Да ли се сjећате генерала Славка Лисице?

Mjöllnir

Domaćin
Poruka
3.501
Судбина Славка Лисице мало подсjећа на судбину Живојина Мишића, одбачен од државног врха, прошао је као и Мишић јер га држава више није требала,, живи повучен од јавности, ријетко даје интервју домаћим и страним медијама, потпуно је маргинализован и одбачен, нема га нигдје више.Хрватима је очитао лекцију на Купресу и Посавини за сва вријемена, НАТО генерали су му се дивили.Лисица је једини официр на овим просторима који је употревљавао тактику"блицкрига"!

Мало је Лисица опјеван у пјесмама, задужио је српски народ, ево једне пјесме од Забрањеног Пушења:

Zabranjeno Pusenje - Ljubav Udari Cesto Tamo Gdje Ne Treba
Bila je noc i bila je hladna
smjestena vjesta zasjeda
akciju su vodila cetiri brata
cetiri vita jelena

Odjeknu lelek klancima
prosu se krv rijekama
zive uhvatise par momaka
zivog i brata Milana

Kontraofanziva kao sto to biva
bila je zestoka
srpsku vojsku vodio je licno
pukovnik Slavko Lisica

Noc se okrenu naopako
nema vise ni svitanja
po srusenoj carsiji lutao je Milan
trazec brata rodjena
al' umjesto brata ispod jorgovana
tajala je lijepa Fazila


Један од ријетких интервју Лисице


Човјек који је командовао акцијом „Коридор” и спојио Крајину са Семберијом, генерал-мајор Славко Лисица, неће присуствовати прослави у Дугој Њиви и обиљежавању најзначајније битке за РС у протеклом рату у БиХ.

У интервујуу за „Фокус” генерал Лисица каже да је разлог томе што га нико није ни позвао, али и искуство из прошле године, када су га организатори позвали да дође, рекавши му да сједне у аутобус.

- Па, ја сам српски генерал и сада треба да се гурам по аутобусима као обични резервиста да бих дошао на обиљежавање пробоја коридора. Када је требало осмислити акцију и водити је, онда су по мене слали хеликоптер. То само показује колико је сада људима стало до особа које су дале све како би створиле РС - поручио је Лисица.

ФОКУС: Како гледате на пробој коридора 16 година послије?

ЛИСИЦА: То јесте била одлична акција, али многи послијератни официрчићи је преувеличавају и спомињу како се она изучава у иностранству, што је обична лаж, јер ту нема шта да се изучава. Појединци желе преко ове битке себи да подигну рејтинг у одређеним круговима, што је срамота. Да су тада Срби с обје стране Дрине били јединствени, то подручје никада не би ни пало у побуњеничке руке, па до ове битке не би ни дошло. Пошто нису, онда су усташе искористиле тренутак и заужеле одређене српске територије. Ту је направљена још једна грешка тадашњег политичког врха РС, који је хтио да преговара с Хрватима, али је увидио оно што Срби морају запамтити за вјекове, а то је да се са усташама никада политички не преговара.

ФОКУС: Шта мислите о данашњем положају бивших бораца ВРС и о укидању ВРС?

ЛИСИЦА: Моје мишљење је да већина од регистрованих бораца нису уопште борци. Треба извршити селекцију, па да се зна ко је борац, а ко није. Затим одбрана земље је дужност и она се не плаћа. Само се плаћа онима који су рањени и породицама чији су чланови дали свој живот за отаџбину. Тако је бар у свим норманим земљама. Када је у питању укидање Војске РС, мислим да је то највећа грешка политике РС. Сада имамо Оружане снаге БиХ које само служе за извршавање стратешких задатака НАТО савеза.

ФОКУС: Једини сте српски генерал против кога Хаг није подигао оптужницу?

