Formula 1

E stvarno smo postali smehotresna ekipa. Alonso će voziti Indi 500 u danu kada se vozi Monte Karlo. Pristanak dali i Meklaren i Honda :) . U fazonu radi sve što ti se poželi, je8uckaj nas kako hoćeš dok ti ne napravimo mašinu :)
 
Doduse nije Formula 1 nego 4, ali posto su se posle ukljucili i vozaci jedinice valjda onda spada ovde:

Horor na stazi: Vozaču Formule amputirali obe noge posle udesa (video)

Svet automoto sporta užasnut je tragedijom koja je zadesila maloletnog vozača Formule 4, 17-godišnjeg Bilija Mongera, kome su lekari morali da amputiraju obe noge nakon udesa tokom trke na Donington parku, stazi nedaleko od Lestera.Nesrećni mladić je, vozeći svoj bolid, naleteo na drugi, kome je tokom nadmetanja u nedelju motor otkazao pa se zaustavio na stazi baš kada je 17-godišnjak nailazio.Ovog momka su medicinske službe izvukle iz slupanog vozila, helikopterom je odmah prebačen u bolnicu, a tamo su doktori morali da pribegnu amputaciji obe noge, koje su potpuno bile smrskane u nesreći.

Za samo 24 časa, britanska, potom i svetska automoto javnost, uspela je da skupi čak 360.000 evra za njegov oporavak, a mnogima se naročito dopao potez asa Formule 1, Džensona Batona, koji se među stotinama donatora izvojio prilogom od 15.000 funti (oko 18.000 evra) i porukom: „Zagrli tu ljubav porodice i prijatelja u ovim teškim danima, oporavi se brzo, drugar“, prenosi Blic.
https://www.krstarica.com/vesti/hro...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

Trke su sad mnogo bezbednije nego nekad, ali nisu bezopasne.
 
Lepo se izjuriše formulaši danas u Španiji.
Na momente je ličilo na koridu-žestoko, ali sa mnogo respekta.
Šteta što je Bottas gurnuo Kimija na Maxa.Moglo je to biti još veće ludilo, ali dobro je i ovako ispalo.
Gotovo svaku trku pomislim, kad vidim pomenutu trojicu u nizu na gridu da je incident vrlo verovatan.
Sličnog su temperamenta i to je dovoljan preduslov.
Za sezonu je sjajno što Mercedes i Ferrari imaju različite periode dominacije u trci i na kvalifikacijama.
Očigledno je da se ne ponašaju jednako kako trka odmiče, a presudnu ulogu najverovatnije odigra setap bolida i to njafinije nijanse podešavanja.
Ovde će se teško praviri razlika, ukoliko Vettel i Hamilton budu završavali sve trke.Odustajanja će biti preskupa za bilo koga.
Nije mi najjasnija bila strategija Mercedesa za Lewisa sa dugim prvim stintom, a još manje mi je jasno kako su to Vettelove bele gume prestale da rade pre Lewisovih žutih i kako u finišu nije došlo do još jedne borbe za pobedu.Kako god, zadovoljan sam ishodom iz dva razloga- Ferrari nije pobedio, a smanjila se i prednost Vettela, pa je i uzbuđenje veće...a i više sam na strani Lewisa, dok McLaren ne postane ponovo ozbiljna ekipa.
Bravo i još jednom bravo za Indiju. Stvarno su pokazali snagu.
Alonso je danas fascinirao, iako je van plasmana za bodove, a i činjenica da je Honda preživela tako žestok tempo ohrabruje.Valjda ćemo i bodove uzeti uskoro.Možda je Monako bio prava prilika, ali Alonsu se ne može zameriti izlet u Indi, jer dobro da uopšte hoće da vozi za nas.
Uplakani mališa i Kimi su slika dana.:worth::ok:
 
Онај маневар Фетела да уђе у уџбенике :)
Ако изузмемо крајњи резултат могло би се рећи да је трка била одлична.
Добро је што су и судије биле суздржане и пустиле право тркање.
Опет наша стара бољка, тактика :dash:
Није ми толико жао што смо рано отишли на прву замену, него што нисмо искористили онај ВСЦ.
Ако се добро сећам имали смо око 8 секунди предности.
Па још ако се узме да смо изгубили пар секунди иза Ботаса.... добрано би Хамилтон истрошио те пнеуматике да нас сустигне. Било би баш густо.
Драго ми је да Мередес са овом хрпом побољшања које је донео није побегао, егал смо и даље.
И треба нам Кими са овако јаким темпом током целе сезоне, јер Ботас показује колико други возач може да помогне.
 
