Formula 1

Како смо ми сезону започели са мотором бр. 2? :)
Zamenjen na/posle treninga.
To care :pivce:

Jedino je de la Rosa ugrozen, ostali su ok. Ja sam se plasio za Fernanda, jer su imali problema na pocetku sezone :)

Zanimljivo sto Fetel posle svake druge trke, stavlja novi motor. Nadam se da ona stvarcica u motoru ga unistava, i da ce biti neke kazne :mrgreen:

Resili su problem [Ferrari] sa motorima posle dozvole od FiA-e.Ako se bolje pogleda nije ni Pedro u problemu jer je 3.i 5. koristio samo jednom.
Neke motore[stare] koriste samo petkom.
 
Zamenjen na/posle treninga.


Resili su problem [Ferrari] sa motorima posle dozvole od FiA-e.Ako se bolje pogleda nije ni Pedro u problemu jer je 3.i 5. koristio samo jednom.
Neke motore[stare] koriste samo petkom.

Mislim da je u problemu, za Kinu sam siguran da mu je puko, a Valensija mi je bila zesce "zanimljiva" tako da se ne secam kako je zavrsio :)
 
Majmunska mi je cela ta McM sezona.. bili su bolji ola-la od Ferrarija, da bi im na kraju Kimi zavuko do kraja :) Komplet svi clanovi sive ekipe su ispali glupi sto nisu te probleme uspeli da rese na normalan nacin... a najgluplji je bio Ron sto nije bio sposoban svojim autoritetom da zastiti ekipu od stete koju joj stvara prepucavanje dva bahata i sebicna vozaca.
 
Majmunska mi je cela ta McM sezona.. bili su bolji ola-la od Ferrarija, da bi im na kraju Kimi zavuko do kraja :) Komplet svi clanovi sive ekipe su ispali glupi sto nisu te probleme uspeli da rese na normalan nacin... a najgluplji je bio Ron sto nije bio sposoban svojim autoritetom da zastiti ekipu od stete koju joj stvara prepucavanje dva bahata i sebicna vozaca.

Aaa, ne, ne, on je najpametniji posto kod njega nema povlascenih vozaca, kao u nekim drugim ekipama... ;)

:zcepanje:
 
53208891.jpg
 
sve sam razumeo... ( ma pojima nemam - ne čitam ni kineski...)

Nick Heidfeld je napustio svoj posao, rezervnog vozača u Mercedesu, kako bi se pridružio Pirelliju.

pirelli_test_car.jpg


Pirelli je potvrdio da će Heidfeld voziti Toyotin TF109 auto, auto sa kojim se ovaj tim takmičio prošle godine, pre nego što su izašli iz Formule 1.

002wri.jpg

007wri.jpg

009wri.jpg
:think:

preuzeto malo do F1 Serbia, malo sa F1 Racing.hr. :rtfm:
 
Motorsport Total:


Mehanicari: Neispavani heroji zagonetnih lica


Oni su uglavnom prvi koji dolaze i poslednji koji odlaze. Dok su se superzvezde Formule 1 odavno smestile u udobnost svojih hotelskih soba, oni jos uvek leze zamazanih prstiju ispod automobila. Ne zaradjuju milione, a ipak nista ne bi funkcionisalo bez njih - to je surovi svet mehanicara u Formuli 1. Ukoliko nesto podje naopako, odmah se prstom upire u njih. Ukoliko sve tece po planu, onda je pilot taj koga kite lovorikama. Ili strateg. Ili sef tima. Nasuprot njima se mehanicarai nikada ne slave kao heroji.

Ukupno se 400 mehanicara svakog od 19 trkackih vikenda u godini u potpunosti podredjuje timu. Oni su 200 dana u godini odsutni od kuce, cesto su nezenje ili razvedeni. Cak i slava i bogatsvo ostaju u granicama, a to potvrdjuje i Peter Zauber za "FAZ": "Nisu mnogo bolje placeni od industrijskih mehanicara u Svajcarskoj." Mehanicar godisnje zaradjuje oko 40.000 evra. Ali, kao i kod pilota, tako su i kod mehanicara zarade ovisne o uspesima, pa tako dobijaju bonuse za osvojene bodove, podijumska mesta i pobede. Na taj nacin se pokusava podici motivacija u timu.

