Posljedni Bogumil u BIH
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Posljedni Bogumil u BIH

Domaćin siticentar (avatar)
    Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Podrazumevano Posljedni Bogumil u BIH

http://www.bistrobih.ba/nova/?p=15820
    http://bs.wikipedia.org/wiki/Posljednji_bogumili
    Ja znam da mnogi neće moći prihvatiti činjenicu da se bogumilstvo u BiH zadržalo dugo poslije dolaska Turske na ove prostore.
    Tačnih podataka nema ali negdje sam pročitao da preko 80% današnjih muslimana potiće od Bogumila što znaći da je lažna teza da su svi muslimani bili ptavoslavci ili katolici.
    Da su se Bogumili zadržali i pod slovenskim imenima poput Lazara Drljaće koji nije bio pravoslavac kazuje da su kako muslimani tako i pravoslavci i katolici u BiH promjenili vjeru odnosno porjeklom Bogumili.

Buduća legenda Дон (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Podrazumevano Re: Posljedni Bogumil u BIH

Glupost ordinarna...

Čuj bogumil!? A, jel' su mu i mama i tata bili bogumili? Iz koje crkve ima krštenicu?

Drljače su iz sela Goleša podno Vlašića. To je čisto srpsko selo. Poznajem mnoge Drljače, i svi su Srbi pravoslavci. Jedan deo Drljača je za vreme Turaka iselio u Liku, u tadašnju A-U monarhiju.

A, taj Lazar Drljača je iz nekog svog protesta ili sklonosti romantizmu 1932. izjavio da je bogumil. To bi bilo isto kao kada bih sada ja izjavio da sam slovenski paganin i da verujem u Peruna, Kevu, Teuta, Vesnu i ostale slovenske bogove. Budalaština ekscentričnog slikara...
    РАДИЈЕ БИХ ДА МЕ ОБЕСЕ ЗБОГ ВЕРНОСТИ,НЕГО ДА МЕ НАГРАДЕ ЗА ИЗДАЈУ.

Domaćin Mjöllnir (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    77

Citat Original postavio Donqihote Pogledaj poruku
    Glupost ordinarna...

Čuj bogumil!? A, jel' su mu i mama i tata bili bogumili? Iz koje crkve ima krštenicu?

Drljače su iz sela Goleša podno Vlašića. To je čisto srpsko selo. Poznajem mnoge Drljače, i svi su Srbi pravoslavci. Jedan deo Drljača je za vreme Turaka iselio u Liku, u tadašnju A-U monarhiju.

A, taj Lazar Drljača je iz nekog svog protesta ili sklonosti romantizmu 1932. izjavio da je bogumil. To bi bilo isto kao kada bih sada ja izjavio da sam slovenski paganin i da verujem u Peruna, Kevu, Teuta, Vesnu i ostale slovenske bogove. Budalaština ekscentričnog slikara...

A ja nevičan, u prljavoj trci
    smijem se čestit nad praznom mrežom

Aktivan član DRVOSEČA (avatar)
    Učlanjen
    16.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    51

Citat Original postavio siticentar Pogledaj poruku
    Ja znam da mnogi neće moći prihvatiti činjenicu da se bogumilstvo u BiH zadržalo dugo poslije dolaska Turske na ove prostore.
    Tačnih podataka nema ali negdje sam pročitao da preko 80% današnjih muslimana potiće od Bogumila što znaći da je lažna teza da su svi muslimani bili ptavoslavci ili katolici.
    Da su se Bogumili zadržali i pod slovenskim imenima poput Lazara Drljaće koji nije bio pravoslavac kazuje da su kako muslimani tako i pravoslavci i katolici u BiH promjenili vjeru odnosno porjeklom Bogumili.
    Боравио сам у Босни овог лета и сусрео се са овом теориом. Односно са њеним заступницима. Једног таквог сам упознао у археолошком кампу у Високом. Присуство пирамида и других стааарих објеката је још више распламсавало његову машту. Изјашњавао се као Богумил. Ich bin Bogumilen... представљао се тако неким немачким туристима. Повезаност босанске пирамиде са пирамидама Маја из јужне америке објашњавао је помоћу некакве заједничке речи Бошњачког и њиховог језика, '' Мајаба ''. Сама реч у преводу на овдашњи дијалект значи '' ма да бре.. '' ...али ето лик је истриповао своје...

Видим да и ти правиш исту грешку. Мешаш вероисповест и националност. Ова псеудохришћанска секта појавила се међу Србима за време Стевана Немање. Он је вернике '' богумилске цркве '' прогнао у Босну. Тако да је редослед мењања вера могао бити следећи...

Родоверије, Православље, Богумилство, Ислам, ???...
    Родоверије, Богумилство, Ислам, ???...

У сваком случају од Србскога имена потурице побећи не могу.
    www.fliiby.com/bus

Elita peti ligament (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

Koja šizofrenija međ' poturicama. Kako, o kako, pokazati da nisu poturčeni Srbi?