Biće "vrelo" danas u Monaku u Q3, a možda i u Q2.
Kako je sigurno da će tri najjače ekipe uzeti prva tri reda, može se očekivati da kulminirra "prijateljstvo" dva finska vozača, kao i svesrdna pomoć mlade, lude glave iz Holandije. I prošlu trku su se nehotično izudarali, a biće sutra na startu velika prilika da se ponovo slučajno ili "slučajno" polome. Prosto, njihov temperament nadvladava razum. Nadam se da će ipak sve biti u redu. Treba nam trkanje više ozbiljnih vozača, a ne borba Ham-Vet.
 
Da je bar jedno pravo mesto za preticanje, poželeli bismo da je svaka druga trka u Monaku.
Fali nam samo koja desetina metara više na izlasku iz tunela ili na start-cilj pravcu, pa da bude zabave na pretek.
Ovako je definicija zabave specifična i u neku ruku teško prihvatljiva na momente.
Ipak, ovu stazu bi bilo nezamislivo izbaciti iz kalendara.
Ferrari je iskoristio sve mogućnosti koje mu pruža staza i postigao da im vozači "neosetno" zamene pozicije i zaslužuje sve čestitke. Rano je dati procenu da su možda prelomili i tok šampionata, ali u borbi vozača je to blizu istini.Dovoljno su pouzdani, a Vettel zna kako se čuva prednost, tako da sa 25 bodova viška može da se nada tituli mnogo više nego na početku sezone.
Kimi je odradio posao, kako god to ko protumačio.
Istinski junak trke je Ricciardo.On je iskoristio 110 % mogućnosti i oklonosti u trci i popeo se na podijum. Ja sam očekivao da to uradi jedino nakon sudara ovih ispred, ali na svu sreću sam pogrešio.
Bottas i Verstappen ne mogu biti zadovoljni, ali sami su krojili svoju sudbinu. Imaju brzinu i hrabrost, ali im fali još malo "osećaja za filing", što ječe jedna naša vokalna "umetnica". Mladi su, biće prilike da ga steknu.
Sainzu bi trebalo dati priliku da što pre sedne u bolji auto, kao Verstappen. Ima dečko potencijala za velike vožnje.
Lewis je razumno prihvatio "vrapca u ruci"....lepo podgojenog. U ovoj situaciji je to puna kapa, ali možda neće biti dovoljno na kraju sezone.Mora i on malo više da trenira neke aspekte trkanja, jer talenta na pretek ima i Vettel, a ima i dobar autić.
I ostatku vozača u plasmanu su bodovi veliki uspeh.Mclaren je bio jako blizu, ali ne ide i to je.
Možda je Perez malo preterivao posle SC-a, ali to je taj latinski temperament. Šteta što se za najbrži krug ne dobija nešto. Nije da ga je on zaslužio, ali bi bilo lepo da i to postane aspekt u trkanju, kako bi se otvorio prostor i malima za taktiziranje u borbi za mrvice.
Button je mogao i bolje da odradi ovaj posao. Ono bacanje Wehrleina u ogradu pred tunelom je bilo nepotrebno, iako nenamerno.Svakako je izgledalo ružno i mnogo opasnije,nego što jeste.
Kanada će malo promeniti odnose na stazi, a nadam se i u poretku, jer svakako mi je draži Mercedes, nego Ferrari :whistling:
 
Zaboravih istaći već nekoliko trka da se američki smisao za šou biznis doneo neke prijatne novine u prenosima.
Današnje uključenje Alonsa pred start, pa egzotična mesta za intervjuisanje vozača i ostale promene su pravo osveženje u odnosu na decenijsku, uštogljenu britansku rutinu i procesiju tokom GP vikenda. Nadam se da će "amerikanizacija" tu da se završi, jer bi sve preko toga moglo biti nepodnošljivo kičasto, liberalno...tipično američki :bljak:
 
Samo da se nadovežem na prošlonedeljni post....opet smo imali priliku da vidimo pravi smisao za šou biznis posle kvalifikacija.
Lepo su odvezli vozače u krivinu 2 pred navijače i intrvjuisali ih.To je način da se privuče publika na trku i da se navijači motivišu da i sledeće godine dođu.Nema bolje stvari od neporednog obraćanja vozača navijačima. To je ta mera i granica o kojoj sam pisao. Ovo treba da bude šou, ali ne Kardašijan i naši Parovi, već sa ukusom i merom.
Nadam se spektakularnoj trci, pobedi Lewisa i možda jednom bodiću za McLaren. :)
 
Шта рећи за трку.
Одличан старт Ферштапена и превише ризика, можда му се то мало и враћа кроз одустајања,
Опет смо тактички кикснули.
Фетел је морао по ултра меке бар 5 кругова раније, негде кад и Раиконен.
А Рајко ако овако настави да вози мислим да би требао бити замењен на крају сезоне.
Мислим да ће Перез добити по ушима, јер су могли данас до подијума (Окон).