ЛИСИЦА: Генерал Славко Лисица је поштовао принципе ратовања. Водио сам се њима све вријеме које сам провео у ратним дејствима. Бити генерал не значи само командовати, већ морате преузети одговорност за поступке и ја сам то урадио и с поносом кажем да нико од мојих официра и подофицира није оптужен за ратне злочине.

ФОКУС: Многи официри ВРС су отишли у Хаг. Шта мислите о раду Хашког трибунала?

ЛИСИЦА: Та, назовимо је, институција јесте велика неправда за српски народ и служи само да се Срби процесуирају, док с друге стране имамо Атифа Дудаковића, Расима Делића и Анту Пркачина, који се слободно шетају и још посјећују подручја гдје су починили злочине. То само говори шта је Хаг и за кога је намијењен. На крају свега ће испасти да су Срби сами себе убијали.

ФОКУС: Мислите ли да ће се Ратко Младић наћи у Хагу?

ЛИСИЦА: При свом посљедњем састанку с генералом Младићем, 1998. године, рекао сам му: „Узми, Ратко, торбу, отиђи тамо и одбрани своју част.” Он ми је тада рекао да би врло радо отишао у Хаг када би то била права правосудна институција, али то је само суд за Србе и ниједан који оде тамо неће се жив вратити. Ратко ми је при том сусрету такође рекао да се неће никада предати. Дуго послије тог нашег разговора сам сматрао да генерал Младић гријеши, а онда сам увидио да сам у заблуди и да сам наиван човјек, јер су почела масовна хапшења Срба и њихово процесуирање и осуђивања.

ФОКУС: Да данас сретнете генерала Младића, шта би учинили?

ЛИСИЦА: Загрлио бих га и поздравио као правог пријатеља и одвео га у свој дом и рекао му да је у мојој кући сигуран и да ћу га крити колико год треба.

ФОКУС: Зашто сте отишли у пензију док је рат још трајао?

ЛИСИЦА: Нисам отишао у пензију зато то сам хтио. Постао сам сметња тадашњем политичком врху. Моји војници су били као фудбалска екипа која стално побјеђује и била је гладна побједа. Негдје 1992. године моји војници предлажу и углас вичу да хоће да ослободе Орашје и Тузлу, и ја, видјевши какав је морал мојих војника, пошаљем Главном штабу ВРС писмо шта желим да урадим. То је био мој крај. Стигао је одговор да ће се све то политички ријешити, а мене су пребацили прво у Добој, а након тога у Школу за официре у Бању Луку, гдје сам и пензионисан 1994. године, док је рат још трајао.

ФОКУС: Гдје је данас и шта ради генерал Славко Лисица?

ЛИСИЦА: Генерал Славко Лисица је у пензији. И нервира се гледајући дневник у којем се само прича о пензијама, као да нема важнијих ствари.

ФОКУС: Да ли ће бити још рата у БиХ?

ЛИСИЦА: Рат у БиХ никада није ни престао. То је зло. ТВ куће су код нас пуне мржње, што додатно потпирује мржњу између народа. Такође, жалосно је што народи који живе на овом подручју сада одгајају своју дјецу да мрзе своје вршњаке друге националности и та мржња ће морати да кулминира. Надам се да то нећу доживјети.

Оружане снаге БиХ треба укинути
Оружане снаге БиХ немају никакву будућност и треба их укинути овакве какве јесу. Али нису проблем само ОСБиХ. Сада Срби имају други проблем, а то је да немају никога да их физички брани у случају новог рата.

То може бити велики проблем за РС у будућности, каже генерал Лисица.
 
Gospodin general Slavko Lisica...

U vreme kada sam bio u vojsci, prepričavala se jedna situacija sa njime, da li je tačna, ne znam:

Posvađao se sa glavnim štabom oko zauzimanja Bihaća: Naši su bili nadomak zauzimanja grada, nekoliko puta, ali im je stalno naređivano povlačenje (kreni-stani, kao u Slavoniji 91.) i Lisica popizdi...