Medjutim bez decackog odusevljenja Formulom 1 ne moze se nista postici, inace niko ne bi zeleo sebi da naudi takvim poslom. O tome svedoci i Piter Vejl, mehanicar koji je u ekipi Meklarena nekada opsluzivao crevo za dolivanje goriva: "Start trke je za mene vrhunac. U tom casu na trenutak sklonim slusalice sa usiju i slusam kako svi ubrzavaju. To je vrh! Zbog toga i jesmo tu. Naravno da je fenomenalan osecaj i kada pobedimo na trci, kada vidimo da se sav nas trud isplatio."

I juznoafricki razvojni inzenjer Anton Stipinovic koji je vec radio za Red Bul, Ferari i Meklaren zna zasto mehanicari preuzimaju enorman teret na sebe: "Iako to ne zele rado da priznaju: oni vole ovaj posao. To nije normalan zivot, jer covek provodi cetiri do deset dana u nizu izvan kuce. A kada se vratis kuci, tesko ti je da se ponovo naviknes na sve. Mnogi ljudi iz ove branse nemaju porodican zivot, ili bar ne porodican zivot bez problema. Ali niko ih ne tera na to. Na kraju sezone postoje razlicita misljenja - neki kazu da im je to bila poslednja sezona i da se nikada vise nece vratiti. A onda nakon raspusta ne mogu da docekaju da nastave sa radom."

I u bezlicnom kolektivu mehanicara postoji hijerarhija: neki od njih citavog zivota ne smeju da rade na automobilu, neki su vozaci kamiona, neki farbaju pod u boksu ili moraju da glancaju gume i motorhoumove. Na kraju krajeva i kamioni moraju biti milimetarski precizno parkirani u vozackom kampu.

Zabranom testiranja novi delovi se bez prethodnog testiranja montiraju na automobil. Zbog toga se cesto dozivljavaju neprijatna iznenadjenja: F-duct sistem na Red Bulovim automobilima nakon prvog dana treninga u Istanbulu nije doneo zeljeni uspeh - mehanicarima nije preostalo nista drugo nego da preko noci sve izvade i vrate na predjasnje stanje. Ova dosadna i slozena operacija je medjutim pocela tek u kasnim vecernjim satima, jer prethodno su vozaci i inzenjeri morali da analiziraju podatke dobijene na prvim treninzima i da donesu odluku o f-ductu. Na kraju su mehanicari imali samo sat vremena za san, jer su i sledeceg dana bili u glavnoj ulozi.

Vozac se nervira kada napravi gresku na stazi, razbije automobil o ogradu i na taj nacin izgubi dragoceno vreme za treniranje. Medjutim za mehanicara tek tada pocinje trka sa vremenom. Cesto moraju da zaborave na rucak kako bi bolid u roku od nekoliko minuta pred odlucujuci kvalifikacijski trening bio spreman za nastup.

Sam rad mehanicara vise podseca na operaciju u hirurskoj sali nego na majstorisanje u radionici: to sto je pre svakog trkackog vikenda pod u boksu sveze ofarban u svetlo-sivu boju nije nikakav izraz dekadencije. Na taj nacin ce mehanicari odmah po boji prepoznati koje tecnosti cure iz automobila - tako se skracuje potraga za kvarom. I odeca mehanicara je blisatvo cista, radi se brzim pokretima ruke na otvorenom bolidu i gotovo da niko ne prozbori ni rec.

Tokom jednog trkackog vikenda 60 sati rada predstavlja minimum, a to moze naravno imati lose posledice. Debi u Formuli 1 Virdzinove trkacke stale Nika Virta doveo je tim do te mere do granica da jedan od mehanicara nije propisno dotegao centralni sraf prednjeg levog tocka. Timo Glok je iznenada izgubio tocak tokom slobodnog treninga, a naknadni udes srecom nije zavrsio katastrofalno.

