OSTALA BEZ DESET ČLANOVA

dragon x

Buduća legenda
Poruka
46.069
Hag nije pregledao predmete o ratnim zločinima u Trnovu

Haški tribunal nije od 2001. godine do danas pregledao predmete o ubistvu više od 100 srpskih civila u trnovskim selima u periodu jun-avgust 1992. godine, pišu jučerašnje banjalučke Nezavisne novine. List je naveo da je ovo odgovor koji je pre tri dana stigao od Tužilaštva Bosne i Hercegovine na pitanje porodica mnogobrojnih žrtava iz trnovskog sela Ledići.

U odgovoru, Tužilaštvo u Istočnom Sarajevu sprovelo je istragu o ratnom zločinu nad Srbima u Trnovu i 2001. godine dostavilo predmet pod oznakom KT-42/01. na pregled Međunarodnom krivičnom tribunalu u Hagu. Portparol Haškog tužilaštva Anton Nikiforov je izjavio da nije bilo moguće da se svi predmeti pregledaju i ocene, pa je jedan deo bez ocene vraćen državnom tužilaštvu.

- Imali smo oko 800 predmeta koje je trebalo pregledati u okviru Pravila puta, ali nismo imali dovoljno novca da angažujemo dovoljno ljudi koji bi sve to završili - kazao je Nikiforov.


On je istakao da su predmeti pregledani hronološki, a ne prema nacionalnom ključu, odbacivši optužbe da su zločini nad Srbima ostajali po strani.
- Imali smo jako lošu saradnju sa srpskim predstavnicima. Bošnjaci su od početka slali dokazni materijal i bili smo zatrpani njihovim predmetima, dok Srbi to nisu radili sve do dolaska na vlast Zorana Đinđića, a tako je bilo i u RS - naglasio je Nikiforov i dodao da su i predmeti koji su stigli bili loše pripremljeni.



U Centru javne bezbednosti Istočno Sarajevo su kazali da su radili više dopuna izveštaja koji se odnosi na ratni zločin u Trnovu, dok su u Udruženju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo ogorčeni što ovaj predmet nikada nije procesuiran, navodeći da je među 100 ubijenih civila srpske nacionalnosti bilo i dece.

Članovi Kancelarije RS za traženje nestalih ekshumirali su u trnovskoj opštini osam članova porodice Tešanović, zatim Radojku i Slavojku Vasić, Savu i Miloša Kenjića, kao i dvanaestogodišnju Slađanu Sekulić.

OSTALA BEZ DESET ČLANOVA

- Ubijeni su moj brat Rade Tešanović, njegova žena Vinka i osamnaestomesečni sin Milun, moj brat Milenko i njegova žena Nevenka, te stric Milorad sa decom Dragomirom i Danijelom. Dragomir je imao 10, a Danijela 11 godina. Nakon toga ubijene su moja majka Stana Tešanović i strina Lenka - kazala je Cvijetićeva, koja je u junu 1992. godine ostala bez 10 članova najuže porodice.



http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2006/08/18/srpski/T06081702.shtml
 
Zločini nad Srbima sklonjeni u ladicu

Datum: 28.06.2009 23:00


ISTOČNO SARAJEVO - Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo dio predmeta koji se odnosi na počinjene ratne zločine nad srpskim civilima 1992. godine na području opštine Trnovo dostavilo je Haškom tribunalu, a dio Tužilaštvu BiH, ali za taj zločin još uvijek niko nije optužen.

U dopisu Službe za informisanje Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo navedeno je da se istraga u tom predmetu ne vodi u tom tužilaštvu, jer je dio predmeta dostavljen Tužilaštvu Haškog tribunala putem Ministarstva pravde RS 17. februara 2001. godine. Od tog suda, navedeno je, ni do danas nije stigao odgovor na dostavljeni materijal.

- Drugi dio predmeta koji se odnosi na zločine počinjene na području Trnova sastoji se od prijava koje nam je dostavilo Udruženje građana "Istina" iz Istočnog Sarajeva. Sve to je 31. oktobra 2005. godine dostavljeno na ocjenu Tužilaštvu BiH, Odjeljenju za ratne zločine tog tužilaštva. Ti premeti nam nikad nisu vraćeni - stoji u dopisu.

Predsjednik Udruženja porodica nestalih lica sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić tvrdi da je Tužilaštvo BiH istragu u tom predmetu obustavilo.

