Конкурс за посао без имена, годишта и слике

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5912193,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss
Konkurs za posao bez imena, godišta i slike
Prvi korak u dobijanju radnog mesta je konkurs – zainteresovani šalju prijave. Neki od njih bivaju pozvani na razgovor, a retki i dobiju posao. Međutim, poslodavci u startu, na osnovu CV-ja, odbacuju „nepodobne“.
Odbacivanje prijave za konkurs za radno mesto samo zato što kandidat ima, prema mišljenju poslodavca, suviše godina, jer je u pitanju žena, jer je zainteresovani hendikepiran ili ima strano ime? To bi moglo postati prošlost – bar u nemačkom ministarstvu za porodicu. Naime, ministarka Kristijana Šreder, CDU, odlučila je da se od 24. avgusta za slobodna radna mesta u njenom Ministarstvu konkuriše anonimno – to znači da u biografiji ne bi bili navedeni ime, pol, starost, bračno stanje, veroispovest, nacionalnost i eventualni invaliditet.

Takva praksa je uobičajena u SAD i Kanadi od šezdesetih godina i tek prilikom predstavljanja komisiji za prijem, kandidat navodi sve podatke koji su izostavljeni u prijavi za konkurs. Projekat je dobrovoljan i u njemu, za sada, pored pomenutog ministarstva, te ministarstva za integracije Severne Rajne Vestfalije, učestvuje i nekoliko velikih firmi, među njima Loreal i Proktor&Gembl. Ideju za projekat dala je Kristina Liders koja je na čelu Savezne službe za borbu protiv diskriminacije i koja je u jednom novinskom tekstu napisala da istraživanja pokazuju da se prijave ljudi stranog porekla, majki i starijih od 50 godina na konkursima odbacuju. „To želimo da sprečimo“, rekla je Lidersova.

Firme će trošiti više sredstava?

Kao što se moglo očekivati, plan ministarke za porodicu Kristijane Šreder da u njenom Ministarstvu ubuduće bude dozvoljeno samo anonimno konkurisanje za radno mesto izazvao je polemike. Tako u nemačkoj Industrijskoj i trgovinskoj komori smatraju da to nije pravi put da se spreči diskriminacija. Potpredsednik Komore Ahim Derks izjavio je da je u redu boriti se protiv diskriminacije, ali je veliko pitanje da li je anonimno konkurisanje pravi način za to. Derks je dodao da „prijava za konkurs mora da sadrži sve bitne podatke, jer je nemoguće pozvati na razgovor sve koji su se prijavili – ukoliko bi firme bile na to primorane bio bi to ogroman finansijski teret i iziskivalo bi suviše vremena.“
S druge strane, autorka ideje Kristina Liders smatra da od presudnog značaja da se neko pozove na razgovor moraju biti kvalifikacije, a sve ostalo potencijalni poslodavac saznaće prilikom razgovora sa kandidatom ili kandidatkinjom.

Jedan od protivnika anonimnog konkurisanja je i predsednik Udruženja poslodavaca Diter Hunt . Rekao je da je krajnje rezervisan prema takvim planovima i da ih je veoma teško ostvariti u praksi. I on smatra da bi bio potreban daleko veći broj razgovora sa kandidatima, da bi to iziskivalo više vremena i novca i da bi samo porasla birokratija. Lidersova je odgovorila i Huntu i rekla da se rashodi precenjuju i ponovila „da je, na žalost, činjenica da prijave starijih od pedeset godina, žena sa decom i onih sa stranim imenima prve bivaju stavljene u stranu“.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По мени права ствар, овакав начин запошљавања....
Интересује ме, да ли би овако нешто могло заживети у Србији...
Сећам се, кад су за време југославије запошљавали раднике,
па по партијској дужности наводе....СИН ПРВОБОРЦА....
После комунисто-социјалисти измислили термин ДЕЦА НАШИХ РАДНИКА....
А данас....? Данас је лакше....Мораш бити члан једне од партија на власти....
e015.gif
e020.gif

 
Сећам се, кад су за време југославије запошљавали раднике,
па по партијској дужности наводе....СИН ПРВОБОРЦА....
После комунисто-социјалисти измислили термин ДЕЦА НАШИХ РАДНИКА....

Macak, u poslednje vreme si poceo da lazes isto kao Tihi.....
 
Macak, u poslednje vreme si poceo da lazes isto kao Tihi.....

