Istorija srpskog naroda (4 knjige) - Vladimir Ćorović

Da li neko (slucajno) zna cene ovog kompleta kod ulicnih prodavaca? I da li je neko citao, da li su dobre knjige?

Ne znam cenu tog kompleta, ali ga Ćorovićev tekst ima sigurno u 3-4 izdanja raznih izdavačkih kuća, a cena varira od kvaliteta štampe, ilustracija, mapa (jednom rečju šminke), a tekst je jedan te isti i imaš ga na www.rastko.rs .
Nije mi samo jasno zašto se svi i danas toliko lože na Ćorovićevu sintezu srpske istorije. Od vremena kad je napisana do danas, mnogo je vode proteklo Dunavom, mnogo se istraživalo, mnogi događaji su podrobnije obrađeni i razjašnjeni, nekad i u svetlu novih izvora. Ćorovićeva sinteza danas spada u zastarelu literaturu iako je njen doprinos u razvoju srpske istoriografije od velikog značaja. Najbolja sinteza srpske istorije je Grupa autora - Istorija srpskoga naroda u X toma, ali je cena paprena. Ako imaš sreće možda možeš naći polovno za neku smešnu sumu. Ljudi nemaju pojma koliko to vredi i prodaju za džaba. Ja sam uspeo da kupim komplet pre dve godine za 50 evra od nekog lika na ulici. Knjige su bile u odličnom stanju, verovatno nikada otvorene.
 
Ja se ne "ložim", nego sam na te knige danas naleteo...;) Tj. na 3 knjige (a ima ih 4 u tom izdanju). Izgledaju ovako -> http://www.knjigaknjiga.com/knjiga.php?k=3142&kat=94 . To je prvi razlog. Drugi razlog je to što sam ja student i ne mogu sebi da priuštim takav luksuz da dam stotinak evra za knjige koje želim da pročitam, da saznam nešto više nego što ima u udzbenicima za srednju školu i fakultet (ne treba mi kao stručna literatura). Takođe, vidiš da sam lepo pitao da li su dobre te knjige, jer nisam upoznat.:);)
 
Ja se ne "ložim", nego sam na te knige danas naleteo...;) Tj. na 3 knjige (a ima ih 4 u tom izdanju). Izgledaju ovako -> http://www.knjigaknjiga.com/knjiga.php?k=3142&kat=94 . To je prvi razlog. Drugi razlog je to što sam ja student i ne mogu sebi da priuštim takav luksuz da dam stotinak evra za knjige koje želim da pročitam, da saznam nešto više nego što ima u udzbenicima za srednju školu i fakultet (ne treba mi kao stručna literatura). Takođe, vidiš da sam lepo pitao da li su dobre te knjige, jer nisam upoznat.]:);)

Takođe, mislim da ti je sve lepo objašnjeno, nema razloga da se brecaš. ;) A sve zbog toga što bi se sigurno pojavila masa njih koja će ti reći da je to jedna od najboljih knjiga za našu istoriju i sl. Daleko je danas od toga.
 
Poslednja izmena:
Da li neko (slucajno) zna cene ovog kompleta kod ulicnih prodavaca? I da li je neko citao, da li su dobre knjige?

Jel te interesuje nesto konkretno iz istorije Srba, mogu da ti preporucim literaturu? Corovic je najbolja literatura za celokupnu istoriju Srba, tako da oni koji hoce da saznaju celokupnu istoriju, najbolje je da uzmu njega. Ako te zanima konkretno recimo period 19. veka, onda nemoj njega.
 
@Stari lav
E, o tome sam ti govorio ;)

Reci mi molim te cime se bavis? Ja sam istoricar i stojim iza svojih reci. Corovic je daleko najbolja literatura za kompletnu istoriju Srba sazetu na manje od 1000 strana. Dakle, pored Corovica, postoji istorija srpskog naroda i istorija naroda Jugoslavije, ali su one znatno obimnije u vise tomova.
Ako zelis osnovno (i vise od toga) znanje CELOKUPNE istorija Srba, onda obavezno Corovic. Ako zelis dublje da se bavis nekim odredjenim periodom, javi pa da ti predlozim OPSTEPRIHVACENU literaturu, a ne da slusas ovde neke koji ne znaju sta pricaju.
 
Reci mi molim te cime se bavis? Ja sam istoricar i stojim iza svojih reci. Corovic je daleko najbolja literatura za kompletnu istoriju Srba sazetu na manje od 1000 strana. Dakle, pored Corovica, postoji istorija srpskog naroda i istorija naroda Jugoslavije, ali su one znatno obimnije u vise tomova.
Ako zelis osnovno (i vise od toga) znanje CELOKUPNE istorija Srba, onda obavezno Corovic. Ako zelis dublje da se bavis nekim odredjenim periodom, javi pa da ti predlozim OPSTEPRIHVACENU literaturu, a ne da slusas ovde neke koji ne znaju sta pricaju.