- Odgovorno tvrdim da je Tužilaštvo BiH obustavilo istragu u tom predmetu odloživši ga u ladicu. Predmet je iz Haškog tribunala vraćen Tužilaštvu BiH pod oznakom "A" i dat je u rad tužiocu Vesni Ilić. I mi smo joj dostavili sve dokaze. Ja garantujem da na tom predmetu ne radi niko - kaže Mandić.

On dodaje da su prikupljeni svi dokazi da je za počinjene zločine kao naredbodavac odgovoran glavnokomandujući snaga Armije RBiH na tom prostoru Edhem Godinjak. Opisano je, kaže, i ubistvo šest staraca koje je Godinjak smjestio u jednu vikendicu koja je kasnije zapaljena.

- Ilićeva mi je rekla da ne može da uhapsi Godinjaka jer nema relevantnih dokaza. Ako dvadesetak svjedoka nisu relevantni, onda ne znam šta je - ističe Mandić.

Koordinator Tima MUP-a RS za istraživanje ratnih zločina Simo Tuševljak kaže da je taj predmet izuzetno kvalitetno urađen.

- Još 1993. godine poslije oslobađanja Trnova MUP RS je izvršio uviđaje na preko 100 leševa ubijenih Srba od čega su 90 odsto žene i starci. Imamo svjedoke pa nam nisu jasni razlozi zašto Tužilaštvo BiH tu istragu nije okončalo - kaže Tuševljak.


Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić kaže da je "u predmetu Trnovo istraga u toku".

Predmet Trnovo sadrži spisak imena svih nestalih i ubijenih stanovnika Trnova srpske nacionalnosti. Ima ih preko stotinu i najviše ih je stradalo u junu i julu 1992. godine.
Tešanovići

Milan Mandić kaže da je kompletna devetočlana porodica Tešanovića ubijena kad su pokušali da napuste Trnovo.

- Uhvaćeni su u selu Ljuta kod Kalinovika. Ubijen je i Milun Tešanović koji je imao 18 mjeseci. Sve to se, uz dokaze, nalazi u Tužilaštvu BiH - kaže Mandić.


http://www.glassrpske.com/vijest/2/novosti/24204/lat/Zlocini-nad-Srbima-sklonjeni-u-ladicu.html
 
Poslednja izmena:
Hag nije pregledao predmete o ratnim zločinima u Trnovu

Haški tribunal nije od 2001. godine do danas pregledao predmete o ubistvu više od 100 srpskih civila u trnovskim selima u periodu jun-avgust 1992. godine, pišu jučerašnje banjalučke Nezavisne novine. List je naveo da je ovo odgovor koji je pre tri dana stigao od Tužilaštva Bosne i Hercegovine na pitanje porodica mnogobrojnih žrtava iz trnovskog sela Ledići.

U odgovoru, Tužilaštvo u Istočnom Sarajevu sprovelo je istragu o ratnom zločinu nad Srbima u Trnovu i 2001. godine dostavilo predmet pod oznakom KT-42/01. na pregled Međunarodnom krivičnom tribunalu u Hagu. Portparol Haškog tužilaštva Anton Nikiforov je izjavio da nije bilo moguće da se svi predmeti pregledaju i ocene, pa je jedan deo bez ocene vraćen državnom tužilaštvu.

- Imali smo oko 800 predmeta koje je trebalo pregledati u okviru Pravila puta, ali nismo imali dovoljno novca da angažujemo dovoljno ljudi koji bi sve to završili - kazao je Nikiforov.


On je istakao da su predmeti pregledani hronološki, a ne prema nacionalnom ključu, odbacivši optužbe da su zločini nad Srbima ostajali po strani.
- Imali smo jako lošu saradnju sa srpskim predstavnicima. Bošnjaci su od početka slali dokazni materijal i bili smo zatrpani njihovim predmetima, dok Srbi to nisu radili sve do dolaska na vlast Zorana Đinđića, a tako je bilo i u RS - naglasio je Nikiforov i dodao da su i predmeti koji su stigli bili loše pripremljeni.



U Centru javne bezbednosti Istočno Sarajevo su kazali da su radili više dopuna izveštaja koji se odnosi na ratni zločin u Trnovu, dok su u Udruženju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo ogorčeni što ovaj predmet nikada nije procesuiran, navodeći da je među 100 ubijenih civila srpske nacionalnosti bilo i dece.

