljubavi», koji se i pocetkom devedesetih godina proslog veka delio pod imenom «Amiskin kolac prijateljstva», a 1999. godine pod imenom «Ostroski hleb ljubavi» .Taj "hleb prijateljstva" nema nikakve veze sa Hilandarom, ali verujemo da ima sa nekim drugim, mracnim i opasnim stvarima.
Kako je ovde rec o "hlebu" navodno iz Hilandara, sto bi ukazivalo na njegovu "duhovnu dimenziju", moramo najpre da se podsetimo da hleb ima nezamenljivu ulogu u celokupnom crkvenom zivotu. On je u Hriscanstvu zamena za krvnu zrtvu, mada se i u Starom zavetu znalo za prinosenje hleba na zrtvu (3.Mojs.7, 12-13). Hristos je upotrebio hleb na svojoj Tajnoj veceri, lomeci ga i deleci svojim ucenicima "Jedite, ovo je Telo moje". O lomljenju hleba kao evharistijskoj zrtvi govori Sveto pismo (D.Ap. 2, 42 i 46)
Pored prosfore (hleba koji se koristi neposredno u Liturgiji), i obredni slavski kolac (hleb), se takodje osvecuje u Crkvi i to osvecenje ima Liturgijsku osnovu. I svi drugi hlebovi, Bozicni, Vaskrsnji, zavetni (kad je slava citavog mesta), imaju svoje duboko utemeljenje u Crkvi i Liturgiji.
U osnovnoj hriscanskoj molitvi "Oce nas" se kaze: "Hleb nas svagdasnji daj nam danas", gde se misli kako na duhovni tako i na fizicki hleb, a od oba zavisi ljudski zivot.
Sve ovo govorimo zato da bi se jasno videla prevara koju nam neko potura.
Da ne bi ostavili mesta nikakvoj sumnji, pitali smo hilandarske monahe, da li u manastiru Hilandar znaju nesto o ovom receptu i kvascu koji se deli okolo i siri geometrijskom progresijom.
Odgovoreno nam je da oni nikada nisu culi za "hleb prijateljstva" i dodali: "Ta stvar je lazna i nema blagoslov manastira Hilandara. Sve sto po blagoslovu dolazi iz Hilandara overeno je pecatom i deli se iskljucivo preko hilandarskih poverenika.»
Da je ovo besramna zloupotreba imena Hilandara vidi se i iz samog nacina pripremanja tog hleba, koji je u stvari kolac. Citav proces pripremanja ima magijske elemente. Kvasac treba najpre da miruje jedan dan, a onda mu se dodaju brasno, mleko i secer i tako deset dana, kada se odvaja kolicina koja obavezno treba da se podeli, jedan deo ostavi za kasnije, a od ostatka se uz jaja, i zacine priprema i pece kolac koji moze da traje pedeset dana.
Svi sastojci koji se dodaju u kuci su sasvim obicne namirnice, medjutim, nepoznat je sastav kvasca koji se dobija uz recept. Obavesteni smo da je hemijskom analizom ustanovljeno da je jedan od sastojaka neka gljiva, koja nije opasna za ljudsku upotrebu,ali se ne kaze kakva je to gljiva. Kakva je to gljiva?
Ovde se radi o viseslojnoj prevari. Prvo, ako neko svesno zloupotrebi ime Hilandara, znaci da mu je namera da ucini nesto na prevaru, da nije tako, zasto bi koristio ime najvece srpske Svetinje.
Drugo, zloupotrebljava se tradicija makrobioticke hrane, zato sto makrobioticari prave dugotrajni hleb koristice hmeljni kvasac, ali nikada nikome nije palo na pamet da ga nazove drugacijim imenom od onoga sto on jeste.
Trece, zasto gljive koje se koriste u izradi ovog kvasca mirisu na hinduisticke obredne stapice, ciji miris ima ne malo dejstvo u toku njihovih obreda.
I cetvrto, smesu koja se dobije posle deset dana vrenja, obavezno treba podeliti na tri dela, od kojih se jedan zadrzava za sebe, a druga dva se daju poznanicima ili bliznjima, sto ukazuje na to da je sve posveceno nekom obredu, otuda obaveza deljenja.
Do sada smo bili zasipani "Lancima srece", "Pismima sv. Antuna" i slicnim stvarima, svima njima je zajednicko sto se lanac deljenja ne sme prekinuti, inace sledi nesreca, sada se po prvi put deli nesto sto se direktno unosi u organizam, nepoznatog porekla i pod laznim imenom.
Nadamo se da je sve ovo dovoljno da se i iz najdobronamernije ruke odbije "kolac koji ce doneti srecu i zdravlje vasoj porodici".



U svakom slucaju, zelim samo da skrenem paznju na to da oni koji budu culi za ovo od svojih bliznjih, odmah iste obaveste da je rec o necemu sto nije dobro i da prekinu taj lanac koji se siri geometrijskom progresijom, jer ljudi nisu obavesteni o tome!

Ako neko zna jos nesto o ovoj prici slobodno neka da svoj komentar, jer veoma je ruzno obmanjivati ljude ovom laznom pricom, ovom prevarom pozivajuci se na nasu najvecu srpsku Svetinju!

