Alu ili PVC prozori

@Mario : poznat je ovaj tvoj stav bez ikakve argumentacije. Postoje klase kvaliteta kao i kod svake robe, ne moze se reci da u globalu PVC stolarija ne valja zbog nekih neodgovornih trgovaca koji valjaju slabije kvalitetnu stolariju iz Kine i sl.
 
Sad sam videla temu pa da se ukljucim.
PVC- Za ovo vazi koliko para toliko muzike. Ako je okov jeftin prozor ce da srada u roku od par meseci.
Aluminijum - kao materijal je bolji u smislu da je prirodan.
Kada poredimo ove dve vrste materijala za stan tj kucu, bolje je opredeliti se za kvalitetan PVC. Zasto? Zato sto je aluminijum hladan materijal, ima slabe termicke karakteritike. Sto konkretno znaci da ce zimi da propusta hladnocu a leti toplotu.
Naravno, drvo je najbolja varijanta jer je em prirodan materijal em ima dobre termicke karakteristike, a cena mu je jednaka kvalitetnijem PVC-u.
Drvo-aluminijum ima iste karakteristike kao i drveni prozor.
Aluminijum-drvo ima iste karakteristike kao i aluminijumski prozor.
(Mnogi ne prave razliku izmedju ova dva profila zato obratite paznju):ok:
 
Sad sam videla temu pa da se ukljucim.
PVC- Za ovo vazi koliko para toliko muzike. Ako je okov jeftin prozor ce da srada u roku od par meseci.
Aluminijum - kao materijal je bolji u smislu da je prirodan.
Kada poredimo ove dve vrste materijala za stan tj kucu, bolje je opredeliti se za kvalitetan PVC. Zasto? Zato sto je aluminijum hladan materijal, ima slabe termicke karakteritike. Sto konkretno znaci da ce zimi da propusta hladnocu a leti toplotu.
Naravno, drvo je najbolja varijanta jer je em prirodan materijal em ima dobre termicke karakteristike, a cena mu je jednaka kvalitetnijem PVC-u.
Drvo-aluminijum ima iste karakteristike kao i drveni prozor.
Aluminijum-drvo ima iste karakteristike kao i aluminijumski prozor.
(Mnogi ne prave razliku izmedju ova dva profila zato obratite paznju):ok:
Aluminijum ne trpi toplo,hladno i mnogo kondenzuje,akose ne zastiti dobro,a i PVC ima gvozdenu konstrukciju i ako se komore opet dobro ne urade,moze doci do problema kondenzacije.To sve zavisi od firmi koji ih prave.Ima kvalitetne stolarije i jedne i druge,a i kontra.I cena nije garant,ako je skuplje da je i bolje.samo majstori.
 
Zato sto je aluminijum hladan materijal, ima slabe termicke karakteritike. Sto konkretno znaci da ce zimi da propusta hladnocu a leti toplotu.
Naravno, drvo je najbolja varijanta jer je em prirodan materijal em ima dobre termicke karakteristike, a cena mu je jednaka kvalitetnijem PVC-u.

(Mnogi ne prave razliku izmedju ova dva profila zato obratite paznju):ok:

Ako su odradjeni termicki mostovi, nece biti propustanja toplote
 
Zdravo svima,

Menjam stolariju na celoj kuci, raspitivao sam se i za sada imam 3 ponude. Treba mi savet ljudi koji se razumeju u kvalitet materijala.

Ponuda 1:

Petokomorni 2 stakla (Veka-Effectline / LOWE + Argon70mm / Roto NT)
Sedmokomorni 3 stakla (VEKA SOFTLINE 82 / LOWE+ 44mm / Roto NT)

Ponuda 2:

Petokomorni 2 stakla (Veka Sofline MD 70mm / Roto NT)
Petokomorni 3 stakla (Veka Sofline MD 70mm / Roto NT)

Ponuda 3:

Petokomorni 2 stakla (Rehau 4FLOT+L+4NISKOEMISIONO)
Petokomorni 3 stakla (Rehau 4FLOT+L+4FLOT+L+4NISKOEMISIONO)

Interesuje me:
- sta izabrati da je kvalitetno od ove 3 ponude ?
- ulazna vrata PVC ili ALU? Bice izlozena vremenskim prilikama, direkt na suncu/kisi/snegu, ali treba da dihtuju dobro.
- da li preporucujete osmokomorne prozore i da li ima velike razlike izmedju petokomornih/sedmokomornih/osmokomornih?

Pozdrav,
Marko
 
Ulazna vrata aluminijum sa termoprekidom a ispuna obavezno da bude ojačana inače ti nogom protrči lopov. :lol:

Kod prozora ti je najveća površina staklo jelda? Što se tiče broja komora to i nije toliko važno ako malo bolje razmisliš - znači staklo! Troslojno obavezno, 5-6 komora a sve više je bacanje para da se razumemo. I nikada ne slušaj trgovce i proizvođače, konsultuj se sa nekim inženjerom.
 
Ulazna vrata aluminijum sa termoprekidom a ispuna obavezno da bude ojačana inače ti nogom protrči lopov. :lol:

Kod prozora ti je najveća površina staklo jelda? Što se tiče broja komora to i nije toliko važno ako malo bolje razmisliš - znači staklo! Troslojno obavezno, 5-6 komora a sve više je bacanje para da se razumemo. I nikada ne slušaj trgovce i proizvođače, konsultuj se sa nekim inženjerom.

