Nadoknada stete

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Byrger Tidesson

Primećen član
Poruka
778
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:
 
Kako je ovo licemerno .Kada lovci/ljudi ubijaju to je opravdano ,a kada zivotinja ubija da bi se prehranila to je steta .Kome da se zalis ?Ljudima upravo ,onima koji odbacuju i napustaju svoje kucne ljubimce ,ovoj vlasti koja nista ne preduzima povodom toga /ne kaznjava neodgovorne vlasnike .A kome ja da se zalim sto lovci u mom gradu ubijaju pse van lovne teritorije i pri tom krse zakon i ne odgovaraju za to ?
 
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:

Nadoknadu takve stete treba da plati - drzava.

Da se formira jedna komisija od biologa, ekologista,lovaca, opstinara i da se utvrdi ISTINITA velicina stete i da je plati - drzava.

(Te stete su obicno minimalne, ali uvek PRENADUVANE od strane lovaca)

Nego ima i drugo pitanje: ko ce da plati stete od hrckova, miseva i ostalih glodara koji nanose NEPROCENJIVE STETE POLJOPRIVREDI, a njihovi kalamiteti nastupaju kao DIREKTNA POSLEDICA UNISTAVANJA LISICA, a koje odrzavaju biolosku ravnotezu u prirodi?
 
I da ne zaboravimo da su naši vrli lovci i šumsku mačku, felis silvestris, doveli u kategoriju ugroženih vrsta svrstavajući je u štetočine, a u prirodi ima istu ulogu kao i lisice. A usput prodaju krzna.
 
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:

Nije mi bas jasno pitanje. Na koga se misli tačno, nije isto kad štetu napravi čopor vukova, čopor pasa, mačaka ... (mačke ne žive u čoporu i ne napadaju zajedno, bar ne ove naše domaće).

Kod nas mnogo toga zavisi od nahodjenja i ne postoje pravila za donošenje nekih vrsta rešenja od strane nadležnih, još nisu stigla na red da se urade, mislim na razne pravilnike koje donosi Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, tj. Uprava za veterinu. Npr. nikako nije svejedno da li je vlasnik stada ovaca imao obezbedjen tor od vukova ili ne. Digne se neverovatna prašina oko takvih dogadjaja, naslovi u novinama, Vukovi poklali ovce ...., Čopor podivljalih pasa poklao xxx ovaca ..... , a niko ne postavi pitanje zašto čovek koji živi na prostoru gde se pojavljuju vukovi nema dobru ogradu, zašto nema npr. struju u ogradi, zašto nema dva do tri šarplaninca koja će da mu sačuvaju svaku ovcu ..., zašto ...... Ne, taj čovek ne mora da uradi ništa da obezbedi svoje stado, ali će da kuka i pravi dramu ako ga napadnu vukovi ili psi ili nebitno je ko. Novine će da podrže tu glupost, i svi će da istresu svoje frustracije na vukovima ili psima i oni će biti krivi za sve (kao što uostalom i jesu, da nije njih, naš bi standard sigurno bio veći, bili bi manje nervozni, imali bi više para, možda bi onda napravili i ogradu kakvu treba, pa oni ne bi mogli da skaču po ovcama).

Suština priče je, kako kaže narod, u cicijašluku. Naš čovek neće da da pare ako ne mora, neće da uradi ono što treba i kako treba, ako ne mora. A ako ispadne da je morao - e onda će sve da učini da svali krivicu na drugoga, tj. da skloni odgovornost sa sebe, kao da je odgovornost kaput pa ga se može skinuti.

Posledica neodgovornosti je svaljivanje krivice na stvorenja koja za nešto nisu kriva i koja ne mogu sama da se odbrane u toj situaciji. To je najlakše za licemere, pa ko god oni bili, pojedinci ili država.
 
Kao što sam već napisala, postoje polise osiguranja za razne namene. Onda agenti osiguravajuće kompanije izlaze na teren, procenjuju visinu polise na osnovu nivoa rizika-što je manji rizik, to je manja rata i veća nadoknada. U normalnijim zemljama su čak i kućni ljubimci osigurani i deo troškova lečenja snosi osiguravajući zavod, o životinjama od kojih ljudi profitiraju (mlečne farme isl.) neću ni da trošim reči! Apsolutno se slažem sa svim što je Marsupilami napisala-seljaci po Žiči i Konarevu (za neupućene, sela pored Kraljeva) nemaju nameru da podignu normalne ograde ali itekako umeju da kukaju na gradsku vladu, JKP Čistoću i lokalno društvo za zaštitu životinja zbog neadekvatnog sprovođenja CNR, a lokalne veterinarke koje su i srednju školu i fakultet završile na suze pričaju kako te pse treba uništiti, kao da su psi krivi što su vraćeni na pogrešne adrese i izbačeni iz vozila u čoporima. Dok oni u planinskim selima (na Goču i Stolovima) itekako znaju sa čim se svake zime suočavaju i nijedna kuća nije bez makar mešanca šarplaninca ili preraslog pulina sa ekserima koji vire iz ogrlice i bez dobrih ograda.
 
