Sektor od Beograda do Ljiga grade Turci

Nakon što je Srbija pokrenula prvo gradilište na Koridoru 11 i domaći konzorcijum počeo radove na deonici od Uba do Lajkovca, glavni izvodjač na preostalih 65 kilometara prvog sektora autoputa Beograd - južni Jadran, od glavnog grada do Ljiga, biće, gotovo je izvesno, turska kompanija "Kolin", izjavila je ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović.

Ona je za današnje "Novosti" rekla da će do 15. avgusta biti završeni glavni projekti ove saobraćajnice, što će biti osnov za utvrdjivanje precizne vrednosti projekta. Na osnovu toga, srpska strana definisaće s turskom kompanijom ugovor o izgradnji autoputa.

Memorandumom o razumevanju, koji je nedavno potpisan u Beogradu, odredjeni su okviri - učešće domaće operative i materijala, i to najmanje 45 odsto, 85 odsto radova finansiraće se iz zajma koji će obezbediti "Kolin", a 15 odsto iz NIP. Kamata je tri odsto, period otplate kredita minimum 12 godina, a turska kompanija je već započela pregovore sa bankama kako bi obezbedila finansiranje projekta.

Kalanovićeva je rekla da je generalnim projektom od Beograda do Obrenovca bila predvidjena desna obala Save, ali da je, zbog velikih osporavanja stručne javnosti, doneta odluka da se uradi uporedno rešenje, koje uzima u obzir levu obalu.

"Državna reviziona komisija uporedila je oba rešenja i donela odluku da je bolje da trasa počne od Surčina, da se nastavlja levom obalom Save, da na desnu stranu prelazi mostom kod Obrenovca i da se nastavlja dalje prema Ubu", navela je ministarka.

Pored "Kolina", memorandum je potpisan i sa turskim kompanijama "Makiol" i "Juksel" i te firme su, prema rečima Kalanovićeve, zainteresovane za sektor B autoputa Beograd - južni Jadran, odnosno za deonice Ljig - Preljina i Preljina - Požega.

"Reč je o istim uslovima, odnosno zajedničkom finansiranju i izgradnji, kao i u slučaju firme 'Kolin'. Medjutim, prema stanju dokumentacije, ove dve deonice nisu tako spremne kao prethodna. Postoji idejni, ali nema glavnog projekta, niti je započeta eksproprijacija. U najpovoljnijim uslovima, 2011. bila bi godina u kojoj bi se potpisali ugovori i, možda, počela izgradnja", navela je ministarka.

Kada je reč o početku izgradnje mosta Zemun -- Borča, ona je istakla da je realizacija počela i idejni projekat već je prošao državnu revizionu komisiju, ali da gradjevinski radovi sada nisu mogući zato što nije završena eksproprijacija.

Ozbiljniji gradjevinski radovi će, i zbog vremenskih prilika i vodostaja Dunava, po planu, početi na proleće, kazala je Kalanovićeva.

Ona je istakla da je kineska delegacija, koja je nedavno boravila u Beogradu, izrazila interesovanje za nastavak saradnje, posebno u oblasti energetike, ali i putne infrastrukture.

"Postavili su pitanje izgradnje autoputa od Požege prema južnom Jadranu, ali su iskazali zainteresovanost i za obilaznicu oko Beograda, od Bubanj potoka prema Pančevu, uključujući i novi most na Dunavu kod Vinče", navela je ministarka Kaalanović.
Izvor: smedia.rs

http://www.sandzaknews.com/vijesti/ekonomija/3212--sektor-od-beograda-do-ljiga-grade-turci.html


Nesto ste mi zapostavili Turke, pa rekoh ....:mrgreen:

Turci ce samo da bace zavrshni sloj asfalta na kaldrmu koju su ostavili BG-skim mlatimudanima pre sto i kusur godinica.!!!!
Aj ljudi zaustavite ovu sprdnju sami sa sobom,Turci udaruili temelj,udarili finish,kada BG ne ume sam.!!!!
 
