Inkvizicija i sistemi kazni

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
hajdemo malo zajednički da pokušamo da razjasnimo jedan fenomen.
Svima nam je poznato da je svaka religija teorijski sistem koji pretenduje da svojim učenjem (ili takozvanom "božjom rečju") pokrije ili objasni sveukupnu stvarnost.

Obično taj teorijski sistem ("učenje") podrazumeva i kaznu koja će posle "ovoga života" da usledi onima koji u taj sistem nisu verovali. ("pakao") ili nagradu ("raj")

Ipak, sistem kazni se primenjivao i za vreme života nevernika. Zašto?
Zašto je "huljenje" na boga bilo potrebno kažnjavati, ako je te jeretike već čekala zaslužena kazna u paklu?
Čega se to crkva plašila, te je kažnjavala ljude drugačijeg mišljenja?
Čega se to "bog" plašio, te nije pustio da ti jeretici sami nauče lekciju posle smrti, kako i sleduje?

Civilizovano društvo se sistemom kazni štiti (podvucimo reč - štiti) od kriminalaca koji prete da ugorze živote, imovinu isl. Od čega se to (kroz vekove) štitila crkva, ako ju je već njihov bog štitio i čekao "grešnike" da ih gurne u pakao?

Čujmo..
 
pogledajmo sa kolikom odlučnošću (i dodao bih, inventivnošću) je crkva, vekovima, nastojala da kažnjava jeretike "pre vremena", pre "boga".

heritic_fork.jpg


Jeretička viljuška

Jedan kraj ovog uređaja bio bi gurnut ispod brade, a drugi u grudne kosti, uz sigurnosnu traku za vrat žrtve. Nepokretna i uz veliki bol, žrtva mora da izgovara latinske reči "abiuro" (Odričem se), ili će na kraju da bude obešena, ili još gore, spaljena na lomači.
 
tongue-tearer.jpg


Čupač jezika.

Vrlo interesantna sprava. Govori više od svoje namene.
Govori o tome šta je zapravo crkvi oduvek bila najveća pretnja - nečiji slobodan jezik (koji je, pretpostavljamo, govorio neke slobodne misli)

Ali šta ćemo sa mislima..?
da vidimo..
 
hajdemo malo zajednički da pokušamo da razjasnimo jedan fenomen.
Svima nam je poznato da je svaka religija teorijski sistem koji pretenduje da svojim učenjem (ili takozvanom "božjom rečju") pokrije ili objasni sveukupnu stvarnost.

Ovo si Ti rekao. ;)
A moje mišljenje je da religija ne pokušava da objasni sveukupnu stvarnost, već religija pokušava da objasni sveukupnu Ljubav Tvorca prema onima koje je stvorio. ;)

Ipak, sistem kazni se primenjivao i za vreme života nevernika. Zašto?
Zašto je "huljenje" na boga bilo potrebno kažnjavati, ako je te jeretike već čekala zaslužena kazna u paklu?

Ko Ti je rekao da je bilo potrebno kažnjavati one koji hule na Ljubav? Ako je neko radio nešto loše(kažnjavati one koji ne misle isto), zar možeš reći da je to bilo potrebno?

Čega se to crkva plašila, te je kažnjavala ljude drugačijeg mišljenja?

Čega se Ti plašiš, te rugaš ljude koji ne misle kao Ti?

Čega se to "bog" plašio, te nije pustio da ti jeretici sami nauče lekciju posle smrti, kako i sleduje?

Ko Ti je rekao da se Bog plašio? Ko Ti je rekao da Bog nije pustio da sami nauče lekciju posle smrti?

Civilizovano društvo se sistemom kazni štiti (podvucimo reč - štiti) od kriminalaca koji prete da ugorze živote, imovinu isl. Od čega se to (kroz vekove) štitila crkva, ako ju je već njihov bog štitio i čekao "grešnike" da ih gurne u pakao?
Čujmo..

Moje mišljenje je da su crkvenjaci, koji su nešto činili "u ime Boga", činili veliki greh, već time što su činjenje u svoje ime zamenili činjenjem u ime Boga. Čovek može da čini jedino u svoje ime. Bog čini u ime Boga. Dakle, crkvenjaci koji su druge kažnjavali, po mom mišljenju, su zli ljudi, koji su, krijući se iza religije, svoju mržnju ispoljavali prema drugim ljudima. Dakle, mislim da su Ti ljudi zli koristili religiju kao masku za prikrivanje svojih zločina i rđavih dela.
 
A moje mišljenje je da religija ne pokušava da objasni sveukupnu stvarnost, već religija pokušava da objasni sveukupnu Ljubav Tvorca prema onima koje je stvorio. ;)

m, da..Vidimo i kakvim sredstvima je tu ljubav objašnjavala..


Moje mišljenje je da su crkvenjaci, koji su nešto činili "u ime Boga", činili veliki greh, već time što su činjenje u svoje ime zamenili činjenjem u ime Boga. Čovek može da čini jedino u svoje ime. Bog čini u ime Boga. Dakle, crkvenjaci koji su druge kažnjavali, po mom mišljenju, su zli ljudi, koji su, krijući se iza religije, svoju mržnju ispoljavali prema drugim ljudima. Dakle, mislim da su Ti ljudi zli koristili religiju kao masku za prikrivanje svojih zločina i rđavih dela.

ti isti crkvenjaci su pisali i knjige u ime boga, držali propovedi, škole, vodili politiku i život milijardama ljudi.


ti isti crkvenjaci su upotrebljavali ovo, da razdvoje telo od kostiju, onih koji ne veruju u "Ljubav"

the-rack.jpg
 
iron-maiden.jpg


iron-maiden.

U unutrašnjosti ovog uređaja strateški su postavljeni oštri šiljci koji imaju za cilj da ubodu žrtvu u oči, grudi i leđa, ali tako da promaše vitalne organe i tako da ostavi žrtvu da krvari obilato i sa velikim bolom, ali još uvek živu za neko vreme.
 
i da ne ređam više..optužiće me za spam.
Elem, da vidimo sad. Ova sredstva mučenja su opipljiva, hardware jel'te..Znamo li za još neka, savremenija, prefinjenija..koja ne lome kosti, nego npr um?

I naravno, čega se to crkva, toliko moćna organizacija plašila te joj je bilo potrebno sve ovo?

Koja su savremena sredstva zastrašivanja? Plaši li se crkva danas isto, manje, više? Kako se brani, čime napada. Whaddya say?
 

Back
Top