Članovi Kancelarije RS za traženje nestalih ekshumirali su u trnovskoj opštini osam članova porodice Tešanović, zatim Radojku i Slavojku Vasić, Savu i Miloša Kenjića, kao i dvanaestogodišnju Slađanu Sekulić.

OSTALA BEZ DESET ČLANOVA

- Ubijeni su moj brat Rade Tešanović, njegova žena Vinka i osamnaestomesečni sin Milun, moj brat Milenko i njegova žena Nevenka, te stric Milorad sa decom Dragomirom i Danijelom. Dragomir je imao 10, a Danijela 11 godina. Nakon toga ubijene su moja majka Stana Tešanović i strina Lenka - kazala je Cvijetićeva, koja je u junu 1992. godine ostala bez 10 članova najuže porodice.



http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2006/08/18/srpski/T06081702.shtml

da je drzava bila iole agilna kao sto si ti sa postavljanjem ovih pisanih tekstova i dokaza...skroz bi drugacije bilo...samo napred...ova tvoja bitka je mozda bitnija nego one koje si vodio u ratu...
 
Imal koga iz Federacije kojim slučajem? Neki komentar možda??? Ili ćemo prebacivati priču na vaše žrtve???

imam ja komentar, ima nekoliko dece u RS i majka, klali su im balije oca i dedu pred ocima.
majka naravno psihicki otisla, deca prepustena stihiji.
nekoliko puta su pokusali da ih usvoje ljudi iz emigracije, i znas sta? vlasti RS su se ispostavile kao nepreyebiva preperka
 
Obilježeno 18 godina od masakra u selu Ledići



Polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća juče je u selu Ledići, u federalnoj opštini Trnovo, obilježeno 18 godina od masakra nad 24 srpska civila, koji su počinili pripadnici Armije RBiH.


Na jučerašnji dan 1992. godine počeo je muslimanski masakr u sarajevskom selu Ledići gdje su maljevima i noževima ubijena 24 srpska civila, zatrte su cijele porodice, najstarija žrtva imala je 92 godine, najmlađa je bila osamnaestomjesečna beba Milun Tešanović.
Za sedam dana napada tadašnje Armije RBiH usmrćeno je devet članova porodice Tešanović, među kojima i Dragomir koji je imao 10 godina, a Danijela 12. Ubijeno je 10 članova porodice Vasić, tri člana porodice Miočić i Savo Kenjić. Zaklano je pet starica koje su pokušale da se sakriju u šumi.




Predsjednik Predsjedništva BORS, Mihajlo Parađina, rekao je da se u ovom selu desio stravičan zločin, jer su ubijena lica koja nisu bila vojno angažovana, već djeca, žene i starci.

On je istakao da je danas najteže to što nadležni pravosudni organi u BiH nisu procesuirali mnoge zločine nad Srbima, a za koje postoje dokazi i dokumentacija i svjedoci.

Ovaj zločin, rekao je Parađina, mora biti opomena svim sadašnjim generacijama i obaveza da se obezbijedi sigurnija budućnost budućim naraštajima na prostoru RS, da se dokaže istina o stradanju Srba, jer je ona ulog i garancija bezbjednosti i opstanka Srba u BiH.
Rada Cvijetić, tetka ubijene 18-mjesečne bebe, rekla je da je u ovom zločinu pripadnika Armije RBiH izgubila dva brata i dvije snahe, bratića, majku, strica i strinu i njihovo dvoje maloljetne djece. Ona je dodala da su njihova tijela pronađena 2001. godine, devet godina nakon zločina.
 
Poslednja izmena:
Ima li bar država uslove da se brine o njima? Postoje li hraniteljske porodice kod nas? Prilično nisam upoznat, možda da otvoriš temu o tome.

slucajno sam gledao nekad neke emisije na tu temu...nisam potpuno upoznat..pamtim poentu...ima verovatno boljih poznavaoca od mene...pa je na njima da je otvore...
znam i da su veliki problemi kad se razvedu ljudi pa jedno odlazi u drugu drzavu i zeli da povede dete...inace ta socijalna politika oko dece bez roditelja je malo poznata sirem sloju ljudi...
 
