znacenje trokuta na kutiji za lekove..??

paja1408

Buduća legenda
Poruka
34.639
danas sam prisustvovao neobaveznoj zanimljivoj diskusiji u kojoj su ucestvovala vise lica razlicitih profesija...bilo je i doktora...i ima li su razlicita objasnjenja po pitanju trokuta iscrtanih na kutiji za lekove...ako sam sve dobro zapamtio--jedan doktor je tvrdio da je crveni ispunjeni trokut znak da se sa lekom ne sme konzumirati alkohol...da je samo crven trokut koji nije crveno ispunjen oznaka da nije pozeljno konzumirati alkohol...a crni trokut da alkohol smanjuje dejstvo leka...
posto znam da ovde ima i doktora i farmaceuta uz to pravih znalaca---a da ja za ovo nisam do sada znao---verujem da i mnogi drugi...zanima me misljenje znalaca...hvala..
 
mislim da je ovako, ali samo nagadjam;

Prazan crveni trougao: lek sa dejstvom na CNS.
Pun crveni trougao: lek sa jakim dejstvom na CNS
Crni trougao: ne znam, video sam samo jednom na Clozapine leku. Ali znam da je ortak bio komiran 2 dana od pola tablete. Odnosno, prespavao je 2 dana. Mislim da je oznaka za klinički neispitan lek....
 
mislim da je ovako, ali samo nagadjam;

Prazan crveni trougao: lek sa dejstvom na CNS.
Pun crveni trougao: lek sa jakim dejstvom na CNS
Crni trougao: ne znam, video sam samo jednom na Clozapine leku. Ali znam da je ortak bio komiran 2 dana od pola tablete. Odnosno, prespavao je 2 dana. Mislim da je oznaka za klinički neispitan lek....

ma kako sme klinicki neispitan lek biti prepisivan i u slobodnoj prodaji..??
ali ne razumem ovu vezu ovih trouglova sa alkoholom..
 
danas sam prisustvovao neobaveznoj zanimljivoj diskusiji u kojoj su ucestvovala vise lica razlicitih profesija...bilo je i doktora...i ima li su razlicita objasnjenja po pitanju trokuta iscrtanih na kutiji za lekove...ako sam sve dobro zapamtio--jedan doktor je tvrdio da je crveni ispunjeni trokut znak da se sa lekom ne sme konzumirati alkohol...da je samo crven trokut koji nije crveno ispunjen oznaka da nije pozeljno konzumirati alkohol...a crni trokut da alkohol smanjuje dejstvo leka...
posto znam da ovde ima i doktora i farmaceuta uz to pravih znalaca---a da ja za ovo nisam do sada znao---verujem da i mnogi drugi...zanima me misljenje znalaca...hvala..

neobojen trougao -lek utiče na psihomotorne sposobnosti, crveno obojeni- uticaj je još veći, oznaka slična violinskom ključu- narkotik. Sve tru kategorije se ne mogu i ne smeju koristiti sa alkoholom!!!! :rtfm:
 
ma kako sme klinicki neispitan lek biti prepisivan i u slobodnoj prodaji..??
ali ne razumem ovu vezu ovih trouglova sa alkoholom..

pa lepo. nejedeš se trouglića i popiješ par piva... i videćeš sve veze i vezice.

mislim da je tako sa crnim trouglom. možda je i narkotik. Kažem ti, video sam samo jednom takav lek, i ljudima koji su ga zgutali nije baš bilo najbolje duže časova. A popili su svaki po pola. i onaj papir unutra je pola metra dugačak....
 
zaboravih...
ima crn trougao i ima crven neobojen---ima li tu razlike..??

Svi lekovi sa trouglovima i paragrafima deluju na CNS (bilo da se koriste za lečenje psihičkih poremećaja ili drugih oboljenja CNS-a ili kao sporedni efekat ispoljavaju dejstvo na CNS).
Crn neobojen ili crven neobojen je ista oznaka različitih proizvođača, kao i crven obojen i crn obojen...:)
 
ajd sad ja..

crveni trougao je oznaka da se pri korišćenju leka ne bi trebalo raditi za mašinama i upravljati motornim vozilima. (naravno u pitanju je uticaj na CNS ali je lakše objasniti onako kako piše u uputstvu. zabranjeno upravljati mašinama i vozilima).

neko je pomenuo i "violinski ključ".. u pitanju je paragraf a lek koji ga ima na kutiji se naziva pragrafik i izdaje se na DUPLI RECEPT.. dakle, jedan primerak ide u apoteku a drugi...pa razmislite malo.. kako narkoman postaje "registrovani narkoman"...
 

Back
Top