Verovatno čudo od deteta kad si već stigao da budeš istoričar sa 22 godine, ako se ne varam, i još da se baviš naučnim radom :confused: Što se mene tiče ja sam diplomirani istoričar, i još uvek se ne bih usudio da kažem za sebe da se bavim naučnim radom iako istražujem i piskaram nešto. .
 
Poslednja izmena:
Verovatno čudo od deteta kad si već stigao da budeš istoričar sa 22 godine, ako se ne varam, i još da se baviš naučnim radom :confused: Što se mene tiče ja sam diplomirani istoričar, i još uvek se ne bih usudio da kažem za sebe da se bavim naučnim radom iako istražujem i piskaram nešto. .

Ne zelim da kvarim coveku temu oko prepucavanja sa tobom. Daj argumente za ono sto si rekao vezano za temu, pa da vidimo ko je u pravu.

A sto se tice cuda od deteta, ja za sebe to nisam rekao, izgleda da si ti to primetio ;)
 
Ne zelim da kvarim coveku temu oko prepucavanja sa tobom. Daj argumente za ono sto si rekao vezano za temu, pa da vidimo ko je u pravu.

A sto se tice cuda od deteta, ja za sebe to nisam rekao, izgleda da si ti to primetio ;)

Hm, hm...ja sam već objasnio u svom prvom postu, i to je sasvim dovoljno, naročito ako je neko čudo od deteta, da shvati zašto Ćorovićeva knjiga spada u zastarelu literaturu. A ako neko hoće samo čisto da stvori šturu sliku o istoriji srpskoga naroda bez previše mlaćenja uzrocima i posledicama, sve sinteze su dobre, dobar je i Stanoje Stanojević za to iako je daleko slabiji istoričar od Ćorovića, a i jeftiniji i sažetiji (400 strana). Poslednje izdanje izdao je BOOK-MARSO 2001. i još je viđam po sajmovima. A ako neko hoće ozbiljnu sintezu, jedina takva je Istorija Srpskog naroda u X toma. Dovoljno je reći da je to obavezna literatura za sve ispite iz nacionalne istorije. Ćorovića ima samo u tragovima, možda po neki njegov članak uleti tu s vremena na vreme.

A ja da citiram samo još jednom onaj post od kog si ti počeo da se prepucavaš sa mnom, mada se ja tebi nakon ove izjave ni obratio nisam, nego postavljaču teme:

dulebass:
...Corovic je najbolja literaturaza celokupnu istoriju Srba , tako da oni koji hoce da saznaju celokupnu istoriju, najbolje je da uzmu njega....

Vrlo, da tako kažem, površna izjava sa stanovišta jednog istoričara, kako se predstavljaš.
 
Poslednja izmena:
Hm, hm...ja sam već objasnio u svom prvom postu, i to je sasvim dovoljno, naročito ako je neko čudo od deteta, da shvati zašto Ćorovićeva knjiga spada u zastarelu literaturu. A ako neko hoće samo čisto da stvori šturu sliku o istoriji srpskoga naroda bez previše mlaćenja uzrocima i posledicama, sve sinteze su dobre, dobar je i Stanoje Stanojević za to iako je daleko slabiji istoričar od Ćorovića, a i jeftiniji i sažetiji (400 strana). Poslednje izdanje izdao je BOOK-MARSO 2001. i još je viđam po sajmovima. A ako neko hoće ozbiljnu sintezu, jedina takva je Istorija Srpskog naroda u X toma. Dovoljno je reći da je to obavezna literatura za sve ispite iz nacionalne istorije. Ćorovića ima samo u tragovima, možda po neki njegov članak uleti tu s vremena na vreme.

A ja da citiram samo još jednom onaj post od kog si ti počeo da se prepucavaš sa mnom, mada se ja tebi nakon ove izjave ni obratio nisam, nego postavljaču teme:



Vrlo, da tako kažem, površna izjava sa stanovišta jednog istoričara, kako se predstavljaš.


Istorija srpskog naroda je kapitalno delo, medjutim pomalo se gubi njegova funkcija. Zasto? Za ispite je svakako dobra, medjutim, znatno je bolje, ako vec hoces da citas nesto vece od jedne knjige za celokupnu istoriju, citati redom odredjene knjige ze odredjeni period. Primer:

Ako hoces Nemanjice, svakako nemoj ni Corovica ni istoriju srpskog naroda. Uzmes Blagojevica.

Ako hoces Prvi srpski ustanak, uzmes najnovije izdanje Radosa Ljusica vozd Karadjorde.