Hvala vam!!!
 
Paganska zanimacija srpskih domaćica.Obično im testo pokloni prijateljica.To testo se mesi deset puta,zamisli se neka zelja i moli se Bogu da ispuni zelju. Izbor zelja je raznovrsan, ima ih finansijskih a ima i ljubavnih. Posle se testo podeli na cetiri dela i tri se daju najdrazim osobama a od cetvrtine se mesi hleb. Najdrazi opet moraju mesiti hleb i deliti svojim najdrazima. Nesto kao kineski lanac srece, samo sa Bogom, zeljama i hlebom, koji mora da se ceo pojede do poslednje mrvice inace carolija nece uspeti. Prvo testo je, navodno, poslato sa Hilandara, strpnuto od gomile testa od koje su monasi sami sebi mesili hleb, vekovnom tradicijom, u dimom ispunjenoj pekari...
Šteta sto celu priču kvari činjenica da monasi na Hilandaru uopste ne mese hleb - dovoze ga kamionima na svaka dva dana. Pominjanje ovog testa kod hilandarskih monaha izaziva kolutanje očima i duboke uzdahe.
 
Dobio sam to od strine i umesio sve kako rekose. Neda je sladak kolac. Nego fenomenalan. I posle 10 dana je bio kao da sam ga tek ispekao.
Mislim da je to dovoljan dokaz da to nije nikakva djavolja hrana. Da je djavolja hrana pokvarila bi se posle 1 dan.

A to sto je propaganda ucinila od kolaca je bruka. to ti je ona stara fora : Ako verujes da ce ti kolac doneti srecu,to ce se i desiti. Ako ne verujes,to je onda obican kolac.

Kolac je vrlo ukusan i dobar i ne pada mi napamet da poverujem u neke teorije zavere.
Boze svasta. kakvi su danas ljudi poverovace i da je teorija zavere ako kokoska snese jaje.
 
Testo iz Hilandara kruzi po Srbiji i ljudi umese hleb od jedne cetvrtine a preostalo poklone bliznjima.
I tako u krug.
Ali ovde rekose da to nije iz Hilandara, da testo u sebi ima gljivu koja je djavolska ( ili tako nesto ) i da to ne treba siriti.
Eto. : )

Uh sto mi dosadno.
 
Jok leb sava.
U pitanju je povratni proces koji odrzava licnu higijenu populacije na nivou.
Kupis mnogo hleba pa ne mozes sve da pojedes.
Posto imas toliko nepojedenog hleba onda se on ubajati.
Posle sa njim mozes samo da hranis golubove.
Posto te golubovi posle toga stalno salecu usput ti saopste sve svoje unutrasnje poslove,onako pravo na teme.
Onda moras da se istusiras.

Sve je to izmislio Krkobabic u dogovoru sa politehnickom skolom iz Apatina.
 
Ovo je da ti oci stanu:eek:sada citam i ne mogu da vjerujem sta sve ljudima pada na pamet.Ja sam prije tri dana pekla taj kolač i mogu reci da je fantastican i tri djela tjesta i kolaca podjelila,i niko mi nije rekao za tako nesto da je to prevara.A ko hoce neka pravi a ko ne neka ne kudi.Kako kazu ne kudi konja kojeg nisi jahala:dontunderstand:sta ljudi dobiju sa time sto tako nesto pisu
 
Dobila sam i ja taj kolac od kume prosle zime.Uradila sam sve kako je pisalo na papiru,delove podelila,a ono sto je ostalo ispekla.Kolac je zaista ukusan tako da smo sve pojeli.

Od tada se svasta izdesavalo...prodali smo kucu :super: mm je napredovao u poslu i mnogi planovi imaju veliku verovatnocu da se ostvare u vrlo kratkom roku.E sad da li je to od toga ili je to jednostavno tako ne znam...ali ovo vam je moje iskustvo.
 
Citav proces pripremanja ima magijske elemente. Kvasac treba najpre da miruje jedan dan, a onda mu se dodaju brasno, mleko i secer i tako deset dana, kada se odvaja kolicina koja obavezno treba da se podeli, jedan deo ostavi za kasnije, a od ostatka se uz jaja, i zacine priprema i pece kolac koji moze da traje pedeset dana.
Nema šta tu je Voldemort umešao prste:lol:
 
Testo iz Hilandara kruzi po Srbiji i ljudi umese hleb od jedne cetvrtine a preostalo poklone bliznjima.
I tako u krug.
Ali ovde rekose da to nije iz Hilandara, da testo u sebi ima gljivu koja je djavolska ( ili tako nesto ) i da to ne treba siriti.
Eto. : )

Uh sto mi dosadno.

Ima više interesantnih postavki:

Ako se umesi hleb od jedne četvrtine a ostalo se da drugima to je onda moralo da bude mnogo veliko testo pa da dospe do svih. Zamislite onog ko je napravio hleburinu od prve četvrtine.

