Spomen posljednjem bosanskom bogumilu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

bh_citadela

Buduća legenda
Banovan
Poruka
38.209
stecak-lazar-drljaca.jpg


Otkriven stećak bh. slikaru Lazaru Drljači u Konjicu, u okviru projekta Spomen posljednjem bosanskom bogumilu
Konjic, 15.08.2010 - FTV
U Konjicu je danas, u okviru projekta Spomen posljednjem bosanskom bogumilu, otkriven stećak Lazaru Drljači, bh. slikaru koji je živio i umro kao bogumil. Iz rodnog kraja Lazara Drljače specijalno za ovaj posebni stećak dobavljen je kamen bihacit, koji se vadi iz rijeke Une. Ovu manifestaciju organiziralo je udruženje građana Slavenska ideja kulture – Slavika.
http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=37&ID=30283

“Ja sam poslije Rima i Pariza, gdje sam radio i izlagao, postao tvrdi bosanski seljak. Ja sam bogumil.” Tako je, godine 1932., za sebe rekao, slikar Lazar Drljaca, izdvojivsi se svojim zivotom i djelom kao osobena stvaralacka licnost. Desio se paradoks: sklonivsi se od buke i bijesa zivota, od materijalnog obilja uzimajuci tek samo mrveni, Drljaca je puninom zivota naseljavao svoje slike, akvarele, crteze."
 
Pa znaš da vas interesuje koje je boje trotuar u komšiluku, da se bavite Bošnjacima , njihovim jezikom i porijeklom , pa sam mislila da je dobro da vas informišem.
Dakle - bili u BiH bogumili ..

Ne vidim kakve veze imate vi sa bogumilima,i Bosnjaci i Srbi u Bosni poticu od pravoslavnih Vlaha koje su Turci tamo doseljavali iz Srbije,Crne Gore i Hercegovine...
 
stecak-lazar-drljaca.jpg


Otkriven stećak bh. slikaru Lazaru Drljači u Konjicu, u okviru projekta Spomen posljednjem bosanskom bogumilu
Konjic, 15.08.2010 - FTV
U Konjicu je danas, u okviru projekta Spomen posljednjem bosanskom bogumilu, otkriven stećak Lazaru Drljači, bh. slikaru koji je živio i umro kao bogumil. Iz rodnog kraja Lazara Drljače specijalno za ovaj posebni stećak dobavljen je kamen bihacit, koji se vadi iz rijeke Une. Ovu manifestaciju organiziralo je udruženje građana Slavenska ideja kulture – Slavika.
http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=37&ID=30283

“Ja sam poslije Rima i Pariza, gdje sam radio i izlagao, postao tvrdi bosanski seljak. Ja sam bogumil.” Tako je, godine 1932., za sebe rekao, slikar Lazar Drljaca, izdvojivsi se svojim zivotom i djelom kao osobena stvaralacka licnost. Desio se paradoks: sklonivsi se od buke i bijesa zivota, od materijalnog obilja uzimajuci tek samo mrveni, Drljaca je puninom zivota naseljavao svoje slike, akvarele, crteze."

"Neka oprosti gospodja Evropa, ona nema spomenike kulture. Pleme Inka u Americi ima spomenike, Egipat ima prave spomenike kulture. Neka oprosti gospodja Evropa, samo Bosna ima spomenike. Stećke.

Šta je stećak?

Oličenje gorštaka Bosanca!

Šta radi Bosanac na stećku?

Stoji uspravno! Digao glavu, digao ruku!

Ali nigdje, nigdje, nikad, niko nije pronasao stećak na kome Bosanac kleči i moli.
Na kom je prikazan kao suzanj."

Miroslav Krleza
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top