Hvala na odgovoru. I ja sam planirao 6 komora i 3 stakla ali me svaki izvodjac koji mi je poslao ponudu ubedjivao da su 3 stakla suvise, i da ce i 2 raditi posao odlicno. Dosta oprecnih misljenja sam cuo
 
Hvala na odgovoru. I ja sam planirao 6 komora i 3 stakla ali me svaki izvodjac koji mi je poslao ponudu ubedjivao da su 3 stakla suvise, i da ce i 2 raditi posao odlicno
takodje, ozbiljna firma nam u jedan stan ugradjuje puno prozora sledece nedelje....takodje su nam preporucili 5 komora, staklo 4 godisnja doba (mislim da su 2)....uskoro nam ugradjuju
 
Dobar dan svima. Potrbno mi je malo usmeravanja... naime, trnutno sam u procesu renoviranja i potrebna mi je izrada unutrasnjih francuskih vrata koja bi delila predsoblje i trpezariju. Majstor mi je trazio 450 €, s tim sto bih on vrata pravio od duplog stakla kako bi unutar stakla postavio lajsne da vi se postigao odgovarajuci vizuelni efekat. Obzirom da ja ni ne zelim debelo staklo, a ipak su to vrata koja sluze manje-vise samo kao ukras, zanima me da li se ona mogu izraditi u nekoj drugoj varijanti, sa obicnim staklom, sa na primer, maskom umesto lajsni i koliko bi to uopste kostalo ako su dimenzije 180×200 sa sve stokovima.
ovako bi to otprilike trebalo da izgleda
interiordo.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako napravi od vakum stakla to će onda biti teško kao tuč i raspašće se u kratkom vremenskom roku (što majstora i ne zanima baš puno).
Moj savet ti je da praviš klasična bez tih prečkica i obavezno zalepi sigurnosnu foliju ako dođe do pucanja stakla. Imam nešto slično u stanu i nikada nisam smislio šta sa tim vratima da uradim. Beskorisna su i nebulozna, uostalom zašto bi odvajao prostorije? Bolje stavi klizna ukoliko je to moguće.
 
U svakom slučaju nikako dvoslojno staklo, uradi kao što imaš priloženu fotografiju, uradi sa običnim staklom, to može svaki bolji stolar da ti napravi. E sad je pitanje drvo koje je nikakvo kod nas tj kao da u celoj srbiji niko nema sušaru niti je ijedan komad drveta odstojao propisane 2 godine.
 
Alu ili PVC vise nije dilema - postoje PVC prozori sa aluminjumskom oblogom. Postize se sinergija oba materijala. Samo nema sinergije kod cene

premium-eforte-velika.jpg


Prednosti MR PREMIUM PROZOR SA ALUMINIJUMSKOM OBLOGOM:

Odlična termo i zvučna izolacija
Savršeno dihtovanje i sigurnost
Elegantan izgled
Širok spektar boja

Tehničke karakteristike:

6-okomorni sistem 84mm
Uf- 0,95W/m2K
Standard za pasivne kuće
Ravno krilo sa kosinom od 20℃ (da osigura bolje oticanje vode sa prozora)
Debljina stakla: od 24mm – 56mm
Lajsna za zaptivanje stakla sa 2 falca radi bolje protiv-provalne zaštite
3 dihtung gume + dodatna guma na krilu za bolju termoizolaciju
Aluminijumska obloga sa spoljašnje strane.
 
Ima raznih vrsta termopan stakla u zavisnosti od sledećih fakora:

Svetlosna propustljivost (LT)
Solarni faktor (SF)
Koeficijent prolaska toplote (U(k))
Ultraljubičasti zraci (UV) – sunčevi zraci sa malom talasnom dužinom i velikom snagom koji ubijaju mikroorganizme
Provetravanje (količina i broj izmena vazduha na sat)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav

imam dve ponude oko koje se lomim. Ima vise pozicija, tri prozora sa jednim krilom i pomocnim, jedan jednokrilni balkonac a drugi dvokrilni balkonac gde je takodje jedan glavni drugi pomocni. Inace, suncana je strana stana, tako da je leti ceo dan pod suncem :)



Sistem: REHAU - EURO 70 ecosol
Dole 1561013 - Solbankprofil 30mm
Ispuna: 2 * 24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
Okov: TITAN AF Sigenia
Tip okova: DK li. GS weiss, Fiksirano polje
U-Vrednost: 1.4 W/m²K
Dimenzija: 1750 mm x 1370 mm

Roletna :
PVC unutrašnja kutija 203x203mm sa stiroporom Proizvođač "TEHNOPLAST"
AL lamelice 39mm ispunjena poliuretanom,
AL vođice ravne 53x22





Serija profila: VEKA / SWINGLINE Uf=1.3 W/m2K
Izvodenje: BELO / SIVA Guma.
Konstrukcija rama: SW 101.235 prozor
Konstrukcija krila: SW 103.235 prozor
Konstrukcija stakla: 4x16x4 LowE Ug=1.1W/m2K
Serija okova: ROTO NT

Roletna Classic ( alu lamelice)

Cena je manje vise slicna, ali eto..jos uvek vagam. tako da molim za misljenja.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Video sam vrhunske drvene stolarije da bi se u prvi mah pomislilo da su od nekog aluminijuma. To je skupo i zahteva specijalna ulja i farbe.
Inače dobra aluminijumska je daleko bolja od najbolje pvc.I naravno dobar majstor , privatnik , sa garancijom.
 

Back
Top