Virt u razgovoru za "Motorsport Total" trazi odmor za mehanicare. "Bilo bi veoma jednostavno uvesti fajront u Formuli 1 za mehanicare od ponoci, jer tako bi svako od njih dobio najmanje sest sati sna. Ja znam neke ljude koji sa sest sati sna ne mogu pravilno da funkcionisu. Neki od nas nijedne noci nemaju sest sati sna." Kao uzor mu je posluzila americka Indikar serija: "Kada sam 2004. godine bio u Indikaru, tacno u 17.30 casova je nekoliko naoruzanih muskaraca dolazilo sa katancem. Zavladala bi tisina na gajbi. Dakle moguce je, samo ako se hoce."

Kada ste kao mehanicar dospeli do pit posade, onda se ubrajate u sam mehanicarski vrh, ali je tu i pritisak najveci. Tim veruje samo najboljima medju najboljima, jer se mnoge trke odlucuju u okviru nekoliko sekundi tokom zaustavljanja u boksu. I ovde su obicaji ove godine postali jos suroviji. Zabranom dolivanja goriva mehanicari imaju samo tri sekunda vremena da promene sve cetiri gume.

Sta se sve u hektici moze desiti dokazao je tim Fors Indije u Hokenhajmu. Posto su Adrijan Zutil i Vitantonio Liuci nakon prvog kruga neplanski svratili u boks tim im je pomesao pneumatike. Nemac je poslat nazad na stazu sa tri tvrde i jednom mekom gumom, a Italijanu se dogodilo suprotno. Najkasnije tada je trka za tim bila zavrsena, a na mehanicare osuta paljba. A prethodnog dana su morali da rade prekovremeno, jer je Liuci unistio svoj bolid u kvalifikacijama udarivsi u pit vol.

U potrazi za zaista najboljom radnom snagom za pit posadu Red Bul je nasao inspiraciju u NASCAR seriji. "Profitiramo od iskustava koje imamo sa nasim NASCAR timom", potvrdjuje za Servus TV Red Bulov konsultant za motosport Helmut Marko. "Angazovali smo fizioterapeuta koji iz pula od 45 mehanicara na osnovu telesnih osobina bira prave osobe za svaku poziciju tokom pit stopa." To im se isplatilo, jer se pit posada Sebastijana Fetela i Marka Vebera ubraja medju najbolje u Formuli 1.

Ranije je bilo moguce da kao mehanicar napravite karijeru u Formuli 1. I to da se probijete do pozicije u menadzmentu. Pitanje je da li je to moguce u danasnjim vremenima. Strukture su isuvise jasne, Formula 1 je postala suvise profesionalna. Jedan koji je u svakom slucaju uspeo je bivsi sef tima Meklaren Ron Denis. Fanatizam i skoro bolesna teznja ka perfekcionizmu nisu odvratili bivseg mehanicara Johena Rinta da sa svojim supersportskim automobilom Meklaren MP4-12C postane neka nova vrsta Enca Ferarija.

Medjutim njegova proslost dokazuje da je sve poneo sa sobom kako bi postao savrseni mehanicar u Formuli 1: cesto je provodio sate kako bi rasturio ceo auto, brizljivo ocistio svaki deo i sve ponovo sastavio. Njegov nekadasnji kolega Nil Trandl priseca se zajednickih vremena iz Brebema u kojem je Denis bio glavni mehanicar: "Brebemovi bolidi su uvek bili ti koji su najbolje izgledali, bili najuglancaniji i koji su bili najpedantnije i najbolje pripremljeni, a to je vazilo i za fabriku. Kada je konstruktor jednom otisao na odmor Ron nas je naterao da okrecimo celu radionicu - on sam je najvise prionuo na posao."
 
Falonso najplaćeniji vozač u F1
5783.jpg




Prema informacijama iz biznis knjiga, Falonso je najplaćeniji, aktivni, vozač Formule 1.