Oni mu narede da ode na lečenje u Srbiju, jer mnogo pije, čak i pošalju helikopter da ga odveze u neku banju...

A on im odgovara: "Ja sam i mrtav pijan pametniji od svih vas tamo trijeznih..."

I bio je u pravu...
 
E to je genaral. :ok:

images


i ovo mi je neki đeneral....e bruke....
0.jpg
 

ЛИСИЦА: Генерал Славко Лисица је поштовао принципе ратовања. Водио сам се њима све вријеме које сам провео у ратним дејствима. Бити генерал не значи само командовати, већ морате преузети одговорност за поступке и ја сам то урадио и с поносом кажем да нико од мојих официра и подофицира није оптужен за ратне злочине
.

Lado ti ako hoćeš seks sa njim pa ti se ne sviđa to je druga priča.
 
Скрајунут,потиснут,заборављен.
Као и већина правих Српских великана.
Зарад братсва и јединства,суживота и толеранције,демокрације и јединог пута,свеједно.
Као и сви,братски,сусједни и пријатељски народи,што уклонише своје ослободиоце.
 
bio pod njegovom komandom
covek je ljudina,koji se jednom radja
jedan od pravih oficira,nije bio politicki karijerista i glumac kao Mladic

mogu reci,sa velikim postovanjem,da je bio jedan od najboljih komandanata pod cijom sam komandom bio,i imali smo odlicnu saradnju

o njemu bih mogao da pricam danima,no...ono po cemu ce ostati upamcen je "docek" 204 brigade iz vukovara na kupreskom polju

tamo se sukobio,i razbio,najvece veterana rata u Jugi,branitelje vukovara,koji su napravili gresku,posli livadom ravnom ko tepsija,i naleteli na Lisicine tenkove

Suma sumarum,komandant,strateg,pravi gospodin,iza koga su ostale prave akcije,neukaljane casti

sve u svemu,vrlo mi je drago da ga i danas pominjemo,po dobru i da ga se secamo
pored njega nesmemo zaboraviti ni majora Tepica...koga je ova drzava zaboravila ni komandanta Gavru ni Komandanta Veljka,pravu onu Epsku legendu,ni majora Kikora ni Kozarsku brigadu,ni sembreske brigade i jos mnogo mnogo toga

bilo je tu pravih dzentlmena rata,koji nisu ukaljali obraz ni grb,ni cin ni vojsku a ni narod za koji su ratovali,sto mogu reci i za svoju malenkost

jednostavno,valja takve ljude pominjati a ne arkane,mauzere,mladice i druge

toliko od mene
 
bio pod njegovom komandom
covek je ljudina,koji se jednom radja
jedan od pravih oficira,nije bio politicki karijerista i glumac kao Mladic

mogu reci,sa velikim postovanjem,da je bio jedan od najboljih komandanata pod cijom sam komandom bio,i imali smo odlicnu saradnju

o njemu bih mogao da pricam danima,no...ono po cemu ce ostati upamcen je "docek" 204 brigade iz vukovara na kupreskom polju

tamo se sukobio,i razbio,najvece veterana rata u Jugi,branitelje vukovara,koji su napravili gresku,posli livadom ravnom ko tepsija,i naleteli na Lisicine tenkove

Suma sumarum,komandant,strateg,pravi gospodin,iza koga su ostale prave akcije,neukaljane casti

sve u svemu,vrlo mi je drago da ga i danas pominjemo,po dobru i da ga se secamo
pored njega nesmemo zaboraviti ni majora Tepica...koga je ova drzava zaboravila ni komandanta Gavru ni Komandanta Veljka,pravu onu Epsku legendu,ni majora Kikora ni Kozarsku brigadu,ni sembreske brigade i jos mnogo mnogo toga

bilo je tu pravih dzentlmena rata,koji nisu ukaljali obraz ni grb,ni cin ni vojsku a ni narod za koji su ratovali,sto mogu reci i za svoju malenkost

jednostavno,valja takve ljude pominjati a ne arkane,mauzere,mladice i druge

toliko od mene

mladic je bio ubica,ratni zlocinac i pocinilac genocida....on se nemoze smatrati casnim nikako....
 
