Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Do sada nisam imala blizag kontakta s njima, pa karakter ne poznajem, ali mi deluje kao da na eksterijeru ima jos sto sta da se radi...

Zanima me koji je bio kriterijum pri odabiru rasa za ukrstanje...osim sto su svi ziveli na ovim prostorima?
 
To je relativno mlada rasa i na njoj ima dosta da se radi.Na sajtu su prikazani izvorni S.O.P-ovi (psi koji su bili izlozeni u Beogradskom zoovrtu)i S.O.P-ovi koji se nalaze u standardu,tako da to dosta unosi zabunu.Uskoro ce biti postavljen sajt kluba odgajivaca i ljubitelja S.O.P-a na kojem ce biti sve mnogo detaljnije opisano.
 
Srpski odbrambeni pas je rezultat dugogodisnjih napora gospodina Nenada Gavrilovica sa planine Romanije, do stvori novu rasu pasa, po uzoru na nekadasnjeg Srskog Mastifa, sa ovih prostora.
Rezultati su neverovatni. Gospodin Gavrilovic nije cak ni sanjao kakvog je psa stvorio.
Potpuno odan vlasniku i ukucanima, telohranitelj za porodicu, privrzen, poslusan i pouzdan, fantastican za dresuru, nepoverljiv prema strancima, nepodmitljiv, dadilja za decu...
Velika snaga i borbenost, samo mogu vratiti na polazne polozaje svakog uljeza, bilo da je rec o drugom psu ili nekoj divljoj ili domacoj zivotinji...
ON NIJE UBICA! Ako dodje do konflikta sa drugom zivotinjom, on je ne ubija... SOP ne ide da ubije, ide da POBEDI...
SOP pamti preko 2400 pojmova za vreme od 5 godina i nije potrebno ponavljanje obuke kao kod drugih pasa, koji moraju ponavljati obuku nakon 1 - 2 godine...
SOP je dugozivuci pas, zivi oko 18-20 godina, otporan na hladnocu, bolesti i bol...
Sigurnost i samopouzdanje ce vam pruziti ovaj pas...
Imali bi ste cime da se ponosite...
Lako se cuva u kuci jer je kratkodlak...
Skromnih je prohteva, sem sto mu ne treba davati krompir i crnoga luka, kao ni slatke stvari...
Ima ih u cetiri verzije: sivi, tigrasto-sivi sa bledozutim prugama, crni sa ponekom belom sarom oko sapa i zito-zute boje sa crnom maskom...
Ima 30% vuka u sebi...
Smatram, da bi drzava trebalo da sama sebi prizna ovu rasu (kao Japanci), pa da tek onda ocekujemo da je jos neko prizna...
Nije vazno ko koga priznaje...Nas ne priznaju ni kao drzavu a kamoli da nam priznaju psa... A nemamo drugog srpskog psa...A sve rase su potekle sa ovih prostora...
Jos jednom o gospodinu Nenadu Gavrilovicu. On je, po meni, veliki geneticar, svetskog ranga, iako ga mnogi osporavaju...On to svakog dana dokazuje...
Ovakvog coveka trebalo bi podrzati u nastojanjima da projekte sprovede do kraja. Sve sto je postigao, postigao je sam...A mnogi su se okoristili njegovim idejama, strucnoscu i sposobnoscu...
Mislim, da bi trebalo formirati fondaciju, na temu SOP-a...Da se stvar istera do kraja... On sam to ne moze...Svaka inicijativa na ovu temu je dobrodosla...
Ovo malo doprinosa, dragovoljno je napisao,
Mile Ilijevski vlasnik jedne prelepe zenke SOP-a...
Hvala.
 
Zanimljiva je tema tj. covek se potrudio da napise tako lepo o tim psima, a meni bilo zao da ne ode u zaborav pa kopirao ovde.

Srpski odbrambeni pas je rezultat dugogodisnjih napora gospodina Nenada Gavrilovica sa planine Romanije, do stvori novu rasu pasa, po uzoru na nekadasnjeg Srskog Mastifa, sa ovih prostora.
Rezultati su neverovatni. Gospodin Gavrilovic nije cak ni sanjao kakvog je psa stvorio.
Potpuno odan vlasniku i ukucanima, telohranitelj za porodicu, privrzen, poslusan i pouzdan, fantastican za dresuru, nepoverljiv prema strancima, nepodmitljiv, dadilja za decu...
Velika snaga i borbenost, samo mogu vratiti na polazne polozaje svakog uljeza, bilo da je rec o drugom psu ili nekoj divljoj ili domacoj zivotinji...
ON NIJE UBICA! Ako dodje do konflikta sa drugom zivotinjom, on je ne ubija... SOP ne ide da ubije, ide da POBEDI...
SOP pamti preko 2400 pojmova za vreme od 5 godina i nije potrebno ponavljanje obuke kao kod drugih pasa, koji moraju ponavljati obuku nakon 1 - 2 godine...
SOP je dugozivuci pas, zivi oko 18-20 godina, otporan na hladnocu, bolesti i bol...
Sigurnost i samopouzdanje ce vam pruziti ovaj pas...
Imali bi ste cime da se ponosite...
Lako se cuva u kuci jer je kratkodlak...
Skromnih je prohteva, sem sto mu ne treba davati krompir i crnoga luka, kao ni slatke stvari...
Ima ih u cetiri verzije: sivi, tigrasto-sivi sa bledozutim prugama, crni sa ponekom belom sarom oko sapa i zito-zute boje sa crnom maskom...
Ima 30% vuka u sebi...
Smatram, da bi drzava trebalo da sama sebi prizna ovu rasu (kao Japanci), pa da tek onda ocekujemo da je jos neko prizna...
Nije vazno ko koga priznaje...Nas ne priznaju ni kao drzavu a kamoli da nam priznaju psa... A nemamo drugog srpskog psa...A sve rase su potekle sa ovih prostora...
Jos jednom o gospodinu Nenadu Gavrilovicu. On je, po meni, veliki geneticar, svetskog ranga, iako ga mnogi osporavaju...On to svakog dana dokazuje...
Ovakvog coveka trebalo bi podrzati u nastojanjima da projekte sprovede do kraja. Sve sto je postigao, postigao je sam...A mnogi su se okoristili njegovim idejama, strucnoscu i sposobnoscu...
Mislim, da bi trebalo formirati fondaciju, na temu SOP-a...Da se stvar istera do kraja... On sam to ne moze...Svaka inicijativa na ovu temu je dobrodosla...
Ovo malo doprinosa, dragovoljno je napisao,
Mile Ilijevski vlasnik jedne prelepe zenke SOP-a...
Hvala.
 
Gospon Mile se site nalupetao ako mogu da primetim.
- Rasa jedva da postoji 20 godina a on zna kolko zive primerci rase (18-20 god sto tesko da je verovatno za psa te velicine),
- Veliki geneticar je stvorio nesto sto ni sam nije znao sta je :lol:
- A koji to pas voli da jede luka i krompira? :shock:
i tako dalje...

Da me ne razumete pogresno, ovo je bio ironican osvrt na pismo a ne na samu rasu!

SOP mi izgleda kao odlican moloser, naslednik na zalost izumrlih srpskih rasa, Raskog mastifa, Mechkara, Zuce itd.
Ipak chini mi se da je rasa prilicno nedovrsena, chak i primerci sa sajta nisu ujednachenog fenotipa...
Po rechima nekih ljudi koji poznaju ovu rasu mnogo bolje od mene i koji su ga videli na delu/radu, SOP ima potencijal da postane vrhunska radna rasa.
Ima jedan sajt, americki, koji bash lepo govori o SOPu. To je:
http://www.molosserdogs.com/index.php

Ima tu podataka i o Dogo Belgrado i o drugim postojecim/izumrlim nasim rasama a javnosti nepoznatim i naravno, nepriznatim...
Tuzno, Ameri za njih znaju i proucavaju ih a mi gajimo bezvezne zlatne retrivere...
 
Pogledala sam navedeni sajt, ali nema slike te bgd. doge. :(
Evo sajt sa intervjuom doticnog geneticara Gavrilovica, koji se bavio borbama pasa ne zbog materijalne koristi vec da bi dokazao nadmoc SOPa ili tako nesto... :roll: i zato sto se "tako testira rasa". Ako vas ne mrzi, procitajte.
Ovom prilikom ulazem prigovor na konstataciju da su zlatni retriveri "bezvezna" rasa.
 