Prema izveštaju u El Mundo novinama, a prema činjenicama iz Biznis knjiga GP-a, Falonso je najplaćeniji vozač današnjice u Formuli 1, računajući prelazak u Ferrari i sve povlastice, ovaj španski vozač, ove godine, zaradio je 30 miliona eura.

To je skoro duplo, od zarade sledećeg vozača na listi, šampiona 2008. godine, Lewisa Hamiltona, koji je ove godine zaradio 16 miliona eura, što je cifra za koju se veruje, da je isplaćena i Kimiju Raikkonenu za odlazak iz Ferrarija.

Felipe Massa je na trećem mestu, sa zaradom od 14 mil. eura, što pokazuje da je plata Brazilca manja, nego polovina plate, njegovog timskog kolege.

Aktuelni svetski šampion, Jenson Button, ove godine zaradio je 9 mil. eura, što je mnogo manje od njegovog timskog kolege, ali više od vozača Mercedesa, Nica Rosberga i Michaela Schumachera, koji su plaćeni po 8 miliona eura.

Sledeći u redu je Robert Kubica, sa platom od 7,5 miliona, iza njega, Rubens Barrichello 5,5 miliona, a trenutno vodeći u generalnom plasmanu, Mark Webber, samo 4,2 miliona eura.

Najinteresantnija je zarada Sebastiana Vettela, koja iznosi 2 miliona eura, što je upola manje od njegovog timskog kolege, i što je manje od zarade Lotusovog vozača, Jarna Trullija, koji u svom džepu ima 3 miliona eura.

Heikki Kovalainen je plaćen kao i Sebastian Vettel, 2 miliona, Timo Glock 1 milion, Nico Hulkenberg 700,000 eura, a oba Sauberova vozača po 500,000 eura.

Vitaly Petrov, Jaime Alguersuari i Sebastian Buemi, bogatiji su za 400,000 eura, a piloti Force Indie i Lucas di Grassi za po 200,000 eura.

Bruno Senna je aktivni vozač sa najmanjom zaradom, i to samo 150,000 eura, što je za 200 puta manje od Fernanda Alonsa.

preuzeto iz F1 Serbia
 
Slabo nesto jadikujemo zbog duzine letnje pauze...:confused:
Kao da nam svima prija...ili nam nije stalo.....:think:

Pre dve godine,pretila je opasnost od masovnog padanja u depresiju ovde na forumu.Padale su i kletve na racun onih sto napravise toliku pauzu....a pauza je bila "tek" tri nedelje,ako ne gresim.Sama sezona je bila dosadna do bola u trkackom smislu.Najvece uzbudjenje su nam priredjivali mehanicari Ferrarija(svi se secamo nosaca zmaja :hahaha: ),kao i Hamilton svojim potezima u sivoj zoni pravila.Bilo je samo pitanje da li ce vise gresaka napraviti Hamilton ili mehanicari iz Maranella.
Prosle godine se vec u toku proleca znalo gde ce titula,a jedino je ostalo da vidimo i kome.
Opet dosadno do bola..a opet se jadikovalo preko leta.Kad ce,pa kad ce nastavak sezone...
Evo,ove godine imamo sasvim solidne trke,5 kandidata za titulu,tri ekipe se bore za titulu konstruktora,ima preticanja,smenjuju se na vrhu poretka u obe konkurencije.Cak je i Schumacher tu...i sve to nije dovoljno da se ovde cuje neki "glasniji uzdah" zbog duzine pauze.
Sta li je uzrok tome?
Nagli skok standarda forumasa i kolektivni odlazak na godisnji? Neee.....
Bice da se sve svodi na dualizam Ferrari /McLaren. Prvi su u osetnom bodovnom zaostatku,ali u naletu.Drugi posustaju....a kolo vodi Red Bull....i deluje da bi mogao i ostati kolovodja do kraja.
To je dovoljno da u trkackim vikendima vodimo polemiku i biramo manje zlo,kad vec "nasi" ne mogu da pobede,ali mi se cini da nije dovoljno za neku vecu diskusiju u toku letnje pauze.
Ferrari i McLaren...pa jedna veca praznina,pa svi ostali.Bice da je to definitivno sustina F1 u ovom trenutku.
P.S.Jos 7 dana.:D
 
Max Mosley poziva na drakonsko kažnjavanje Ferrarija


max-mosley-nazi-sex-orgy.jpg


Bivši FIA-in predsjednik Max Mosley smatra da bi Ferrari trebao dobiti sportsku sankciju, a ne samo kaznicu zbog namještanja utrke u Njemačkoj.

