Merna jedinica - gam
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Merna jedinica - gam

Početnik
    Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Merna jedinica - gam

Zdravo,
    u mom udzbeniku interne bolesti sa negom 1 od zavoda za udzbenike osmo izdanje, se stalno pominje merna jedinica gam, nisam do sada cuo za tu jedinicu pa sam zato zbunjen, da li mi mozete objasniti koja je to jedinica i za sta se koristi?
    Evo nekih primera uzetih iz udzbenika:

Lecenje perniciozne anemije sastoji se u nadoknadi vitamina B12 intramuskularno, 100 - 500 gama dnevno, a posle retikulocitne krize vitamin B12 se daje jednom nedeljno 500 - 1000 gama

Ako bi to bila greska u stampanju i gam znacilo gram, to bi dovelo do hipervitaminoze sa teskim poremecajima posto je dnevna potreba vitamina B12 3 - 30 mg! a terapija sa 1kg vitamin B12 nedeljno bi sigurno dovelo do hipervitaminoze.

jos jedan primer:
    Danas se kao dnevna potreba preporucuje 250 - 300 gama retinola u prvoj godini zivota, 750 gama za odrasle, a za zene u laktaciji 1200 gama

A stvarna potreba Retinola kod odraslih osoba je 0,8 - 1 mg na dan!

Srdacno carboneum.
    Poslednji put ažurirao/la carboneum : 13.08.2010. u 18:31

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Podrazumevano Re: Merna jedinica - gam

http://www.chemistryexplained.com/Ma-Na/Mole-Concept.html

Ovde imas odgovor na tvoje pitanje, tacnije ovaj deo:

Occasionally, one encounters gram-atomic mass (GAM), gram-formula mass (GFM), and gram-molecular mass (GMM). These terms are functionally the same as molar mass. For example, the GAM of an element is the mass in grams of a sample containing N a atoms and is equal to the element's atomic weight expressed in grams. GFM and GMM are defined similarly. Other terms you may encounter are formula mass and molecular mass. Interpret these as formula weight and molecular weight, respectively, but with the units of u.

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Ali i dalje ne vidim neku poentu, niti smisao . Hocu reci ovo bi dovelo do jos vece kolicine u gramima . There must be something

Početnik
    Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala ti na odgovoru, to su onda bas komplikovali, ali ajde da pokusam na primeru retinola:

Retinol - C20H30O

C (ugljenik) - atomska tezina = 12 * 20 = 240
    H (vodonik) - atomska tezina = 1 * 30 = 30
    O (kiseonik) - atomska tezina = 16

Retinol = 240(C) + 30(H) + 16(O) = 286 g/mol C20H30O

Ok, ovo je molarna masa.
    GAM = molarna masa?
    Ali ako mi je molarna masa nekog molekula poznata kako mogu na osnovu toga da odredim koju kolicinu da koristim prilikom terapije.
    Poslednji put ažurirao/la carboneum : 13.08.2010. u 19:52

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Citat Original postavio carboneum Pogledaj poruku
    Hvala ti na odgovoru, to su onda bas komplikovali, ali ajde da pokusam na primeru retinola:

Retinol - C20H30O

C (ugljenik) - atomska tezina = 12 * 20 = 240
    H (vodonik) - atomska tezina = 1 * 30 = 30
    O (kiseonik) - atomska tezina = 16

Retinol = 240(C) + 30(H) + 16(O) = 286 g/mol C20H30O

Ok, ovo je molarna masa ili GAM, kako bi mogao sada da konvertujem ovo u mg?

Ne bih ja poistovetio molarnu masu sa ovim GAM . Naime citajuci zadnji deo boldovane recenice dosao sam do jednog glupog broja

ako u jednom molu supstance imas 286 grama odnosno Na atoma(molekula) te supstance, onda jedan molekul ima masu od

x=286/Na=47.6*10-23
    grama .

E sad da li je kolicina od 0.572g do 2.86g ima smisla po medicinskoj osnovi pitam ja tebe? Jer sam i do tih brojki dosao Ovo se odnosni na dnevnu dozu za lecenje perniziozne anemije .

Početnik
    Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Stvarno ne bi mogao reci da li je to tacna kolicina terapije vitamina B12 kod perniciozne anemije zato sto ne znam tacnu kolicinu potrebnu za lecenje, posto su se tako nejasno izrazili u udzbeniku, mislim zasto je bilo tako tesko koristiti poznate merne jedinice kao mg...

Ali kada malo vise preispitam podatke u udzbeniku, onda se i drugi podaci razlikuju, kao sto je slucaj sa dnevnom potrebom vitamin B12, po mom udzbeniku to su 3 - 30mg, a drugi izvori govore o 3 µg (http://de.wikipedia.org/wiki/Cobalamine).

Nebitno, prvo da vidim kako da protumacim tu mernu jedinicu - gam.
    Mozda ovo pomaze:
    Optimalna dnevna doza vitamina D potrebna organizmu iznosi 400KJ (10 gama)

KJ treba da je kilo dzul onda bi to znacilo da je 1 gam = 40 kJ.
    To bi trebalo da znaci da gam ima veze sa energijom? Da li znate mozda kako bi na osnovu toga mogao da izracunam koliko je vitamina B12 potrebno za terapiju, ako znamo da je 500 - 1000 gama = 12,5 - 25 kJ? (Nedeljna doza)

Mozda sam pogresio sto sam napisao ime jedinice kao - gam - mozda je ispravno ime gama? Onda bi to bila merna jedinica za magnetnu indukciju do 1970. godine po cgs sistemu koje je zamenjeno sa Tesla po medjunarodnom sistemu jedinica, izvor: http://de.wikipedia.org/wiki/Gamma_%28Einheit%29
    Poslednji put ažurirao/la carboneum : 14.08.2010. u 10:27

Primećen član
    Učlanjen
    02.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio carboneum Pogledaj poruku
    Mozda ovo pomaze:
    Optimalna dnevna doza vitamina D potrebna organizmu iznosi 400KJ (10 gama)
    Hm, na http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D se pominje 10 µg (400 IU)
    pa pretpostavljam da je onda KJ greska i da treba da bude IJ, a onda ispada da je gam isto sto i mikro gram.

Početnik
    Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala ti na odgovoru, moze biti, da li bi se IU (international units) moglo nekako prevesti u KJ (K.Jedinice?). Posto se jedinica gama i KJ vise puta ponavlja, mora postojati neko objasnjenje koje se ne svodi na to da su pogresili u stampanju...

EDIT: Hvala svima na odgovorima, gama je sinonim za µg u medicini i hemiji, mada se to vise ne koristi... pitam sto se autori udzbenika koji su 2004. godine preradili izdanje koriste tih starih jedinica.
    Izvor: eine früher in Medizin und Chemie gebrauchtes Synonym für Mikrogramm, heute veraltet (http://de.wikipedia.org/wiki/Gamma_%28Begriffskl%C3%A4rung%29)
    Poslednji put ažurirao/la carboneum : 14.08.2010. u 21:02

Slične teme

1. Jedinica na B92
    Autor Eraserhead u forumu Politika
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 19.09.2006., 23:08
  2. JEDINICA za B92
    Autor My_Name_Is_Nobody u forumu Politika
    Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 15.09.2006., 10:00
  3. JEDINICA na B92
    Autor Fagypont u forumu Politika