Дискриминација Југословена

gradjanin sveta

Domaćin
Poruka
4.609
Дуго већ размишљам и некако нисам сигуран да ли је ово заиста дискриминација или је министар у праву, некако стављам на вагу аргументе за и против и опет никако да разазнам, зато ми паде на ум да питам вас шта о овоме мислите, а ево о чему се ради:
Наиме све је почело крајем 2009. године када је покренута идеја о стварању националног савета Југословена, као четврте по бројности националне мањине у Србији
UKUPNO = 7,498,001
Srbi = 6,212,838 (82.86%)
Mađari = 293,299 (3.91%)
Bošnjaci = 136,087 (1.82%)
Romi = 108,193 (1.44%)
Jugosloveni = 80,721 (1.08%)
Hrvati = 70.602 (0,94%)
Crnogorci = 69.049 (0,92%)
Albanci = 61.647 (0,82%)

Па се поновило на почетку ове године када је коначно и затражено од надлежног министарства да да мишљење и упутство како би се ово право што пре остварило,
и сада долази онај споран део, а то је, по мом мишљењу, скандалозан одговор министра Чиплића који можете прочитати у датом линку, али најкраће речено његов одговор био је да ''југословенска национална мањина није уписана јер им недостају језик, писмо и књижевност''
http://www.glas-javnosti.rs/clanak/...0/izbori-za-savete-nacionalnih-manjina-6-juna

Е сада ако прихватимо овај одговор намеће се питање којим језиком говоре Ашкалије или Буњевци, којима је остварење права омогућено, а да не говоримо о њиховом писму и књижевности.
Па ми није јасно како то постоје одређени услови за неке а за неке не у мом селу то се зове дискриминација.
Али много је страшније то што је министар управо негирао постојање језика којим говоре Југословени, а живо ме занима у коју је он то школу ишао и где је растао када никада није чуо за српскохрватски језик, чије граматике, речници и друго и даље постоје у кућама готово сваког житеља наше земље.
О књижевности и да не говоримо, уосталом интересује ме да ли Срби имају право да се љуте на Црногорце када траже свој језик и писмо, или Бошњаке, ако сам министар каже да национална мањина мора да има и једно и друго да би била национална мањина,
И онда уместо да сада лепо прихвате да Југословени постоје, да говоре српским језиком, и тиме смање себи обим посла и елиминишу могуће компликације они захтевају да и Југословени стандардизују језик и писмо.
И на крају шта ће бити када и они то учине, да ли ће и тада постојати још неки услови за ову сада групу људи, и зашто се само та група дискриминише, иако је по бројности незанемарљива чак и за европске стандарде.
ПС. Не знам да ли је ова тема била ако јесте молим модератора да реагују и извињавам се.
 
Koga još interesuju jugosloveni.
Izmišljena nacija, kao i bošnjaci (muslimani), crnogorci, makedonci

Чак и да се сложим са вама, ако смо признали једне по ком основу не признајемо друге, то је дискриминација, а најгоре од свега је што је чини министарство за људска и мањинска права...
Само сам то хтео да кажем и да питам шта људи мисле да ли јесте или није дискриминација.
 
Чак и да се сложим са вама, ако смо признали једне по ком основу не признајемо друге, то је дискриминација, а најгоре од свега је што је чини министарство за људска и мањинска права...
Само сам то хтео да кажем и да питам шта људи мисле да ли јесте или није дискриминација.

A gde je matična država tim Jugoslovenima?
Jezik, istorija, kultura i sve ostalo što čini jednu naciju.
To mu dođe nešto kao marsovci ili teletabisi.
 
A gde je matična država tim Jugoslovenima?
Jezik, istorija, kultura i sve ostalo što čini jednu naciju.
To mu dođe nešto kao marsovci ili teletabisi.

А која је држава Ашкалија и Буњеваца?
Дакле неки могу неки не,
а Русинима, а Власима...
Историја постоји кратка али постоји, дужа је од историје Македонаца, или Црногорацаа о Бошњацима и да не говоримо, језик такође а и култура...
Дакле дискриминација,
или укини све или сваком исто, а не овако...
 
Тачно.

Последња држава на овом простору била је СФРЈ.

Заправо једина.
Али ја не бих рекао СФРЈ него Југославија и она прва нија била баш лоша...
Дакле и Ви мислите да у овом случају постоји дискриминација?
 
Imaju i Jugosloveni i jezik i istoriju i kulturu...

I bili su DRZAVA, a ne banana republika.
И још нешто:

Негирање југословенства и историје Југославије је одјек нечисте савести оних који су срушили Југославију, или на неки начин допринели њеном рушењу.

Пре свега оних, који из тог рушења вуку разне профите, до данас, и који би признањем да је то била сасвим пристојна држава довели у питање сав тај свој зли рад и те профите.
 
Све националне савете укинути, свако ко има држављанство Србије је Србин, без обзира на етничко порекло, права националних мањина регулисати искључиво реципроцитетом са суседним и другим земљама, колико права Србима у Мађарској, толико Србима мађарског етничког порекла у Србији итд..
И да, крајње је време да се почне са употребом правилне терминологије, ако они силни црнци могу бити Французи афричког порекла, могу постојати и Срби мађарског порекла..
 
И још нешто:

Негирање југословенства и историје Југославије је одјек нечисте савести оних који су срушили Југославију, или на неки начин допринели њеном рушењу.

Пре свега оних, који из тог рушења вуку разне профите, до данас, и који би признањем да је то била сасвим пристојна држава довели у питање сав тај свој зли рад и те профите.

To je najbolje i najtacnije objasnjenje.
 
Заправо једина.
Али ја не бих рекао СФРЈ него Југославија и она прва нија била баш лоша...
Дакле и Ви мислите да у овом случају постоји дискриминација?
Кад кажем Југославија мислим и на ону од пре 2. св. рата. Обе су биле добре.

Постоји дискриминација.

Према свему слободном и мислећем, поготово.
 
Све националне савете укинути, свако ко има држављанство Србије је Србин, без обзира на етничко порекло, права националних мањина регулисати искључиво реципроцитетом са суседним и другим земљама, колико права Србима у Мађарској, толико Србима мађарског етничког порекла у Србији итд..
И да, крајње је време да се почне са употребом правилне терминологије, ако они силни црнци могу бити Французи афричког порекла, могу постојати и Срби мађарског порекла..

...status nacionalnih manjina zavisi prvenstveno od procenta u drzavi...nema mesta uvodjenju reciprociteta....(hipoteticki) ako imas Srbe u Madjarskoj 0,5% a Madjare u Srbiji 10% ne mogu imati prava obezbedjena na nivou reciprociteta...
 
И још нешто:

Негирање југословенства и историје Југославије је одјек нечисте савести оних који су срушили Југославију, или на неки начин допринели њеном рушењу.

Пре свега оних, који из тог рушења вуку разне профите, до данас, и који би признањем да је то била сасвим пристојна држава довели у питање сав тај свој зли рад и те профите.


Mmmmmm.....veoma lepo receno....:super:
 

Back
Top