Ako hoces Drugi ustanak i period Miloseve vladavine, imas kapitalno (malo zastarelo) delo u 3 toma od Gavrilovica, kao i u jednoj knjizi na 500 strana od Stojancevica.

Od vladavine ustavobranitelja do 1903. ubedljivo najbolji je Slobodan Jovanovic sa svoje 4 knjige iz tog perioda (vlada ustavobranitelja, druga vlada Milosa i Mihaila, vlada Milana Obrenovica i vlada Aleksandra Ovrenovica). Sigurno neces za recimo ustavobranitelje uzeti istroiju srpskog naroda i Corovica.

Za prelaz 19. i 20. veka je veoma dobro procitati knjigu u 3 toma od Dragoljuba Zivojinovica Kralj Petar I Karadjordjevic, kao i od Branislava Gligorijevica, takodje u 3 toma, kralj Aleksandar Karadjordjevic.

Da ne sirim dalje, posle ima mnogo knjiga. Na primer o Nikoli Pasicu, o politickom zivotu u SHS, pa onda knjige spske vojvode itd.....


Posto sumnjam da ce decko citati sve ovo navedeno, i dalje stojim iza svojih reci da procita Corovica i da ima uvid u sprsku istoriju.
 
Ne budi smešan ovim nabrajanjem, ne govorim ja uzalud sve vreme SINTEZA srpske istorije u šta spada Ćorović i Istorija Srpskog naroda u X toma, Stanoje Stanojević, Konstantin Jireček itd. Znam ja vrlo dobro koji članci, knjige, pa ako ćemo tako, i originalni izvori treba da se čitaju za koji istorijski period i oblast, ali to nije za "običnog" čitaoca. I o tome se ovde uopšte ne govori..


Posto sumnjam da ce decko citati sve ovo navedeno, i dalje stojim iza svojih reci da procita Corovica i da ima uvid u sprsku istoriju.


Pa nešto drugačije su glasile te tvoje reči na početku. ;)

Corovic je najbolja literatura za celokupnu istoriju Srba, tako da oni koji hoce da saznaju celokupnu istoriju, najbolje je da uzmu njega.
 
U prvoj recenici sam rekao rec "uvid", a u drugoj rec najbolji za celokupnu na jednom mestu. Cim o istoriji celog naroda pise u jednoj knjizi, znaci da se radi samo o uvidu, a nikako o svemu sto treba da se zna.Tako da zaista ne razumem koje mi se to reci ne slazu.

Hm, samo si malo permutovao redosled kojim si pisao rečenice. Od najboljeg za celokupnu srpsku istoriju, postade najbolji za uvid u srpsku istoriju. Što nije isto, ni približno.

Nema više šta da se širi priča. Za kakav-takav uvid, svejedno je koju sintezu će uzeti neko da čita. (Ali Ćorovićeva knjiga ne vredi tih 1000 dinara za koliko se prodaje a pogotovo ne ona sa gomilom dodatih ilustracija koja se prodaje za nekih 7.000). Jedini razlog zbog koga se ona toliko štampa i toliko je sveprisutna je to što izdavači za nju ne plaćaju nikome naknadu za autorska prava, a tekst mogu kompletan da nađu na internetu, samo da ga propuste kroz štampariju.
 
Hm, samo si malo permutovao redosled kojim si pisao rečenice. Od najboljeg za celokupnu srpsku istoriju, postade najbolji za uvid u srpsku istoriju. Što nije isto, ni približno.

Nema više šta da se širi priča. Za kakav-takav uvid, svejedno je koju sintezu će uzeti neko da čita. (Ali Ćorovićeva knjiga ne vredi tih 1000 dinara za koliko se prodaje a pogotovo ne ona sa gomilom dodatih ilustracija koja se prodaje za nekih 7.000). Jedini razlog zbog koga se ona toliko štampa i toliko je sveprisutna je to što izdavači za nju ne plaćaju nikome naknadu za autorska prava, a tekst mogu kompletan da nađu na internetu, samo da ga propuste kroz štampariju.

Na kraju cemo i da se slozimo. To sto se Corovic prodaje svuda, ne znaci da je najbolji, vec iz razloga koje si naveo. Ima jos primera, na primer, ne znam da li si "kacio" Fajfrica? On nije istoricar, a njegove knjige o Nemanjicima, krstaskim ratovima, ruskim i vizantijskim carevima, se prodaju svuda, a daleko su od ozbiljnog istorijskog rada.

Pogresno smo krenuli sa raspravom. Jednostavno, ako neko hoce za 10-ak dana da se uputi u srpsku istoriju, nema boljeg resenja. Istorija srpskog naroda je preobimna za to, a opet, ako se vec utrosi toliko vremena, bolje je da se cita pojedinacno, kao sto sam naveo.
 

Back
Top