Jel pao fajt izmedju tebe i onog Makedonca :per: :per:
Nesto ste se dogovarali, izazivao te je :hahaha:

ostaes ti isti kao makedonac cak i gorij

promenili veru za veceru
cak i da niste promenili veru za veceru opet ste promenili veru
sta da se ocekuje od coveka koji je prihvatio ono sta je donjeo okupator:hahaha:


i ti kao makedonci treba da verujes u TITO a ne alah
TITO je tvoji alah:mrgreen:
 
ostaes ti isti kao makedonac cak i gorij

promenili veru za veceru
cak i da niste promenili veru za veceru opet ste promenili veru
sta da se ocekuje od coveka koji je prihvatio ono sta je donjeo okupator:hahaha:


i ti kao makedonci treba da verujes u TITO a ne alah
TITO je tvoji alah:mrgreen:

Ne odgovori mi ??? Znaci ispao si zdapi pa nisi smio da izadjes junacki na mejdan :hahaha: :hahaha:

Sta drugo ocekivati od iskompleksiranog Makedonca, sto ne smije da pisne po Skoplju pa palamudi po srpskom forumu, dje svakome puca racku za Bugarsku i Makedoniju :hahaha:
 
Kolega,Vi kao da se shalite,a u stvari se zayebavate.!!!!
To sta Vi inklinirate,treba znati,hteti,smeti i umeti.!!!!

pa brate..!! zar to nije izlaz iz trenutne krize...zar to nije sansa da se narod zaposli..?? ako nemamo dovoljno strucnjaka niskogradnje--treba pitati gradjevinske fakultete sta rade...u sta su potrosili pare...ako treba platiti strucnjake sa strane...ali imamo rukovaoca gradjevinskih masina onoliko....kamiona po srbiji koliko hoces...gradjevinari kukaju nemaju posla...a ovamo poslove dajemo strancima koji samo uzmu kajmak..a u vecini slucajeva oni opet uzmu nase podizvodjace...znam da ima gradjevinaca koji sigurno mogu da odrade posao...
 
Pazi Pajo..Nije samo problem u radnicima..Problem je i u tehnici i tehnologiji....Nemamo mi iskustva u građenju tih kapitalnih objekata...Ono ljudi i firmi što je radilo po Libiji,Iraku i Iranu je odavno rashodovano....

bato...dal je tako..?? zar nije bilo pametnije kupiti tu tehnologiju umesto sto ce nam je stranci dati i uzeti nam pare...a opet ce nas covek raditi sa tom tehnologijom..
 
bato...dal je tako..?? zar nije bilo pametnije kupiti tu tehnologiju umesto sto ce nam je stranci dati i uzeti nam pare...a opet ce nas covek raditi sa tom tehnologijom..

Jeste Pajo..Pametnije je kupiti..ako imaš para...tehnologiju možeš da kupiš..znanje i iskustvo ne...Zato je bolje pustiti one koji već znaju da izrade jednu,dve,tri deonice i krasti znanje i zanat....
 
Ne odgovori mi ??? Znaci ispao si zdapi pa nisi smio da izadjes junacki na mejdan :hahaha: :hahaha:

Sta drugo ocekivati od iskompleksiranog Makedonca, sto ne smije da pisne po Skoplju pa palamudi po srpskom forumu, dje svakome puca racku za Bugarsku i Makedoniju :hahaha:

jos nisi mi objasnio kako mozes da ti koji si bio pod tursku okupaciju,promenio veru i uzeo veru okupatora,i sad da volis te turkomongolska plemena

sta se radujes zbog njih?


jel znas li da su nerazvijena azijska vukojebina?
nemoj da gledas onaj mali evropski deo turske ili Carigrad,Smirna i neke turisticke mesta pored obalu !

idi malo na istoku
ja sam isao u Irak sa avtobus preko turske
to sto sam video je isto sto gledam preko TV u Indiju i Banglades
 

Back
Top