вид код паса

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.766
да ли постоји операција очију код паса? у питању је класичан губитак вида услед старости, сад не знам да ли је галуком или катаракта, ал' ме интересује да ли се уопште раде такве интервенције на псима. ако не постоји, шта мислите да ли би офтамолози у приватној пракси пристали да одраде такву интервенцију на псу, ако имамо у виду данашње двоминутне методе са ласером?
 
Veterinarski fakultet, katedra za hirurgiju, a ako i ne rade oni, znaće nekog privatnika koji radi. Mada, ako je to staračka katarakta, teško da će se njenim uklanjanjem vid popraviti, a i rizično je staru životinju uvoditi u totalnu narkozu a sasvim se fino naviknu na funkcionisanje i sa oslabljenim vidom, moj pas je poslednjih godinu-dve bio skoro potpuno slep a sasvim se fino snalazio, istina, na povodniku. Koristio je nos i dok mu sluh nije oslabio, i sluh.
 
проблем је у томе што мој пас има и друге проблеме, тј. има само две функционалне ноге, једну предњу и једну задњу; па скакуће ко кенгур. погоршање вида у последње време му је отежало и кретање.
ја рачунам ако могу наши маторци на оепрацију катаракте могу и пси. распитаћу се на ветеринарском, иако сумњам да се то уопште ради.
 
проблем је у томе што мој пас има и друге проблеме, тј. има само две функционалне ноге, једну предњу и једну задњу; па скакуће ко кенгур. погоршање вида у последње време му је отежало и кретање.
ја рачунам ако могу наши маторци на оепрацију катаракте могу и пси. распитаћу се на ветеринарском, иако сумњам да се то уопште ради.

Koliko se ja sećam, rade, ali ne znam koliko je efikasno kod starih pasa. Koliko ima godina? Kakvog je zdravstvenog stanja generalno? Možda u njegovoj situaciji totalna narkoza i ne bi bila toliki rizik u odnosu na predviđeno poboljšanje, vidi svakako na fakultetu, ne zaboravi da im sve predočiš, jako su predusretljivi na hirurgiji, odlični stručnjaci a ni cene im nisu neki bauk. Ali krajnju odluku niko osim tebe kao vlasnika ne može da donese.
 
проблем је у томе што мој пас има и друге проблеме, тј. има само две функционалне ноге, једну предњу и једну задњу; па скакуће ко кенгур. погоршање вида у последње време му је отежало и кретање.
ја рачунам ако могу наши маторци на оепрацију катаракте могу и пси. распитаћу се на ветеринарском, иако сумњам да се то уопште ради.

Vet.fax.profesor Hadzi Antic cinimi se,sjajan oftamolog za zvercice
 
е људи хвала вам на информацијама, контактираћу их.

иначе пас је стар између 8 и 10 година и доброg је здравља већ дуже време. мислим да је у исто време прати и срећа и несрећа, ево укратко њен досије :lol:
нашли смо је на улици, неко ју је аутом ударио и оставио поред пута. била је на самрти када смо је довели код ветеринара, имала је две операције и тада су јој уградили шине у ноге. после отприлике месец и по дана када је проходала, кости јој нису срасле добро па од тада скакуће. ми јој тепамо бангица (од бангава) :lol: навикла се она супер на такво кретање и могла је доста да шета у једном потезу.

пре пар година је оболела од бубрега, била је скроз ошамућена није могла да се усправи. тада смо је одвели на ветеринарски факс. радио је један прилично маторији ветеринар, професор, кога како смо чули цене од вардара до триглава. он је прво предложио да је успавамо одмах, а на наше инсистирање јој је дао неке инјекције и рекао нам да су овакви случајеви да преживи један у милион. као ако сутра пишки супер, ако не доведите је на успављивање да се не мучи. и она срећом сутрадан пропишкила и тако се извукла по 2. пут. наставила је сасвим нормално да функционише, као бангица.

предпрошле године је имала менструацију јако дуго. једно 3 месеца нам је флекала кућу. тај ветеринар кога смо звали кад смо провалили да предуго траје, није могао да установи шта је, али јој је дао неке лекиће од кога се вратила у нормалу.

онда пре једно два месеца одједном је почела да се тресе, кочи итд. била ми је нека фрка јер сам први пут гледао уживо епи напад са све пеном. пошто сам се усрао, на нету сам потражио хитну помоћ за животиње (јер је то било око пола 2 ујутро). дали су јој неки лек и извадили крв. сутрадан нам је ветеринар саопштио да јој је крвна слика: савршена. напад се после тога поновио још једно 5 пута за недељу дана и више не, па је нисмо лечили лековима за епилепсију. иначе после првог епи напада потпуно је ослепела на два дана, а онда јој се вратио вид у нормалу.

пре месец дана поново је почела да посрће, била је нерасположена и видели смо да је време да се зове ветеринар, који кад је дошао рекао је да мора одма сутра да јој се вади материца јер има гнојну упалу која је отприлике узела толико маха да не би поживела ни недељу дана. ја јесам приметио да се она лиже више него уобичајено, ал' нисам повезао да је болесна јер је пре само месец дана онај ветеринар рекао да је савршеног здравља и да су епи напади на нервној бази. овај ветеринар је био у чуду, јер се оваква упала морала показати на крвној слици собзиром да траје много више од месец дана.

и онда јој је оперисана материца. иако ју је ветеринр комирао са само 1/3 анестезије, операција је прошла супер и постоперативни опоравак; а највише ме изненадило што кад се пробудила као да ништа није било. уопше се није џапала око ожиљка, није цвилела, ништа.

и сад је прилично доброг здравља, добро се држи. ја бих да јој средим тај вид, јер јој је јако тешко да се креће без вида. онда кад је била слепа на пар дана, цвилела је нон стоп, није смела да се креће. мало нешто је покушала али би увек губила равнотежу и падала. касније кад је прогледала, била ми је смешна јер је све ишла уз зид, кауч итд. да не падне :lol:

picture003me.jpg
 
Nešto kontam, a da je odvedeš negde na UZ, konkretno, dopler krvnih sudova vrata? To što ti opisuješ su nervni simptomi, možda čak i gubitak vida, koji mogu da budu, prema poslednjim otkrićima iz humane medicine, posledica suženja i zakrečenja vena u vratu i glavi.
 
ок, ал она има ону мрену или како се већ то мутно зове на очима, тако да не верујем да је на нервној бази + што је матора
 
Mislim na sveukupnu kliničku sliku, trebalo bi ustanoviti zašto je imala epileptične napade i privremeno slepilo i zašto je i dalje slabo pokretna. Ipak je očekivani životni vek za ne tako velikog psa duži, ona je imala neki ozbiljan problem čim i dalje ima posledice na nervnom sistemu. I još jedna stvar koja svakako neće škoditi: daj joj B kompleks!
 

Back
Top