AUTOMOBILI GODINE

Zagor BG

Zainteresovan član
Poruka
464
Ideja je da u okviru ove teme predstavimo po neki automobil koji je bio pretendent za auto godine u Evropi (bar u prva tri). Te davne 1967. godine u žiži interesovanja za izbor automobila su bili: Fiat 124 (Rusi uzeli licencu pa je njihov fiat 124 nama dobro poznata Lada Žiguli koju mnogi ''poznavaoci'' potcenjuju), BMW 1600 i

Jensen%20FF.jpg


Spoj italijanskog dizajna i engleske mehanike braće Jensen. O performansama ovog vremešnog automobila nije potrebno govoriti jer se iz linije naslućuje.Uživajte! :D
 
Zagor BG:
Ideja je da u okviru ove teme predstavimo po neki automobil koji je bio pretendent za auto godine u Evropi (bar u prva tri). Te davne 1967. godine u žiži interesovanja za izbor automobila su bili: Fiat 124 (Rusi uzeli licencu pa je njihov fiat 124 nama dobro poznata Lada Žiguli koju mnogi ''poznavaoci'' potcenjuju), BMW 1600 i



Spoj italijanskog dizajna i engleske mehanike braće Jensen. O performansama ovog vremešnog automobila nije potrebno govoriti jer se iz linije naslućuje.Uživajte! :D
Na fotografiji nije obican Jensen Interceptor vec Interceptor FF ( Ferguson formula), prvi serijski automobil sa pogonom na sva cetiri tocka, antiblokirajucim kocnicama i kontrolom proklizavanja. Ali obzirom da niko nije savrsen evo sta misli jedan od vlasnika o svom Jensenu:

Top 10 reasons why I own a Jensen Interceptor according to Mitchell Schwartz

10. I like the smell of rotting carpet.

9. I love doors that won't stay open.

8. I own stock in an antifreeze company.

7. I own stock in a power steering fluid company.

6. I own stock in an oil company.

5. I own stock in a battery company.

4. I own stock in a fuse company.

3. I like drivng cars only in cold weather.

2. Perfection makes me sick.

1. I like meeting tow truck drivers.
What is the difference between your Interceptor and your wife?
If you had to, you could sell your wife!
:lol: :lol: :lol:
 
Ovo je auto godine za 1968 godinu. Tada su još u igri bili Fiat 125 i Simca 1100. NSU Ro 80 je bio po mnogo čemu avangardan auto i preteča mnogih modela Audija.

430015406.jpg


O performansama bi mogao neko drugi. :wink:
 
Zagor BG:
Ovo je auto godine za 1968 godinu. Tada su još u igri bili Fiat 125 i Simca 1100. NSU Ro 80 je bio po mnogo čemu avangardan auto i preteča mnogih modela Audija.



O performansama bi mogao neko drugi. :wink:

Za ono vreme veoma napredan automobil, sa prednjim pogonom, nezavisnim oslanjanjem na sva cetiri tocka, poluautomatskim trobrzinskim menjacem, Wankel motorom 2x497.5 cm3, 115 ks, maksimalnom brzinom 184 km/h i ubrzanjem 0-100 za 13 sec. Koeficijent otpora vazduha je 0.355 sto je i danas solidan rezultat, medjutim problemi sa nedovoljno razvijenim motorom u prvim serijama(za koji je fabrika davala garanciju 30.000 km a to je i otprilike bio negov vek trajanja) i velika potrosnja goriva su prerano poslali ovaj model a i fabriku NSU u istoriju automobilizma. :cry:
 
Te godine najviše glasova kao automobil godine je dobio francuz peugeot 504. Na odlično drugo i treće mesto su se plasirali BMW 2500/2800 i Alfa Romeo 1750. O kvalitetu pobednika za tu godinu suvišno je trošiti reči sobzirom da se još uvek uspešno kotrlja našim ulicama čak i u taksi eksploataciji koja je ubitačna za mnoge ''momčiće''. Naime, treba svaki dan ''odšljakati'' 200 - 250 km u uslovima gradske, ''kreni-stani'' vožnje.

