WIRELESS LAN
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: WIRELESS LAN

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano WIRELESS LAN

zelim ako neko ima iskustva s ovim da mi ih prenese,
    koje su cene, prednosti mane i tako. znaci sto vise informacija - to bolje
    hvala

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Da li mislis na lokalnu mrezu povezano wireless ili internet konekciju?

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

mislio sam na pristup internetu
    nesto moj drug srao kako ima 100MB u sekundi
    znam da LAN moze toliko ali je pitanje kolki je protok od "stanice", s kojom je on povezan, ka internetu
    dakle mislio sam na internet pomocu wireless lan

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio KTULU
    mislio sam na pristup internetu
    nesto moj drug srao kako ima 100MB u sekundi
    znam da LAN moze toliko ali je pitanje kolki je protok od "stanice", s kojom je on povezan, ka internetu
    dakle mislio sam na internet pomocu wireless lan
    Pa situacija je ovakva:
    1. Sto se brzine protoka tice, provider na kojeg si vezan ti prakticki prodaje "bandwidth", zavisi sta kupis Moze te povezati na ceo 1MB ali tada ce ti naplatiti veoma debelo, jer treba nesto i da zaradi. Neko mi rece da 1mb "bandwidtha" providera koji zeli da prodaje wireless pristup kosta oko 1000evra (nemoj uzeti za potpuno tacno, to varira), zavisi
    2. Dakle, kada uzme taj bandwidth, provider odredjuje kako ce korisnici biti vezani. najcesce nudi brzinu oko 128, i ako je to fiksna brzina, mogao bi da proda cetvorici korisnika. Jos uvek neisplativo.
    3 Ova je varijanta najcesa: proda na primer na 20 korisnika po 128, ali ne garantuje tu brzinu. To prakticki znaci da ako se na vezi nalaze samo na primer 4 korisnika u isto vreme, svi bi imali 128 brzinu. Cim se nakaci vise korisnika, brzina se "deli" pa sa svakim novim korisnikom stvarna brzina pada.
    Ova poslednja varijanta se korsti najcesce, (negarantovan protok), pa je samim tim i jeftinija. U beogradu se to moze naci za 1500 din mesecno. I najcesce je i dovoljno, jer za sada nema neke prevelike "guzve"

Moguce su i kombinacije, da nekim korisnicima garantuje na primer 256, a ostali se "guraju" unutar ostatka bandwidtha, imaju dakle negarantovanu brzinu protoka.

Najcesce je ako je protok 128, to se odnosi na download, upload je upola manji u praksi, mada moze biti i drugacije. Ima i slucajeva kada se i download i upload izjednacavaju. To je na primer kod mene slucaj, imam 256 u oba smera i fiksnu brzinu.

Brzina protoka tvog prijatelja od 100MB je smesna tvrdnja, toliko mislim ni da telekom nema raspolozivo, da prodaje po Srbiji. Tvoj prijatelj je nesto "pomrsio" verovatno racunajuci da mu je LAN kartica 100 megabitna ALi stvarna brzina protoka teog reda velicine je nonsens.

Inace, ako imas sanse, predji na wireless, pa da te "Bog vidi" Cim kresnes masinu, bez ikakve petljancije si "na vezi", na tebi je samo da startujes browser ako zelis. Da ne govorimo o sigurnosti veze, mogucnosti obavestavanja kada poruka stigne tog momenta, stalne i "stalne" IP adrese itd, Mogucnosti su daleko vece nego preko dial-up... I naravno, u tom slucaju nemoj da se salis a da nemas ukljucen neki firewall!!

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Da dodam... Teoretski, WiFi oprema novije generacije sa frameburst ili slicnim tehnologijama, moze da ostvari konekciju od 108 Mbps.

Naravno, od tih 108 Mbps bar 20% ode na uskladjivanje paketa i sl. tako da realni protok podataka retko kad moze da predje 80-ak Mbps, ili ti 10 MB/s... Da stvar bude jos gora, treba ti izrazito 'cist' etar i dobar SNR (najmanje -60dBm) izmedju klijenta i AP-a da bi uopste moglo i da se pomisli o takvoj konekciji, sto znaci da outdoor varijanta istog tesko da moze da se napravi (obzirom na zagusenje etra i atmosferske prilike).

E sad, retko koji provajder moze da ti pruzi 10MB/s protoka a da te ne odere po usima... I to ne samo u Srbiji, vec takve konekcije (reda velicine 2xT3 i sl.) i u svetu kostaju papreno.

Garantovani protok se svuda dobro placa, pa samim tim i ne ocekuj da ces naci nesto iole povoljno sa garantovanim protokom. Dodatno je problem WiFi-ja sto jako zavisi od atmosferskih prilika tako da provajder tebi moze garantovati odredjenu brzinu, ali spusti li se magla, ili krene veci pljusak, brzina ce opasti (sto nije problem provajdera)...

Za sad kod nas, najjeftiniji wireless pristup za fizicka lica nudi Verat - 2000din 512kbps (64KB/s)... Naravno zbog popularne cene mnogi njihovi AP-ovi su preblokirani pa to jedva i da radi, ali ako si na nekoj lokaciji gde imaju AP koji nije preterano zagusen, to moze jako fino da sljaka... A povoljnija konekcija od te u nasoj zemlji ne postoji...

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Da, to sa Veratom je vec postalo smesno. Plate ljudi 512/64 protok (nije garantovan) ali se zbog povoljne cene/brzine prijavi i nakaci jako mnogo korisnika odjednom, pa jos neko downloaduje ko sumanut, brzine opadaju, pa se spuste na neprihvatljive...
    Sto se tice vremenskih uslova, nije bas neki poseban problem. Bilo je dana kada je pljustalo i magla, nisam imao problema. Doduse, imam malo jacu antenu, a providera "gadjam" na oko 100 metara. Za sada mi je fiksnih 256/256 idealno, za nase uslove naravno...

Slične teme

1. Wireless u Zrenjaninu!
    Autor denikarabenc u forumu Srbija
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 18.07.2008., 14:48
  2. WIRELESS
    Autor Petica u forumu Hardver
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 21.04.2006., 16:39

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor