Zatvor na Ponikvama

Poruka
4.285
Oglasite se na www.danas.rs
Vlast u Užicu najavila izgradnju savremenog objekta kod vojnog aerodroma
Zatvor na Ponikvama
Lokacija na kojoj bi se gradio zatvor vlasništvo Vojske Srbije koja bi tu imovinu uskoro trebalo da ustupi gradu

Užice - Na Ponikvama, šesnaest kilometara od Užica, gde se nalazi vojni aerodrom koji je predviđen da u budućnosti koristi i civilima, trebalo bi da se gradi veliki i savremeni zatvor. Iako se u javnosti donedavno spekulisalo da će takva ustanova da se gradi u Trešnjici, nadomak Užica, gde postoje vojni objekti, gradonačelnik Užica Jovan Marković saopštio je da se o mogućnosti izgradnje zatvora na Ponikvama već godinu dana vode razgovori sa predstavnicima države.

- Pre godinu dana započeli smo razgovore i imali dva sastanka sa predstavnicima Ministarstva pravde o tome da u našem kraju sagradimo zatvor, jer država i to ministarstvo imaju problem sa smeštajem zatvorenika. Između ostalog, razgovarali smo i o lokaciji na Ponikvama, koju su oni prihvatili kao dobru za takvu investiciju, rekao je Marković.

Milovan Petrović, njegov zamenik, ocenio je da lokacija na Ponikvama poseduje potrebnu infrastrukturu, te da bi grad imao veliku korist od izgradnje takve ustanove.

- Veliki broj ljudi mogao bi da se zaposli, bilo bi i dosta broj poseta, pa bi time bila i veća potrošnja robe za zatvorenike. Od takve državne institucije imali bismo višestruke koristi, poručio je Petrović, a potom za Danas dodao:

- Predstavnici Ministarstva pravde prikupljaju informacije o tome i mi smo im ponudili lokaciju na Ponikvama. U međuvremenu, Vlada Srbije usvojila je Strategiju za smanjenje preopterećenosti smeštajnih kapaciteta u zavodima za izvršavanje krivičnih sankcija, kojom je, između ostalog, predviđena izgradnja novih smeštajnih kapaciteta. Mi ćemo se truditi na nametnemo našu lokaciju, jer bi to bilo veoma korisno za Užice“.

On je objasnio da je lokacija na kojoj bi se gradio zatvor vlasništvo Vojske Srbije, koja bi tu imovinu uskoro trebalo da ustupiti gradu, a na osnovu Protokola o pretvaranju vojnog aerodroma Ponikve u civilne namene, koji su, krajem novembra prošle godine, potpisali gradonačelnik Jovan Marković i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Inače, vojni aerodrom Ponikve uništen je tokom Nato bombardovanja 1999. godine, ali pista je delimično obnovljena. Međutim, na njemu je, osim granata, i dalje zatrpano osam aviona domaće avijacije sa kompletnom opremom i klasičnim naoružanjem (šest letelica „orao“ i dva aviona „mig-21“). Za korišćenje tog aerodroma u civilne svrhe, najpre je potrebno ukloniti zaostale granate i zatrpane avione, što košta oko pet miliona evra, pa gradska vlast očekuje finansijsku pomoć ne samo Vlade Srbije, već i inostranih donatora. Potom je potrebno obezbediti dodatnih 18 do 25 miliona evra za izgradnju pristupnih puteva, aerodromske infrastrukture i neophodne opreme, a kako grad i okolne opštine nemaju toliko novca, nadaju se strateškom partnerstvu inostranih avio-kompanija.

Požega neće zatvor

Kada je prošle godine obelodanjena namera države da napuštenu kasarnu „Petar Leković“ u centru Požege pretvori u zatvor, pobunili su se i Požežani i opštinska vlast, pa se od tog projekta odustalo.

- Taj zatvor je trebalo da bude u centru Požege i zbog toga su bile negativne reakcije, ali zatvor koji bi se gradio na Ponikvama daleko je od Užica i ne mislim da će biti negativnih reakcija Užičana, rekao je Danasu Milovan Petrović, zamenik gradonačelnika Užica.

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/zatvor_na_ponikvama.55.html?news_id=196725
 
Tako nesto samo budalama pada na pamet. S'obzirom da se vojska rastura i razoruzava vec 9 godina, a od kada su zuti na vlasti jos drasticnije, te se tako najavljuje i koriscenje aerodruma Batajnica i Ladjevci u civilne svrhe, nista me ne iznenadjuje. Ako nemaju pare da kupuju i grade nova sredstva, ne shvatljivo je zasto otudjuju postojece potencijale. Ponikve su koliko znam najmladji aerodrum, gradjen 1985, ali dosta stradao 1999. I umesto da imamo bar tri moderna vojna aerodruma, mi necemo imati ni jedan. Da su uveli smrtnu kaznu, i adaptirali napustene kasarne i farme od 2000 god, imali bi slobodnih mesta u zatvorima koliko hoce.
 

Back
Top