Trnovo


2v7xa20.jpg



Crkva Svetog velikomucenika Georgija – podignuta 1886. godine. Obnovljena i osvecena na stogodisnjicu 1986. godine. Porusena i opljackana od strane muslimana jula 1992. Paroha trnovskog, Nedeljka Popovica, islamski fanatici ubili nakon zverskog mucenja 10. juna 1992. godine u Godinjskim Barama, nedaleko od Trnova. Njegovo telo pronadjeno prilikom oslobadjanja Trnova i sahranjeno u crkvenom dvoristu. Parohijski dom zapaljen od muslimana 1992. godine.




http://www.spc.rs/Genocid/Dabrobosanska/dabrol.html
 
Poslednja izmena:
da je drzava bila iole agilna kao sto si ti sa postavljanjem ovih pisanih tekstova i dokaza...skroz bi drugacije bilo...samo napred...ova tvoja bitka je mozda bitnija nego one koje si vodio u ratu...

Žao mi je što za mnoga svjedočenja nemam linkove.
Moja prijateljica je kao dijete, 10 dana hodala po šumi, jedući lišće i gljive, ubili joj baku i djeda. Kada je naša vojska pronašla nije mogla da govori. Isto tako njen rođak kojeg poznajem se kao dijete probijao kroz šumu sa bakom, djed poginuo štiteći ih dok su se povlačili, a rođak joj nosio sestru, malu bebu, često joj držeći ruku na ustima da ne plače....i gazio preko leševa...

:evil::evil::evil::evil:
 
Žao mi je što za mnoga svjedočenja nemam linkove.
Moja prijateljica je kao dijete, 10 dana hodala po šumi, jedući lišće i gljive, ubili joj baku i djeda. Kada je naša vojska pronašla nije mogla da govori. Isto tako njen rođak kojeg poznajem se kao dijete probijao kroz šumu sa bakom, djed poginuo štiteći ih dok su se povlačili, a rođak joj nosio sestru, malu bebu, često joj držeći ruku na ustima da ne plače....i gazio preko leševa...

:evil::evil::evil::evil:

UŽAS!!!
 
Žao mi je što za mnoga svjedočenja nemam linkove.
Moja prijateljica je kao dijete, 10 dana hodala po šumi, jedući lišće i gljive, ubili joj baku i djeda. Kada je naša vojska pronašla nije mogla da govori. Isto tako njen rođak kojeg poznajem se kao dijete probijao kroz šumu sa bakom, djed poginuo štiteći ih dok su se povlačili, a rođak joj nosio sestru, malu bebu, često joj držeći ruku na ustima da ne plače....i gazio preko leševa...

:evil::evil::evil::evil:

koliko ima neispricanih prica...koliko sudbina za koje ni srpska javnost ne zna a kamo li svet...
 
Žao mi je što za mnoga svjedočenja nemam linkove.
Moja prijateljica je kao dijete, 10 dana hodala po šumi, jedući lišće i gljive, ubili joj baku i djeda. Kada je naša vojska pronašla nije mogla da govori. Isto tako njen rođak kojeg poznajem se kao dijete probijao kroz šumu sa bakom, djed poginuo štiteći ih dok su se povlačili, a rođak joj nosio sestru, malu bebu, često joj držeći ruku na ustima da ne plače....i gazio preko leševa...

:evil::evil::evil::evil:

...Bežeći da monstrumi ne pokolju i njih.
A neke nvo i ldp ovde predlažu da se uvede dan sećanja na srebrenicu i da srpska deca uče u školama da su Srbi jedini zločinci.
 
Sve to stoji i sve to je tačno...Ali takve stvari nisu za priču ovde...Iz prostog razloga jer od toga nema koristi...Prolivkompanija koja vlada nema hrabrosti da recimo snimi jedan film o stradanjima Srba od 1990 pa na ovamo...Patriotsku b92 to neinteresuje...
Na ovaj forum nedolaze ljudi iz Engleske, Amerike...Pa da od pričanja tih priča ima neke koristi...Ovi iz komšiluka i tako imaju svoju istinu i njih Srpske patnje i stradanja ne pogađaju ne dotiču...
 
koliko ima neispricanih prica...koliko sudbina za koje ni srpska javnost ne zna a kamo li svet...

Можда је оскреније рећи - неће да зна.
У доба ове диктатуре квислинга и медијског мрака, није подобно баш приказивати српске жртве, већ је много подобније извињавати се и извињавати до бесвести крвницима српским.
Лудило је тотално завладало ,а систем вредности не само што је поремећен, већ уопште више не постоји.
 
Poslednja izmena:

Back
Top