Некако ми се чини да је Мерцедес у бољем положају што се тиче наставка сезоне.
Боље стоје са потрошним деловима, могу више да се ослоне на другог возача а и тактички су јачи.
И ту подразумевам да ћемо задржати овај ниво развоја болида.
 
Raikonen najvjerovatnije ostaje u Ferariju, odlicna vijest POD USLOVOM da krene da vozi kako zna, mada treba mu naravno i srece.
Ipak ovo bodovno stanje do sada nije odraz njegove brzine jer je imao par pehova zestokih.
 
Траба ту узети у обзир и да Кими има 38 година, ипак је он на заласку каријере.
Може да узме победу али не верујем да ће имати ту константност за нешто више.
 
Meni se čini da Kimi može da zahvali Ferstapenovoj ludoj glavi što je još u timu. Neće ga crveni dovoditi dok je Fetel u timu. Nego meni sve miriše da će Alonso u Indi kar. U Mercedes nema šanse dok je Hamilton tamo, sa Ferarijem se nije baš nešto rastao i njima je Kimi sasvim ok da bi Fetel bio miran, a ne znam ni kako bi mogao u Red Bul da pređe. Jedino da Ferstapen ode u Mercedes umesto Botasa. A čini mi se da da mu ni Red Bul trenutno nije privlačan. Onaj naš Japanac izjavio da je motor tek sad na onom nivou na kojem je trebalo da bude na predsezonskim testiranjima u Barseloni :dash:. Jeste da Alonso mlati pare kod nas, ali mislim da mu ni to više nije dovoljan motiv da sarađuje sa blesavim Japancima.
 
Ne mogu da ne budem zadovoljan ovakvim ishodom trke za VN Italije.
Ipak je Mercedes 2 decenije pokretao McLarenov bolid i stvorile su se neke emocije.
Isto važi i za Lewisa.Žao mi je samo što u McLarenu nije uzeo još koju titulu, umesto u Mercedesu.
Dve kraljevske trke i dve pobede za Merc i Lewisa....:klap:

Očekivao sam da Kimi ostane malo duže ispred Bottasa, što je sada jasno da je bilo nerealno, ali je bilo realno da ostane makar odmah iza Vettela.Još jedna bleda trka za Kimija.
Kako je sjajan vozač taj Ricciardo.Biće velika šteta i nepravda ako mu se ne ukaže šansa da sedne u bolid koji može da se tokom cele sezone bori za pobede.Sumnjam da bi mu izmakla titula.Kimija je "ohladio" bolje nego finski lednici :lol: Vettel je danas vozio trku i završio treći...nemam ništa više za reći :)
Bravo za Strola.Više od ovog se nije moglo, iako je startovao iz prvog reda. Dečko ima talenta, iako je na početku bio ispod svakog nivoa. Odmeren je i ako održi nivo, možda Sainz, Max i Ocon dobiju rivala na duže staze, kad stasaju za titule.
Ocon je isto sjajan vozač i veliki timovi imaju dobro tržište vozača u narednim godinama.
Alonso je odavno platio cenu za sve gadosti koje je radio u prošlosti, mahom van staze,a li karma je baš surova. Bilo bi lepo i njega videti makar u bolidu klase FI da malo začini borbu u vrhu.McLaren bi morao malo više da se potrudi, jer ovo je već sramota i očaj, koji brišu višegodišnje blistave domete.
 
Samo sam se šalio u prethodnoj poruci, ali mogli bi malo početi ovde da diskutujemo.

Singapurćani su imali čast da ugoste F1 po kiši i budu upisani u istoriju F1 kao trka koja je možda prelomila šampionat vozača za 2017.g.

Haos na startu je suviše komplikovan i neću da ga analiziram.
Žao mi je što je sjajni Kimijev, ali i Alonsov start pao u senku incidenta.

U nastavku trke sam očekivao da Ricciardo pruži više i parira Lewisu, ali je to bilo nerealno. Britanac je napravio sigurno pola minuta prednsoti u svakom periodu između izlaska SC-a.
Brutalna dominacija.Oduvek je bio nadmoćan na intermedijima. Sa ovakvim autom, niko mu nije konkurent u uslovima kao što su bili danas.
Najbolji primer je Bottas, koji je u idealnim uslovima nekd bio i brži od Lewisa, ali kad je potrebno demonstrirati talenat, onda se vidiko je gde.