ja ti kazem,sto da ne,vrati se medj mecke,i ne trpaj se i ne lupaj gluposti

covek je bio jedan od najvecih komandanata VRS kome i neprijatelji sklidaju kapu
a ti se nasao da lupetas

ma bjezi... ti i pijani slvisa pa kad se napijete vi zamisljate da ste najbolji na svijet...ljudine....mudocudovista....lai prvo se naljoskajte...
 
Poslednja izmena:
i ovo mi je neki đeneral....e bruke....

Upravo sam promijenio svoje mišljenje o tebi za 180 stepeni. Budući da sam te smatrao dobrom osobom, sam ocijeni na kako niske grane si pao..... ne da si pao na niske grane, nego u septičku..... tebi miliji oni što su se nakrali, pa sad kao gospoda? Vidiš da čovjeka zovu da autobusom dođe, umjesto da su jedno jedino auto makar, ali makar, minimalno, poslali po njega.

ЛИСИЦА: Нисам отишао у пензију зато то сам хтио. Постао сам сметња тадашњем политичком врху. Моји војници су били као фудбалска екипа која стално побјеђује и била је гладна побједа. Негдје 1992. године моји војници предлажу и углас вичу да хоће да ослободе Орашје и Тузлу, и ја, видјевши какав је морал мојих војника, пошаљем Главном штабу ВРС писмо шта желим да урадим. То је био мој крај. Стигао је одговор да ће се све то политички ријешити, а мене су пребацили прво у Добој, а након тога у Школу за официре у Бању Луку, гдје сам и пензионисан 1994. године, док је рат још трајао.

E zato sam rekao "e neka su" kad su uhapsili Karadžića. Ionako nas je redom prodavao. I Mladić kad naredi ofanzifu, zove Karadžić da odustanemo.... i to znam iz pouzdanog izvora.... sramota... Mladić, Lisica i drugi takvi su jedini vrijedni od rukovodstva u tom periodu, a svi ovi političari - čiste gnjide. :poludeo: :kletva:
 
Upravo sam promijenio svoje mišljenje o tebi za 180 stepeni. Budući da sam te smatrao dobrom osobom, sam ocijeni na kako niske grane si pao..... ne da si pao na niske grane, nego u septičku..... tebi miliji oni što su se nakrali, pa sad kao gospoda? Vidiš da čovjeka zovu da autobusom dođe, umjesto da su jedno jedino auto makar, ali makar, minimalno, poslali po njega.



E zato sam rekao "e neka su" kad su uhapsili Karadžića. Ionako nas je redom prodavao. I Mladić kad naredi ofanzifu, zove Karadžić da odustanemo.... i to znam iz pouzdanog izvora.... sramota... Mladić, Lisica i drugi takvi su jedini vrijedni od rukovodstva u tom periodu, a svi ovi političari - čiste gnjide. :poludeo: :kletva:


meni nisu miliji oni sto su se nakrali...ali ja pjane ljude nemogu da slusam a kamoli da se fale..znam ja dosta tih pijanih heroja sa ratista..muka mi je od njih..sto sve rade na svoju ruku..odvratno....
 
.
E zato sam rekao "e neka su" kad su uhapsili Karadžića. Ionako nas je redom prodavao. I Mladić kad naredi ofanzifu, zove Karadžić da odustanemo.... i to znam iz pouzdanog izvora.... sramota... Mladić, Lisica i drugi takvi su jedini vrijedni od rukovodstva u tom periodu, a svi ovi političari - čiste gnjide. :poludeo: :kletva:

Slažem se...prokleta Crnogorčina
 

Back
Top