Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.) - Strana 4
Strana 4 od 258 PrvaPrva 123456781454104 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 46 do 60 od 3867

Tema: Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Primećen član pudlala (avatar)
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Hvala na linkovima, vidim ja nesto ne funkcionise url koji sam imala, kad ono izmenjena adresa.
    Prednost ondasnje diskusije sto je vise ucesnika imalo kontakta sa SOP-om, a sustina je ista- zabrinutost zbog borbi, vucje krvi, agresivnosti, a sa druge strane pohvale kako su ti psi stabilni i laki za dresuru.
    Sve u svemu ta odgajivacnica "Carski cuvar" je najbolja?

Početnik Dreser (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

“Carski Cuvar” i “Romanija” su dve najbolje odgajivacnice,naravno po kvalitetu pasa.Ima dosta odgajivaca koji imaju prelepe primrke i ti primerci su u 99% slucajeva iz jedne od ove dve ogajivacnice.Stigao mi je SMS da je danas izasao clanak o S.O.P-u u “Gredjanskom listu” ali ne mogu da nadjem to u BG.

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ukrstanje sa vukovima nije nista novo. Najveci broj ovcarskih rasa je manje ili vishe, manje ili vishe chesto ukrstan sa vukovima tako da pod kontrolisanim uslovima to ne bi trebalo da ima negativan uticaj na SOPa.
    Dreseru, mozes li mi reci gde u BG bi mogla da se kupi ta knjiga o SOPu koju pominjes?

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Evo josh malo podataka o SOPu za one koji znaju engleski

http://www.molosserdogs.com/modules....ontent&tid=887

Početnik Dreser (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Knjigu je napisao Rade Dakic-Kica,kod njega se ta knjiga moze i nabaviti.Saljem ti br tel na priv.

Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

I jos jedan sajt za one koji parlaju francuski.
    http://www.milouchouchou.com/fiche_race.php?alpha=1129

A taj clanak u "Gradjanskom listu" je neko opste predstavljanje rase ili se nesto "desilo"?

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

To je isti tekst samo na francuskom
    tj. deo teksta..

Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Izgleda da je chouchou Milou ćornuo tekst, ali je dodao vise naziva rase, izmedju ostalog i onaj Serbian Killer Dog. :shock: Simpaticno...

Početnik
    Učlanjen
    21.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

ne bash

Početnik Dreser (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Cuo sam se sa nekim novinarom iz Gradjanskog lista pa ce mi poslati na mejl ceo clanak.Predstavljanje rase je u pitanju.

Primećen član 13-08-1971 (avatar)
    Učlanjen
    03.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano SRPSKI PSI

Dragi prijatelji ljubitelji pasa! Prija kada neko ovoliko raspravlja na temu srpskih rasa ili potencijalno srpskih rasa jer dug je put od formiranja do priznavanja rase od strane FCI-aja. Neko je napisao da imamo jednu ipo rasu, mala greska dragi kolega. Imamo srpskog gonica, srpskog trobojnog gonica, sarca delimo sa makedoncima ali s obzirom da je Kosovo otislo u materinu verovatno ce ''sokovi '' jednog dana da traze patronat nad njim imajuci u vidu geografsko poreklo. U poslednje vreme prisutan je na sceni SRPSKI PASTIRSKI PAS kao potencijalna nova rasa. O cemu se zapravo radi, SRPSKI PASTIRSKI PAS je stara rasa pastirskih pasa koja pripada velikoj porodici pastirskih pasa sa Balkana.Njegova osnovna uloga jesta zastita ovaca od zveri i lopova. Takodje odlicno cuva i posed.
    ZASTO IMAM REZERVISAN STAV PREMA SOP-u?
    Iz razloga sto sam u kontaktu sa ljudima i ovim psima uglavnom nailazio na price o agresivnosti, borbenosti, koljackim sposobnostima, poredjenju sa pit bulom i slicno. Primerci koje sam sretao tesko su se mogli nazvati uravnotezenim. Neko moze da pomisli da imam nesto licno protiv SOP-a, NE!!!
    Jedan narod, jedna nacija odlikuje se i rasama pasa koje stvori. Pogledajte Nemce, pogledajte samo Hrvate kakav oni imaju odnos prema svojim nacionalnim rasama. Ali zna se put koji jedna rasa mora da prodje da bi bila rasa priznata i od FCI-aja.
    Kinoloski savez izdaje rodovnike za SRPSKOG PASTIRSKOG PSA, ali pre toga obavljena su ogromna istrazivanja na teritoriji istocne i zapadne Srbije.
    Nije mi poznato da li se neko pod patronatom domaceg kinoloskog saveza ozbiljno pozabavio SOP-om sto je neophodno ako se zeli nesto vise od bombastih naslova po novinama.