Ukupno gledajući, osim Sainza i Lewisa,niko drugi nije ništa posebno pokazao.
Stroll, Vandoorne i ostali su uzeli lepe bodove i izvezli trku sasvim stabilno i lepo, što je isto za pohvalu.
Plašio sam se da neko od te ekipe na napravi neki incident za SC.

Od uzbudljivijih staza nam ostaje još Suzuka.Nadam se da će vremenske prilike biti idealne za trkanje da možemo uživati u vožnji majstora.
 
Šta mislite, ko je bolji-Senna ili Schumacher ? :lol:

Ne vredi više ni ova "mantra"....čeka nas sudbina dinosaurusa na ovoj temi. :sad2:

Izvrtesmo i Sepang...poslednji put....do neke nove prilike.
Pomešana su mi osećanja.
Ova staza je bila hit kad je ušla u kalendar. Mlada devojka među starim damama.
Zasenila ih je u nekim stavrima, mahom šou biznis tipa, ali mi se čini da u trkačkom smislu nikad nije dosegla očekivani nivo.
Široka, dugačih pravaca, brzih i srednje brzih krivina, neizbežni "S" kompleks nakon ctartnog pravca....bilo je sunca, kiše, promenljivog vremena....sve ona ima, ali mi nikad nije bila atraktivna.Ta njena gabaritna grandioznost ju je učinila monotonom, neinspirišućom.
Skoro da ne pamtim neki vanserisjki potez, neki bitan događaj.
Najčešće mi padne na pamet prva trka i momenat kad su Irvine i Hakkinen vodili bitku za titulu, a reditelj prenosa ( mislim da prvu trku nije radio FOM) pusti oneku nebitnu borbu na začelju.
Tada je neprevaziđeni komentatorski dvojac Blažičko/Novak na HRT-u očajno vapio da se kadar vrati na vodeće ( Blažičko je umalo izgrizao mikrofon od besa :lol:), ali simpatični azijati su imali svoje viđenje trke.
Posle je Felibe Baby Massa imao svoj momenat istine( po onom biblijskom potpou 2008.g. ako se ne varam), pa Hamilton trenutak sramote(2009.), kada mu je prosečni Petrov zagorčavao ionako loš vikend, a Lewis mahao ljutito što mu se ne sklanja sa puta u borbi za sitne bodove....do poslednjeg kruga u Sepangu, tačnije-posle njega, kada su Stroll i Vettel nadmašili i Lewisa iz Kanade 2008. ( udario Kimija u Pit lane, tokom prekida trke, vozeći iza njega u prvoj brzini). Sve same "legendarne" scene, ali ništa vredno priče u smislu vozačkih podviga.
Do nekog novog gostovanja F1, ostaj nam dobro Sepang :bye:
Današnja trka je svoje smernice dobila još juče, kada je Vettelu otkazao Ferrari, a još više dans, kada je i Kimi morao da položi oružje.
Lewis nije imao razloga rizikovati sa pobesnelim Maxom, ako je uopšte i imao šasni da se odupre.
Jedino mu je vanserisjki nastup Vettela pokvario plan, jer se ovde teško moglo očekivati bolje od P6 ili P7 za njega, ali je on prevazišao sva očekivanja. Možda je time ostavio tračak nade za ostatak sezone, mada mi se čini da Lewisa teško može ugroziti.Još jedna pobeda Britanca i priča je gotova.
Max je sebi priuštio najlepši poklon za rođendan, Ricciardo vozio u skladu sa očekivanim, Bottas je podbacio, bar što se mene tiče. Vandorne, Stroll i Perez su uzeli jako važne bodove za ličnu reputaciju.
Saga oko McLarena i Honde je danas dobila novo svetlo, iako je tu priča ispričana pre ove trke.

I, stvarno mi nije jasno ko je bolji vozač: Senna ili Schumacher :think: :hahaha:
 
michael-schumacher_2777410a-xlarge_trans_NvBQzQNjv4BqK_vgMZMtToVksLIt2InIPf2y-wlPAGAdEo1iKHmOwyU.jpg



Happy b'day!!!

#KeepFightingMichael
 
Davno smo to raspravljali ovde i sam znas. I svi smo se slozili da bas i nema konkurencije... Jedan je Mihajlo :lol:

Poznato mi je to jednoumlje :lol:

Možda nisi pratio sve postove tokom sezone...u jednom momentu sam pokušao oživeti diskusiju obnavljanjem večite dileme, bez stvarne želje da se o tome diskutuje, već o aktuelnim stvarima u F1, ali mi nije uspelo. Društvo se osulo ispod nivoa kritične mase, potrebnog da se vodi diskusija i plašim se da sledeće sezone možemo ovde proglasiti "stečaj" i imenovati kolegu Tasmana za stečajnog upravnika :lol:
 

Back
Top