karike kod automobila
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: karike kod automobila

Primećen član
    Učlanjen
    16.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano karike kod automobila

Jel moze neko da mi objasni sta su karike i zasta sluze?

Domaćin Gax (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Podrazumevano Re: karike kod automobila

Karike se nazivaju još i klipni prstenovi, imaju više funkcija u motoru, npr. transport toplote, transport ulja uz stvaranje tankog uljnog filma između klipa i cilindra, zaptivanje...
    „Pozdravi Miljojka i metni ga u kofu nek se vozi. Dođi kod mene da ti dam auspuh!”

Ističe se acivi (avatar)
    Učlanjen
    20.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Kucaj u gugl piston rings pa ces naici i na puno slika.

A evo jednog odlicnog linka za to, na engleskom.

http://courses.washington.edu/engr100/Section_Wei/engine/UofWindsorManual/Piston%20and%20Piston%20Rings.htm

Domaćin AVTOVAZ (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

karike se nalaze na bocnoj strani klipa u cilindru..one dihtuju između klipa i cilindra ...ima ih(najcesce kod auta) 3.. kompresiona ispod nje polukompresiona i uljna....
    one sluze da obezbjede potrebnu kompresiju u cilindru...a između njih i clilindra tokom rada motora cirkulise ulje koje sluzi da sprijeci njihovo habanje...kad motor pređe dosta km ..karike se pohabaju...dovode do pada kompresije ...motor pocinje da trosi ulje i pusta uljne pare iz iberlaufa...onda se najcesce radi generalna...dobro ima tu raznih mogućnosti neko promjenim samo karike a cilindar mu ostane izrisan neko busi blok na 2 ili 3 specijalu..zavisno itd....uglavnom ovo je ukratko ....

vidis ove bocne proreze na klipu...tu su smjestene karike jedna ispod duge predhodno nabrojanim redom...
    Poslednji put ažurirao/la AVTOVAZ : 18.08.2010. u 12:01
    U.S. AND NATO TROOPS WILL END UP IN THE DUMP OF HISTORY!!!

Ističe se acivi (avatar)
    Učlanjen
    20.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Odlicno objasnjenje, Avtovaz! Mene mrzelo da pisem, zurio sam, a ti si bas lepo ovo objasnio i moraam da se nadovezem samo- kad vam neko kaze da mu auto ne trosi ni gram ulja_ laze kao pas! Svaki auto mora da trosi ulje, makar 100ml na 10000km, ali ipak potrosi, i to se lepo vidi iz objasnjenja Avtovaza. Kad karike na klipovima razmazuju ulje po zidovima cilindara, to ulje nikad ne moze u potpunosti da se zadrzi u motoru, neki vrlo mali deo sagori. E, sad, kad nesto nije u redu sa karikama ili ventilima, gumicama ventila (mada, sve ovo obicno zajedno ode manje - vise) onda je potrosnja ulja primetno veca, a nekad i ogromna.

Iskusan trucker_sd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    169

i to ulje i SVE drugo je na autu potrosna roba, sve ima vek
    cak i kad nemam prednost - umrlice se pisu drugima

Domaćin AVTOVAZ (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Citat Original postavio acivi Pogledaj poruku
    Odlicno objasnjenje, Avtovaz! Mene mrzelo da pisem, zurio sam, a ti si bas lepo ovo objasnio i moraam da se nadovezem samo- kad vam neko kaze da mu auto ne trosi ni gram ulja_ laze kao pas! Svaki auto mora da trosi ulje, makar 100ml na 10000km, ali ipak potrosi, i to se lepo vidi iz objasnjenja Avtovaza. Kad karike na klipovima razmazuju ulje po zidovima cilindara, to ulje nikad ne moze u potpunosti da se zadrzi u motoru, neki vrlo mali deo sagori. E, sad, kad nesto nije u redu sa karikama ili ventilima, gumicama ventila (mada, sve ovo obicno zajedno ode manje - vise) onda je potrosnja ulja primetno veca, a nekad i ogromna.
    svakako...teorecki je nemoguce da auto neprotrosi ni gram ulja....obicno potrose
    0.2 -0.3 l ulja kada je motor jos uvjek "nov"....potrosnja ulja zavisi cesto i od marki ulja kao i gradacije....manje kvalitetna ulja kao INA,OPTIMA najcesce automobili najmanje trose...sto uopste neznaci da su oni dobri....recimo veliki se broj ljudi zalio da im ulja ESSO;Mobil 1,castrol i jos poneki izazivaju potrsnju sto moze da bude ali isto tako neznaci da je ulje lose,da nije "original" ....
    Poslednji put ažurirao/la AVTOVAZ : 19.08.2010. u 15:27
    U.S. AND NATO TROOPS WILL END UP IN THE DUMP OF HISTORY!!!

Primećen član
    Učlanjen
    16.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

i jos jedno pitanje, da ne otvaram drugu temu...... Lampica da nema ulja sija dok automobil stoji u mestu, neki put trepce a neki put samo sija a dok se auto vozi onda nista lampica ugasena. Do cega to moze da bude?

Ističe se acivi (avatar)
    Učlanjen
    20.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Ùf, ajde bolje idi kod majstora, mozda su ti otisli lezajevi na radilici, al da te ja ne bih plasio i lupao ovamo, bolje idi da neko to pogleda. To moze da bude los znak, da treba da se radi motor. Jel ti mnogo trosi ulje, kakva je kompresija motora? Jel dobro vuce u svim rezimima? Mislim i na niskim i na visokim obrtajima?

Poznat Dule 021 (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    165

Citat Original postavio SilverBullet#387 Pogledaj poruku
    i jos jedno pitanje, da ne otvaram drugu temu...... Lampica da nema ulja sija dok automobil stoji u mestu, neki put trepce a neki put samo sija a dok se auto vozi onda nista lampica ugasena. Do cega to moze da bude?
    To ti se pali lampica od davaca pritiska ulja sto znaci da kad su mali obrtaji,mali i pritisak a kad povecas obrtaje zato ugasi lampicu jer je i veci pritisak.
    Svakako nesto ti nije u redu sa motorom jer ta lampica ne sme da svetli nikako.
    Znaci,sto rece Acivi,pravac servis pa neka vide sta je.
    Čovek u životu treba da se pruži onoliko koliko je dugačak!

Zainteresovan član palvet (avatar)
    Učlanjen
    16.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    22

Da li se ovi problemi mogu premostiti na neko vreme korišćenjem "Long life " ulja?

botr nije na forumu
    Tolerancija mi nije jaca strana, svi drugi grese, a ja sam bez mana!
    Domaćin botr (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Koji problemi? Povecana potrosnja ulja? Donekle moze, npr. nekim 10/15 ili 20w/60 uljem, al isve je to kratkog veka, od par stotina do par hiljada km, zavisno od stanja motora.
    R.I.P. Righty, lost but never forgotten

Slične teme

1. Karike...?!
    Autor RiRi11 u forumu Tinejdžeri
    Odgovora: 82
    Poslednja poruka: 14.09.2009., 05:24
  2. Karike
    Autor kave u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 26.03.2008., 16:49
  3. Karike u lancu ratova
    Autor etleboro u forumu Politika