Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Pravo da ti kazem ja takav podatak nemam,mada mi je Balanac rekao nekoliko imena pasa po kojima je standard pisan.Slike ovih pasa mozes videti na-http://539yugm347728.dogterminal.com/ to jest videces Medu a Rexa i Mazu -http://www.dogterminal.com/albums/index.php?cat=14516.Medu mozes videti i na drugim sajtovima dok ovo dvoje ne,i oni nisu svi u vlasnistvu Balanca.A za pravu informaciju obrati se kumu on je dosta vise upucen nego ja.
 
Beba je as među asovima sto se tiče priploda,kao štene je imao povredu noge koja nije baš najbolje sanirana te zbog toga ima problema sa stavom. Svi dobri psi koji se spominju su Bebini potomci Rambo br 1 . Slika u avatar je stene S.O.P-a staro 4 meseca, to kuče puno obećava, nije ni sa jednim psom u Srbiji u krvnom srodstvu. Kontaktirao sam osnivače kluba (Balanca,Jovanovića,Gavrilovića,Markovića) i od njih dobio dosta fotgrafija.
 
___________________________________________

gledate

- mesanca -

sa pridevima ,,odbrambeni,, i ,,srpski,,
___________________________________________




tema je obradjena !!!

sad se reklamiras, ugovaras prodaju ,
dopisujes se sa par zainteresovanih.


ljudi godinama studiraju na strucnim fakultetima,
diplomiraju, rade godinama u struci,
doktoriraju na ovakvim kompleksnim projektima !


ti vredjas nauku i strucnu praksu !!!


>>>-------neni--(CH)->
___________________________________________
 
Ja trenutno imam jednog S.O.P.-a, mužjaka i ne bavim se prodajom ovih pasa da bih se reklamirao.Da je tema obađena ne bi bilo ovoliko poseta i komentara.
Ovo nije bosanski pas, ovo je Srpski Odbrambeni Pas, molio bih te da to razgraničiš.
Unapred hvala na razumevanju, Nenade.
 
Dreser:
Opet ovaj provokator. Dečko potraži neku drugu temu.
Jel zna neko kako da postavim fotografije?



Ukoliko su slike iz tvog racunara, mozes ih uploudovati sa ove adrese:

http://www.imageshack.ws/index.php
 
Nebo, zaista me zacudila tvoja reakcija. SOP jeste rasa, to smo apsolvirali (daje potomke slicne sebi, bla bla), i samim tim nije mesanac. Onaj epitet "bosanski" mi je jos manje jasan. Sustina je da ga nije stvorio nikakav geneticar, ali da je u pitanju rasa koja ce jednog dana sigurno biti afirmisana ako se na tome bude radilo kako valja. Pritom Dreser ne odgaja niti prodaje te pse vec covek pokusava da ih predstavi iz ugla nekog ko ih je bolje upoznao. Nemojte ljudi sada da se vracamo na pocetak, stvorio ga je ko god da ga je stvorio, iz kojih god razloga, ali ova rasa realno postoji i treba se potruditi da se dalje razvija u nekom normalnom pravcu...
 
sta sam mu ja kriv ?

toliko korisnih saznanja su ponudili ucesnici diskusije, ...

nek' prouci, nek' prione na rad, nek' ozvanici svoj projekt.
sto se tvrdoglavi,
nismo mi zvanicna institucija ni ovlascena lica
koja mogu cerifikat rase da mu dodele i overe.
tema je bila ,,s.o.p,, i sta smo culi, sta mislimo i
rekli smo sve, pozeleli mu srecu i uspeh, ...

i kad mu se nesto ne svidi odgovara uvredljivim recima, ...
i nek' mi kaze da li sam ja njega licno vredjao, ...
a on mene ? zasto ?

strucan u poslu, kulturan u drustvu mora da bude,

treba da shvati da sve ima svoje odricanje, ulaganje,
cekanje i potvrdu od merodavnih,
a to sve ima proceduru !!!
nek' nauci da brani svoje licno ubedjenje i svoj strucni rad !
sad cu da izbrisem ono ,,bosanski,,
i sto vise bude pricao o svom dosadasnjem radu
i strucnom pomaku,
bez nepotrebnih opaski i zadrzavanja,
vise cu brisati od onoga sto ja mislim !

molim ... samo o temi i strucno !!! ... diskutujemo akademski !


>>>-------neni--(CH)->

.
 