Ferrari bi zbog kršenja nekoliko pravilnika i namještanja utrke u Hockenheimu trebao biti drakonski kažnjen, mišljenje je to bivšeg FIA-inog predsjednika Maxa Mosleya.

Sedamdesetogodišnji Mosley je u intervjuu kojeg je na tečnom njemačkom dao novinama Welt am Sonntag izjavio da bi "oba automobila i oba vozača trebala izgubiti osvojene bodove."

WMSC se sastaje 8. sept. u Parizu

"Neću ja ništa predladati, ali s obzirom na činjenice koje imamo u ovom trenutku oni bi trebali dobiti sportsku sankciju, a ne samo kaznu," naglasio je Mosley.

Podsjetimo, Ferrari je već na licu mjesta dobio kaznu od 100 000 dolara, na što se nisu žalili.

"U slučaju da se radilo o momčadskim naredbama, moramo im nametnuti oštru kaznu," zaključio je Mosley.
 
Ferrari spreman tužiti FIA-u u slučaju nove kazne

Ferrari ide Briatoreovim stopama?

Prema pisanju talijanskog sportskog dnevnika Gazzetta dello Sport, Ferrari je spreman pokrenuti pravne akcije protiv FIA-e na civilnom sudu, u slučaju da im WMSC sljedećeg mjeseca izrekne novu, dodatnu kaznu.

Riječ je o metodi koju je nedavno uspješno izveo Flavio Briatore, kojeg je FIA, podsjetimo, iz Formule 1 izbacila zbog namještanja utrke u korist Fernanda Alonsa.

O obrambenoj strategiji

Gazzetta piše da će Ferrarijeva obrambena strategija najvjerojatnije biti temeljena na argumentu da momčadske naredbe u Hockenheimu nikad nisu bile primijenjene, nego da je sve to bilo samo viđenje situacije Massinog trkaćeg inženjera - Roba Smedleya.
 
Kimi Raikkonen se neće vratiti u Formulu 1

Tridesetogodišnji Kimi Raikkonen je izjavio da se najvjerojatnije više neće vraćati u Formulu 1, ali je zato otkrio da razmišlja o Le Mansu.

"Vremena su se promijenila"

Svjetski prvak iz 2007. Kimi Raikkonen je dao do sada najjasniju indiciju da se ne više ne namjerava vraćati u Formulu 1.

Tridesetogodišnjak ima jednogodišnji ugovor s francuskim Citroenom s kojim se, uz veliko Red Bullovo sponzorstvo, natječe u WRC-u, zbog čega se spekuliralo o mogućem povratku u Formulu 1 2011.

No, Raikkonen je francuskom sportskom dnevniku L'Equipe rekao "da su se vremena promijenila."

"Nikad ne znate, ali vjerojatno se više nikad neću vratiti u Formulu 1," dodao je.

"To je nešto što sam radio puno godina, imam sjajne uspomene. Osvojio sam naslov, a to je ono što sam oduvijek htio. No, vremena su se promijenila."

"Sada sam u reliju i u životu je puno drugih stvari osim Formule 1."

Raikkonen razmišlja o Le Mansu

Raikkonen je rekao i da razmišlja o mogućnosti da jednog dana vozi u Le Mans prvenstvu ili na utrci 24 sata Le Mansa.

"Želio bih pokušati, ali za to morate pronaći pravu momčad. Ako želite pobijediti, onda samo dvije momčadi dolaze u obzir - Peugeot i Audi. Nadam se da ću jednog dana imati priliku za to."

Autor F1Racing
 

Back
Top