Skromnost za muskarce je mana

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Rezultati istraživanja nedavno sprovedenog u Americi pokazali su da žene skromnost tumače kao znak evolutivne slabosti, dok metroseksualce smatraju odbojnim, prenosi ScienceDaily.

Skromnost je u tom kontekstu simbol nadostatka karaktera, koji se onda na širem planu doživljava kao nešto što ugrožava egzistencijalnu sigurnost, jer može negativno da utiče na sposobnost zapošljavanja i zaradu.

U istraživanju je ulestvovalo 232 ispitanika, 132 žene i 100 muškaraca, a interesantno je da muškarci generalno skromnost ocenjuju kao pozitivnu osobinu pripadnica lepšeg pola.

Ispitanicima su prikazani petnaestominutni intervjui koje su snimili glumci oba pola, odgovarajući na pitanja tokom razgovora za posao koji zahteva određene socijalne veštine.

Procenjeno je da su svi prijavljeni bili jednako kompetentni za ponuđeni posao, ali su se oni skromniji ženama manje svideli, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Psihologija muškarca.

Psiholog Korin Mos-Rakuzin, koja je bila šef istraživačkog tima kaže da u svesti pojedinca postoje stvari koje "moraju" i one koje "ne smeju" da budu. Tako žene, recimo, "moraju" da budu saosećajne i brižne, a "ne smeju" da budu dominantne.

"Istorijski i kulturološki, od muškaraca se očekuje da budu nezavisni i da imaju više samopouzdanja nego žene. Ženama je dozvoljeno da pokazuju znake slabosti, dok se muškarcima to ne toleriše ni u najmanjoj meri", kaže dr Mos-Rakuzin.

"Sa druge strane, dominacija je poželjna osobina za muškarca, dok se kod žena percepira kao veoma negativna. Ovi i slični stereotipi vezani za polove snažno su ukorenjeni u našem doživljaju sveta, tako da za oba pola postoje jasne granice između društveno poželjnog i društveno neprihvatljivog ponašanja."

Zbog toga ne čudi činjenica da i u 21. veku žene ipak vole dominantne muškarce koji imaju samopouzdanja.

(MONDO)
 
Iz teksta se da zaključiti kako je skromnost (kod muškaraca) mana za žene (tj da one to doživljavaju kao manu), tako da je naslov pogrešan. Bar po sebi znam da je za jednog muškarca skromnost daleko prihvatljivija, mada je ne svrstvam u vrline.
 
Svasta. Skromnost nije isto sto i tunjavost i nesposobnost da se obezbedi "egzistencijalna sigurnost", niti je skromnosti antipod ambicioznost. Muskarac koji nije skroman, razuman, radan (i ambiciozan, mada ovde ima prostora za pogresna tumacenja) je meni licno neprivlacan. Od bahatih, nekulturnih i za sve ostale nezainteresovanih mi je zlo vise. Bilo da su muskarci ili zene u pitanju.
 
Svasta. Skromnost nije isto sto i tunjavost i nesposobnost da se obezbedi "egzistencijalna sigurnost", niti je skromnosti antipod ambicioznost. Muskarac koji nije skroman, razuman, radan (i ambiciozan, mada ovde ima prostora za pogresna tumacenja) je meni licno neprivlacan. Od bahatih, nekulturnih i za sve ostale nezainteresovanih mi je zlo vise. Bilo da su muskarci ili zene u pitanju.

Nije siromah onaj koji nema ništa nego onaj što mu uvek sve treba
 
Greška. Reč je o psihosocijalnom-modelu koji varira od društvenog uredjenja.
Ono što je u Americi ok možda nije u Iranu.
Primera radi znaš li šta su dobile u Iranu žene za osmi mart?
Nama nikad niko ne valja...

Banjski, ajd na Adu, vidis kako je lepo vreme.

Ne radi se o tome da nama niko ne valja, nego su americki naucnici sve sveli na puku empiriju. Pa ne moze bas tako.
 
A, ne..Ne, ne.Nije skromnost mana.Već vrlina.Ne vidim ja šta ima loše u skromnosti.Ti podvodiš skromnost pod znak jednakosti sa ne ambicioznošću/nesposobnošću,a to nije tačno, jer ima pametnih ljudi koji su svesni svojih kvaliteta,a opet ne guraju sebe i svuda zaboga u prvi plan.Svesni su koliko vrede što ne znači da nisu sposobni.Ja se grozim bahatih, nevaspitanih i muškaraca koji nemaju lepe manire, a skromnost ja vrednujem kao lepu osobinu.:)
 
Ovo na kraju bi bio pleonazam, ali me je podsetilo.. "dobra mana" iako kontradikcija, mislim da moze da se kaze u slucaju bahatosti i arogantnosti, a u kontekstu dostizanja odredjenih pozicija u drustvu, korisna mana..

Mozda svi malo brkamo pojmove ovde, ali za mene skroman (u kontekstu ove teme) znaci skroman u potrebama koje se zadovoljavaju uz pomoc novca (jer svemu sto ovde ispada da zene zele je zajednicko jedno - novcani ekvivalent). Bitno: skroman ne zato sto je realan (pa iz nuzde skroman, onako deklarativno), nego sto mu i nije potrebno ne znam sta i koliko (materijalnog) da bi bio srecan.

Bas na moru gledam, ja one koji imaju potrebu za jahtom velicine omanjeg hotela ne razumem. Iskrena da budem, gade mi se prilicno i bas me briga sto ce neko da kaze da tako govorim jer istu nemam i nikad necu moci da je imam - ja je jednostavno ne zelim. A i bilo bi me sramota. Za tako nesto je potrebno biti "akrobata" sto ja nisam niti zelim da moj muskarac to bude. Stavise, on to ne sme biti. *

* Ne znaci da su mi nedopustivi odredjeni kompromisi (sa samim sobom) da bi se u ovom glupom drustvu opstalo (naprotiv, mislim da su nuzni), ali se zna gde je granica.. tj. svako od nas je (valjda) povlaci negde onda kad treba - za mene kljucni kriterijum (zapravo jedan od) po kom se razlikujemo.
 
Mislim..ako Mondo tako pise ..:roll:
globalno ispiranje mozgova iz Amerike
odavno je preslo i na Evropu..
i cisto zarad tvoga znanja ..zene su oduvek volele
dominantne muskarce koji imaju samopouzdanja
drugim recima znaju sta hoce i koliko mogu
 

Back
Top