Eh Nebo, kada bi samo znao kakvo je stanje kinologije u ovoj zemlji... Savez nije u stanju da radi posao kako treba, tako da je CACIB Beograd sve siromasniji, i kompletna kinoloska scena polako spiralira u ponor... Licno se divim ljudima koji imaju dovoljno entuzijazma da se bave jednom rasom, njenim unapredjenjem i formiranjem u ovakvim uslovima. Jer, ovde se sve zasniva iskljucivo na entuzijazmu. Ljudi u ovoj zemlji dizu ruke od vec afirmisanih rasa, za koje postoje klubovi koji rade vec godinama. A ovaj narod sto se okupio da nesto uradi od SOPa krece od nule, sto se svega tice. Zamisli samo koliko je truda potrebno da se za pocetak uopste okupe ljudi zainteresovani za rad na SOPu. Sve zavisi od licnih kontakata, volje da se clanovi traze, animiraju... A o nikakvom profitu ovde ne moze biti raci, jer cena steneta ne pokriva ni troskove ishrane.
Dakle, ne treba se srditi sto ovo nije visokostrucan projekat. Nadajmo se da ce se ukljuciti i neki veterinari, biolozi i ko sve vec. I opet iskljucivo zbog entuzijazma.
 
Ne mogu da ubacim fotografije, Jevđo šaljem ti ih na mejl pa probaj ti da ih postaviš.


Mislim da je i suvišno govoriti o nekoj finansijskoj dobiti vezano za ovu rasu. Pudlala je u pravu, danas možeš nabaviti n.ovčara za 150-200 eura, i to da bude od prvoklasnih pasa kao što su Bađo, Fanta...
A evo kako funkcioniše većina odgajivačnica S.O.P-ova, jedan broj odgajivača sav svoj rad i trud ulaže u jednu odgajivačnicu. Tako na primer odgajivačnica “Srpski soko” ima 4-5 suvlasnika, u Carskom čuvaru je malo drugačije organizovano ali je situacija slična. Stanje sa ovom rasom je takvo kakvo je, ja sam zadovoljan sa velikim pomakom u odnosu na 1998 godinu kad počinju da se osnivaju odgajivačnice u Srbiji i kad je malo ko čuo za S.O.P-a. Naravno da bi moglo sve još brže da se odrađuje i mnogo kvalitetnije, ali ko će da uloži u to, a svi vrlo dobro znamo kakva je situacija i u našoj kinologiji i u svim institucijama uopšte.
 
.
... da reci postanu dela !!!

stotine primeraka pasa si spominjao iz
desetine drzava, gradova i odgaivacnica ...
obavesti vlasnike pasa o kojima razgovaramo,
novinare i pisce knjiga, sto su vec pisali,
pozovi sve prijatelje na forum da diskutujemo
o institucijama, ovlascenim ljudima, o mogucim akcijama,
o taktici organizacije za doprinos popularizaciji buduce rase pasa,
da se razvija recnik i stil prezentacije, da se osmisli internet-sajt,
brosure i prospekti, pozivnice, clanske karte i plakete i zahvalnice,
da stvaras rodoslovnu evidenciju rase pasa u nastajanju
koja ima najmanje dve linije po ocu i cetiri linije po majci
i dokumentaciju o standardu rase pasa u nastajanju,
da zakucas i na vrata ovlascenih i merodavnih,
da Tvoji napori budu krunisani uspehom,
zasluzenim priznavanjem nove rase pasa !

.

>>>-------neni--(CH)->

.
 
Da, kad sam napisala KSJ mislila sam na KSSCG. To je dobar pocetak, da su spremni da vam izadju u susret.
E sad, Nebo mozda predlaze neke stvari koje u ovdasnjim uslovima nisu izvodljive, ali mislim da je nekakav plan/taktika dobra ideja. ne znam kako za sada funkcionisete, tj. da li se problemi resavaju kako naidju i deluje kad se ukaze prilika, ili ste razradili neku strategiju...
Da li ucestvuju samo vlasnici i odgajivaci SOPa, ili ima i ljudi koji jednostavno zele da pomognu?
 
Ja mislim da je Nebo potpuno u pravu da trebaju da se na ovaj forum ukljuce i ljudi koji se konkretno zanimaju ovim pitanjem.Ja sam clan minimum 6-7 foruma Ruskih i Ukrainskih i svoj doprinos dajem putem njih(malo i uvelicavm neke stvari ali mora se,ako hocemo neesto da uradimo).I mogu vam reci da su ljudi dosta zainteresovani.A konkretan svoj doprinos mogu da dam na taj nacin sto cu organizovati besplatan boravak u Moskvi nasih odgajivaca ako se rese da naprave smotru ovde u Rusiji.Ovde je to moguce iako rasa nije priznata postoje izlozbe nepriznatih rasa,mada bi bilo dobro kad bi bili priznati bar od strane KSSCG.
 

Back
Top