Oni stvarno vjeruju u ove gluposti, to mi je najsmiješnije/najtužnije.

Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Citat Original postavio Donqihote Pogledaj poruku
    Glupost ordinarna...

Ja Sam u Travniku i poznajem sva prezimena sa opštine Travnik. a i Hstoriju sela Goleš i njegove stanovnike. Sve dokazuje da si ti sklon lažima iz kog razloga neznam.
    Selo Goleš (staro naselje) 95% je bilo i ostalo muslimansko selo. Do izgradnje pruge u Vrijeme austro-ugarske i ž. stanice za potrebe sela Goleš u današnjem novom dijelu Goleša nije bilo niti jedne kuće prema tome ni ljudi sa prezimenom Drljača.
    Ž. stanica je otvorena na od bogatih Halepa (muslimana) oduzetoj zemlji i sva zemlja oko stanice po otimačini je data kmetovima Srbima iz Turskog vakta koji su bili nastanjeni u katunima oko i u Gornjim i Donjim Krčevinama i Pačavrama koji su napravili kuće oko Ž. stanice i tako je nastao dio Goleša sa večinskim srpskim stanovništvom.
    I pred sam rat u selu Goleš Muslimani/ Bošnjaci su bili apsolutna večina do 92 i napada na muslimanski dio goleša kada je do temelja porušena džamija u Golešu, stara preko 300 godina i protjerani svi neSrbi..
    Podatci o selu goleš kazuju kako se procenat Srba u elu Goleš povećavao u predratnih 20 godina.
    Ovo su zvanični podatci o stanovništvu sela Goleš za koje ti kažeš da je čisto Srpsko selo.

Goleš
    godina popisa 1991. 1981. 1971.
    Muslimani 554 (51,24%) 519 (51,90%) 447 (54,57%)
    Srbi 520 (48,10%) 476 (47,60%) 371 (45,29%)
    Hrvati 2 (0,18%) 1 (0,10%) 1 (0,12%)
    Jugoslaveni 0 2 (0,20%) 0
    ostali i nepoznato 5 (0,46%) 2 (0,20%) 0
    ukupno 1.081 1.000 819

Buduća legenda C0NSIGLIERI (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1308

A Mari usque ad Mare

Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Citat Original postavio DRVOSEČA Pogledaj poruku
    Боравио сам у Босни овог лета и сусрео се са овом теориом. Односно са њеним заступницима. Једног таквог сам упознао у археолошком кампу у Високом. Присуство пирамида и других стааарих објеката је још више распламсавало његову машту. Изјашњавао се као Богумил. Ich bin Bogumilen... представљао се тако неким немачким туристима. Повезаност босанске пирамиде са пирамидама Маја из јужне америке објашњавао је помоћу некакве заједничке речи Бошњачког и њиховог језика, '' Мајаба ''. Сама реч у преводу на овдашњи дијалект значи '' ма да бре.. '' ...али ето лик је истриповао своје...

Видим да и ти правиш исту грешку. Мешаш вероисповест и националност. Ова псеудохришћанска секта појавила се међу Србима за време Стевана Немање. Он је вернике '' богумилске цркве '' прогнао у Босну. Тако да је редослед мењања вера могао бити следећи...

Родоверије, Православље, Богумилство, Ислам, ???...
    Родоверије, Богумилство, Ислам, ???...

У сваком случају од Србскога имена потурице побећи не могу.
    Ja nigrje nisam pomješao u postu bogumile i nacionalnost.
    Vaša teorija da smo svi postali od katolika i pravoslavaca je jednostavno lažna.
    Kako onda vjerovati i u teoriju Podovjerje, Pravoslavlje, Bogumilstvo, Islam ??? i ???
    Ja vjerijem teoriji da je večina današnjih muslimana prešlo na Islam sa Bogumilstva.
    Veliki dio današnjih pravoslavaca i katolika u nBiH su primili krščanstvo a bili su Bogumili.
    I sa Srbima Bošnjacima i Hrvatima kao nacijama je slična situacija večinom su svi bili Drbri bošnjani, bošnjaci, pročitajte fra Ivu Frnju Jukića, Fra Grgu Martića i mnoge druge čije pisanje ne odgovara Velikosrpskoj i Velikohrvatskoj ideologiji.

Buduća legenda Lacibg (avatar)
    Učlanjen
    31.08.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    372

Da, da. I imate piramide ...

Al je šašavo ovo hrvatsko cvijeće, dal je to od sunčanice ?!

Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Citat Original postavio peti ligament Pogledaj poruku
    Koja šizofrenija međ' poturicama. Kako, o kako, pokazati da nisu poturčeni Srbi?

