Srpska književnost u 100 knjiga ?

Eh pa ovo je da covek nepoveruje !!!
SRPSKI PISCI SU OSOBE RODJENE U SRBIJI KOJI SU PISALI O SRBIJI, ZA SRBIJU, IZ SRBIJE..... a kao osnovno pricali srpskim jezikom!

Za nepoverovati je da polupismena osoba uzima sebi za pravo da iz srpske književnosti izbacuje Andrića, Selimovića i koga sve ne.
Za tebe, vjerovatno, ni jezik kojim ja govorim, i ovdje pišem, nije srpski, zato što ne koristim ekavicu.
Nadam se nemaš više od 15 ili 16 godine, inače sam ozbiljno zabrinut za tvoje mentalno zdravlje.
 
Hahahaha a sta recimo ako je pisac fantastike i ne pise o Srbima vec o nekoj vanzemaljskoj rasi i njegove knjige budu popularne u "ostatku sveta"? Znaci, nije pisao samo za Srbiju, o Srbiji... Je l onda on vanzemaljski pisac? hahahahahaa
Elem, to je samo dokaz da nakaradna politika stvara isto takve nakaradne, frankenstajnske stavove.

P.S. Naravno da je ono u vezi Vladana Desnice bila sala, Radda65 :)
 
Poslednja izmena:
И не подметати да је све национално истовремено и шовинистичко.

postoji vise nego jasna razlika izmedju zdravog patriotizma i nacional sovinizma.
evo primera:
zdrav patriotizam nema potebu da ukljuci caps lock kada govori o svojoj naciji
zdrav patriotizam nema nameru da polemise na temu da li je Andric srpski pisac
zdrav patriotizam nema pretenzije ka segregaciji na nacionalnoj/verskoj/rasnoj osnovi
 
Treba mi lista dela koja su se našla u ovom izdanju "zajedničke biblioteke matice srpske i srpske književne zadruge".

Uređivač je između ostalog bio i Ivo Andrić.


:hvala:

Ja imam u 99 knjiga
(neko mi je, još krajem prošlog veka, maznuo jednu, al' nemam pojma koju).

Sve u svemu, zbirka je osakaćena i nepravedno napravljena - npr. ko može da kaže da je jedno delo Nušića zaslužilo da uđe u zbirku, a da drugo nije dovoljno kvalitetno, pa za njega nema mesta)
 
postoji vise nego jasna razlika izmedju zdravog patriotizma i nacional sovinizma.
evo primera:
zdrav patriotizam nema potebu da ukljuci caps lock kada govori o svojoj naciji
zdrav patriotizam nema nameru da polemise na temu da li je Andric srpski pisac
zdrav patriotizam nema pretenzije ka segregaciji na nacionalnoj/verskoj/rasnoj osnovi

Ti si strucnjak za "zdrav" patriotizam? :)

U vezi sa podforumom - imena nacija se pisu velikim pocetnim slovom :)

Uostalom, veoma je zanimljivo kako je tema sa rasprave o tome ko se moze nazvati srpskim piscem, skliznula u raspravu o sovinizmu i Teofilu Pancicu.
 
Poslednja izmena:
Бурно наглашавање национализма је обично реакција на супротност томе, на омаловажавање, исмејавање итд свега што има национални карактер.
Свако има право на своје мишљење, па и о Иви Андрићу. Он је, колико знам из мешовитог брака, католичке вере, из Босне: сасвим довољно да се неко не сложи с тим да је српске националности. Мислим да је негде, у неком обрасцу, попунио као Хрват. Они, Хрвати, то питање и не доводе у сумњу. (Али не знам због чега је све то шовинизам). У сваком случају понели сте се прилично просто и ниско.
 
Jesi li ti cuo za Srbe u Hrvatskoj na primer? Da skrenem sa knjizevnosti na sekundu, sta je pokojni patrijarh Pavle? On nije rodjen u Srbiji. Kao ni Tesla, ni Milutin Milankovic.

Nikad nisam cuo za Srbe u Hrvatskoj do 1990-te (mozda godinu dve ranije) Ranije su svi danasnji Srbe iz Hrvatske, BiH-a... bili ili licani, ili banijci, ili kraisnici ili bosanci, slavonci....
Citao sam iz austro-ugarskih clanaka i hrvatskih clanaka iz II Svetskog Rata da su Srbi ziveli zapadno od Drine kao i iz clanaka danasnje hrvatske vlasti. :neutral:
 
Nikad nisam cuo za Srbe u Hrvatskoj do 1990-te (mozda godinu dve ranije) Ranije su svi danasnji Srbe iz Hrvatske, BiH-a... bili ili licani, ili banijci, ili kraisnici ili bosanci, slavonci....
Citao sam iz austro-ugarskih clanaka i hrvatskih clanaka iz II Svetskog Rata da su Srbi ziveli zapadno od Drine kao i iz clanaka danasnje hrvatske vlasti. :neutral:

E pa onda nemoj da pricas ono sto ne znas. Uzmi informisi se, procitaj recimo ovo:

Vasilije Krestic - Zbornik o Srbima u Hrvatskoj I i II

Uporedo sa takozvanim Srbijancima ili Sumadincima tj. Srbima iz Srbije, ziveli su i bilo cak i istaknuti Srbi iz Hrvatske, juzne Ugarske, Slavonije, Dalmacije...
 

Back
Top