Dreser:
Sta mislite o Srpskom Odbrambenom Psu?
Neko se jako mnogo zezao i izigravao velikog geneticara. Glupost o 30% vucje krvi je nevidjena nebuloza koja jasno govori o apsolutnoj neupotrebljivosti psa za uobicajene zadatke koji se postavljaju pred rasu koja ima prefiks "odbrambeni". Ko je napravio od vuka cuvara, ja to jos nisam video a imam kontakata sa vukom od kako sam se rodio. Jedino ako je lik hteo da napravi zver za borbu sa psima onda je imajuci u vidu sta je sve udrobio u SOP-a u tome potpuno i uspeo. Inace od sve te drobljevine nemoze ispasti ni cuvar ni sluzbeni pas a o ovcarskom i da ne pricamo.
 
Meni do kraja nije jasno da li je taj SOP pokusaj rekonstrukcije srednjovekovnog srpskog mastifa, ili nasumicni miks raznih rasa i vukova...
Bojim se da je ova rasa mahom interesantna "ljubiteljima" koji se bave borbama pasa.
Licno znam za dve priznate rase sa udelom vuka (Saarloosov pas /Saarloos wolfhound/ i cehoslovacki vucji pas /Czechoslovakian wolfdog/), i obe bi laik tesko razlikovao od vuka.
 
Preporucio bih jednom delu posetilaca ovog foruma da ode na hrvatski forum http://www.net-info.biz/Ira/forum/viewtopic.php i vidi kako hrvati pisu o Srpskom Odbrambenom Psu.E tu onda covek treba malo da se zapita ko je ko.Pa na tom forumu ima lepsih komentara od ovih sto su pojedinci ovde izneli.A zasto da ne upropastimo i ne odreknemo se jes necega sto je sprsko?!Pozdravljam ljubitelje svih srpskih rasa pasa!!!
 
Dreser:
Preporucio bih jednom delu posetilaca ovog foruma da ode na hrvatski forum http://www.net-info.biz/Ira/forum/viewtopic.php i vidi kako hrvati pisu o Srpskom Odbrambenom Psu.E tu onda covek treba malo da se zapita ko je ko.Pa na tom forumu ima lepsih komentara od ovih sto su pojedinci ovde izneli.A zasto da ne upropastimo i ne odreknemo se jes necega sto je sprsko?!Pozdravljam ljubitelje svih srpskih rasa pasa!!!
Podsetila bih članstvo da ovde govorimo o životinjama - konkretno o psima.
Pretpostavljam da to što u svom imenu ima reč "srpski", znači da rasa "SOP" obavezno mora da bude hvaljena?! :?
Sva mišljenja o pasmini, bilo pozitivna ili negativna - dobrodošla su. Ostalim komentarima ovde nije mesto.
Mole se članovi da bar na ovom mestu ostave po strani jeftin "patriotizam". :roll:
 
Nema to veze sa jeftinim patriotizmom samo je istina da nikada nismo znali da cenimo ono sto je nase. Isto tako da li je iko imao kontakta sa tim psom, mislim na ove sto ga kritikuju da bi mogli da ga toliko iskritikuju. ja nisam imao kontakta sa psom sem sto sam ga video pre nekih 12 god. u ZOO vrtu i bio je stvarno lep pas kod Vuka Bojovica. Da li je to sto tvorac S.O.P-a kaze istina ili nije u svakom slucaju je nas i ako nam se ne svidja onda barem ne moramo da pricamo protiv njega. Budimo ponekad slozni. Covek pod nikom Dreser nije rekao kupite S.O.P-a ni u jednom trenutku, a svi vi ostali kao i ja smo to rekli za rase koje mi imamo. U cemu je problem onda jel niko ne trazi od vas da vi kazete ili pisete da vam se pas svidja. Pricamo o mesavinama pa pogledaj kakvih rasa ima i mi smo spremni da ih imamo i uz to da ih nahvalimo. Ni jedna rasa nije savrsena, a izmedju ostalog ni mi ljudi nismo savrseni pa zasto bi bili psi.
Znam da ce sad da bude napada na mene jel sam i ja tzv. patriota. Udrite braco srbi
 
:shock: :? ebiga sad i psi imaju veze s patriotizmom...
Ovo je podforum Kućni ljubimci a ne Politika.
I iskreno me je baš briga ko je patrota i ko koju političku opciju zastupa... sve dok ste na ovom podforumu o tome ovde nećete raspravljati! Ko baš ima neodoljivu potrebu da o tome priča neka izvoli na Politiku.
Hvala na razumevanju.
 

Back
Top