To sto nam se razlikuju misljena po pitanjima sada vec sasvim jasno domace kinologije i nije tako lose ako iz ove nase diskusije bude izrodilo nesto pozitivno za SOP-a. Pozdrav svima!

Početnik Dreser (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Da li bi mogao reci gde si sretao neuravnotezene S.O.P-ove,ako kazes da su svi bili takvi sa kojima si imao kontakt.Pitam zbog toga sto znam da ih ukrstaju sa raznim drugim rasama,ostavljaju jedno-dva steneta uglavnom za borbe a ostale stence prodaju kao S.O.P-ove,naravno bez rodovnika.Takvi psi su jedino dobri za svoje vlasnike koji se bave borbama pasa.Vrlo mali broj tih pasa je psihicki stabilan.Ali isto tako znam i siguran sam u to da je ogromna razlika izmedju tih ukrstanih i pravih S.O.P-ova.To sto je Srpski Pastirski Pas tako brzo priznat od Kinoloskog saveza to je neka sasvim druga prica i dragomi je sto je tako i licno sam se zalagao za to kao sto se sad zalazem za S.O.P-a i sto cu se zalagati za sve domace rase pasa.

Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Videla sam paradu srpskih pastirskih pasa na nekom od beogradskih CACIB-a, i svi su bili potpuno razliciti... ni jedan nije licio na drugog- po boji, velicini, obliku glave... da li se malo napredovalo sa ujednacavanjem tipa kod te rase?

Zainteresovan član Zagor BG (avatar)
    Učlanjen
    15.01.2004.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Pročitao sam sva mišljenja o SOP-u i mislim da je rano pričati o rasi sobzirom na veliku genetsku i vizuelnu razuđenost primeraka. Rasa se ne stvara za 10 - 15 godina čak ni u boljim ekonomskim uslovima, tj. kada ima para da se na širokoj osnovi sprovodi selekcija. Pročitajte koliko je kapetanu Spitancu trebalo da stvori nemačkog ovčara ili šinteru Dobermanu dobermana i pogledajte koliko se ti primerci sa početka selekcije razlikuju od današnjih primeraka. Sobzirom šta je sve izmiksovano u SOP trebaće mnogo godina da se njegov genotip ustali u okvirima određenog standarda. Pozdrav svima.

Početnik Dreser (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Maks fon Stefanic je rodjen 1864 godine kao sin bogatasa Fridriha Vilhelma.Mislim da ne treba vise nista reci o Stefanicu.Ja bih voleo kad bi sve srpske rase pasa imale put kao nemacke ili engleske rase,za mene je N.Ovcar najbolji pas zajedno sa Malinoom(naravno ukusi su razliciti).Naravno da se izvorni psi razlikuju od danasnji ali ti psi su Stefanicu izgledali savrseni kao nama sadasnje linije,da podjemo od 1899 god od kad je osnovan prvi klub za N.Ovcare pa do danas razlika je velika,ali je ista situacija i kod svih drugih starijih rasa.Naravno ne bih se slozio da je rano pricati o S.O.P-u,jer sta bi se desilo kad bi sve otislo u zaborav?!Razlike kod primeraka S.O.P-a ima,ali nisu toliko velike da bih se moglo reci da od S.O.P-a nema nista,da nema buducnost,preporucio bih svima ukoliko su u mogucnosti posete neku od odgajivacnica S.O.P-ova u Sr.Mitrovici,Palama,Klenku,Aleksincu,B.Palanci,kak o bih se uverili u ujednacenost ove moramo priznati mlade rase.Kod S.P.P-a je situacija teza nego kod S.O.P-a,iz tog razloga sto je mnogo vece interesovanje u narodu za S.O.P-a i ima vise odgajivaca,ali siguran sam da ce obe rase doziveti uspeh.Neko je napisao da je SRPSKI PASTIRSKI PAS rasa pastirskih pasa koja pripada velikoj porodici pastirskih pasa sa Balkana,slazem se sa tim i koliko sam upucen svi ti psi ce biti pod jednim nazivom Balkanski Pastirski Pas.

Slične teme

1. Naj centralni odbrambeni u Engleskoj
    Autor Rudjer u forumu Fudbal
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 18.03.2007., 12:23
  2. Odbrambeni mehanizmi
    Autor random_cloud_form u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 06.12.2005., 00:09
  3. Odbrambeni igraci u SCG???
    Autor manastirac u forumu Fudbal
    Odgovora: 2