Oni stvarno vjeruju u ove gluposti, to mi je najsmiješnije/najtužnije.
    Neophodna je srbizacija Bošnjaka kako bi se srbizovala BIH i načinila Velika Srbija.
    Stvarno je šizofrenije dokazivati lažnu teoriju da je neko Srbin ko zaista ni u 20% slučajeva nema veze sa Srbima i srbstvom.
    NIŠTA OD VELIKE SRBIJE.

Iskusan kaai79 (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    126

Pa sad neznam tacno na sta vas asoicira bogumilstvo je ustvari jedna hriscanska sekta ,imalo je i u bugarskoj ,njegovi vernici nisu isli u crkve kao sto su to tada cinili hriscani .A obrede su obavljali pod vedrim nebom i to one iste koji se obavljaju u crkvama .
    Razlog je ipak finansiski .Jel nisu izdvajali ovce za svestena lica i institucije.
    Vecina je bila sirotinja .Mozda i zato razlog primanja islama jel nisu imali dovoljno razvijene strukture i hijararhiju.
    Tvrdnja da je to neka posebna religija koja je bila slicna islamu pa su zato svi presli u islam je velika glupost .
    Nema Boga nema djavola .
    A ko se to smeje nad covekom.

Aktivan član DRVOSEČA (avatar)
    Učlanjen
    16.05.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    51

ево једног богумила... одмара се човек...

www.fliiby.com/bus

Elita
    Učlanjen
    15.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Neophodna je srbizacija Bošnjaka kako bi se srbizovala BIH i načinila Velika Srbija.
    Stvarno je šizofrenije dokazivati lažnu teoriju da je neko Srbin ko zaista ni u 20% slučajeva nema veze sa Srbima i srbstvom.
    NIŠTA OD VELIKE SRBIJE.
    Не желите да будете Срби, а ко Вам брани да лепо будете Турци! Волели би сте Ви то, али има један проблем сви ови покушаји ревизије историје имају у ствари само један циљ - СТВАРАЊЕ БОСАНСКЕ НАЦИЈЕ, где би били и Муслимани и Срби Хрвати, а онда би сте Ви полако "радили посао", као што сте са Хрватима у већем делу федерације већ завршили!

Buduća legenda dragon x (avatar)
    Učlanjen
    29.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    599

NIŠTA OD VELIKE SRBIJE.
    SRPSKI ETNOGRAFSKI ZBORNIK
    NASELJA SRPSKIH ZEMALJA
    SRPSKA KRALJEVSKA AKADEMIJA 1908

Sarajevsko polje

9.Kotorac

Porijeklo stanovništva

Od današnjih porodica u Kotorcu najstariji su: Zukići, Serdarevići, Alilovići, Viteškići, Hajrići, Sarajkići, Ganije i Menedike. Za Serdareviće, Viteškiće, Sarajkiće i Hajriće pričaju da su jedna porodica i da potiču od starih porodica kotoračkih, koji su pri padu Kotorca primili islam i izgubili staro porodično prezime. A ovo se isto može reći i za Zukiće, Aliloviće, Ganije i Menedike. Viteškići su ovako prozvati po majci dovedenoj ispod Vitez-planine, a prije su se zvali Hajrićima. Sarajkići su takođe prozvati po majci dovedenoj iz Sarajeva.

Veliki Vojvoda, Gospodar Istoka i Bliskoistočni vladar te Car Ruske Zemlje (koja graniči gdje hoće) VLADIMIR PUTIN naređuje: neka bude svjetlost!!

Elita peti ligament (avatar)
    Učlanjen
    22.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    288

NIŠTA OD VELIKE SRBIJE.
    Srbizacija, dabome. Onda EU, pa NATO, pa Velika Srbija. Milošević, Srebrenica. Uh, Mladić.

Učlanjen
    09.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    156

Citat Original postavio kaai79 Pogledaj poruku
    Pa sad neznam tacno na sta vas asoicira bogumilstvo je ustvari jedna hriscanska sekta ,imalo je i u bugarskoj ,njegovi vernici nisu isli u crkve kao sto su to tada cinili hriscani .A obrede su obavljali pod vedrim nebom i to one iste koji se obavljaju u crkvama .
    Razlog je ipak finansiski .Jel nisu izdvajali ovce za svestena lica i institucije.
    Vecina je bila sirotinja .Mozda i zato razlog primanja islama jel nisu imali dovoljno razvijene strukture i hijararhiju.
    Tvrdnja da je to neka posebna religija koja je bila slicna islamu pa su zato svi presli u islam je velika glupost .
    Velika glupst? što su ptrešli na bolju vjeru Islam od Bogumilstva ili što ne priznaju da su ono što nikad niosu bili ptravoslavci.
    Postoji još moguće jedan razlog gluposti kršđćanstco ih nije priznali jer su bili poštena sirotina.

Veoma poznat Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    290

Pogrešan pdf
    O ovome diskusiju nastavite na pdf istorija
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!