Na drugom mestu mnogo bi se brzo svakako potrošilo to testo ako se uzima četvrtina. Recimo 1000 kg/4=250kg dalje ide 750kg:4=187.5; dalje ide 562.5/4=140.625... 421,825/4=105,46875... 316,35625/4=79,0890625.... 237,2671875/4=59,316796875... 177,950390625/4=44,48759765625... 133,46279296875/4=33,3656982421875... 100,0970947265625/4=25,024273681640625......

Uskoro bi pravili mnogo male hlebiće. Onda bi se pobunili što su tako malo dobili i digli bi prašinu pa bi se prevara ubrzo otkrila.:rotf::rotf::rotf:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Au ti si bajo nasao o tome na svastari.


tile01.jpg
Majku im božiju
....:hahaha:
 
Poslednja izmena:
LAŽNI KOLAČ IZ HILANDARA – Hleb sa ukusom prevare i tajna sekta

21. decembar 2016.

Ne nasedajte – prevaranti ili neka tajna sekta ponovo dele lažno testo tvrdeći da je blagoslovljeno u Hilandaru. Ne puštajete ih preko praga, možda vam “tipuju” stan

 Ilustracija / “Hilandarski kolač”

“Hilandarski kolač” ponovo se, „pojavio“ u okolini Požarevca, ali i u Beogradu i Novom Sadu. Pripadnici verovatno neke sekte ili slične organizacije poklanjaju komade testa, navodno s Hilandara, a svaka domaćica koja od toga napravi hleb, dužna je da deo testa i deo svog pečenog kolača odvoji i prosledi sledećoj.

Uz testo, čija priprema traje čak deset dana, ide i uputstvo o spremanju kolača, kao i poruka da se testo peče jednom u životu, i da donosi sreću porodici i ispunjava želje!

Obaveštenje koje smo dobili od sveštenih lica ukazuje da je sve kao lanac pisama koji je nekada bio u “modi”, a pozadina je mračna i čudna. Cilj je da se skrene pažnja sa prave duhovnosti, pa se “hilandarski kolač”, a tako nešto u pravoslavlju ne postoji, nudi umesto srpskog slavskog ili pričesti - prenosi Treće Oko.

Tzv. hilandarski kolač pojavio se prvi put tokom NATO agresije, a lakoverne domaćice uzimale su ovo testo i od njega mesile hleb koji su slale vojnicima na Kosovu.
Na sajtu hilandar.org još od 2010. godine stoji obaveštenje Jerođakona Dositeja Hilandarca “Istina o tzv. „hilandarskom kolaču“ u kojem piše:

„Poslednjih godina u Srbiji se širi takozvani „Hilandarski kolač“ ili „Hilandarski kvasac“. Zbog zloupotrebe imena Hilandar u datom slučaju, neophodno je da se manastir Hilandar oglasi po tom pitanju.

Devedesetih godina prošloga veka delio se kvasac za kolač pod imenom „Amiški kolač prijateljstva“, a 1999. godine pod imenom „Ostroški hleb ljubavi“. Takođe 2003. godine ponavlja se ista prevara pod imenom „Hleb prijateljstva iz Hilandara“. U poslednje vreme ponovo u Srbiji počinje da kruži kvasac za tzv. „Hilandarski kolač“.

Foto: Uputstvo za pripremanje testa koje kruži društvenim mrežama
hleb-hilandar-uputstvo.jpg


U manastiru Hilandaru postoji pekara i u njoj se peče običan hleb, uglavnom polubeli ili crni hleb. Tokom mešenja hleba se koristi kupovni suvi kvasac u pakovanjima od po pola kilograma, koji se uglavnom nabavlja u Srbiji. Dakle, ne postoji nikakav „Hilandarski kvasac“. Znači, tokom mešenja hleba u Hilandaru kao sastojci za hleb se koriste: brašno, voda, so i običan kupovni kvasac, ponekad se smesa obogati semenkama nekih biljaka. Nikada se u spravljanju hleba u Hilandaru ne koristi mleko i jaja.

Osim što se radi o prevari naroda kada je u pitanju „Hilandarski kolač“, veoma zabrinjava i sam proces spravljanja tog kolača, koji predstavlja čitav ritual. Koliko smo obavešteni, sam proces spravljanja tog kolača traje 10 dana, uz korišćenje mleka i jaja. To naročito pravoslavni hrišćani treba da imaju u vidu, jer se spravljanjem i korišćenjem tog „mrsnog“ kolača u vreme Crkvom ustanovljenih postova, narušava post!

Verovanje da spravljanje ovog „Hilandarskog kolača“ i širenje dalje tog testa ili kvasca donosi sreću onima koji ga prave je čisto sujeverje i besmislica. Naziv „Hilandarski kvasac“ ili „Hilandarski kolač“ nema nikakve veze sa manastirom Hilandarom, niti to potiče iz manastira Hilandara.

Molimo pravoslavne hrišćane da ne primaju „Hilandarski kvasac“ i da ne prave tzv. „Hilandarski kolač“ i da tako spreče širenje zloupotrebe naše velike svetinje Manastira Hilandara.“

https://www.novosti.rs/vesti/naslov...LANDARA--Hleb-sa-ukusom-prevare-i-tajna-sekta
 

Back
Top