Нос ти лаже ....
Ти, који си уживао све благодети комунизма, посао при војсци, бенефиције...
млатимуђење....лагање и испирање мозгова....
немаш појма шта се дешавало у стварном животу....
У Војну школу нисам примљен, због ПОРОДИЧНОГ СТАБЛА...
посао нисам могао добити у овој средини,
јер сам дете политичког затвореника,
који је био у затвору због ТИТА....
У исто време су у струци запошљавали дебиле СИНОВЕ ПРВОБОРАЦА....
који на карти света, нису знали наћи ону велику Југославију..,..
a065.gif
 
Poslednja izmena od moderatora:
Нос ти лаже фукаро комунистичка....
Ти, који си уживао све благодети комунизма, посао при војсци, бенефиције...
млатимуђење....лагање и испирање мозгова....
немаш појма шта се дешавало у стварном животу....
У Војну школу нисам примљен, због ПОРОДИЧНОГ СТАБЛА...
посао нисам могао добити у овој средини,
јер сам дете политичког затвореника,
који је био у затвору због ТИТА....
У исто време су у струци запошљавали дебиле СИНОВЕ ПРВОБОРАЦА....
који на карти света, нису знали наћи ону велику Југославију..,..
a065.gif

Ma da, pričam ti priču :roll:

Priznaj sebi da si lenj i nedovoljno sposoban, znamo to svi ovde :)
 
Нос ти лаже фукаро комунистичка....
Ти, који си уживао све благодети комунизма, посао при војсци, бенефиције...
млатимуђење....лагање и испирање мозгова....
немаш појма шта се дешавало у стварном животу....
У Војну школу нисам примљен, због ПОРОДИЧНОГ СТАБЛА...
посао нисам могао добити у овој средини,
јер сам дете политичког затвореника,
који је био у затвору због ТИТА....
У исто време су у струци запошљавали дебиле СИНОВЕ ПРВОБОРАЦА....
који на карти света, нису знали наћи ону велику Југославију..,..
a065.gif

tako je macak ovo znam provereno sobzirom da sam i ja iz cetnicke porodice. kao takvi mi smo bili nepodobni za titove komunisticke masne penzije i ostale beneficije.

i sta se desilo kad je poceo rat, ovi sto su parazitirali na grbaci drzave, pobegose u inostranstvo ko Blajbinger a mi cetnici ostasmo da branimo Srbiju.

A komunjare i titove jagnjece brigade na celu sa Blajbingerom zapalise preko grane i izdase drzavu koja ih je hranila i izdrzavala vise od 40 godina
 
tako je macak ovo znam provereno sobzirom da sam i ja iz cetnicke porodice. kao takvi mi smo bili nepodobni za titove komunisticke masne penzije i ostale beneficije.

Sunce ti, sve sami četnici od iskona...a do juče bilo - Druže Tito, mi ti se kunemo.

Vala, znajući vas, ne bi vam pomoglo ni da ste "podobni" da dođete do posla :rotf:
 
Ma da, pričam ti priču :roll:

Priznaj sebi da si lenj i nedovoljno sposoban, znamo to svi ovde :)

Орлићу...Мене су твоји комунисти натерали
да прођем целу ЕУропу......и да радим ван Војвидине...
Научили су ме да радим послове, за које сам мислио
да се никада нећу бавити њима...
Мене су твоји комунисти натерали, да се бавим приватним бизнисом...
Мене су твоји комунисти направили независним од било које власти...
Зато могу овде да прдњавим до бесвести.....
;) ;) ;)
 
Орлићу...Мене су твоји комунисти натерали
да прођем целу ЕУропу......и да радим ван Војвидине...
Научили су ме да радим послове, за које сам мислио
да се никада нећу бавити њима...
Мене су твоји комунисти натерали, да се бавим приватним бизнисом...
Мене су твоји комунисти направили независним од било које власти...
Зато могу овде да прдњавим до бесвести.....
;) ;) ;)

Što će reći da bi ti trebalo da im budeš zahvalan :think:
 
Орлићу...Мене су твоји комунисти натерали
да прођем целу ЕУропу......и да радим ван Војвидине...
Научили су ме да радим послове, за које сам мислио
да се никада нећу бавити њима...
Мене су твоји комунисти натерали, да се бавим приватним бизнисом...
Мене су твоји комунисти направили независним од било које власти...
Зато могу овде да прдњавим до бесвести.....
;) ;) ;)

Sve su te to naucili komunisti, plus te poslali da putujes po Evropi, i jos si im nezahvalan?

Sramota.
:evil:
 
Sve su te to naucili komunisti, plus te poslali da putujes po Evropi, i jos si im nezahvalan?

Sramota.
:evil:

Захвалан сам ја њима...али шта ћу....
кад су код мене у окружењу, највећи комунисти били...
ФУКАРЕ, ЛОПОВИ, НЕРАДНИЦИ....И ПРИПАДНИЦИ НАЦИОНАЛНИХ МАЊИНА...
a130.gif
 
У Србији је све пропало и криминализовано,па је тако и са запошљавањем.Индустрија не постоји,тако да нема потреба за радницима са квалификацијама и знањем него само за правницима и економистима,како би трговина могла да функционише у сивој зони,да имају двојно књиговодство,да би банке могле да краду а да не личе на најпростију уличну мафију.Сва остала места су такозвани менаџери који су параван за разне криминалце,како би исти за џабе искоришћавали оних 50% популације у Србији који раде разне физичке послове.
 
