Porodična bežanija-da ili ne?

2290

Obećava
Poruka
68
Poreklom sam Nemac,imam suprugu i dve ćerke i živimo u Srbiji.
Starija ide u drugu godinu srednje a mladja u treći razred osnovne.
U zadnje vreme razmišljam da uzmem taj švapski pasoš i sa sve mojom kalakurdijom zapalim za švabiju.
Šta mi vi predlažete?
Razmišljam kako će se deca snaći,niko od nas ne zna nemački i kako bi sve to izgledalo?
Čuo sam da oni imaju neki program za svoje povratnike!?
 
Ako ste svi slozni u toj ideji onda idite. Pocni odmah da se bavis papirologijom, pretpostavljam da ce to da potraje. I za godinu-dve kada ti starija cerka zavrsi srednju skolu, put pod noge. Bilo bi malo nezgodno da sad prekida srednju skolu, pa da je nastavlja u Nemackoj. Ovako moze malo u Srbiji da pohadja casove nemackog jezika tako da kad odete tamo moze odmah da upise fakultet ili eventualno da pauzira sest meseci do godinu dana dok jos malo ne usavrsi jezik.
Podrazumeva se da ti i supruga razradite plan oko zaposlenja i stanovanja jer bi bilo neozbiljno da sa dvoje dece idete na nevidjeno.
Reci ce ti mnogi da tamo ne tece med i mleko, ali sumnjam da su doticni videli Nemacku osim na televiziji. Pretpostavljam da ima posla i pristojnog zivota za svakog ko zeli da zapne i radi za svoju i dobrobit svoje porodice. Tako da se nemoj obeshrabrivati.
Srecno.
 
Tesko je bilo sta savetovati jer iz ovo malo sto si rekao mi ne znamo tvoju situaciju... Npr. da li i ti i supruga radite i da li ste zadovoljni poslom, sta ste po zanimanju - da li bi bar jedno od vas moglo bez problema da se zaposli u Nemackoj? Sta deca misle o tome, planira li starija cerka studije?
Da li imate tamo nekoga ko bi vas mogao uputiti u sistem, rodbinu, prijatelje (eventualno pomoci oko nalazenja posla)?
Sta je glavni razlog sto zelite da odete, zasto mislite da bi trebalo ostati?
Ljudi su razliciti, uglavnom svi odlaze iz finansijskih razoga, i vecina se ne pokaje, jedan deo opet ne zivi nego zivotari u toj stranoj zemlji, mastajuci o tome da ce se vratiti kad zaradi za pristojan zivot. Mnogi tako docekaju penziju... Ima ovde negde tema "vratiti se u Srbiju ili ne"...
Posto su tvoji koreni tamo, verujem da bi se vi lako uklopili, jezika se ne morate bojati, svi smo naucili. :)
 
Ja ne bih nikada otisao, ali svi se mi razlikujemo...

U svakom slucaju, pre konacne odluke, detaljno i vise puta porazgovaraj sa zenom i decom...

slažem se

moj prijatelj je otišao u Norvešku
radi u struci
žena i deca otišli sa njim u dogovoru.
ona se takođe zaposlila u struci
dete od 10 god se nikako ne prilagođava
dete od 15 do te mere ne može da svari situaciju da ne želi da uopšte priča isakim, norveški ne želi da uči i sl. onda smršala 10 kila...došli u situaciju da će da budu proglašeni za nesavesne roditelje....
i tako
oni rade...deca nezadovoljna

vreme prolazi...deca su malo sad prilagođenija...ali koriste svaki trenutak da dođu ovde...


pitam se šta li bi tek bilo da se i roditelji nisu snaši....

ovo je takva priča

verovatno postoji milion obrnutih
 
Tesko je bilo sta savetovati jer iz ovo malo sto si rekao mi ne znamo tvoju situaciju... Npr. da li i ti i supruga radite i da li ste zadovoljni poslom, sta ste po zanimanju - da li bi bar jedno od vas moglo bez problema da se zaposli u Nemackoj? Sta deca misle o tome, planira li starija cerka studije?
Da li imate tamo nekoga ko bi vas mogao uputiti u sistem, rodbinu, prijatelje (eventualno pomoci oko nalazenja posla)?
Sta je glavni razlog sto zelite da odete, zasto mislite da bi trebalo ostati?
Ljudi su razliciti, uglavnom svi odlaze iz finansijskih razoga, i vecina se ne pokaje, jedan deo opet ne zivi nego zivotari u toj stranoj zemlji, mastajuci o tome da ce se vratiti kad zaradi za pristojan zivot. Mnogi tako docekaju penziju... Ima ovde negde tema "vratiti se u Srbiju ili ne"...
Posto su tvoji koreni tamo, verujem da bi se vi lako uklopili, jezika se ne morate bojati, svi smo naucili. :)

