trudnoca i zaposlenje ???

Indovina

Početnik
Poruka
7
Zdravo svima! Imam jedno pitanje i hvala unapred svima na odgovorima...
U 3mesecu trudnoce sam,pre 2 meseca sam zavrsila fakultet i sad pokusavam da nadjem neku rupu u zakonu ;) ne bih li ostvarila pravo na porodiljsko.Da ne bi muz radio dan-noc bar od drzave da dobijem koju kintu :)
I citala sam razne konfuzne stvari na netu ali nisam nasla pravi odgovor.
Elem,imam dve opcije i ne znam koja je bolja...pomagajte! :)
1.Da li da nadjem nekoga ko ima privatnu firmu i ko bi mogao da me odmah prijavi?
2.Da li da od mog oca preuzmem zanatsku radnju(koja se vodi pausalno-dakle ne bi mogao da me prijavi vec da ja postanem vlasnik a on da ode u penziju(ima uslove za nju))

Pitanje za 1.opciju: koliko ja zapravo imam koristi od toga da placam privatniku te troskove,koliko se to isplati njemu(da li bi uopste neko to prihvatio(nemam bas nikoga bliskog ko bi mogao to da mi ucini)) koliko procenata ja placam,na koliku platu da me prijavi...
kazem vam pojma nemam kako to ide,zato pisite sto opsirnije ako vas ne mrzi :)

Pitanje za 2.opciju:Koliko se isplati? Ja dodirnih tacaka nemam sa tatinim poslom,mehanika u pitanju.Dakle ako bih preuzela koliko placam drzavi,koliko meseci... Cula sam da je drzava prema vlasnicima radnji najrigoroznija i da sam gleda kako ce da ih odere(tatin kolega se povredio dok je u svojoj automeh.radnji dok je popravljao kola i dinar jedan od drzave nije dobio) pa i za ovo pisite sto vise.

Hvala jos jednom! Poz od zbunjene trudnice! :)
 
Najbolje da te neko prijavi a može i tvoj tata nema veze što je paušalac ,ko ti je rekao da paušalci ne mogu da prijave radnike?
Lepo uplaćuj doprinos i kada se porodiš dobićeš sa neznatnim zakašnjenjem platu znači uplaćivaćeš 7 meseci platu ćeš primati 12 ispalti se računaj da će na doprinose otići oko 12 ili 13 hiljada na mesečnom nivou
 
Evo mene ponovo :) Srbijadamus pozz i hvala na odgovoru!
Ja sam pre nekoliko dana otvorila samostalnu zanatsku radnju,tj.tata je odlucio da ipak ode u penziju i da je zatvori a ja sam je isti dan otvorila,bila u APRu,pa u opstini,pa u banci,pa u poreskoj danas i na pisarnici podnela zahtev da se vodim kao pausalac.
Firma je moj fah,elektro instalacije i oprema ali posto sam sada u 4. mesecu a firma treba tek da krene,da li ima sanse da nekako dobijem kintu za porodiljsko?
Koji je minimun da firma mora da radi?
I da li,ukoliko otvorim bolovanje firma i dalje radi ili ne?
U slucaju da primam,kako se odredjuje moja isplata.
Prijavila sam visoku strucnu spremu,tj fax,da li se prema tome odredjuje isplata ili ne
 
Evo mene ponovo :) Srbijadamus pozz i hvala na odgovoru!
Ja sam pre nekoliko dana otvorila samostalnu zanatsku radnju,tj.tata je odlucio da ipak ode u penziju i da je zatvori a ja sam je isti dan otvorila,bila u APRu,pa u opstini,pa u banci,pa u poreskoj danas i na pisarnici podnela zahtev da se vodim kao pausalac.
Firma je moj fah,elektro instalacije i oprema ali posto sam sada u 4. mesecu a firma treba tek da krene,da li ima sanse da nekako dobijem kintu za porodiljsko?
Koji je minimun da firma mora da radi?
I da li,ukoliko otvorim bolovanje firma i dalje radi ili ne?
U slucaju da primam,kako se odredjuje moja isplata.
Prijavila sam visoku strucnu spremu,tj fax,da li se prema tome odredjuje isplata ili ne

Msm..tvojoj mašti nema kraja...doprinose plaćaš po proforma bilas stanju koji je tvoj knjigovođa podneo poreskoj upravi obično se to radi na minimali kad je radnja tek otvorena...ali treba da znaš da sve vreme dok ti je radnja otvorena moraš da ga plaćaš doprinose i poreze bez obzira što si na trudničkom msm da to sve tako može ko što si ti zamislila svaka bi trudnica otvarala firmu i dobijala novac od socijalnog.:mrgreen:
 
Gerila: Znam da trebam da placam doprinose i poreze...kad odradim posao,uradim projekat,organizujem ekipu i legne kinta na racun imacu da uplatim...moje pitanje je da li firma i dalje radi kad otvorim bolovanje...i da ne pisem ponovo, vec sam navela gore sta mi nije jasno. U poreskoj su mi rekli da mogu da prijavim vecu ili manju ,,platu" i naravno porez je veci za vecu,jasno kao dan...
E sad,ja sam zamislila da mi placaju to bolovanje ,naravno...msm suludo bi bilo da sedim kuci i ocekujem da mi padne s neba...a to sto sam trudnica me ne sprecava da radim,nisam bolesna.Za svaki problem tu je resenje,ucili su me na faxu da inzenjerski razmisljam tako da sad moram da iskoristim to.
 
*** sa zakasnjenjem, mogla si da se prijavis da igras u folkloru zadnjih 3 meseca, uplatis odmah socijalno i kreces na bolovanje.....
mislim da mozes preko nekog drustva, moze i balet, ali nisam siguran, ali znam ljude koji su to radili...
mislim kad ides kao vlasnik szr na bolovanje, moras da nadjes zamenu, nisam siguran za zensko.
MOJE PITANJE DA NEOTVARAM NOVU TEMU neznam mogu li ja da iskoristim nesto od toga, ja sam musko, zena mi ceka trece ali ima velikih ozbiljnih problema, dali bi mogao da odem na porodiljsko ili trudnicko, i ovako necu raditi jer nemogu da je ostavim kuci SzR RADNJA.....
 
......moras bolje da se raspitas..da bi primala naknadu moras da budes u radnom odnosu najmanje 12 meseci pre otvaranja porodiljskog odsustava..a ono je po zakonu obavezno 45 odnosno 28 dana od termina predvidjenog za porodjaj...do 1.januara 2010. to je iznosilo 6 meseci ali sada je 12.
....najverovtnije i ti ces imati pravo srazmerno...ali najbolje je da se raspitas u Sekretiarijatu za deciju i socijalnu zastitu, Tirsova 1...ako si iz Beograda...
 

Back
Top