Poslednja izmena:
ako bi ne daj bože moji psi povredili neke druge normalno je da bih ponudila da platim veta
naravno u slučaju da su ti drigi psi bili na povodcu a moji recimo nisu
ili da su moji napali neke pse

ne osećam se odgovornom ako bi neko ušao u dvorište (gde stoji tabla o prisustvu opasnih pasa i gde je kapija zaključana, znači neko mora da gurne ruku i otključa kapiju je r je ključ u bravi sa unutrašnje strane) ma ko god da je
ne kažem da mi nije žao, ali ne osećam se odgovorno
 
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:

ko to radi, zivota ti?
i sta znaci ovo copori?
u selu je moj ker(nije bitno kolko je bio placen, al reci cu samo da je bio sa pedigreom) ulunjao u komsijinu bastu, gde ga je komsija udario motkom preko kicme. kad sam zvala veta, rekao mi je da mu je neophodna operacija, koja je tada, a to je bilo 99, kostala kao sad da ti neko trazi 5000 e, i morao bi se vozi u inostranstvo na operaciju. kera sam uspavala, oci isplakala, i nije mi bila potrebna nadoknada stete u smislu novca, al mi je trebalo jedno ljudsko IZVINI. ni to nisam dobila
 
Da se razumemo, ženske, postavljač misli i na vlasničke pse ali pre svega na lutalice koje formiraju čopore da bi lakše opstale i prehranile se. I na divlje predatore kao što su lisice, lasice, šumske mačke, tvorovi... Činjenica je da isti prave štete ali je isto tako činjenica da se pre opredeljuju da naprave štetu u neadekvatno obezbeđenom prostoru nego tamo gde postoje 1. dobra ograda i 2. pas čuvar a to je ono što postavljač vrlo rado previđa, pošto je i sam iz takve sredine, i odrastao u takvom okruženju gde se radije plače nad prosutim mlekom i neko drugi se krivi.
 
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:

ti imas ozbiljan problem...stvarno
 
Nadoknadu takve stete treba da plati - drzava.

Da se formira jedna komisija od biologa, ekologista,lovaca, opstinara i da se utvrdi ISTINITA velicina stete i da je plati - drzava.

(Te stete su obicno minimalne, ali uvek PRENADUVANE od strane lovaca)

Nego ima i drugo pitanje: ko ce da plati stete od hrckova, miseva i ostalih glodara koji nanose NEPROCENJIVE STETE POLJOPRIVREDI, a njihovi kalamiteti nastupaju kao DIREKTNA POSLEDICA UNISTAVANJA LISICA, a koje odrzavaju biolosku ravnotezu u prirodi?

lisice pa lisice-uhvatio se blajbiner..misari,poljske eje,sove pogotovo ne pominjes ili nisi cuo..
ovo me narocito zanima-od kad lovci vrse PROCENU STETE?
 
I da ne zaboravimo da su naši vrli lovci i šumsku mačku, felis silvestris, doveli u kategoriju ugroženih vrsta svrstavajući je u štetočine, a u prirodi ima istu ulogu kao i lisice. A usput prodaju krzna.

LOVOSTAJ
.........................Divlja mačka (Felis silvestris Schreb), u periodu od 1. marta do 31. jula osim na području AP Vojvodine tokom cele lovne godine;
http://webcache.googleusercontent.c...restonline.com/lovostaj.php+lovostaj&cd=4&hl=
 
lisice pa lisice-uhvatio se blajbiner..misari,poljske eje,sove pogotovo ne pominjes ili nisi cuo..
ovo me narocito zanima-od kad lovci vrse PROCENU STETE?

Ne dao nam Bog još i to! :sad2:

LOVOSTAJ
.........................Divlja mačka (Felis silvestris Schreb), u periodu od 1. marta do 31. jula osim na području AP Vojvodine tokom cele lovne godine;
http://webcache.googleusercontent.c...restonline.com/lovostaj.php+lovostaj&cd=4&hl=

Da, onda ih oni koji kao vode računa ne ubijaju ali ih tokom ostatka godine nemilice tamanite.

Sad se malo vredjamo,a????
NEMAJU svi psa cuvara-najcesce je to pas cuvar iz fci grupe dodz...sto se dobre ograde tice verujem da znas kako su dobre ograde kojom je zivina ili stoka ogradjena..verujem da si videla tokom provedene obavezne prakse .....

Ne izvrći, ne vređam, iznosim činjenice. I restani sa tom projekcijom, otkad su činjenice vređanje? S druge strane, kad smo već kod vređanja, možda ti na ovaj već postojeći ban dodam i još jedan poen zbog ovoga "pokondirena tikva". Znaš li ti onu izreku o prosutom mleku i plakanju? Nje se očigledno ne sete na vreme oni koji neće da nabave psa čuvara. Nije da ne mogu, pa NO bez papira ima da se nađe za 50-tak evra! A ne verujem da su oni jadni ljudi iz Žičke reke, tamo sa vrha, ispod samih Stolova, išta platili svog psa, mešanca šarplaninca sa bodljikavom ogrlicom, ljudi su svesni gde žive i ponašaju se u skladu s tim.
 