Situacija nije zavidna,zato mi palo na um da palim sa falijimom.
Mislim da mi je ipak prednost što imam njihovo poreklo.
Jedino razmišljamo kako bi se starija ćerka snašla ili kako bi sve to prihvatila.
Inače sam dobio informaciju da imaju taj program za svoje povratnike koji traje oko godinu dana.
Ako neko sa ovog foruma zna nešto detaljnije o tom programu bilo bi nam od koristi.
 
dete od 10 god se nikako ne prilagođava
dete od 15 do te mere ne može da svari situaciju da ne želi da uopšte priča isakim, norveški ne želi da uči i sl. onda smršala 10 kila...došli u situaciju da će da budu proglašeni za nesavesne roditelje....
i tako
oni rade...deca nezadovoljna
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Upravo o takvim mogućim problemima razmišljamo.Starija je već izrazila vrlo veliki protest :besna:
 
najgore što će deca da postanu zapadnjačka :lol:
pa realno kud si dosad gradio život ovde... vi se na verovatno u drugoj polovini života
deca ako budu htela da pale mogu da dobiju državljanstvo pa nek grade svoju sreću gde hoće

msm naravno ako je tvoje nezadovljstvo i neadekvatan život ovde pali i čupaj se
al ovako ako nije neka nužda.................
 
Pa uvek imas gde da se vratis, zar ne?
Mozete da probate. Za tvoju decu moze da bude super da zavrse neke strane skole, nauce novi jezik i otvore sebi neki moguci put u buducnosti.
A nije nista cudno da se tinejdzer buni zbog toga:) Sad je u osetljivim godinama, tu joj je svo drustvo. Ali snaci ce se, sto da ne...
 
...stavi na papir:šta ovde imaš a šta bi (eventualno) tamo imao/dobio...
....onda:šta ovde nemaš a šta tamo ne bi imao...
Saberi.Oduzmi.I računaca će ispasti (nekakva, bilo kakva)...

Al' opet ne znači da će ti ta računica biti po volji.I da će ti pružiti ono što si priželjkivao i čemu si se nadao...
 
Poreklom sam Nemac,imam suprugu i dve ćerke i živimo u Srbiji.
Starija ide u drugu godinu srednje a mladja u treći razred osnovne.
U zadnje vreme razmišljam da uzmem taj švapski pasoš i sa sve mojom kalakurdijom zapalim za švabiju.
Šta mi vi predlažete?
Razmišljam kako će se deca snaći,niko od nas ne zna nemački i kako bi sve to izgledalo?
Čuo sam da oni imaju neki program za svoje povratnike!?

nema od toga nista.

treba minimum dve godine intenzivnog ucenja jezika znaci da bi mogao mozda da radis na tom jeziku. znaci ti i zena i mladje dete da ste super ozbiljni i organizovani i da svaki dan nekoliko sati ucite samo jezik u naredne najmanje dve godine.

do tada starije dete zavrsi srednju i ode da studira ko zna gde, ionako nece da zivi sa vama.

onda koju skolu imas i jos vaznije koje iskustvo. posto ne verujem da ce ti se svideti neko sljakerisanje u nekoj nemackoj u kojoj nema bas toliko posla koliko ima turaka i rumuna i poljaka i mnogo miliona slicnih.

plus ako i nadjes neku sljaku, ziveces u kraju sljakerskom, i mladje dete imace sutra decka turka ili siptara ili tako nesto, ne verujem da ces to moci da podneses.

znaci, uzivaj u tome sto si stvorio u srbiji, za par godina bice i tamo bolje malo ybg, nemacki pasos pokazuj drugarima uz kaficu i to je to.
 
Naravno da ne, ali će makar deca da im silo prilike nauče da se smeće ne izbacuje kroz prozor auta, a kasnije - da se autovi ne ostavljaju na trotoaru, da s ene vozi dvesta po gradu... i sl.
U uređenim zemljama svi se nauče redu i disciplini - neki pre, a neki posle. Ali rezultat posle par godina bude isti - znaju da rade kako treba.
 

Back
Top