Тешко да би то код нас прошло јер остаје да су пријаве на конкурс заведене под неком шифром.
Ако би се и та шифра одбацила, онда би било и потпуно отворено, у смислу да нема заштите, и свако би могао да има приступ пријавама за конкрус, а не само овлашћено лице ( као да сада није све унапред одрађено, проверено, намештено). У принципу, наравно да сам за, него је тешко то остварити; сумњам да код постоји воља да буде нешто тако уведено. Похвалише ми се неки клинци пре неки дан, добила једна девојка посао на Сајму запошљавања, без икакве везе и ургенција, баш ми је било драго.
Да би данас био у доброј позицији за напредовање у послу, мора да се буде у ДС-у, Г17+ или СПС-у..
 
'ajde bre, dosadni ste s tim prepucavanjima. Tema je baš zanimljiva.:ok:

Mislim da je anonimna prijava prava stvar i bilo bi idealno propisati zakonsku obavezu našim poslodavcima da upravo na taj način moraju da zapošljavaju radnike. U uži izbor bi ušli stručni kandidati, a ne kojekakav polupismeni ološ.

U privatnim firmama se uglavnom i ne zapošljavaju ljudi po osnovu rodjačkih veza, privatnici već zapošljavaju kadar koji im je potreban i koji će obavljati ono za šta je plaćen.

A javna preduzeća....to bi bilo da umreš od smeha. Zamislite kakva bi kuknjava nastala kad neko iz Beogradskog vodovoda ne bi mogao da zaposli svastiku, a on zaslužan radnik, tolike godine proveo u firmi.....:D
 
'ajde bre, dosadni ste s tim prepucavanjima. Tema je baš zanimljiva.:ok:

Mislim da je anonimna prijava prava stvar i bilo bi idealno propisati zakonsku obavezu našim poslodavcima da upravo na taj način moraju da zapošljavaju radnike. U uži izbor bi ušli stručni kandidati, a ne kojekakav polupismeni ološ.

U privatnim firmama se uglavnom i ne zapošljavaju ljudi po osnovu rodjačkih veza, privatnici već zapošljavaju kadar koji im je potreban i koji će obavljati ono za šta je plaćen.

A javna preduzeća....to bi bilo da umreš od smeha. Zamislite kakva bi kuknjava nastala kad neko iz Beogradskog vodovoda ne bi mogao da zaposli svastiku, a on zaslužan radnik, tolike godine proveo u firmi.....:D

Ja mislim da je glupost.
Evo ja recimo trazim radnike ti mi posaljes anoniman CV ..ja te pozovem ....vidim da si matora a ja hocu neku napucanu klinku i skartiram te. Jedino sto ce time poslodavac morati da se cima da vise ljudi pozove na razgovor nego obicno mada ni to nije neka frka a takodje u Srbiji gde posla i nema i gde samo veze rade to takodje nema neki efekat ..to slanje anonimnog CV-a




To vazi za manja privatna preduzeca....ali za veca i pre svega strana to ne vazi. Tu ti takodje rade veze. Telenor recimo....tu bez veze nema sta da trazis.....a i sa vezom je znak pitanja ukoliko nije neka mnogo jaka veza.....Onda recimo ortak mi radi u jednoj nemackoj firmi ....mnogo mnogo jakoj.....takodje iskljucivo veza je potrebna za posao i to samo veoma jaka veza....i to moras nekog jakog unutar firme da znas ili u DS-u.
 
'ajde bre, dosadni ste s tim prepucavanjima. Tema je baš zanimljiva.:ok:

Mislim da je anonimna prijava prava stvar i bilo bi idealno propisati zakonsku obavezu našim poslodavcima da upravo na taj način moraju da zapošljavaju radnike. U uži izbor bi ušli stručni kandidati, a ne kojekakav polupismeni ološ.

U privatnim firmama se uglavnom i ne zapošljavaju ljudi po osnovu rodjačkih veza, privatnici već zapošljavaju kadar koji im je potreban i koji će obavljati ono za šta je plaćen.

A javna preduzeća....to bi bilo da umreš od smeha. Zamislite kakva bi kuknjava nastala kad neko iz Beogradskog vodovoda ne bi mogao da zaposli svastiku, a on zaslužan radnik, tolike godine proveo u firmi.....:D

Uh, koliko je ovo tužno i daleko od realnosti. :( Na žalost, i ja sqam ovako mislio nekad davno, dok nisam počeo da radim kod privatnika. Nakon više promenjenih privatnih firmi, ovo nikako ne mogu da potvrdim. To su legla poltrona, kraqtkih suknjica, ljudi bez potrebne škole, rođaka, kumova i ko zna čega još. Napominjem, nije to iskustvo iz jedne firme, već dosta njih.
 

Back
Top