Tako se to radi svuda u civilizovanom svetu 2deo

Poruka
4.285
Ukrajina
"Marš života" potomaka nacista i žrtava holokausta

Oko 200 nemačkih građana uzelo je tokom vikenda učešće u „Maršu života“ u Kijevu, simboličnom događaju kojim se traži oprost od žrtava holokausta i njihovih potomaka.

Zajednički marš potomaka nemačkih nacista i žrtava holokausta "stazom smrt" je kulminirao pred spomenikom u kijevskoj uvali Babin Jar, gde je veći deo lokalne populacije ubijen tokom nemačke okupacije Ukrajine od 1941. do 1943. godine. Među streljanima je najviše bilo Jevreja ali i sovjetskih ratnih zarobljenika, partizana, ukrajinskih nacionalista, Roma i svih drugih koji su smatrani za pretnju nemačkoj vladavini.

„Marš života“ je nastao na inicijativu protestantskog sveštenika Jobsta Bitnera od Tubingena, Nemca, čija je namera bila da da doprinese pomirenju između Jevreja i potomaka nacista. Od oko 200 nemačkih učesnika koji su uzelu učešće u maršu njih 40 zna da su potomci vojnika i oficira koji su učestvovali u progonu i ubijanju Jevreja, izjavio je Bitner.

„Na osnovu naše istorije mi moramo govoriti protiv antisemitizma i nacizma. Moramo glasno reći da se tako nešto ne sme više nikada dogoditi“ – rekao je Bitner.

Jedan od učesnika marša Hans Besten je praunuk vojnog doktora koji je bio u Ukrajini tokom nacističke okupacije. On je svojevremeno pronašao njegov pasoš i uočio da je njegov pradeda bio u Kharkivu, Poltavi, Kijevu i drugim ukrajinskim gradovima gde su masovno ubijani Jevreji.

„Moj pradeda je učestvovao u tome. To je ogroman teret za moju savest. Došao sam ovde da tražim oprost“ – rekao je Besten za Slobodnu Evropu.

Tokom marša Besten je sreo Leonoru Groisman, čija familija već 14 generacija živi u Kijevu. Mnogi iz njene familije su ubijeni tokom nemačke okupacije. Besten i Grosiman, oboje u 40-im godinama života, kažu da su odlučni u tome da i dalje gaje sećanje na žrtve holokausta.

Više od 33.700 Jevreja je ubijeno u kijevskoj uvali za samo 48 sati u septembru 1941. godine. U narednim mesecima uvala je popunjena sa više od 100.000 tela. Još jedan učesnik marša Anke Kriger kaže: „Ja sam predstavnik nove generacije koja više ne može da ćuti“. Ovo je drugi put da se „Marš života“ održava u Ukrajini dok su se slična okupljanja od 2004. održavala u Poljskoj i Sjedinjenim Državama.

http://www.e-novine.com/svet/svet-vesti/39741-Mar-ivota-potomaka-nacista-rtava-holokausta.html
 

Back
Top