Fres-38b.jpg


Nadam se da će se neko nadovezati sa nekim tehničkim detaljima, broju proizvedenih primeraka. Ljubitelji Peugeota vi ste prozvani. Pozdrav! :D
 
Te godine u trci za automobil godine su po mišljenju najkompententnijih novinara koji se bave automobilima (like Espanol) bili: Fiat 125, Autobianchi A 112 i Renault 12. Na našim ulicama najmanje ima drugoplasiranog pa njegovu sličicu postavljamo. Zašto nije više zastupljen na našim terenima? Pojma nemam. Možda ljudi nisu predvideli prvi naftni šok! :lol:

a11201.JPG


Austin, tvoj nick upućuju da obožavaš tu marku automobila ili grad u SAD? Pozdrav svima! :D
 
Zagor BG:
Te godine u trci za automobil godine su po mišljenju najkompententnijih novinara koji se bave automobilima (like Espanol) bili: Fiat 125, Autobianchi A 112 i Renault 12. Na našim ulicama najmanje ima drugoplasiranog pa njegovu sličicu postavljamo. Zašto nije više zastupljen na našim terenima? Pojma nemam. Možda ljudi nisu predvideli prvi naftni šok! :lol:



Austin, tvoj nick upućuju da obožavaš tu marku automobila ili grad u SAD? Pozdrav svima! :D

:D
 
Austin:
Zagor BG:
Te godine u trci za automobil godine su po mišljenju najkompententnijih novinara koji se bave automobilima (like Espanol) bili: Fiat 125, Autobianchi A 112 i Renault 12. Na našim ulicama najmanje ima drugoplasiranog pa njegovu sličicu postavljamo. Zašto nije više zastupljen na našim terenima? Pojma nemam. Možda ljudi nisu predvideli prvi naftni šok! :lol:



Austin, tvoj nick upućuju da obožavaš tu marku automobila ili grad u SAD? Pozdrav svima! :D

:D
Da dodam samo da je A- 112 proizvođen i u verziji Abarth i da je imao puno uspeha u sportu (posebno u reliju) U nekim evropskim zemljama vozili su se i kupovi A- 112. U osnovi to je bio FIAT 127.

pla112.jpg
 
1. Citroen GS
2. Volkswagen K70
3. Citroen SM

Pobednik je udoban ali mekan auto. Loša limarija i stalne zezalice sa bombama, korektorima i hidraulikom. Motor ima vazdušno hlađenje (čitaj: zimi teško se zagreje, leti lako pregrejava) i predstavlja po mom mišljenju najbolji deo ovog automobila jer dosta može da pređe do generalke ako se vozi prevashodno na dužim relacijama. Ovo govorim iz iskustva pošto sam ga posedovao. Posle GS preferiram ''kamionsku'' šasiju, vodeno hlađenje i četiri amortizera. No, ukusi i iskustva su različita naročito iz razloga što ga ja nisam kupio u cvetu mladosti (bio je 1979. godište). :lol:

1974_Citroen_GS_Birotor.jpg
 
Moram malo da intervenišem. Preskočena je 1969. i FIAT 128 (za nas vrlo značajan). Dobaciti, a ja ću nešto o sportu pošto je auto bio i šampion Evrope u klasi turističkih automobila a na našim stazama se održao godinama.

128%20Trivellato.jpg


Trivellato%20128.jpg


Usce.jpg
 
ajde i ja da dodam nesto.
istorijat automobila u porodici mojih roditelja: fica, pa fiat 850, prvi koga se secam je bio "101" kupljen 1974. bas na moj rodjendan. na isti dan, slucajno ili ne, mislim da je bila 1978. stigao je prvi Citroen GS, zute boje, a sredinom osamdesetih ga menja isti takav krem boje. bilo mi je neobicno kakvu hidrauliku ima, sta ce mu kurbla, maska da zimi ne ozebe (ustvari da se lakse greje) ali sam obozavala taj auto. u zlim '90. nije se vozilo nista, onda je tatko ponovo uzeo ficu pa ubrzo "101". kaze, mator sam ja vise za jurcanje i velika kola, ovo mi je dosta.
 
Ja sam pogrešio. 1970 godine auto godine je bio fiat 128, a fiat 125 je bio u izboru sa NSU Ro 80. No, godina dana manje više i nije bitna. Bitno je da su ti autići bili i ostali zmajevi!!! :lol: :lol:
 
Zagor BG:
Ja sam pogrešio. 1970 godine auto godine je bio fiat 128, a fiat 125 je bio u izboru sa NSU Ro 80. No, godina dana manje više i nije bitna. Bitno je da su ti autići bili i ostali zmajevi!!! :lol: :lol:
Bitne su godine zbog pravilnog informisanja članstva. Vraćam se na fotke koje sam gore postavio. O 128 (101 kod nas) se uglavnom sve zna. Već 1970 italijanski tjuner Trivelato iz Vićence napravio je trkačku varijantu koja je ubrzo počela da hara u šampionatu Evrope za turističke automobile tadašnje grupe 2. Iz motora 0d 1290 ccm izvukao je u prvoj varijanti 160 KS pri 9000 o/min. Te godine ga je na Ušću vozio Valter Dona, kasnije evropski šampion. U verziji kupe, prvi ga je u šampionatu SFRJ vozio Drago Regvart iz Zagreba.
 

Back
Top