Poslednja izmena od moderatora:
lisice pa lisice-uhvatio se blajbiner..misari,poljske eje,sove pogotovo ne pominjes ili nisi cuo..
ovo me narocito zanima-od kad lovci vrse PROCENU STETE?

Ko je to opet banovao mog neprijatelja Grabovca? :evil:

Lisice spominjem zato sto se one MASOVNO unistavaju od strane lovaca, a jedne su od NAJKORISNIJIH zivotinja u poljoprivredi...

Na drugom mestu je POLJSKA VRANA ili gacac...

Gacac pravi stete u poljoprivredi samo u vreme nicanja kukuruza, ali je ostalih 11 meseci od OGROMNE KORISTI jer se hrani najopasnijim biljnim stetocinama, posebno pipama koje su mu prava poslastica...

Orlovi, sove, jastrebi, kopci i ostale ptice koje se hrane tekunicama, krticama, misevima, slepim kucicima, hrckovima i drugim glodarima - ne zelim ni da spominjem..

To je cak i lovcima jasno.
 
ovo me narocito zanima-od kad lovci vrse PROCENU STETE?

Prvo sto bi zakonodavac trebao da donese je Naredba da se SVE PUSKE moraju drzati zakljucane pri opstini, policiji ili vojnom odseku.

Samo kada biolozi, ekolozi i agronomi ustanove da se neka vrsta prenamnozila - lovci bi trebali da dobiju DOZVOLU DA UZMU SVOJE PUSKE i ubiju tacno onoliko jedinki koliko su za to dobili dozvolu.

Sta ce im inace puske kod kuce?

Da idu u krivolov ili da ubiju nekog.

Treceg nema.
 
Ajd sad malo da diskutujemo o jednoj temi pred kojom svi zatvaraju oci ili okrecu tok diskusije u drugom pravcu;tice se nadoknade stete nastale od strane vasih sticenika.
Sta ja da radim kad ako mi neko od vasih sticenika napravi stetu:bilo da su to usamljene jedinke ili copori vukova ili pasa,macaka?Kome ja da se zalim,koga da jurim za nadoknadu stete?Nemojte mi samo reci da su reagovali instiktivno!!!!!!!!!:think::think::think:

kad si tako pametan, ti meni reci ko njima nadoknadjuje stetu i ovakvo zlo?

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/203768/Psu-odsecena-glava-u-selu-kod-Zajecara
 
Prvo sto bi zakonodavac trebao da donese je Naredba da se SVE PUSKE moraju drzati zakljucane pri opstini, policiji ili vojnom odseku.

Samo kada biolozi, ekolozi i agronomi ustanove da se neka vrsta prenamnozila - lovci bi trebali da dobiju DOZVOLU DA UZMU SVOJE PUSKE i ubiju tacno onoliko jedinki koliko su za to dobili dozvolu.

Sta ce im inace puske kod kuce?

Da idu u krivolov ili da ubiju nekog.

Treceg nema.

Svadbe si zaboravio-pucanje u jabuku--stari srpski obicaj kome je preteca luk i strela.....
 
Pucanje u vazduh na veseljima je zakonom zabranjeno jer čak i metak u slobodnom padu je opasan.Znaš sigurno bar za jedan slučaj da je neko tako nastradao ili bar ostao u invalidskim kolicima.
 
Ko je to opet banovao mog neprijatelja Grabovca? :evil:

Lisice spominjem zato sto se one MASOVNO unistavaju od strane lovaca, a jedne su od NAJKORISNIJIH zivotinja u poljoprivredi...

Na drugom mestu je POLJSKA VRANA ili gacac...

Gacac pravi stete u poljoprivredi samo u vreme nicanja kukuruza, ali je ostalih 11 meseci od OGROMNE KORISTI jer se hrani najopasnijim biljnim stetocinama, posebno pipama koje su mu prava poslastica...

Orlovi, sove, jastrebi, kopci i ostale ptice koje se hrane tekunicama, krticama, misevima, slepim kucicima, hrckovima i drugim glodarima - ne zelim ni da spominjem..

To je cak i lovcima jasno.

Jedini iskreni neprijatelj ako tako mogu da kazem-bre blajbingeru nisu lisice toliko naivne da se masovno POUNISTAVAJU od strane tebi mrskih lovaca....Sto se tice POLJSKE VRANE ili gačca jverujem da ti je poznato koliko gnezda ptica pevačica biva opljackano u periodu reprodukcije...
 
Pucanje u vazduh na veseljima je zakonom zabranjeno jer čak i metak u slobodnom padu je opasan.Znaš sigurno bar za jedan slučaj da je neko tako nastradao ili bar ostao u invalidskim kolicima.

Znam dobro a znam da zna i blajbinger-to je u sali napisano iz razloga sto je napisao da sve puske treba da stoje van domasaja lovaca...Slobodan pad,MALO sam tokom studija i polaganja za oruzje obradjivao......
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top